1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Криза со станбеното прашање

Дискусија во 'Брак' започната од hrizantema007, 29 август 2012.

  1. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.645
    Допаѓања:
    251.478
    Пол:
    Женски
    Пред некоја година и јас мислев да пишам за мислење на форумов на тема имоти и станови ама сфатив дека секој си има право на различно размислување од моето. Мајка ми и татко ми се во одличен брак преку 30години, двајцата имаат станови плус од родителите во кои сеуште живеат моите баби, верувале или не никогаш не направиле муабет за нивна делба или план што би било со нив во иднина. Јас и мм не сме такви, размислуваме и планираме со години однапред и во една ситуација кога сакавме да направиме поголема промена во животот сакав да знам дали моите мислат во иднина-подалечна да ми остават дел од имотот. Јас и брат ми сме две деца.

    Не знаете каква трагична реакција добив од моите, мислев дека 2 недели беа во шок од моето прашање. Не добив одговор никаков, полумуабет дека кога ќе дојде време ќе бидам известена или нешто така :) Отпрвин ми беше мака и чудно нивното однесување ама што можам колку луѓе толку карактери. Со целава приказна сакав да кажам дека не се секогаш свекорите и свкрвите оние чудните :D
     
    Последна измена: 19 октомври 2015
    На mimiiiii, toogood, Eli23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    А ако сопругот е крив за нарушените односи со сестрата?!
     
    На tessie, CameliaMiller и Nausicaa им се допаѓа ова.
  3. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Јас да сум на твое место, односно на место на мт, ке се чувствувам помалку вредно и отфрлено.
    Се работи за 3 стана, еден од 100 м2, друг од 65 и трет ( каде и живуркате) од 40. Искрено мене дневната ми е 40 м2 со кујната заедно, па знае склет да ме фати, а не пак се да е во тие 40 квадрати ( кујна, купатило дневна, спална, детска,.. буквално се)


    Пишала некоја погоре зошто не го издавате овој стан под кирија, па да бидете киријаши во поголем, со доплата, ајде де, нешто читнале ама не дочитале. Како да издаваш стан под кирија кој не е твој, туку е на свекорот?????????????

    Аман што свекор ке беше стипса. Нека ги земе во гроб мамата негова. Место да биде весел што две внучиња му дал горнион, место да биде задоволен, што снаата му подава јадење ( а нели не е ДОЛЖНА, како што тој не е должен никому ништо да дава), тоа дрдалото родено од пред втора светска војна, мисли ке живи вечно. Цркни тамо еби си векот. Ете за тоа иде до вакви нервози и поделби меѓу децата. Зошто дрдалово старо не го даде барем тој од 65 м2 на синот, големиотод 100 на керката, а тој да се прибере во малиот. Што побогу нему му треба да се пика кај керката, која не го погледнува?

    Абе ако не сакаат децата да ме догледаат, бар тој од 40 м2 ке го оставам на некој што ке ме гледа, ама моите ДЕЦА кои јас одлучив да ги имам во животот ке им дадам колку можам, Ова старчево има да даде.

    Рековте дека како што ги спечалил тој становите, така треба и феминкава. Ајде де и за тоа ли. Па во негово време знаеме колку кошташе еден стан преку некое претпријатие, ајде сега земете ако можете, со овие нестабилни работи, во ова никакво време, во мочанава држава.

    Најинтересни се они што се лупаат во гради дека секој сам треба да заработи, а после на други теми се жалат како на работа ги дробат за мочани 10000 ден. Ако сте способни со 160евра месечно да плакате и кредити и сметки и храна и здравство и деца да гледате, јас ке дојдам да ви ги бакнувам нозете.

    Не можам да сватам зошто синот и снаата и двете внучиња да се туркаат во толку мал простор и да спијат со нозете во фотеља, а јас да ја трпам лудата ми керка, која ја избрка и сопствената мајка.
    Бар да ви го препише станот па да може да го продадете и да земете поголем.
    Е некоја друга феминка рече да земеле сами стан, ама за да земеш стан треба да имаш и пари за учество ( еве ние зедовме стан од 70 м2 со учество од 10000 евра), ама кога се нема се нема. А после тоа идат рати, па камати па ова она.

    И аманте веке со празни муабети. Феминкава не му ја побара душата на стариот, туку некој квадрат повеке кој очигледно тој има да ги даде. И не ги побара за да може фубал да игра, или журки да праи со колешките, туку да има комфор семејството и помалку нервози.

    Камелија јас пред две год ги пишував истите работи што сега ти ги пишуваш, дури и бев погласна. Те разбирам и во право си, ама ке се сменат многу работи и кај тебе за кратко време, па ке видиш дека колку и да си способна и самостојна, ке ти стави некој кочница. Некој на кој нема да можеш да му речеш не или стој неможе. Верувај.
     
    Последна измена: 19 октомври 2015
    На kjukli, Eli23, Dreams11 и 13 други им се допаѓа ова.
  4. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Не е коректно од твоја страна да етикетираш некој затоа што друг зборува нешто за неа, а ти лично не си осетила на своја кожа. Ако не си ја запознала, ниту си била кај нив дома, како знаеш каков однос има она со татко и?! Како си сигурна дека таа е причината за кавгата со мт. Ја знаеш само едната страна на приказната. И не гледам како золвата е привилегирана?! Се развела и си се вратила дома - не е таа причината поради која вие не сте во големиот стан, свекорот е.

    Не велам дали е правилно или не тоа што свекорот во моментов не сака да ви даде поголем стан. Јас и мм за неродени деца планираме да ги обезбедиме за да имаат едно гајле помалку во животот поучени од нашата ситуација. Ова е мое мислење. Сепак, сметам дека ако некој не размислува како мене, тоа сепак си е негово право затоа што се работи за негов имот. И пак ќе кажам, јас би била пресреќна некој да ми дадеше 40м2 за да имам од каде да почнам.
     
    На vitamina, stefanija70, tessie и 3 други им се допаѓа ова.
  5. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    @kukla21 станот не им е даден на поклон, туку на користење. Има разлика голема. Да им го препише, може ке го продадат тој и ке инвестираат некое кредитче за поголем, ама вака нит се водат нит се тераат. А пошто старчево не потпишува сега, значи ке чекаат да умре, па да добијат дел од мајката/ свекртвата, а тоа може да е и подолго време. И после ке рече некој да не се радуваш на туѓа смрт. Не е тоа радување, туку нужно зло.

    Не знам што ми е со хормониве од сабајлево, ама крајов на трудночава ке ми биде луд осеќам.
     
    На Eli23, cresa-jagoda и jacqueline.s им се допаѓа ова.
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733

    А бе јас ако ти кажам колкав имот има таткото на мм во несвест ќе паднеш со ваквиот твој став :) Јас и мм 2 години седевме под кирија -плаќавме кирија и штедевме за стан (учество). Ниту еднаш не сме ни спомнале да ни даде нешто меѓу нас, а ниту па на стариот. Јас за имотот знам од свекорот лично и персонално - за него тоа е престиж, треба да го тинтраш, да го пазиш, да го чуваш, да му одиш по газот и тогаш ќе ти даде нешто. Ете, така гледа човекот на работите - сам ми кажува. Јас дека некого посебно ќе го тинтрам само за да ми даде нешто - пази па да не. Јас ако на некого му покажувам внимание, тоа е од почит и љубов, не за корист.
    Така да, не сметам дека стариов нешто им должи, ниту ја гледам сестрава некако виновна за тоа.
     
    На vitamina, Bridget, stefanija70 и 8 други им се допаѓа ова.
  7. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Добро а кому треба стариот да даде ако не на децата?
    И ти велиш дека си живеела под кирија ама си заштедила за сопствен дом. Браво алал да ти е. Ама еве феминкава има мали примања и не може да заштеди. Што да прави таа? Да излезе на канал 5 со молба за помош? Им стариот 3 стана,а фемонкава не рече најголмиот, туку бар средниот да има една соба каде може човек раат да одмори на лежај а не да спие со нозете во фотеља. А за да има поголем од овој сега што го корсти, стариот или да им го даде поголемиот или бар овој да им го препише за да може да купат поголем. Јас др решение не гледам.

    Нас ни иде 200 евра ратата за кредит, што е приближно 1/3 од платата на мм. Е сега ако кај феминкава примањата се 2000 ден тогаш таа за кредит ке треба да двои околу 100 евра. Ама за да ги двои тие 100 евра за рата од кредит, таа треба да има платено учество. Е сега таа наредниве 5 год треба да се стиска само за учество, па после да мисли на кредити, а што ако во меѓувреме остане без работа некој од нив? Е сега знаеме дека рата за кедит и а најмал стан нема под 9000 ден ( 150 евра) , така да на феминкава и остануваат околу 11000 ден за сметки, храна, облека, градинки, школо итн. Епа не се може бе луѓе не. Кредит обично е на 20-30 год, а со нестабилниве работи тешко да се одлучи човек на поголем кредит.


    Инаку и јас од истите причини не живеам со старите на мм, пошто неговиот татко сака за се да биде прашан и да му се лиже гз. Ама ок старост ке дојде, болести еден куп итн, па да видиме кој колку и кому ке му лиже. Лоша сум станала во последниве 4-5 месеци уфф.
     
    Последна измена: 19 октомври 2015
    На kjukli, galapce, snegulkata и 4 други им се допаѓа ова.
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Мислам не ги разграничуваме работиве. Јас сум воспитана дека се се дели на децата и се ќе им дадам здравје на моите деца. Еве некои стари не ги гледаат така работите - овој на феминката, мојот, твојот. Такви им се сфаќањата. Сметаат дека треба да се центарот и се околу нив да се врти, па кој колку заслужи. Ќе дели по заслуги, ете така вика мојот.
    На кој ќе остави ич не ми е гајле, не се замарам. Кога можеме одиме го гледаме, лаф муабет и дома. Да сум цел живот нечив роб, не фала. Или даваш со цело срце (без некој да ти бара и без обврски) или ич не давај.
     
    На vitamina, Giovanna, stefanija70 и 6 други им се допаѓа ова.
  9. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.997
    Допаѓања:
    261.107
    Абе види, не си должна, не е ни мајка ми должна. Зборувам од законски аспект.
    Иначе, јас не реков дека е еден батален, а друг се величи, ама навика е тоа македонска, одма нешто не штима :)
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  10. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    А татково го препишал големиот стан на ќерката или и на неа и е дадено да го користи? Јас мислам полека да му објасните дека ви е тесно во маалиот стан и да побарате да ви дозволи да го изнајмите а со парите и доплата да изнајмите поголем.
     
  11. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.997
    Допаѓања:
    261.107
    Оцкензи, не знам што носи иднината, само промените се вечни.
    Секојдневно се соочувам со кочници, работам во држава каде што никој не зборува во свое име, сите имаат некој да зборува за нив :) Затоа и без сигурност не основам семејство.
    Може утре земјотрес ќе има, не знам. Ама тоа е можеби и до карактер, не раѓам додека немам каде.
    Јас барем сите што ги знам и што добиле стан од родителите, никој не го препишал, туку луѓево живеат, а станот е на име на родителот. Не навлегувам колку е тоа добро или не.
     
  12. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Ima sekakvi.imam rodnina koj se vekje stari i toj i zenamu so vozrasni deca po 26-28 god i do den denes ziveat pod kirija.ete vo zovotot ne uspeale da dojdat do svoe dodeka roditelite na zenava se imotni.imaat stan koj e prepisan na sinot( ova deka mora sinot da ima se) a toj zivee i pecali vo germanija a stanot e pod kirija, imaat eden kup nivi i ete ne saka stariot da prodade i da pomogne na sopstvenata kerka a zosto?? Bila zensko..mislam svasta.
    I jas da sum na mesto na vlademila bi mi bilo krivo svekrot da ima tolku stanovi a ja da se tutkam vo garsonjerce..ja neznam ova starive sto se zamisljaat i onaka koga ke umrat zakonski se se deli na decata edino ako skrisno ne prepisal se na omilenoto dete.moive imaat eden stan normalno deka utre toj ke se deli na dva dela moj i na brat mi
     
    На kjukli, VladeMila, oblace1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Тоа ти викам и јас не сакав дете дур немавк аде, сега имам и каде и чекам принова, ама сепак нема секогаш се да имаш. Сега кога ги имам овие две раб немам свои примања. И баш овој период свекор ми си го покажа лицето, мислеше дека штом јас немам работа толку од нас и ке почнеме да молиме. За тоа ти реков предходно дека секогаш нешто нема да с
    штима. Ај да не се објаснувам сега за мене, пошто др е темава, но ке ти пишам еден ден како се сменија работите.

    И уште ова да ти го кажам. Со време стави им до знаење на сите дека сама ке се бориш за семејството и тоа кажи го гласно, за да не биде после мешање кај што не им е место. И да не чекаат од тебе после кров да им смениш, плочки во купатило да смениш, незнам каков кревет да им купиш или која соба да им ја отстапиш.
     
    На kukla21 и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  14. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.089
    Пол:
    Женски
    Џабе и ние тука пишуваме, џабе и таа пишува и наоѓаме решенија. Јас како што сфатив, мажот не ни сака да збора со татко му, од некои негови си ИКС причини, така да свекоров и да сака и да нејќе да даде, муабет се нема направено на таа тема. Да се делат децата не чини, во никој случај 100% се сложувам, ама од кај да знаеме како било... можеби золвава си бара, а мажот на татко му му вели, не ми треба (од инает, од замерки, од срам), а женичкава да не ни знае. Значи, очигледно дома има се нарушени односите, а ние најмалку тука можеме да знаеме што било како било, а искрено и Мила може да знае само делови, а не и се што се случува во позадина. Пак ќе речам, можеби никој не ни побарал... кој да им знае, секое семејство своја приказна, а ние најмалку можеме да знаеме или да им судиме.

    Мојот став е (неповрзано со случкава на Мила), ако имаш 2 деца, подели еднакво. Кај нас во семејството, мајка ми скоро ништо не добила оти ете, моите си заработувале, си печалеле, си имале, другиве понемале, па тие повеќе заслужувале, греота биле, и така. Па на крајот, тие што беа недомакини и понемаа, и без тоа оставеното останаа, оти не знаеа да ценат и си добија без труд така. Значи, нека се научи детето на труд, нека вложи во станот, во намештајот, што и да е... на готово најлошо е да го учиш... ама ако имаш дај им, олесни им... и на сите подеднакво. Делбата прави големи раздори во семејството.
     
    На kjukli, artemidis, kukla21 и 2 други им се допаѓа ова.
  15. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Starive ne prepisuvaat dur se zivi zosto se plasat decava da ne se smenat da ne gi zapostavat, da ne gi tepaat maltretiraat.najlesno im e da kazat koga ke umreme sto sakaat neka pravat.nereseni imoti znaat golem problem da napravat
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.997
    Допаѓања:
    261.107
    @mami blue можам да кажам поучена од искуство кај мене дома, се чекаше мн. години заради денационализација - дворот требаше да си го купиме итн. Меѓутоа, татко ми и брат му знаеа кому што му следува, од причина што двајцата ја изградиле куќата, а се водеше на име на дедо ми за во тоа време - помалку административни замарања. Дедо ми починал уште пред куќата готова да биде, ама уште 30 години на негово име се водеше.
    Немаа некои компликации моиве, затоа што се беше спогодбено :) Ама за се треба да си човек.

    Еве и еден пример. За најдобар другар на дм. Дедо му имаше два сина, 4 внуци. 3 од едниот си, 1 од другиот (другаров). Дур беше жив практично на другаров ништо не му даде, демек овие беа посиромашни - што не беше вистина, ама стариот така си мислеше. Другаров мн. се налути, не за друго, туку дека стариот лажеше, мн. Значи ако сакаш на нив се дај им, викаше, ама не ме прави мене будала. Башка овие 3 мн проблеми му правеа (посвоен е).

    Е сега, стариов не препишал ништо дур бил жив, па кога умре, со оставинска другаров доби пола од се - а не четвртина како што сакаа да добие.

    Овој пошто секако не сакаше со нив да живее, на крај и таа половина им ја продаде :)

    Заебано е кога дур се живи препишуваат, кога ќе ги нема, законот полесно ќе се справи со имотот.
     
    На Eli23, mami blue и jacqueline.s им се допаѓа ова.
  17. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Da ama ima situacii koga starive ne si gi sredile rabotite ni dur bile zivi kako na primer ja kupil kukjata kaj sto zivee so pisan dogovor da ne kaxam daj pari i cao prijatno.nema imoten list na svoe pa sega naslednicive mora da go brkaat covekov od koj ja kupil kukjta a i toj umren pa da gi baraat naslednicite na prodavacot iiiiii do nedogled taka..ebate posle nasledstvoto koga neznaes od kaj da pocnes so nesredeni dokumenti i da frlis eden kup pari
     
  18. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.389
    Здравје боже нема да делам пола/пола.
    Ќе дадам на кого мислам/мислиме дека треба, и колку треба.

    Доколку јас мислам дека едното има за нормален живот а другово трпи, се ќе дадам на второто и готово.
    Или доколку едното има покомотен живот или поголеми шанси за истиот ќе дадам повеќе на другото.

    Мој имот. Мое право.
    Сум ги родила, израснала и понудила предиспозиции за подобар живот. Здрави, прави нека печалат.


    Мене ми е неодговорно со нерешено стамбено прашање, а и без шанси за позитивна разврска по повод истото да се скокне па да се каже оп во однос на многу клучни сфери поврзани со планирање на семејството...но ете, не сме сите исти.
    Ако сакаш некој нешто да ти даде треба првен да си подвиеш опашот и спуштиш носот па наместо дома да фучиш да направиш асален муабет со тие со кои треба.
    Од моето искуство старите даваат нешто, псоебно имот за возврат да ги гледаш. Посебно го очекуваат тоа од синот.
    Не прочитав, или пропуштив некаде да размислувате да живеете со човекот во замена за поголем стан.

    Очигледно не дава оти не сака. А причината можеби е оти некој збор е кажан, е оти му се може, оти така сака, оти очекува нешто од вас...
     
    На toogood, Eli23, vitamina и 6 други им се допаѓа ова.
  19. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.089
    Пол:
    Женски
    @danichap , е ама не е секогаш како што изгледа, за тоа кој трпи а кој не, па кој ќе добие а кој не. Пример ќе ти кажам, нели кога веќе почнавме сите лични ставови и искуства да споделуваме. Од семејството мое... двајца, и двајцата работат и братот и сестрата. Братот со семејството ги троши парите со брзина на светлината, по скапи марки, најскапи хотели, кафани, сестрата со семејството се умерени и трошат онолку колку што им пружа чергата. И нормално на крајот братот останува без скршен денар, а сестрата сепак си останува со нешто. Братот трпи за леб (со најскапи патики, и тие и децата), сестата со нормални патики НЕ трпи за леб. И нормално на крајот мајката го жали синот оти нема за јадење, и трпи за леб, и му дава се што има, првенствено пари, стан, и две коли (кои беа продадени за неколку месеци и парите потрошени), и на ќерката и вика, даваме таму кај што НЕМА. Синот си се разгалува, се помалку и помалку работи, запаѓа во долгови, си чека и си ја цица мајката, мајката упорно дава онаму кај што нема, и останува на крајот да немаат ни синот ни мајката, и останува да бараат од ќерката заем за струја да платат, или мајката бара дури и крема за раце во кутивче колку да не и испукале рацете. Сега мометално становите под хипотека и на синот и на мајката, синот НЕ работи, си чека од Бога (оти така мајка му го научи), и тоа е тоа. Ваљда ако се поделело на пола, или ако се давало на пола, па синот ќе се научел дека треба да се потруди во животот за да не трпи за леб, а не да чека некој да го сожали. Ова е случај што се случува уште откако знам за себе, и е многу јавно, зошто баба ми се јавно си кажуваше и уште јавно си кажува што и како.

    Само сакав да кажам тоа... според мене, не е важно кој колку заработува и колку има... кој како си се снашол. Битно е да дадеш подеднакво, зошто од исто место и од исто млеко цицале сите... пак ќе речам, мој став, мое мислење, семејно искуство ;)
     
    На kjukli, galapce, Eli23 и 7 други им се допаѓа ова.
  20. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.389
    Примерот е пример за лоша проценка од страна на родителот и воопшто не се поклопува со мојот став.

    Јас на тој скршен динар не би му дала, а не па коли.
     
    На toogood, Eli23, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.