1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крофни

Дискусија во 'Рецепти' започната од krusevcanka, 2 април 2012.

 1. krusevcanka

  krusevcanka Активен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2012
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  7
  ЛИСТАВ И НЕ ПРОНАЈДОВ РЕЦЕПТ ЗА КРОФНИ ПА ПИШЕТЕ ДОКОЛКУ ИМАТЕ ЗА НЕКОИ УБАВИ,БРЗИ И ИСПРОБАНИ РЕЦЕПТИ.
   
 2. ana.-marija

  ana.-marija Активен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2012
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  КРОФНИ

  1kg brasno
  2 jajca
  1 kvasec
  4-5lazici seker
  1 pecivo
  1-2 filzani zejtin
  seto ova se zamesuva i se ostava da stasa potoa se razmesuva i suka golema kora i se sece so casa i se przat so zerjtin
   
  На Osamena devojka му/ѝ се допаѓа ова.
 3. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.334

  Се замесува со млеко или топла вода (тоа имаш испуштено) или во размер 1 према 3 (1 вода и 3 млеко). Моја препорака наместо цели јајца стави само 2 жолчки затоа што белката го стврднува тестото (ако не си искусна во месење ;) ) и 1 мал филџан зејтин е доволно. :!: јас не ставам пециво и малку сол
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 4. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.959
  Допаѓања:
  103.468
  Пол:
  Женски

  мислам дека ако веке има квасец не треба да се додава и пециво нели? :?:
   
 5. OneDirection

  OneDirection Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2012
  Пораки:
  468
  Допаѓања:
  238
  Еве еден рецепт за крофни кои ние дома секогаш ги правиме.

  Потребно:
  - 3 јајца
  -1 чаша јогурт
  -14 лажици брашно
  -1 прашок за печиво
  -1 ванилин шеќер

  Подготовка
  - Заедно се матат трите јајца и јогуртот.Потоа се додаваат брашното,прашокот за пециво и ванилиниот шеќер..Смесата убаво се меша. Со лажица се зема од смесата и се пржи во тава со загреано масло.
   
  На Hortenzija, Liu, barbyyy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Springy

  Springy Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  522
  Јас ги правам по овој мој измислен рецепт:

  - 500 грама брашно
  - 2 јајца
  - 250 ml млеко
  - 50 до 100 ml зејтин
  - 1 квасец
  - 1 мала лажица сол
  - 1 голема лажица шеќер

  Сите овие состојки се замесуваат. Тестото се остава да стаса и откако ќе нарасне се формираат топчиња. Топчињата се размесуваат и се формираат кругови со дијаметар десетина центиметри. Внатре во круговите се става по една лажица крем, (по можност агроплод), истите се преклопуваат, се затвараат убаво и се пржат. Откако ќе се испржат се валкаат во прав шеќер и едно пакетче ванила.
   
 7. feminium

  feminium Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  1.738
  Знае ли некоја рецепт за американски крофни-оние кои ги продаваа на лето во Охрид, мнооогу ги сакам ама никако да и успеат на мајка ми.
   
 8. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  843
  recepti/americki-krofni-i-americki-palacinki-t2843/
  Дали некој има испробан рецепт за течно тесто за крофнички (благи, а може и за солени) што се печат во рерна во калапчиња?
   
 9. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  А дали имате некој проверен рецепт за принцес крофни?
  [​IMG][​IMG]
   
 10. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.334
  :hai:

  Фил - Според мене најубав за разлика од оној со жолчките кој ми е потежок мада и тој не е лош.

  На 1л млеко зовриено варам 3 пудинга од ванила со 6 лаж шеќер и 1-2 лаж густин. Во ладен пудинг ставам пола изматен маргарин/путер со малку прав шеќер (околу 100гр. во зависност колку сакаш да е благ филот).

  Тесто - 2 чаши (од јогурт или 200 грамска чаша) вода, 1 чаша зејтин (не полна до врвот горе) да зоврие па се додадат 2 чаши брашно (целата филозофија е да односот меѓу вода и зејтин биде 1 према 2). Убаво се меша смесата додека не се олади. Кога ќе се олади се додаваат едно по едно 4-5 јајца (во зависност како ги прима смесата и колку се големи. Моја маана или врлина што никогаш не мерам точно до грам или број :$ ) и убаво се мати целата смеса со миксер.

  Се печат во загреана релна додека не поруменат. Финта при печење е да не се отвара често релната т.е воопшто додека се печат. Гледаш од стакло :D а се печат 20-тина мин на 200степени

  Одозгора посолуваш со прав шеќер или чоколадо.
   
  На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
 11. LejdiD

  LejdiD Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2011
  Пораки:
  602
  Допаѓања:
  154
  Како правите да ви излегуваат празни внатре? Пред некој ден правев ама никако да бидат празни а не сум искусна во готвење ама обожавам крофни па кажете во што е тајната или предложете рецепт ама горе-доле сличен е рецептот ако не и ист со тие погоре напишани ама до мајторот ќе да е :$ :rofl:
   
 12. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.066
  Допаѓања:
  199.249
  Пол:
  Женски
  Мислам дека е тајната во киснењето и пржењето. Во тестото да користиш само жолчки, а не и белки од јајца. И нели, кога ќе ја сукаш кората и ги вадиш круговите со чаша, ги оставаш да киснат. Кога ги ставаш да се пржат, ги ставаш со горната страна (таа што се дигала) надолу. И тогаш би требало да бидат празни внатре.
   
  На mal.ecka, SummerGirl, sunfemina и 2 други им се допаѓа ова.
 13. vinozito1

  vinozito1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2013
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  3.417
  Tајната е во тоа што не се става сол, и не треба да престасаат.
  Mене ми испагаат шупливи.

  1/2 kило млеко
  2 јајца
  1квасец
  1 ванила
  брашно колку прима
  сетото тоа се месе, стасува, се расукува кора,се пржат во врел зејтин и најпосле се наросуваат со шекер во прав.
   
  На Espadrila му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.900
  Омилените...
  Потребно:
  ● 2 јајца
  ● 1 коцка квасец
  ● 1 чаша јогурт
  ● 1 кг брашно
  ● 300-350 мл вода
  ● ½ лажичка сол
  ● 5 лажици шеќер
  ● 200 г шеќер во прав
  ● 100 мл масло за јадење
  Подготовка:
  ● Во топлата вода растопете го квасецот и сипете го јогуртот. Потоа додајте ги солта, брашното, маслото за јадење и јајцата. Замесете тесто и оставете да отстои десетина минути.
  ● Развлечете кора од тестото во дебелина од околу 1 см и со модла (или со чаша) обликувајте крофни. Оставете ги уште десетина минути да отстојат, па потоа пржете ги во врело масло.
  ● Готовите крофни послужете ги со шеќер во прав, а внатре со помош на шприц наполнете ги со мармалад по вкус или со чоколадо.
   
 15. vinozito1

  vinozito1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2013
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  3.417
  Мене ми испаднаа посебно вкусни, и шупливи внатре. :P
  Еве ги на слика..
   

  Прикачени фајлови:

  • krofnicki.jpg
   krofnicki.jpg
   Големина на фајлот:
   325,2 KB
   Прегледи:
   687
  На bebaa, macence4, Dog-lover и 4 други им се допаѓа ова.
 16. LejdiD

  LejdiD Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2011
  Пораки:
  602
  Допаѓања:
  154
  Сте правеле ли печени крофни? Мислам дека тие би биле поубава варијанта како за полнење. Некој од искуство ако знае да сподели добар рецепт :)
   
  На charliee и koritsaki им се допаѓа ова.
 17. doutzen

  doutzen Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2013
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  158
  да ви кажам боље ке станам ке купам за 15 ден него да се малтреирам
   
 18. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.959
  Допаѓања:
  103.468
  Пол:
  Женски
 19. The.king

  The.king Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2013
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  138
 20. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.409
  Допаѓања:
  5.853
  Ее ете тема. Ја пишав во совети за готвење.

  Како да направам вакви крофни. Што е тоа како фил и како? ED0A6213_800x800_crop_center.jpg images.jpg Product_R_MarbleFrosted-754x536.jpg