1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крцкање на вилицата

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од NovusOrdoSeclorum, 20 септември 2011.

  1. marina22mk

    marina22mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    51
    Мене ми крцкаше пред неколку години, заболекарот ми кажа да правам вежби и така ми помина. Го ставате јазикот на гоното непце и ја отварате устата без да го одделите врвот на јазикот од непцето. Јас ги правев неколку пати на ден, кога и да ми текнеше. Пробајте можеби и Вас ке Ви помогне ;)
     
    На Crna Dama и TIGRICA123 им се допаѓа ова.
  2. LaBella

    LaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    1.083
    Пол:
    Женски
    ^ мене ова ми кажа да го правам секој пат кога ќе ми се укочи вилицата за да ја наместам, да не ја местам насилно бидејки знаев со рака да фатам и да ја мрдам лево-десно се додека не се намести.. и ми помага, но само моментално.
     
  3. SparkyAngel

    SparkyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.366
    Пол:
    Женски
    Јас го имам овој проблем можеби од 6то одделение. И сега после толку години, некако се навикнав и не ми смета. Сега само на сабајле ми крцка зглобот од десната страна, и како проаѓа денот ми поминува. Прашањето ми беше, ова може да се излечи, со вежбата? :)
     
  4. gentle.girl

    gentle.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    250
    јас немислам дека ова е проблем, истото и мене ми се случува. но мислам дека тоа е слично како што ни крцкаат прстите на рацете,нозете па и тоа е така :)
     
  5. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Оф мене ми е срам да пишам. Порано се јавуваше кај мене ваков проблем.Најчесто кога ќе легнам да спијам,слушам како ми крцкаат забите.Но,не само кај мене,истиов проблем го имал и стрико ми ( брат на тато).
     
  6. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    ^ Нема тука ништо срамно за да не пишеш.
    Јас па не можам да си се слушнам како крцкам и немам поим како го правам тоа. Пробувам вака свесно да ги тријам вилиците, ама не ми успева. И баш на сестра ми и реков нареден пат кога ќе ме чуе, да ме снима на телефон. Всушност, сестра ми откри дека шкрипам со забите, навечер ја будев. Ми вика: Аман човече што правиш, без заби ќе останеш!
    А овие заштитнициве никако не можам да ги навикнам :worried:
    Ќе ги ставам пред спиење и сама се будам околу 4-5 сабајле, во полусон одам во купатило и ги вадам.
     
    На Crna Dama му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Скоро секој ден, кога јадам(барем на еден оброк). Дури и непријатно ми е :( И незнам што треба да се направи за тоа да престане.
     
  8. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.250
    Допаѓања:
    21.754
    Пол:
    Женски
    Дечко ми крцка со забите последниов месец и тоа само додека спие. Тој не се осеќа дека го прави тоа, исто како Ана, свесно пробува да крцка ама не му оди. Јас го слушам по цела ноќ и не можам да заспијам од тоа, ептен ме нервира тој звук.
    Кажете некој совет ве молам. :)
     
  9. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    Јас од пред 5 години осетив дека имам проблем со вилицата дека ми крцка. Непријатно ми беше, многу ме нервираше, но постепено се навикнував. Но, еден ден почна да ме боли многу вилицата и решив да одам на максилофацијалиста. Бев и докторот ми рече дека тоа ми е од што шкрипам со забите навечер додека спијам, ми рече да не правам голем гриз ако јадам сендвич или нешто друго и дека тоа се викало бруксизам. Ме снимаше и кога видов што да видам каде што се спојува вилицата (сега не знам медицински да се изразам) ми било малку откачено одлабавено. Ми рече да ми ја фиксираат, но јас не сакав. Или ми рече дека може да ми помине со тек на годините. Еве, и ден денес ми крцка веќе се навикнав. Многу ми пречи кога јадам некогаш и непријатно звучи крцка, како да ми се откорнува цела вилица ја осеќам. :( И некогаш кога ќе станам насаблје осеќам како целата уста да ми е укочена.
     
  10. Decapitated.Hanna

    Decapitated.Hanna Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    576
    Исто и мене. Само шо мајка ми ми кажа дека било наследно од нејзина страна и не се ни замарам. Дури не го ни слушам крцкањето, освен ако не се најди некој паметен да ме праша. :^) Колку глупаво. Ај сеа ке се замарам оти на некој вилицата му крцкала коа јадел. Луѓе. Не знаат за осет. |(
     
  11. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    Не знам јас дали од моја страна од фамилијата некој имал ваков проблем, до сега немал никој (колку што знам). Може да е наследно. Вистина ејјј колку ме нервираат кога ќе ми речат еј ти крцка вилицата ејјј немој да крцкаш. :^) Јас може сакам да крцкам. :(
     
  12. Crvenata

    Crvenata Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    1
    Zdravo,
    I kaj mene se javuva slicen problem. Pri siroko otvoranje na ustata , cuvstvuvam krckanje na vilicata no ne i bolka. Glupavo se cuvstvuvam kako stara baba. Citam na net, ima pricini za takva pojava, pa vika edna od niv moze da bide i stres, steganje na vilici itn :worried:
     
  13. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Има ли спас од ова бе луѓе??????????????????????????????????????????
    Пред некој ден на претавање мртва тишина само мојата вилица се слуша пау! |(
    Срамови ме пукаат и многу ми е језиво кога ми се дешава, ко расштрафена се осеќам
     
  14. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.953
    Допаѓања:
    20.834
    И јас имав таков проблем со рашрафена и откачена вилица која при секое поголемо отварање на устата почнуваше да крцка.Но за срека како настана проблемот така и го снема.По речиси 2 години престана и тоа без никакво правење вежби или ПОДМАЧКУВАЊЕ :D
     
  15. barbyyy

    barbyyy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    297
    Пол:
    Женски
    јас сум веќе навикната на тоа ,ми стана навика стално ја пукам вилицата мрдајки ја лево десно дали ми е затворена или не таа пука,ама приметив повеќе пати кога сум за заболекар и кога ја држам подолго устата отворена тоа место кај што пука ме боли и ккао да ми се накривува нез што може да е а од таа навика сигурно нема да се одвикнам оти веќе со години ми е така памтам усте 4 одд кога бев а сега сум 19 значи 10год има
     
  16. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Јас пред две недели бев на стоматолог да пломбирам заб, докторката забележа дека имам Бруксизам дека стискам со забите додека спијам и дека можеби и без да знам и во сон можеби се случува да шкрипам.

    За да ги зачувам забите од понатамошно оштетување ми рече дека треба да користам специјална гумица. Таа се користи додека спиеме.

    Бидејќи кај таа докторка која забележа дека имам бруксизам, ми беше скапо 1200 денари, отидов кај друга докторка која за иста таква гумица ми побара 600 денари.
    Гумицата ја прават во рок од 1 ден.

    Малку ми е потешко да се навикнам на нешто „ТУЃО“ во мојата уста, ама што да се прави.



    Инаку еве како изгледа таа гумицата за која ви зборувам

    [​IMG]

    И најчесто се прави за горната вилица.
     
    На Crna Dama му/ѝ се допаѓа ова.
  17. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    ^ Леле, како успеа да се навикнеш на чудово?
    Јас година и нешто ги имам заштитнициве и никако не можам да ги навикнам! Не можам да заспијам со нив, а ако случајно ме фати сон, тогаш сред ноќ се будам и во полусон одам во купатило и ги вадам. Некогаш и како да сум месечарела, не ни памтам кога сум ги извадила :worried:
     
  18. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Ахахаах ме насмеа кој рече дека сум се навикнала :rofl:

    Само првиот ден ги ставив со сите сили успеав некако да ја поминам ноќта, ама сега цела недела ме боли цела уста и заби и непца све ме боли. :^)

    Се прашувам дали ќе се навикнам воопшто некогаш :rofl:

    А јас дури и се чудев како во сон не сум земала да ги извадам и да ги фрлам негде во мојата соба. ;)
     
    На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Li..Na

    Li..Na Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Лелее не знам што да правам.... Веке 2 дена ме боли вилицата од десната страна високо до увото....Многу тешко jадам , и тоа се на лева страна...Пред тоа во долг временски период ми крцкаше вилицата а сега полошо....Проблемот е што сум во странство и дури после 5месеци ке си одам.
     
  20. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки.
    Веќе една година може,посебно посабалје кога ке доручкувам со првиот залак почнува да ми крцка десната страна на влицата блиску до увото чуството е мн гадно мислам дека цела вилица ќе ми падне и блиску до увото е;(:@
    Прочитав мн мислења и коментари во темава значи голем број на луѓе го имат овој проблем.
    Затоа сакам да знам со што го решивте ова крцкање на влиците,една феминка пишала калциум и магнезиум внесувала ако може да знам како изгледат или кај да ги најдам.
    Фала