1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Куркума

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од al-vik, 8 август 2011.

 1. al-vik

  al-vik Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2010
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  103
  Читајќи низ повеќе литератури за борбата против ракот наидов на куркумата - азиски зачин,како средство за борба против ракот. Е дали некој има слушнато за ова, каде можам да купам куркума?
   
 2. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.783
  Јас ја користам веќе доста одамна. Зачин кој има силна боја, но не толку силна арома, а сепак зачинов е сличен на карито. Најмногу се употребува во индиската храна.
  Не знам од кај си но јас знам за една тезга на зелено во Скопје, каде со сигурност може да се купи, има една женичка која ги продава сите постоечки и непостоечки зачини на светов и доста знае да ти објасни околу секој зачин.

  Куркумата ја користам во комбинација со мед кога сум настината и ми хрчат бронхиите или пак многу кашлам. Инстантно ја ублажува кашлицата и го подобрува дишењето. На голема, супена лажица ставам мед и малку куркума, 3 пати на ден.
  Исто така е полезна за желудникот.
  Велат и дека се користи како лек против ракот, но на кој начин не знам....веројатно треба да се збогатат јадењата со овој зачин, и тоа е тоа.
   
  На Meckicja и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
 3. al-vik

  al-vik Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2010
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  103
  Многу ти фала, преку неделата немам време но викендов прво што ќе направам е да го посетам зелен пазар и да ја најдам женичката. :)
   
 4. al-vik

  al-vik Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2010
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  103
 5. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.770
  Ја купувам во Био Култ во Гтц, ама поскапа е таму.
  Иначе ја нарачувам од странство.

  Ја користам во секакви јадења, а навистина е многу здрава за многу болести. Еден од најпознатите индиски зачини е. :)
   
 6. Girly

  Girly Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
 7. ilipili

  ilipili Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1.309
  Допаѓања:
  4.986
  Всушност куркумата е еден од видовите на кари,затоа и всушност ја има жолтата боја која што е слична како и кај карито.Куркумаѕа како и кариот е зачин кој што доаѓа од Индија,како што веќе знаеме нели,но исто така успева и на Карипските острови.
  Еве што најдов за него поопширно.Го барам долго време како зачин,но во мојот град го нема за жал.
  Иако за многумина овој зачин звучи егзотично, нештата стануваат појасни кога куркумата ќе се поврзе со карито. Имено, кари е мешавина од околу 20 различни зачини и семки, а куркумата е една од нив и е воедно одговорна за неговата жолта боја. Освен апсолутниот адут куркуминот, куркумата содржи и низа витамини - Б6, Б3, фолна киселина, како и минерали (калиум, железо, манган) и прехранбени влакна.
  Куркуминот прв пат бил изолиран пред два века, а структурата му била одредена во 1910 година. Уште од време на Ајурведа (1900 г. пр.н.е) на куркумата и биле препишувани бројни тераписки дејства на цела низа болести. Научните истражувања од последните 50 години само ги потврдиле неговите позитивни својства и докажале дека е вистинско чудо на природата. Неговото силно антиоксидативно, противвоспалително, антивирусно, антибактериско, антимикотичко и антиканцерогено дејство го прави делотворна терапија и превенција од малигни болести, дијабетес, алергии, артритис, Алцхајмерова болест и други хронични заболувања.
  15 добри причини за да ја вметнете куркумата во секојдневното мени:
  - поседува антисептички и антибактериски својства, корисна е за дезинфекција на рани и изгореници;
  - одлична во превенција од рак на простата, кај постоечкиот го спречува понатамошниот развој;
  - го спречува растот на ракот на дојката;
  - куркумата е природна превенција од меланом: кај постоечкиот ги убива клетките на ракот и го спречува неговиот понатамошен развој;
  - го намалува ризикот од детска леукемија;
  - го чисти црниот дроб на природен начин;
  - може да го забави или спречи развојот на Алцхајмерова болест (ги уништува наталожените амилоидози во мозокот);
  - спречува раст на метастази кај многу видови рак;
  - природен лек против болки;
  - го регулира метаболизмот и потпомага во слабеењето;
  - во Кина одамна се користи како лек против депресија;
  - лек против артритис и ревма;
  - штити од рак на штитната жлезда;
  - го забрзува зараснувањето на раните и брзо ја обновува повредената кожа;
  - помага во лекувањето на псоријаза и други воспалителни болести на кожата.
   
  На makedonkamak, MarchelineAmaru и Abeja им се допаѓа ова.
 8. bubica13

  bubica13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  14
  Sо сигурност можам да ви кажам дека ја има во србија и тоа по многу поволна цена , од таму ја земаме и ако одите накај србија или некој може да ви донесе би било супер... ја користите речиси секој ден , а посебно во гравот , фантастичен зачин е.. поздрав...
   
 9. enamorena

  enamorena Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2012
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  18
  Пол:
  Женски
  јас мислам дека ги користам сите зацини на светов и доста се разбирам околу нив..а за куркума-т.е.главната состојка на карито го земам од веро ама не во стаклено сисенце,туку во кесице паковано е по 450гр мислам или 500гр и е 140ден.се исплати мн повеке,истото е а марката некоја индиска валда..тоа го користам и во сисенце нормално го ставам. а за мелем за рани го месам со маслиново масло и мацкам кај треба..по потреба одприлика една лазица масло со прстофат кари..
   
 10. Andrina

  Andrina Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  54
  Јас со зачинов си го решив проблемот со влакна на лицето.
  Мачкав, и уште го терам ова, куркума, мелена леблебија (во оригиналниот рецепт пишува брашно од леблебија, ама ваљда исто е ако се сомеле леблебијата, ко брашно доаѓа) и малку млеко за да биде како паста што може да се мачка. Се мачка(малку трља како за пилинг) и остава да стои 30тина минути и мие. По неколку месеци редовно мачкање, ситуацијата со влакната значително се реши, видлив е резултатот многу, стварно е ефикасно. Кој си има таков проблем, и има трпение да се мачка подолго време (пошто реално потребни се неколку месеци за да почне да се гледа подобрување), нека проба со ова, може да си го реши овој проблем. :)
   
  На makedonkamak, anaja1, rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr и 3 други им се допаѓа ова.
 11. macunka

  macunka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2012
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  201
  Пол:
  Женски
  @Andriana каква промена имаше на влакната, побелеа, паднаа....? Го тераш ли ова уште?
   
 12. xxAngelxx

  xxAngelxx Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2010
  Пораки:
  1.503
  Допаѓања:
  966
  Пол:
  Женски
  Ја користам куркумата веќе неполн месец, ја додавам во храната и ја користам како маска за лице.
  Дознав за неа од братучетка ми, ја користи поради здравствени причини, и кога прогуглав малку низ интернетов разбрав дека е многу здрав зачин. Секој ден ја додавам, во појадокот, ручекот и вечерата, тоа може да биде, омлет, грав, значи разни манџи, врз месото рибата, пилешкото, шпагети, макарони, дава неверојатен вкус и јас за кратко време се навикнав да ја користам. Да кажам дека и два пати неделно ја користам како маска и веќе гледам позитивни ефекти на моето лице. Добив неверојатен сјај и мекост на моето лице, едноставно живна! Ако некој е заинтересиран еве го рецептот: една мала лажица куркума, исто бадемово масло, една голема лажица млеко сето тоа го мешате и се нанесува на чисто лице, а можете да нанесете и на вратот и на целото тело ако сакате, се држи околу 20 минути додека не почувствувате дека лицето ви е затегнато, а потоа си го миете лицето со топла вода и може да нанесете крема.

  Може да кажам дека куркумата стана дел од моето секојдневие, ја препорачувам на секој еден, нема негативни ефекти.
   
  На Mrs.Bass и joy1 им се допаѓа ова.
 13. Beti82

  Beti82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2012
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  После колку време се гледа резултатот. И коку пати неделно ја користиш оваа маска.
   
  На thalia zapata му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Andrina

  Andrina Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  54
  Процесот е прилично долг, резултатот е во тоа што влакната стануваат послаби, а некои и скроз не се појавуваат веќе. Јас ја ставав како ми дојде, некогаш секој ден, некогаш и со паузи од по неколку дена, нема точно определено колку пати неделно треба да се користи. Можеш да прочиташ низ интернетов, има доста сајтови каде пишува што и како се мачка.
  Но, ова е повеќе опција за некој што не сака или не може да го реши проблемот со ласер или општо со дерматолог, па да ја проба оваа варијанта. Затоа што бара упорност и време за да се види дали воопшто дава некаков резултат, не знам дали кај секого ќе делува, секој има различна ситуација. Кај мене даде доста резултат мачкањето со куркума.

  Дури сега го гледам прашањево, затоа не сум одговорила предходно. Како што пишав погоре, некои влакна скроз исчезнуваат, некои стануваат послаби, помалку видливи. Мислам дека е битно да се става директно на коренот, да е извадено влакното, пошто на тие места каде што ставав директно на влакната, неизвадени, немаше баш ефект. Но, ако предходно не се вадени влакната, со депилација и сл., подобро е сами да не ги чачкате и со дерматолог да се решава проблемот.
   
  Последна измена: 27 март 2015
 15. lelica

  lelica Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 септември 2011
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  9

  Курмума се продава во скоро сите поголеми маркети(Веро,Тинекс,Рамстор), каде што има поголем избор на зачини од повеќе производители.Јас бидејќи доста ја користам куркумата ,особено во ориз и во компир печен, баш минатата недела купив куркума од Тинекс мислам дека кесичката е околу 45 денари.
   
 16. Kristi888

  Kristi888 Нов член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2016
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Прочитав дека со куркумата сте го решиле проблемот со влакната на лицето, дали од таа смеса може и да се става на места каде има бемки, и дали може и на други места овен лице да се користи на пр. за интимните делови?
   
 17. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.240
  Допаѓања:
  9.692
  Пол:
  Женски
  Oд кaде јa купувaте и кoлку?
   
 18. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.298
  Допаѓања:
  7.201
  Пол:
  Женски
  Сега ја видов темата,и сакам да прашам.Прочитав дека куркумата ја разредува крвта,и тие што пијат аспирин треба да ја намалат употребата,има некој такво искуство?
   
 19. Βικτωρία

  Βικτωρία Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2017
  Пораки:
  521
  Допаѓања:
  3.663
  Пол:
  Женски
  20170630_203813.jpg јас имам зачин и супер е.Го има во скоро сите продавници,не е скап.
   
  На karak му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Meckicja

  Meckicja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  5.620
  Допаѓања:
  7.137
  Пол:
  Женски
  da mene uste tolku mi se razredi krvta od nea