1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Купохоличари (Shopaholics)

Дискусија во 'Психологија' започната од blueeparadise, 8 октомври 2011.

  1. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555
    Не сум купохоличарка. :rock:
     
  2. naughtygirl

    naughtygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2013
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    100
    Не сум купохоличарка затоа што сеуште сум малолетна и немам свој буџeт,но мислам дека ако некој ден заработувам би трошела само на облека.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.530
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    Сакам да купувам ама не сум до толку купохоличарка :lol:
     
  4. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Имам проблем.. не знаев за каде е темава па си реков да ја ставам тука ако треба преместете ја или заклучете ја не знам....

    Имено се работи за следното. Имам проблем од памти век... значи едноставно одам во продавница по чај и морам, ЗАДОЛЖИТЕЛНО МОРАМ да купам козметика. Иако не ми треба иако не ја користам едноставно мислам дека ако не купам дека не ќе ме држи место.. немирна ќе сум и ќе излезам пак и ќе купам нешто. Имам колекции и колекции козметика се што постои од нивеа, гарниер, лореал итн итн се имам.. имам преку 100 лабела а сега бидејќи имам бебе за него ги имам купено сите можни производи од сите козметики за бебиња. Трошам пари иако ми требаат ама не можам да престанам.. ми треба помош!

    Најмногу купувам кога сум изнервирана... ;(
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Supernice

    Supernice Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    71
    Купувам козметика при секои излегување

    Ти треба помош, меѓутоа никој на форумов не може да ти ја пружи. Консултирај се со стручно лице и започни со терапија, најпаметно нешто што можеш да направиш.
     
    На najjacha му/ѝ се допаѓа ова.
  6. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.671
    Допаѓања:
    97.724
    Пол:
    Женски
    Купувам козметика при секои излегување

    Кога излегуваш не носи пари,или носи толку колку што ти треба за да го купиш тоа што навистина ти треба.И убеди се себе си ,џабе што купуваш ако не ти трошиш,зашто сите имаат рок на траење.Зарем сакаш да си го загрозиш своето и здравјето на детето со неквалитетни производи.Пробај да штедиш и на крајот од неделата или месецот почасти се со нешто што навистина ти треба.Било за себе или за своето семејство.
     
  7. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Купувам козметика при секои излегување

    Не чекај, побарај стручна помош под итно. Особено бидејќи имаш бебче и сигурно ви е потребен секој денар, греота е да даваш пари на непотребни работи.
    А да те прашам, од кога ти се појави манијава? Ова е нешто што од поодамна го имаш или ...?

    Се согласувам со феминката над мене, остави ги картиците дома и вишокот пари и излези со онолку колку што навистина ти се потребни, или прати го сопругот по покупки ако навистина не можеш да одолееш на потребата за купување.
     
  8. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Купувам козметика при секои излегување

    Некои во нервоза јадат иако не се гладни, некои палат цигара иако не им се пуши, некои кршат чаши :) иако знаат дека не се кршат....СДК дека на тој начин ја канализираш негативната енергија. Најди некој друг начин. На пр. кога си изнервирана наместо да купуваш гледај да таа енергија ја насочиш кон нешто друго, трчај, скокај, чисти по дома, пушти музика за опуштање, читај книга, секс...најди си нешто друго што ќе те смири.
    Добро е што си свесна за својот проблем и ќе треба самата себе да се убедиш дека не треба така.
     
  9. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Купувам козметика при секои излегување

    Ова трае од ко знам за мене... порано купував ташни имав едно 60 ташни се додека мајка ми не ми ги зеде сите и сега имам само три. А козметиката или ја поклонувам после некое време или ја фрлам..
    Пушев пред да останам бремена и кога ќе се изнервирав палев цигара.. сега не пушам.. а се нервирам многу често.. и тоа е.. помош не знам кај да побарам и мислам дека кај нас во ох нема некое стручно лице. Ќе пробам да излегувам без пари... за промена или да го пуштам мажот ми.... :tmi:
     
  10. jasminka-mikus

    jasminka-mikus Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    23
    Купувам козметика при секои излегување

    za pocetok probaj da izleguvas bez pari ili odete so maz ti zaedno na pazarenje,gi citam tvoite postovi i svakam deka i jas go imam istiot problem sto mnogu e poizrazen posledniva 2-3 meseci i jas isto moram da kupam nesto pri sekoe izleguvanje najcesto obleka esenva zedov 4 para cizmi mm ke me otepase i vo pravo e...eve eden mesec izbegnuvam da odam po tie prodavnici zosto ako vlezam bez nisto ne izleguvam,i jas pocnav so brojani pari da izleguvam a i maz mi nekogas taka i mi dava pari zosto znae deka kolku i da mi dade ke gi istrosam nepotrebno jas se lutam no vo pravo e...i najcesto koga sum nervozna go pravam toa isto kako tebe no ne sum znaela deka ova bilo psihicki problem...ke mora da se priberam i jas imam dete mora da pocnam da stedam....
     
    На TheEkaterina му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Купувам козметика при секои излегување

    Со купувањето заменуваш некоја потреба,најчесто љубов и среќа во животот. Купувањето ти дава краткотрајно задоволство. Исто како што на некои луѓе им дава храната. Во двата случаја потребата е хипертрофирана и станува глад,т.е страст.

    Мораш да откриеш што е тоа што те прави незадоволна во животот и да работиш на тоа.
     
    На TheEkaterina му/ѝ се допаѓа ова.
  12. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Купувам козметика при секои излегување

    Незадоволна сум од изгледот на моето тело..... може тоа е одговорот на сите прашања. Па си мислам дека ако имам се што има по продавниците дома луѓето нема да ме гледаат мене туку ќе ја гледаат козметиката. Никогаш не се погледнале во козметиката. Не можам никако да ослабам... никако значи никако! Не сум огромна да речиш се тркалам.. цела дебелина ми е во нозете и во газот.. а сега откако се породив и стомакот ми е за никаде.. не се повлекува се породив царски. И кога да се погледнам во огледало кога ќе си го видам стомакот ми се плачи, целиот е свиснат надолу, стрии имам кои не се повлекуваат... а отсекогаш сум имала убав рамен стомак... ;(
     
  13. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Купувам козметика при секои излегување

    Тогаш пробај да го смениш тоа што не ти се допаѓа. Почни со некој план за исхрана и биди истрајна во тоа, запиши се на вежбање и оди редовно,детето нека го почува некој близок тој час-два што ќе го издвоиш за себе. Знам дека е многу полесно да се каже отколку да се направи,зошто и сама се обидувам да сменам некои навики и да се преориентирам кон диети и фитнес ,ама вреди да се проба. :)
     
  14. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    Купувам козметика при секои излегување

    Ако не ти успее да пробаш да носиш пари само колку што ти требаат, пробај купи потребна козметика.
    Или пробај да побараш помош од стручо лице.
    Исто така пробај да не одиш сама, дознај што е штетото во козметиката...
     
  15. loveIan

    loveIan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    61
    Купувам козметика при секои излегување

    Соочи се со проблемот,размислувај за неговите лоши последици..не носи многу пари со тебе.
    Енергијата што ја имаш додека си нервозна искористи ја на различен начин,вежбај,чисти..Наместо да купиш козметика помисли на керка ти купи нешто за неа,оди со неа на прошетка,размилувај како таа е поважна од се на светот.
     
  16. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Купувам козметика при секои излегување

    Веќе те посоветувале да не носиш повеќе од потребните пари со тебе. Не ти е потребна козметика за да се чувствуваш убаво, верувај во себе. Мајка си, детето ќе порасне, ќе те сака а ти треба да му бидеш пример. Малку повеќе самодоверба имај, а верувај за телото никој нема да ти замерува поради фактот што си веќе мајка. Купувај си козметика, но нешто за кое имаш потреба, нешто што ќе ти треба. Доколку не се соочиш со тој проблем мислам дека треба да побараш стучна помош, а не се срамувај од тоа. Многу честа појава е тоа. :)
     
  17. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Свечено признавам дека сум купохоличарка.
    Особено послднава година, нон-стоп мораам нешто да купам: облека, книги, списанија, пенкала, тетратки... Нема крај.
    Но, со храната не сум нешто подобра. Купувам ко за цел месец, а не за неколку дена.
    Дефинитивно парите знаат многу да ме чешаат.
    Ќе излезам во класичен шопинг, ќе се натоварам... Лудило.
    И, така секој месец..
     
  18. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Јас па најмногу од се купувам кармини, имам преку 30.
    Дури некои нијанси се повторуваат за жал.. Отинели многу се, па сум заборавила дека случајно таа нијанса веќе ја имам.
    Туша имам 3, неколку маскари и креони.
    Се плашам да поминам покрај Golden Rose. Очите само таму ми се. Вчера за малку ќе купев, ама се предомислив. Не ми беше во мене картичката за поени..
     
  19. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    32.132
    Пол:
    Женски
    Не сум една од тие. Ретко одам во шопинг. Никогаш не купувам нешто без потреба.
     
  20. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Јас би полудела ако не си купам нешто во месецот 8) Без разлика за што и да е, каква ми е моменталната потреба од тоа и дали воопшто имам потреба од тоа нешто. Немора да е премногу и едно нешто ми е доволно за да го осетам моменталното чуство на задоволство.Сега прв пат читам дека тоа се викало компулсивното купување.Зарем и ова го имам :?: