1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Криза со станбеното прашање

Дискусија во 'Брак' започната од hrizantema007, 29 август 2012.

  1. martinameli

    martinameli Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2015
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Се чудам на негативните коментари....
    Мое мислење е дека твојот сопруг ќе го добие својот дел кога тогаш. Можете во секое време да започнете судска постапка, меѓутоа и за неа ќе ви требаат многу финансии, време и нерви. Сметај дека секоја постапка пред судот се важи вклучително и тоа дека ако почнете сега битка за друг стан може негативно да делува. Доколку не дај боже свекорот одлучи на ваша штета секако ви останува да барате судска заштита.
    Сега доколку донесете одлука за промена на местото на живеење и ако има простор за разговор, може да му предложите повеќе варијанти на свекорот и тоа од промена на постоечкиот со друг нов со негова помош, за поголемиот со доживотна издршка или со плодоуживање. Во секој случај, пред да донесете одлука разговарајте со адвокат.
     
  2. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Абе остај го маж ти нека си ја тера „правдината“.
    Тебе ти тура сопки золвата? и што всушност подразбираш ти под сопки?
    Не можело она како сака- е не ,снаата како што сака,така?Зошто мислиш дека неа нема да и треба поголем стан?Бидејќи е ќерка,така?Зошто па на синот да му се даде поголем стан,бидејќи е машко?Лири да не пушта ?Глупост.
    Маж ти бил добар и многу попуштал,а ти си таа која ќе ја истера правдината Така?Можеби и он се слага со договорот за становите,само гледајќи те и слушајќи те тебе,си премолчува човекот,да не се нервира и со тебе .
    Абе неможам да се начудам,какво време дојде...снаа ќе проценува на кој колкав стан му требало и кој колку требал да земе,цццццц.....
    Тоа кај твоите родители кога ќе делите со брат/сестра ако имаш ,можеш да се изјасниш,овде конкретно кај свекор ти,наведни глава и молчи,кажи благодарам и за тие 40м2што ви ги отдстапилза да живеете.
    Знаеш колку ги има кои сами стекнуваат без помош од никој?
    И не бараат преку леб погача.
    Засукај ракавите,печали ,отрпувај па види колку значи да ги имаш и тие 40м2.Мислам дека мин.30.000 е цената на тој „мал “стан.Можеш сама да отплатиш толку и за колку време?-еве да речеме дека свекор ти нема ниту еден стан и е стечаец?Се подзамисли ли малку?
    А вака,прст ти дал човекот,ти раката сакаш до рамо да му ја земеш.
    Не оди тоа така...
    Зборам според она што си го напишала,на грав не гатам.
    Поздрав
     
    На crimson, Asparagus, MacenceEna и 10 други им се допаѓа ова.
  3. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.963
    Допаѓања:
    260.924
    Мое мислење е дека женава бара нешто што никако па и не и следува, туку е само волја на сопственикот.

    Тоа е веќе дрскост, да сум јас золвата, тек допрва не би ме виделе.
     
    На tessie и stetoskop им се допаѓа ова.
  4. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    prvo i osnovno,mene nikoj ne mi tura sopki,pa ni zolvata zosto jas nea ne ja poznavam,nikogas ne sum ja zapoznala za ovie 4god kolku sum vo brak,a toa sto ne gledas na grav,togas nemas ni pravo da si pravis filmovi,niti sum drska,niti sum bezobrazna,ne me poznavas pa zatoa ne mozes ni da mi sudis.
    kako sto pisav pogore mm najubavo si zanae zosto ne e vo dobri odnosi so sestramu,i sto si bara,a jas niti sum buckalo niti pak sum alcna,samo ovde si go olesnuvav mojot problem
    sepak fala ti i tebe na dobronamerniot sovet
     
  5. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    C,c,cccccc....tesko na tie okolu tebe.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  6. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    fala bogu do sega nikoj ne se pozalil,niti pa videl loso od mene.
     
    На oblace1 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    се согласувам со повеќето кои пишаа дека имотот е на свекорот и што сака ќе прави со него. Јас ќе бев пресреќна да имавме 40 квадрати со мм, за да почнеме од некаде. Сите пари што ги заштедивме ги дадовме за учество за стан. Немаме мали примања, ама па за дадеме учество се лишивме од многу работи. Свекорот мој има имот, кој вклучува и празна куќа која пропаѓа и сепак не ни ја даде. Ниту јас, а ни мм во ниту еден момент не помисливме да ни ја даде. Не ми ни треба - негова си е, што сака нека прави со неа. Ако треба од некого да чекам на нешто, тоа се моите. Ама ни од нив ништо не барам. Да ми ги поживее господ затоа што за многу други работи ми се нашле.
    Некој гледам даваше совети да се договара за доживотна издршка. Полешперско нешто од тоа нема. Живтот на луѓето не е само последните неколку години, туку се години, моменти, настани споделени заедно. За золвата им да не ти е гајле! Ем не ја знаеш, ем се знаеш за неа и нејзиниот однос со таткото. Биди среќна и со тоа што го имаш.
     
    На mimiiiii, Giovanna, vitamina и 10 други им се допаѓа ова.
  8. SexiLy

    SexiLy Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.092
    Пол:
    Женски
    Зошто гарсоњерата што ја имате не ја издавате вие под кирија и со 50 евра доплата не живеете под кирија во друг поголем стан?
     
    На Cka, tessie и Nausicaa им се допаѓа ова.
  9. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Ахх што се изначитав: што ако имал свекорот, не морал ништо да даде ако не сака, негово право е, ако сака се на ќерката ќе даде, бидете среќни и толку што ви дал. Епа ајде вака хипотетички: имам две деца, имам две тањирчиња со храна, едното со една кришка леб, другото полно мевце и оривче. Пола кришка давам на едното дете, а се останато на другото. Првово нека биде благодарно и за толку, го заситило, доста му е, а тањирчињава си се мои па што сакам ќе си правам со нив, мое право.
    Мили мои, ако ваква мајка сум, нек ме голта земја одма. Вие такви родители ќе бидете? Браво богами. Гледам сите викате: ееее мене да ми дал некој и 20 квадрата супер ќе ми било. Па никој конкретно за бројот на квадрати не се замара колку што се замара за што е фер и логично. Ако некој ми мавне три клоци, да бидам благодарна што не ми бапнал 5 оти и тоа можело? Па ете, не се жалете што зимате по 200 евра плата, може и бетер да е, што. Зборот ми е, не се споредувајте на ваков начин, зошто и вас би ве пецнало вакво нешто, не значи тоа дека сте размазени.
    Јас живеам со свекор и свекрва, нема никој да ми даде, па не ме ни погодува тоа, се ла ви, таква ми била среќата. Ама и те како ќе ме болело да се има можности а да не се помогне чисто зошто, ете, нивно право си е. Ваквиот однос не оддалечува од најблиското семејство. Ваквото размислување ги оддалечува децата и родителите. Точно, не чекајте, јас ни 100 денари не сум чекала од некого, сум работела од 7 сабајле до 9 навечер за да заработам и заштедам, и не ми е криво. Ама сепак очекувам фер и коректен однос, како од мајка, така и од свекор и свекрва. Совет за членката: ако бива со убав разговор, бива. Ако не, стиснете заби, па здравје, и вие ќе му затребате на свекор ти. Не заборавајте тогаш како ве здоболел нефер односот (значи нагласувам, јас проблемот го сфаќам вака: не е фер се на ќерката, трошки на синот колку да се каже). :)
     
    На crimson, kjukli, theowndemon и 18 други им се допаѓа ова.
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    А од кај ние знаеме дека свекорот ги двои?! Оваа снаава, не ја има ни запознаено золвата, ама се знае за неа..
     
    На crimson, vitamina, Nausicaa и 2 други им се допаѓа ова.
  11. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.963
    Допаѓања:
    260.924
    Па тогаш кажи си со време дека само си олеснуваш душа, мада во погрешна тема си, вака само ги збунуваш членовите и мислат дека бараш помош.
    А се лутиш кога ти кажуваат нешто - и тоа најдобронамерно.
    Ама ти си знаеш.
    Како мајка си должна да се грижиш за тоа дете, до 18 години, а во некои случаеви и подолго.
    Не си должна ништо кога се возрасни единки. Ништо, ама ич ништо.
    Свекорот не само што не ги лишил, туку им дал стан.
    Братот на дечко ми живее во 120 квадрати стан подарен, јас и дм не живееме никаде заедно, затоа што немаме.
    Можеби него не му е сеедно - не знам, ама мене моите ме научиле дека не треба од никого ништо да очекувам, па посебно не од некој што не е должен да ми даде.
    Да имав кај да живеам со дм, веројатно ќе ми беше сопруг и ќе имав можеби дете.
    Ама ете не е така. И може нема да ми веруваш, ама не сум огорчена никому.

    Само она што ќе стекнеш со свои раце е твое, и не гледам зошто било кој е должен према било кого, освен ако не е дете кое е малолетно.

    А за последниот болд, не им ги знаеш вистинските проблеми, ретко кој своите маани ги кажува ;) Лесно е да се обвинува свекорот, ама не ја знаеме неговата страна, нели?
     
    Последна измена: 19 октомври 2015
    На MacenceEna, SuperGirl24, vitamina и 5 други им се допаѓа ова.
  12. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Штом се нема 20 години со брат и се знае какво чурило е.Еве убаво кажа членката погоре на едното дете се на едното трошки.Па нека се задоволи ако сака повеќе нека се труди иако нема стабилна плата и тој има мали деца.Незнам дали едно или две.Важно Миа рече дека ако има мали деца таа оди пак на работа.Незнам кој и ги чува децата може ги носат во градинка.Лесно ли и е на неа да оди на работа да пере чисти пегла да готви.А помош нема од никој.Се знае каков е свекорот штом дозволил женаму да си замине од дома за каприците на черкица.Разлигавена па незнае што да направи поправо.Па ајде велите нека се задоволи со тоа што го има.Така ?
    Ајде да речеме золвата има едно дете,Миа имаат 2 деца.Па нив не ги следува ништо ако имаат две машки нека се снаоѓаат како знаат и умеат да им овозможат комоција и мали и кога ке се мажат,а свекорот да препише се на едниот внук.Другите две не се му внуци така?
    Така иде тоа.Не е фер така.Значи Миа му прака секој ден јадење значи дека го жали.А золвата и не го ни погледнува па нека го кога ке му биде тек допрва нешто дали и тогаш ке го погледне.Не..Пак синот ке оди.Тој ке го влече.Ама ако кога е наивен.Миа седни го сопругот, ако не сака да земе, не сака.Ке се снајдете кога тогаш.Ке минат години.Ама не му се наоѓајте вие во тешки ситуации.Ама маж ти нема да може да издржи.А како што рече Боа Виста ако не остави наследство на маж ти, по смртта вие ке добиете секако 1/4.А да те прашам со свекравати како стоите,каде живее таа?Може бар таа да ти помага малку за децата.Ем заедно ке плакате кирија со неа во поголем стан од овој земајте кирија од гарсоњерата.Па и да не плака помош ке имаш за децата и дома.Мој предлог само.Поздрав. :)
     
  13. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Убаво призна дека не си огорчена, ама те кочи тоа и те како.Еве велиш може и мажена ке си била и дете ке имаш.Вака губиш од животот.Не е исто деца на 25 и 30.А за тоа станот сигурно му е подарен од неговите.Може и вас ке ви подарат, а може ако брат му е поголем сакаат да живеете со нив.Иако не е фер ако е нов станот, него 120 квадрати дури, на дт ич.:(
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  14. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.341
    Допаѓања:
    8.109
    Пол:
    Женски
    Во кој свет живееш не ми е јасно?
    Па ако детето не се ослони на родителите и ако тие не му помогнат нему, тогаш кому?
    Родителите ни се единствената искрена потпора во животот, кои секогаш се спремни и последниот залак од устата да ни го дадат, не па да имаат нешто повеке.
    Како мајка должна е цел живот да се грижи додека ја држат нозете, а потоа децата ке се грижат за неа.
    Оваа е должност на секој родител, во секој поглед.
    Незнам стварно каде постои тоа родителот да има, децата да немаат?
    Да напоменам, зборуваме за здрава и нормална фамилија.

    И што, ако им дал 40 квадрати во кои живеат двајва возрасни и две деца? Треба да трпат и да се пресреќни што ете свекорот решил да си го чува празен поголемиот стан, а тие да неможат да се завртат?Нормално е да се бори за иднината на своето семејството, пред се децата и јас би се.Не бара таа нешто што нема да се створи. Нејзините барања се сосем на место, стамбен простор е нешто есенцијално, не бара луксуз.

    А и сите што зборувате никој не ви помогнал, зошто да помага некој друг, секој треба сам и слично, ако вам немал кој да ви помогне, немора да значи дека, ако има простор и можности некој друг нему да не му се помогне.Мене таквите муабети ми делуваат на тешки фрустрации.
     
    На kjukli, Emy867, JuLleE и 7 други им се допаѓа ова.
  15. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.963
    Допаѓања:
    260.924
    Абе ме кочи, не викам не. Кој ме тераше да си дојдам во Вукојебинава каде што со просечна плата не можеш ни сметки да платиш? Сама сум си крива, не ми се криви ни моите ни неговите.
    Не губам ништо, барем јас не гледам така на нештата. Вака се што стекнуваме послатко ни е ;)
    Ќе си дојде се во свое време, и мажачка, и деца.
    Инаку - не сакам да ми подарат. Можеби порано кога бев малце очајна, сега, веќе можеме и сами :)

    Исто, мислам дека е океј, знаеш зошто - во дадената ситуација станот беше ете потребен нему.
    Ама затоа до ден денес е тој - должен.
    Јас не сум никому должна, нема ни да бидам.
    Подобро подоцна, него туѓо.
    Така барем јас ги сфаќам работите.
    Последен пат кога проверив сеуште бев на планетата Земја, со двајца живи родители...
    Ај болд по болд:
    1. Не е должна законски, морално, кој како си сфаќа. Башка женава не е незгрижена - свекорот и дал стан. Тоа што она сака повеќе, веќе не е грижа, туку преку леб погача.
    2. И јас го викам истото, ама она не сака да створи, она сака да добие. Има разлика. Ако некој и даде сам, океј. Ама да си бара... извини лепо.

    3. Свекорот им помогнал. Тој стан не го купила ни таа, ни маж и. И кога, се надевам, сама ќе стекнеш нешто, ќе сфатиш дека се е поубаво него милостина.
    Не се тоа фрустрации. Туку способност.
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Те разбирам исто мислам како тебе.Ама да нема да даде да е ти е криво а вака не е фер.А друго што ако им се случи нешто ке трча и дт и брат ти нели.Ако дт не е должен.Нема да е само едниот.нИКОЈ НЕ ТЕ ТЕРАЛ, ама како велиш послатко е сам да си спечалиш ама можеш.Ке минат години.Ама мислам дека заедно живеете со дт па ништо не менува да се венчате и да си имате деца.Се ке си дојде под ред потоа.Платите во МКД се страшни.Ама тоа е.Ке се снајдете малку помош од неговите ако сакаат малку од твоите и така.Јас така размислувам сега-засега.
     
    На VladeMila и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  17. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.963
    Допаѓања:
    260.924
    Мила, пак ќе кажам, не гледам така на нештата. Јас самата ќе трчам за брат му, не ми требаат квадрати за да ми биде некој близок. Тој човек ме поддржал во доста тежок период за мене, искрена сум и ти кажувам - не ми е ич проблем. Ми е жал само што тој можеше за себе да си олесни во неколку наврати (блиски сме и знам можеби повеќе и од дм за некои работи), ама секој си знае за себе.
    Годините ќе си поминат секако, мене не ми се брза. Не живееме постојано заедно, повремено :)
    Не, нема да се венчаме додека не средиме се како што сме замислиле, до сега бар што сме наумиле, сме направиле, така и ова ;)

    Немам јас криза со станбено прашање, само сакав да споделам ете, да оставиме простор на тие што навистина имаат мака :)
     
    На Winter Lady му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Te razbiram, sekoj so svojot stav.Stom si ispolnuvate zamisleni zelbi, super i ako ne se brzate.Jas mislev za roditelite nivni deka sekako i decko ti ke im pomognete.A toa e nivno sto samo na edniot dale poklon, mozebi i vas ve sleduva moze taka odlucile.Kako i da e nivno pravo.Na sila nikoj ne moze da im go zema ili da go prinudi da dade.A zosto sekogas zenskite se slagaat so deverot a so zolvata ne?Hmm..izgleda maskite se pofer od zenskite, toa ke da e.
     
  19. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Леле срц, нек ти даде Господ еден куп дечиња, па да видам дал ќе речеш дека до 18 му должиш а после не. Никој не зборува за закони, законски аф корс, син ми после 18 нек се чисти од дома, должна сум ми да го ранам??? Не! Ама за мене син ми ми е син до 101 и назад. Ќе има 70 тој, јас старо дртало, тој ми е пак мое чедо. Апсолутно ни јас не чекам од никого, во кредити сме ние ради тоа од што не чекаме, ама сме свесни и кои се можностите. Ал да бидам искрена не би ми било сеедно родителите на маж ми да го баталат него а золва ми да ја величат. Ќе ме здоболе исто како на мене да ми го направил тоа некој.

    А за знаење маани и причини, па не знаеме ничија приказна тука дали е вистинита. Сите може да се прават светици и криви им се свекрвите и свекрите. Од тоа што читам, феминката ја дирнал нефер односот и непрактичноста (како и двоењето). А тоа го разбирам. И не, родителството не завршува на 18 години. :)
     
    На kjukli, Emy867, Mariangel и 6 други им се допаѓа ова.
  20. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    tocno ne ja znam zolvata,ova sto pisuvam e se sto mi kazale mm i svekrvata,e sea ti vidi koja majka ke si ja zbori kerkata i toa loso na snaata pak,ako nema pricina,a toa sto uste ne ja znam zolvata osven sto ja vidov na pogrebot i kulturno i izraziv soocustvo treba mm da go prasate,jas nekolku pati sum mu rekla da odime tamu,em da vidam kaj ziveel em da se zapoznam so zolvata,toj neke ni da cue,a i ne mi davase da odam sama,zosto si ima pricina.
    i pak ovde snaata ne cini
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.