1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

,,Криминализација'' на абортусот во САД

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Sesil, 2 јуни 2019.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Имаат подршка од родителите,како што гледаш повеќе од 3-4 деца се во фамилија. Познавам личност чија што ќерка на 16 години роди и кога беше девојчево трудно таа целата радосна што ќе стане баба. Си имаше кажано “ Цела е на мене,по стапките на мама”.
     
    На Cecko85, Angie1432 и Adidas888 им се допаѓа ова.
  2. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    Не ми кажа ти јас си кажувам мое мислење, лично за мене. Кај па виде дека ти си ми кажала да абортирам.
     
  3. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    2.727
    Допаѓања:
    10.460
    Пол:
    Женски
    Но колку има само што немат родители или немат никаква подршка? Еве јас сум бремена и немам ни родители ни браќа ни сестри ни никаков роднина ама благодарна сум што живеам во Германија што тука државата ти ги дава основните потреби за детето откако ќе се роди и многу сум среќна што ќе имам бебе, но да бев во Македонија со тој исти режим како во Америка немаше да го родам, ќе го абортирав
     
    На Glowy му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.640
    Пол:
    Женски
    Ако преживување на еден организам комплетно зависи од мојот организам, не е убиство ако го отстранам затоа што тоа е дел од мое тело.
     
    На bittersweet, Lella, Bezimenka90 и 3 други им се допаѓа ова.
  5. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Немам претстава и не можам да ти одговорам, но те разбирам.
    Јесте да е Еу ама секоја земја е различита.

    Башка што мора да кажам дека законот за трудници во Малта не важи за сите и не сите го уважуваат за жал. Важно они абортусот го уважија. Девојкава ќе умреше и ќе искочија со паради и слични ти настани,ден два и после то ќе се заборавеше. За жал така функционира тука тоа.
     
  6. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.500
    Допаѓања:
    15.538
    Пол:
    Женски
    Ондак нема потреба од такво глупаво прашање зашто комплетно имаш слобода да родиш. Тие што сакаат да абортираат ја немаат истата слобода сегде.
     
    На Daniela93, mode-kristina и Just.do.it им се допаѓа ова.
  7. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    И јас така мислев дури не останав бремена и осетив колку е живо бебе на 24 недели.

    И да, бебиња на 24 недела веќе преживуваат и надвор од телото на мајката со поддршка од апарати. Значи тоа е живо, здраво, право, оформено, може да живее со апарати надвор од утробата и на мајката и текнува "се предомислив, не го сакам, ќе му го прекинеме животот"
     
    На Серотин му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.266
    Допаѓања:
    37.078
    Пол:
    Женски
    Нив не им е гајле за бебињата туку за контрола врз жените. Да им беше гајле за бебињата немаше во Америка да има породилно два месеци, од тоа да тргнеме, па после сѐ друго...
     
    На Amellie13, Daniela93, Lella и 20 други им се допаѓа ова.
  9. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.266
    Допаѓања:
    37.078
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со ова, точно е и секако не може да се спореди 24 месеци фетус со ембрион, но во тие недели абортусот треба да постои само доколку е неопходно. И така е во повеќето земји, не може туку така да се абортира кога сакаш.
    Ти ги мешаш овде поимите, на 5-6 месеци не им текнува на жените да абортираат затоа што веќе не го сакаат бебето, најчесто тогаш се медицински причини кои бараат итно да се абортира или ако се дознае дека има сериозни шанси да не преживее плодот по раѓање поради синдроми и сл.
    Затоа мора да постои правото на абортус, не се работи само за желба туку и за безбедност.
     
    На Bezimenka90, Glowy, Lianna Anna и 3 други им се допаѓа ова.
  10. Серотин

    Серотин Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2022
    Пораки:
    989
    Допаѓања:
    2.377
    Пол:
    Женски
    Абе какво убиство. Има аномалии кои се на виделина последните недели/месеци во бременоста. Ни едно ехо не гарантира дека нема да има аномалија. Некогаш се принудени да извршат абортус и во 30та недела.
     
    На Glowy, mode-kristina, Just.do.it и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.640
    Пол:
    Женски
    Ти си емотивно приврзана за тоа бебе и нормално е дека не можеш да замислиш некој да абортира и тоа е во ред. Ама, како прво, никој нема 24 недели да се предомислува колку и да ја чувате таа фантазија и како второ, тие што веќе абортираат во 24 недели сигурно имаат различни причини и се чувствуваат комплетно исто како тебе и многу тешко го минуваат процесот на абортирање емотивно. Има различни приказни.
     
    На Bezimenka90, Glowy, mode-kristina и 2 други им се допаѓа ова.
  12. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.611
    Допаѓања:
    18.176
    Пол:
    Женски
    Не сум слушнала некоја да сака да абортира во таа недела. Ако некоја сака ке знае веднаш до 11-12 недела.
     
    На kikikikirika му/ѝ се допаѓа ова.
  13. anngelique

    anngelique Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    5.788
    Пол:
    Женски
    На никој не му текнало од кејф во 24та недела да си рече еј ми здосади да сум трудна ќе одам да абортитам сеа.
     
    На Bezimenka90, Glowy, Srckata28 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Серотин

    Серотин Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2022
    Пораки:
    989
    Допаѓања:
    2.377
    Пол:
    Женски
    Веруј има и такви. Ќе се скара со дечкото и ќе фаќа врски да ја чистат со вакуми итн.
     
    На buba4e89 и kikikikirika им се допаѓа ова.
  15. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    2.727
    Допаѓања:
    10.460
    Пол:
    Женски
    Не верувам. После 12та недела мора да имаш некои големи компликации и плус потпис од три доктори или специјалисти па да минуваш низ некои процедури. Никој не мпже да абортира после 12та недела. Затоа и фетусот се рачуна бебе после таа недела.
     
    На Suze18992 и kikikikirika им се допаѓа ова.
  16. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    Во 24 недела бебето е над пола кг тешко веќе, каков вакум, какви врски. Тоа е пораѓај веќе.
    Сигурно нема некоја повеќе од пола бременост да помине и за дечкото да абортира.
    И нема врски за такво нешто, само за медицински проблеми се изведува абортус над 12 недела.
     
    На ane.bella, Bezimenka90, crimson и 7 други им се допаѓа ова.
  17. Серотин

    Серотин Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2022
    Пораки:
    989
    Допаѓања:
    2.377
    Пол:
    Женски
    Знам колкаво е во таа недела имам дете, а дека нема криминали се лажете. Можеби не 24 недела ама за порано да. Не мислам тука на 12 недела.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    Па тоа е она што го пишувам. Во одмината бременост абортус ДА, но ако е поради аномалија на плодот а не дека и текнало дека не го сака бебето. Ако не го сака (била силувана) има време во прв триместар да го абортира и треба да има право на тоа.

    Но едно е абортирање во рана бременост од причина силување или не го сака бебето, друго е абортус во поодмината бременост заради аномалии, а сосем трето е абортус во одмината бременост дека не го сакаш здраво право оформено бебе.

    Ова третото не го прифаќам, во многу држави е забрането и мислам дека тоа е правилно.

    @MilaSs12 и јас не сум слушнала, а за среќа и забрането е во Македонија. Ама еве жениве тврдат нивно тело било ќе правеле што сакале и во 24 недела требало да се дозволи без медицинска причина да се абортира.
     
  19. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Ми се плаче.
    До каде демек дојдовме, ама како жени никогаш нема да имаме раат, никогаш.
    Не мешајте глупости да ја истривијализирате темава, толку демек, секоја втора од чиста мира абортирала во 24та недела, па сега тоа ќе го користиме да ја свртиме темава.

    Тешко на оние кои живеат во Америка, ама за жал и оние во поконзервативни земји ќе добијат на сила сега.
    Ќе умираат пак жени при нелегални абортуси, накаде одиме само.
    Ми се плаче.
     
    На tessie, bittersweet, Annath и 15 други им се допаѓа ова.
  20. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Криминали ќе има само ако се забрани абортусот.
    Посебно па во Америка, ни универзално здравство имаат, ни породилно одсуство, ние овде се жалиме за 9 месеци со плата, таму само 12 недели и тоа без плата само ти го чуваат местото, во школите се убиваат деца пошто не ставаат закони за оружје, ама многу се секирале за децата.
    Да се вратиме во пештери најарно
     
    На Annath, Lella, Konfetka и 13 други им се допаѓа ова.