1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

,,Криминализација'' на абортусот во САД

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Sesil, 2 јуни 2019.

 1. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.858
  Допаѓања:
  133.182
  Пол:
  Женски
  После сојузните американски држави Кентаки, Мисисипи, Охајо и Џорџија кои речиси целосно го укинаа правото на абортус, освен во случај кога е загрозено здравјето на мајката, закон против абортусот донесоа и Мисури и Алабама.

  Најригорозен е законот на Џорџија кој жените кои ќе одлучат да абортираат после 6-тата недела од бременоста ги става на исто рамниште со осудените убијци и ќе бидат соочени со доживотна казна затвор па дури и смртна казна.
  Овој закон, слично на законите на останатите држави кои го забранија абортусот, нема отстапки дури ни во случаи кога се работи за инцест или силување.

  Значат ли овие забрани унапредување на правото на живот или се само враќање на времето на нелегални абортуси во несоодветни услови кои го загрозуваат животот на жените? Која е вистинската цел на САД со ограничувањето на правато на абортус?
   
  На Victorian, sj *O*, candy.cane и 5 други им се допаѓа ова.
 2. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.792
  Допаѓања:
  65.502
  Пол:
  Женски
  Да бидам искрена ми се лоши од законов. Како може ова да се случува денес?

  Читав за 11 годишно девојче што било силувано и било трудно и нема да може да абортира. Кој со здрав разум ова би го оправдал, кој?
  Ужас.
   
  На Konfetka, noteforself, tessie и 32 други им се допаѓа ова.
 3. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  18.972
  Допаѓања:
  260.985
  Ја им го Трамп.
  Си бараа - си добија.

  Може злобно ќе звучам, ама на секоја една жена што го поддржала ова срање, и' посакувам да си проба од својот отров.

  Америте никогаш не биле напредна нација, толку испрани мозоци ни во Македонија нема да најдеш.

  Ама... soon enough мандатот му истекува.
  И ова ќе оди во канта.
   
  На noteforself, Bezimenka90, Feminka22 и 21 други им се допаѓа ова.
 4. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  64.623
  Пол:
  Женски
  Јас па мислам дека повторно ќе биде избран зошто ја претставува белата расистичка Америка, кју клакс клен и сличните, тие го изгласаа зошто е против Мексиканецот, муслиманите, хомосексуалците итн.

  Читав дека ако го изгласаат законот во Џорџија дека Дизни ќе ги затворат студијата таму и со тоа ќе се изгубат над 100.000 работни места, се надевам дека не е блеф и дека ќе ги удри и по џебот монструозната одлука.

  Наредно е да им се одземе правото на глас на жените?
  Кој будала го подржал законот за да биде спроведен со правосилна одлука?

  Во 21 век ќе умираат жени, девојки, девојчиња од back alley abortions..... viva le trump.
   
  На noteforself, Bezimenka90, Серотин и 27 други им се допаѓа ова.
 5. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.925
  А во Луизијана нели демократите го истуркаа законот за абортус?
   
  На tessie, WildMk и dayla им се допаѓа ова.
 6. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.582
  Допаѓања:
  155.746
  Пол:
  Женски
  Закониве се патетични и се косат со основни права кои ги заслужува секоја една жена. Па срамота е ова шо се случва и се прашвам кога се гласаа овие закони, каде беа жените? Или ги нема во парламенти, или шо и да имаат во Америките, кога се гласа? Шо заслужуваат овие држави е масивен протест зошто ова, во факинг 21 век, не смеј да се случва. Срамота е. Башка, греота е.

  На 6 недели колку многу жени само нема ни да се свесни дека се трудни. Не дај Боже да претпостави дека од стрес му касни, оти ќе биди принудена да носи дете и роди. Дете кое не го сака. Исто така, ќе процвета абортус на црно и кузнај колку жени и девојчиња ќе починат на такви нехигиенски дупки зошто политичарите во одредени држави не знаат да спојат 2 и 2.

  Ист аргумент имав и за проституција, и да е некој против, ПОБЕЗБЕДНО е ако е легално зошто ќе биди регулирано и е win/ win ситуација без разлика каков аргумент држиш и која страна ја застапуваш. Исто и со абортусот, посекако ќе има абортуси, надвор од државата, на црно и шо не. Едноставно, побезбедно е да е легално и регулирано наспроти да легниш на касапска маса на црно и да не знајш дали ќе можиш некогаш во иднина да имаш дете, или полошо, дали ќе преживееш.

  Срамота е.
  Греота е.

  Толку.
   
  На noteforself, tessie, VDT2906 и 19 други им се допаѓа ова.
 7. Srckata28

  Srckata28 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  4.551
  Допаѓања:
  21.642
  Пол:
  Женски
  Навистина дно, што покажува колку само религиозни конзервативци живеат во САД и ја водат државата. :puke:
   
  На Серотин, Victorian, sj *O* и 3 други им се допаѓа ова.
 8. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.961
  Пол:
  Женски
  Мислам дека нема врска религиозен фанатизам, ми мириса дека зад ова има нешто многу попресметливо и повалкано.
  Директен атак врз репродуктивното здравје на жената. Па и психичко.
  Причини, којзнае.
   
  На VDT2906, Серотин, Victorian и 11 други им се допаѓа ова.
 9. Ava.84

  Ava.84 Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  4.505
  Допаѓања:
  32.625
  Пол:
  Женски
  Мислам дека законот го спровеле зошто земајта старее, а на секоја држава и треба деца.Ако некоја жена не го сака детето би го дала на посвојување и со тоа се добива потомци.Мислам дека тоа им е целта.

  Да не ме сватете погрешно , јас сум против овој закон ако некој ме праша де. Против сум зошто сум жена.
  Зошто постојано жената е крива?Некоја жена ќе го остави детето таа е обвинета за не мајка .Ако е силувана таа провоцирала па си го добила тоа што заслужува . За тинејџерка што останала трудна дечкото не ја познава.Што знае нека прави.После болката од абортусот и траумата чива е?Пак на жената.А за силувачите казна нема или е минимална.За мажите што не трпат и не сакаат кондом , пак е жената крива.Таа треба да се кљука со хормони.За болните педофили за се е жената.
  Со забраната на абортусот се враќа Америка во 17 век.
  Ако го забрануваат абортусот нека го забранат и сексот пред брак, само секс со сопруга.Па да видиме тогаш кај ќе се празнат чичињата што си го донеле овој закон:@:@
   
  На Ladybug98, Biny, sj *O* и 3 други им се допаѓа ова.
 10. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.888
  Допаѓања:
  223.722
  Пол:
  Женски
  А ќе почнат да ги казнуваат мажите и да ги ставаат на исто ниво со убијците јер 'по грешка' го истресле внатре!?
  Не подржувам абортус. Ама законов е смешен.
   
  На noteforself, tessie, Victorian и 8 други им се допаѓа ова.
 11. ane.bella

  ane.bella Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  3.192
  Допаѓања:
  25.595
  Пол:
  Женски
  Вака размислуваат монструмите што го донесоа законот :puke:
  20190604_061148.jpg
   
  На VDT2906, Victorian, dunika и 7 други им се допаѓа ова.
 12. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.888
  Допаѓања:
  223.722
  Пол:
  Женски
  На VDT2906, Victorian, sj *O* и 9 други им се допаѓа ова.
 13. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.169
  Допаѓања:
  177.063
  Пол:
  Женски
  Среќа кај нас го уважија.
   
 14. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.182
  Леле колку е одвратен муабетов!

  Како жртва на силување, многу ме погодуваат вакви муабети.
  Сакам јас нив да ги опчекорам и да им го изредам со стреп-он, и да им го осакатам половиот орган за време на, па да видат како 'ќе се шат-даунуваат', како 'ќе извадат најдобро од ситуацијата' , како ќе гледаат на Бог после тоа, како ќе им се допадне 'да ја следам својата сексуална слобода'
  Ми се повраќа!
   
  На VDT2906, tessie, Victorian и 16 други им се допаѓа ова.
 15. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.012
  Допаѓања:
  35.978
  Пол:
  Женски
  Ова е уште еден показател колку САД е антипрогресивна држава.
   
  На tessie, WildMk и Elen4e_sonce им се допаѓа ова.
 16. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.925
  Не ти требаат ни закони што забрануваат абортус, ниту има потреба до САД да одиме за да видиме како на жената и се скратува автономијата над сопственото тело.
  http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrva...UFmb_YGh0g0JgnQQQ-U5lGpWLjLVKQgyFvEn5yL17K8RA
  Кај нас мислите не е исто? Како онаа во Шутка што беше што никако не пушташе жена на абортус да отидат. Мислите нема уште такви?
   
  На WildMk, bittersweet, ane.bella и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.888
  Допаѓања:
  223.722
  Пол:
  Женски
  Кај нас јавно вака некој да збори за силување линч ќе има. Јас прва би удрила.
   
  На Biny му/ѝ се допаѓа ова.
 18. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.925
  Не знам баш.
  Лично имам слушнато жени како викаат дека и да е силувана треба да го роди. И снимка имам.
  Многу малку се зборува кај нас на вакви теми. Сите се со законите опседнати, а се што е надвор од законот се прават дека воопшто не постои.
  Не знам дали законот им дозволува кај нас да одбијат процедури затоа што им се косат со убедувањата, ама не сум слушнала дека им забранува.
   
  На WildMk и CameliaMiller им се допаѓа ова.
 19. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.888
  Допаѓања:
  223.722
  Пол:
  Женски
  Јас би го родила. Ама не сметам дека секој треба да мисли како мене.
   
  На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
 20. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.792
  Допаѓања:
  65.502
  Пол:
  Женски
  За жал и јас мислам дека повторно ќе биде избран. Има многу поддржувачи што е страшно чудно, но само го покажува вистинското лице на тамошниот народ. Се згрозувам кога читам коментари под статии како се одлични закониве. Не можам да разберам како е поважен ембрионот од веќе постоечки човечки живот. Како може некој да се секира за ембрион, а не за какви последици раѓањето ќе донесе за жената, дури и во некој случај детето, Како тоа 11 годишно девојче ќе биде мајка? Како тоа дете кога ќе порасне треба да биде стабилен и психички здрав човек кога ќе знае како и зошто се родил?

  Колку е сурово само. Сурово.
  Одамна нешто вакво одвратно не сум прочитала.
   
  На noteforself, galapce, Victorian и 13 други им се допаѓа ова.