1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крцкање на вилицата

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од NovusOrdoSeclorum, 20 септември 2011.

  1. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.799
    Допаѓања:
    38.199
    Пол:
    Женски
    И јас долго време го имам истиов проблем, некогаш дури ми се укочува и ми треба поголем напор да ја отворам. Срам ме фаќа некогаш кога јадам и се нервирам дека луѓето околу мене сигурно ги нервира. Пробувам да јадам полека со мали залчиња ама не помага. И ма периоди кога не ја осеќам, ама некогаш ауу ужасно. Јас општо имам многу проблеми со коски и зглобови и редовно си велам да почнам да пијам лекови ама никако да се наканам. А за проблем е проблем, може не сериозен по здравје, ама иритирачки доста.
     
  2. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.327
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Не е нешто страмно али самото крцкање е ужасно иритирачки во право си ,првиот пат кога почна викам ај лошо сум спиела ке помине али после почна често да се појавува па престана и сега кога како.
    Какви апчиња се користи за ова ?
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    И мене ми се кочи вилицата понекогаш и тоа е ради недостаток на магнезиум.
    Така да пробајте да пиете магнезиум некое време па ќе видите резултати.
    Магнезиум може да најдете во секоја аптека. :)
     
    На orevka и 1209 им се допаѓа ова.
  4. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.327
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Фала :D
    Има магнезиум како прашок на алкалоид незнам дали е тој за ова
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Кочењето и крцкањето се јавуваат поради изместен зглоб. Најчесто се изместува ако е плитка зглобната јама, а тоа не е нешто што се лекува со апчиња. За кочењето магнезиум плус Б6 помага, ама за крцкањето ништо не помага додека правилно не се намести зглобот. Се изместува поради пресилно загризување потврда храна, неправилно загризување, неправилно и пресилно отворање на устата. Обично сам се враќа во правилна положба, но ако имате проблем со загриз поради извадени заби, поради никнење на умници и слично, може да се измести и да стои така подолго време, па дури и да предизвикува болки и зуење во увото.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Мислам дека било каков магнезиум ќе заврши работа али најдобро е во капсули што се пие три пати на ден.
     
  7. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Луѓе, дај кажете некое чаре... Едвај јадам со укоченава вилица. Порано ќе се опуштеше, сега цел ден така. Зборам све, ама за јадење со грисчиња како на бебе... Ме боли.. Мислам ќе ја откачам! Т.е. попрво јас ќе откачам од што не можам нормално да функционирам...
     
  8. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Мене ми препорачаа ибупрофен за болките. И кварцање.
    Знам како ти е :(
     
    На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
  9. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    И мм има проблем со крцкање на вилицата . Не го боли , само му крцка при прозевање , јадење .. Му се јавило при вадење на заб , и од тогаш наваму само еднаш му прекина кратко ( 2-3 дена ) и пак си продолжи .. Дали магнезиум би решил проблем ?
     
  10. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Можеби. Јас пиев магнезиум долго време и немав ефект ама секој организам е различен
     
    На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Само ако има грчеви и болки во мускулите. Магнезиумот нема да го оправи зглобот, тој ќе си крцка.
     
    На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Фала ви на одговор . Нема болки , само му крцка кога ќе отвори уста посилно ( при зевање на пример ) .
     
  13. Mehmet

    Mehmet Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2015
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Машки
    Здраво на сите, јас сум машко 25 годишен, па сакам да ви кажам дека веке една година го имам истиот проблем, дури и полошо од вас. Јас освен што имам крцкање имам и укочување и неможам устата да ја отворам повеке од 2 прста, а други симптоми кои ги имам се: главоболка, болка во вратот и рамената и вртоглавица (чуство на губење рамнотежа). На почеток имав само крцкање а некогаш ме стегаше на двете страни на лицето при силно отворање на устата и смевање, но имав еден тежок период каде многу бев под стрес и тогаш веке ми се влоши, па помислев дека треба да ги вадам умниците за подобрување али ништп не бидна од тоа пошто причината била стресот. Да, сум имал крцкање и пред да здобијам стрес, но, кога некој е под стрес шкрипа со забите и тоа многу силно па тоа ја влошува состојбата и прави стегање на мускулите на вилицата и зглобот се изместува, а кога згловот се изместува веке прави шок низ телото (прочитајте повеке на гугл за TMJ). Сум бил насекаде како стоматолог, максофациален, орт, советот е ист: колку повеке ја одмараш устат толку подобро.

    Тоа што мене ми помага да ја менаџирам состојбата е: намалување стрес, користење суплементи како Б комплекс и витамин Ц што се раствора во вода, кога имам болка и воспаление користам серапептасе кое е природно и 3 пати поефективно од ибопрофен, не зборувам многу, усните затворени а забите одалечени (ова е многу битно за релакс на зглобните мускули).

    Да резимирам, крцкањето не е нормално, ама е нешто што се оправува, потрудете максимално да бидете опуштени, седнете исправно (пошто некогаш знае и "forward head posture") да ви прави проблем со вилицата, не шкрипете, не јадете многу тврдо пример хамбургерот делете го на парчиња и секогаш запаметете УСНИТЕ ЗАТВОРЕНИ, ЗАБИТЕ ОДАЛЕЧЕНИ (ова е како да носите силиконска против шкрипање). :)
     
  14. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.327
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Јас ќе ти препорачам магнезиум што го има во кесички како прашок мене ми помогна и да од стрес може да се доведе до таа состојба.
    Друго иди снимај го вратот
     
    На Mehmet му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mehmet

    Mehmet Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2015
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Машки
    Благодарам на советот :), инаку да потенцирам дека вратот ми е сниман 2 пати, еднаш е направено рентген (со уредна морфологија) а потоа е направено магнетна резоранца, се изгледа нормално, дури ни дискус хернија немам, баш тука е и поентата пошто многумина кои имаат болка во вратот одат кај разни доктори мислејки дека имаат проблем со вратот а нивниот извор на болката во истото потекнува од вилицата. Вратот и вилицата се многу строго поврзани и така што кога мускулите на вилицата се стегаат тогаш бараат "помош" од вратните мускули со што вратот е во спазам се додека проблемот со вилицата не се реши.
     
    На orevka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Dacja

    Dacja Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2013
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    39
    Здраво на сите! Го имам сличниот проблем веќе 1.5 година, од која во последните два месеци откако ептен се посветив на советите од лекарите, има значителни промени, иако сеуште не знам на каде одат. Се започна со мало крцкање за време на ручек, кога не можев да дожвакам бидејќи ми беше ептен чудно. Потоа, откако ги игнорирав тие знаци и мислев дека ќе помине, вилицата се повеќе и повеќе се разлабуваше и почесто крцкаше. Најнепријатно беше наутро, кога при крцкање заби и мирување, се изместуваше, па мораше да ја местам. Тогаш си реков доста е, решив да ја оправам. Отидов на МФЈ, КТ и стоматолог, и со еден тон совети, протеза за бруксизам и бебешка храна терав околу 3-4 недели. Тогаш вилицата почна да се затвора и немаше шанси да пука, бидејќи и тешко ја отварав. Отидов повторно на лекар, овојпат повеќе загрижена за состојбата од блокирана вилица и на мое изненадување лекарот ми кажа дека е тоа нормално напредно заздравување, вилицата така се враќала на место и нормално е да биде блокирана. Еве, сеуште сум со блокирана вилица, едвај отварам уста, за цела да не збориме, тоа е скоро невозможно, ретко пука ( најчесто сабајле од лошо спиење). Бруксизмот престана, сега сум на полубебешка храна и инфрацрвена светилка. Не знам што е полошо, вилица што пука ама барем може да се отвори, или блокирана вилица од која имам главоболки. Се надевам дека лекарот е во право и ова води до заздравување. Ќе видиме. Со среќа и вам и бидете упорни со овој проблем.
     
  17. Bellman123

    Bellman123 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2019
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Zdravo.Go imam istiot problem,vilicata mi krcka i toa samo na levata strana imam nepodnoslivi bolki vo toj del,ne mozam nitu da jadam na momenti nitu da ja otvoram ustata.Bev na zabolekar,pravev snimki za umnici no izllegoa negativni,nemam nikakvi umnici nitu sam pominala niz nekoj stresen period,inaku bolkite gi imam veke 2,3 nedeli.
    Nekoj sovet da spodeli pleaseee?Golemo blagodaram predvreme!
     
  18. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.222
    Допаѓања:
    3.738
    Пол:
    Женски
    Kerka mi go imase ovoj proble.
    Odi vo denta es vo kisela voda, doktorkata Elena e expert za ovoj tip na problemi.

    Denta es, doktor Elena. Samo taa i pomogna na kerka mi.
     
    Последна измена од модератор: 5 март 2019
  19. Bellman123

    Bellman123 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2019
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Vi blagodaram mnogu :l:
     
    На riba79 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    се будам зш се осеќам вво сон како шкрипам.
    партнерот сношти не можел да спие од моето шкрипење.
    дали е бруксизам?
    чаре?