1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крлежи на човек

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Kamelija2115, 11 ноември 2011.

 1. Kamelija2115

  Kamelija2115 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2011
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  1
  Пребарав по темите и не најдов нешто за крлежите.
  Ние чуваме куче дома па често пати наоѓаме крлежи на неа...некогаш се закачени на неа, ама некогаш лазат по неа, па често се плашиме да не некој од нас има закачено на себе.
  Има ли некој кој знае кои се симптомите ако крлеж се закачи на човек?
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.294
  Црно топче како младушка-бемка и црвенило од околу. Прво и основно правило е да не се вадат дома зашто може да го скинете и дел да остане внатре во човечкото тело.
  Бабин лек знам дека се става зејтин на местото да одстои малку па потоа полека со чупалица се вади. АЛИ, ако не знаеш не експериментирај туку трк до најблиската болница, брза помош...
  Оваа лето имаше некоја најезда од крлежи па тоа беше страшно, да не можеш дете надвор да пуштиш. Многу блиски пријатели маки видоа со децата па дури и инекции примаа децата.
  Носат многу лоши болести, бактерии...
   
  На Kamelija2115 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. caroline.costa

  caroline.costa Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  2.587
  Таму каде што има убод од крлеж има црвенило. Но ако навреме не го откриеш и некое време стои таму, можеш да исфрлиш цела. Исто како сипаница да имаш фатено.
  Има покачена температура и малаксаност.
  Ако навреме отидеш во болница и го најдат каде е, ќе го расчепкаат местото, и ќе го извадат. Можеби ќе отидеш еднаш до двапати на преврски со бетадин и асепсол ќе ја чистат раната, и толку.
  Но ако не го откриеш навреме како погоре што напишав може да се јават такви симптоми. Тогаш се останува во болница се додека не се повлече исфрленото и температурата.
  И како што ти кажа Славица. Сама но пробавај да го извадиш зошто можат некои делови да останат внатре а ти да не ги видиш. Отиди на доктор, и таму ќе ја завршат целата работа.
   
  На Kamelija2115 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. TennisBabe

  TennisBabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  591
  Допаѓања:
  364
  Јас како мала фатив крлежи од едно куче.Како мала бемка беше,штом ми ја открија веднаш правец болница и таму го извадија.Среќа што беше навреме откриено . :|
   
 5. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.232
  Допаѓања:
  16.897
  Пол:
  Женски
  Еве ти линкови за убод од крлеж, ама ако приметиш убод и ти е страв да го вадиш сама појди на кожно, за да не си направиш беља.
  Внимавајте на убодите од крлеж
  како да се отстранат крлежи
  Време на крлежи, што можете да направите?
   
  На Kamelija2115 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Kamelija2115

  Kamelija2115 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2011
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  1
  ОК фала на сите... муабетот ми беше што ако не се открие на време, пр. ако се закачи на глава под косата , многу е тешко да се најде, па затоа прашував за симптоми. Инаку знам дека ако се закачи за да се извади треба да се врти во обратен правец од стрелките на часовникот. ОК во секој случај фала ми помогнавте многу :)
   
 7. tonicka

  tonicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  13
  Крлежот никако не смее да се вади со рака затоа што можеда остане дел од него во телото .Се вади исклучиво со памукче натопено со топол оцет,само поминете со него преку крлежот и тој сам паѓа,ова важи и за крлеж кај човек икај куче.
   
 8. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.881
  Допаѓања:
  30.994
  Пол:
  Женски
  Крлежот не можеш да не го забележиш, независко каде се наоѓа. Тој се осеќа и на допир, а и многу брзо расте така да сигурно ќе се забележи. За вадење и јас мислам дека најдобро би било да го извади доктор.
   
 9. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.990
  Пол:
  Женски
  Крлежот се забележува првенствено затоа што ќе се појави црвенило на местото каде што е фатен и ќе почне да ве чеша. Најдобро се вади со зејтин, или некоја крема. Намачкајте околу него и тој сам ќе излезе затоа што ќе почне да се гуши. Но, ако не сте ваделе претходно, најдобро е да отидете на лекар затоа што може да биде многу ризично ако го откинете. И да напоменам дека вадење крлежи кај куче и кај човек не е исто. Кучето нема пори, па кај него многу полесно се вади.
   
 10. Gossip-girl96

  Gossip-girl96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2012
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  81
  Нема шанси да не приметиш ако ти се закачи крлеж бидејќи ужасно многу чеша. Кога бев мала ми се закачи крлеж и ме однесоа одма во градска, ми го вадеа на живо и мислам дека цела болница во воздух ја кренав :x
   
 11. Eleonorastrumica

  Eleonorastrumica Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  171
  Мене кога ми влезе крлеж не ме чешаше туку покачив висока температура ,пиев секакви апчиња да ми се симне и ништо,потоа почна да ми се врти и да ми се повраќа мислам дека тоа ми беше најгрозниот одмор до сега,кога си отидов дома го забележав помеѓу прстите на ногата,отидов на лекар и на живо ми го вадеа и многу ме болеше,инаку после само два саата се вратив во нормала,изгладнета бев цела недела на одмор ништо не јадев од се ми се надигнуваше
   
 12. sweet-cherry

  sweet-cherry Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  2.780
  Допаѓања:
  20.668
  Пол:
  Женски
  Јас имам многу лошо искуство на оваа тема.Значи прво на сите препорачувам, седења на трева после врнежлив период никако, бидјеќи тој период крлежи се размножуваат од влажното.Јас фатив пред едно 5 години, и од тогаш фала богу, не ми се има десено тоа пак.Инаку лесно се приметува дека имаш крлеж, неверојатно многу чеша и местото околу него е црвено.Јас имав на грбот, и на мајка ми и беше страв сама да ми го извади и ме однесе на дежурен во болница.Кои болки ги претрпев тогаш, мислам господ во пижами го видов :D На живо ме копаше буквално, не можеше убаво да го извади бидејќи на незгодно место ми беше и имаше ризик да ми остане дел од пипците,и нормално без анестезија.

  И да најтопло препорачувам да пробате од дома да го потопите со зејтин бидејќи така самиот ќе падне, па доколку не излезе дури тогаш да отидете на лекар, инаку тешки болки и трауми ве очекуваат.
   
 13. sweet-cherry

  sweet-cherry Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  2.780
  Допаѓања:
  20.668
  Пол:
  Женски
  Јас имам многу лошо искуство на оваа тема.Значи прво на сите препорачувам, седења на трева после врнежлив период никако, бидјеќи тој период крлежи се размножуваат од влажното.Јас фатив пред едно 5 години, и од тогаш фала богу, не ми се има десено тоа пак.Инаку лесно се приметува дека имаш крлеж, неверојатно многу чеша и местото околу него е црвено.Јас имав на грбот, и на мајка ми и беше страв сама да ми го извади и ме однесе на дежурен во болница.Кои болки ги претрпев тогаш, мислам господ во пижами го видов :D На живо ме копаше буквално, не можеше убаво да го извади бидејќи на незгодно место ми беше и имаше ризик да ми остане дел од пипците,и нормално без анестезија.

  И да најтопло препорачувам да пробате од дома да го потопите со зејтин бидејќи така самиот ќе падне, па доколку не излезе дури тогаш да отидете на лекар, инаку тешки болки и трауми ве очекуваат.
   
 14. Irrepleceable

  Irrepleceable Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  1.055
  Допаѓања:
  1.354
  Мало,ама опасно животинче.
  Кога ќе го забележите,што е можно побрзо вадете го,зошто колку повеќе останува во вас,толку повеќе опасности носи за телото и организмот.

  Ако не сте во состојба да одите на лекар,ставете ацетон во мало капаче,и држете го на местото каде што е крлежот,одма ќе искочи.(од искуство)
  Најбитно е главата да му искочи.
   
 15. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.881
  Допаѓања:
  5.427
  Сами немојте да го вадите со теглење

  уље,нафта,бензин,лук,газге-нешто што смреди да се намачка крлежот и околното место доколку сакате да вадите крлежи дома(треба сам да падне од местото зошто нема да ја поднесува миризбата лоша)....ако не на лекар под хитно

  (еден мој комшија го правеа операција поради тоа што : позади увото нешто многу го чешало си се чешал и го извадил крлежот и викал некоја засирена крв извадов -му останале"нозите" од крлежот)
   
 16. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.881
  Допаѓања:
  5.427
  случки: ;)

  ете на една жена крлеж и се закачил во вагината...и од тогаш се почна назад да и оди не јадеше од 120 на 50 кила падна на секакви испитувања се здрава права таа проопаѓа-отиде на гинеколог и внатре да и се закачил крлеж ....

  јас лани летото имав на препони го забележав како се движи и го тргнав
   
 17. Dream-Girl

  Dream-Girl • The insomniac dreamer • Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  14.214
  Допаѓања:
  142.770
  Пол:
  Женски
  Пред 10 дена на братучетка ми и се закачи крлеж и одма на лекар ја однесоа и и го извадија али и рекоа после 4 недели да и ја испитаат крвта да не и се заразила.
   
 18. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.141
  Допаѓања:
  2.745
  се ежам од овие грозноморни инсекри како мала имав во главата и мајками ми го извади со пинцета да чукнав во дрво одтогаш немам сретненои да не сретнам никогаш многу се опасни