1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лабораторија за ПАП тест

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од onegirl, 9 октомври 2010.

  1. onegirl

    onegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    5
    Значи, не верувам на резултатите кои ги добив од ПАП тестот од кај матичниот лекар, сакам да го повторам тестот. препорачајте ми клиника која има сопствена лабораторија а тоа да не биде Систина-неможам да си ја дозволам систина :worried:
    Писете ми каде се наога и цена.
    Ви благодарам однапред...
     
  2. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Јас правев во Про Медика 2000 ден, ама немаат ни они сопствена, туку ги носат некаде. А тебе кај ти е матичниот? да си знаеме
     
  3. onegirl

    onegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    5
    od kumanovo. site ginekolozi gi nosta vo ista laboratorija. znaci baram lab vo skopje....
     
  4. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.605
    Допаѓања:
    250.864
    Пол:
    Женски
    Не ги носат сите во МАНУ? :o
     
  5. onegirl

    onegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    5
    во куманово има лабораторија-приватна, и сите ги носат таму, затоа прашувам за ск?
     
  6. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Епа и јас мислам дека во Ск сите на едно место се прават, така да каде и да отидеш исто тие, ама има разлика во цената и секако во услугата, имаш теми за гинколошки прегледи во темата Секс, па можеш таму да прочиташ каде која цена е
     
  7. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    чекајте ...... од сите клиники гиносат во една лабораторија брисевите :swear: за скопје прашувам
     
  8. maa

    maa Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    38
    Мислам дека има лабаратории само во скопје и куманово,а незнам зошто не веруваш во резултатот?
     
  9. onegirl

    onegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    5
    затоа што кога отидов по мојот резултат кој покажа ХПВ од низок степен, бев страшно исплашена, и додека чекав за консултација со гинекологот, разговара со сестрата што работи таму, и она како за утеха ми вика не паничи, еве ти погледни ги другите резултати, и ми даде над 40 ПАП резутати од кои само 2 немаа ХПВ :swear: е сега....или вирусот е толку раширен, или нешто не е во ред. работата е што несакам да поверувам дека имам ХПВ.....и сакам уште еден тест во Скопје. затоа ми е битно дали да дадам 3000 денари за клиники како ремедика, свети лазар.....или да отидам кај било кој гинеколог и да направам ПАП за 1000 денари. значи не ми е битен третманот кој ке го добијам, туку лабораториски резултат.....
    ве молам девојки.....писете ми информација која ке ми е од корист...
     
  10. maa

    maa Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    38
    Дај боже да се грешка тестовите...Јас имам познаничка кој има ХПВ од низок степен и и кажале дека ако ги пие редовно апчињата и ги става вагиналните свеќички за 6 месеци мислам кажа ке се повлечело...Ама направи уште еден тест па да се надеваме на грешка ;) ти држам среќичка
     
  11. onegirl

    onegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    5
    фала маа ;) ставам ја вагиналети веке 4 месеци и кај и да е после први ке правам пак ПАП....е само кога би знаела каде... :x
     
  12. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Onegirl, а кои вагиналети ти ги препишаа, ако може да кажеш?

    А за клиника со сопствена лабараторија каде ги прават пап тестовите незнам. Мојот матичен гинеколог ги носи во друга лабораторија.
     
  13. onegirl

    onegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    5
    mi prepisa vaginaleti na prirodna baza- t. e kantarionovi, plus da rabotam na podiganjeto na imunitetot-mnooogu vitamini i takvi stvari..
    A Nina-koj ti e maticen lekar, kolku cini pap test kaj nego, kaj se naoga i pisi mi brojce ako ne ti e tesko ;)
     
  14. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.985
    Допаѓања:
    233.285
    Iма разлика каде ги носат пап тестовите.Aко се во Kуманово тогаш и треба да се сомневаш бидејки и јас иам слушнато од мои роднини и пријатели кои имаат правено пап тест а за резултати биле праќани во Kуманово,па сите имаа хпв од низок степен па дури и една 70 годишна жена...така да барај си гинеколог во ск кој ги носи тестовите во државна или некои гинеколози ги носат во приватни лаборотории во ск ама барем не прават такви грешки како во Kуманово.
     
  15. onegirl

    onegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    5
    aj kaжи ми ако знаеш кои клиники каде ги носат брисевите :swear:
     
    На blueberry93 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. momo

    momo Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Здраво девојки мози да ми казете некој приватен гиниколог во прилеп и колку кошта
     
  17. zaljubena93

    zaljubena93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    9
    кај еклер да појдиш, кај паркот кај судот се наоѓа. Доколку ти е матична пап тестот е 150ден, а ако не ти е 650 или 750 ден.. За матична треба да чекаш најмалце 2 недели откако ќе и однесиш документи, значи по 20 дена можиш да појдиш да направиш пап тест и ќе платиш 150ден. навистина е добра докторката, многу внимателно работи и е искрена, пред се. што и да има ти го кажува и ти ги кажува опциите кои ги имаш, па ти одбери си.. се надевам дека не закаснив многу со одговоров :) :$
     
  18. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Некој информиран за ова? :)
     
  19. MG3

    MG3 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 август 2016
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    2.691
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Може ли некој да ми објасни што значи Бенигни клеточни промени - Инфламација на пап тест +Colpit? Се исплашив, прочитав сешто на интернет.
     
  20. RebelliousGirl

    RebelliousGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2018
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Ништо, нормален Пап. Кај мене секогаш ги пишува, со години.
    А ова Colpit Не знам што значи
     
    На MG3 му/ѝ се допаѓа ова.