1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лажење

Дискусија во 'Психологија' започната од Bright, 16 март 2010.

  1. Shopaholic

    Shopaholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2011
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    43
    Ниту лажам ниту пак сакам да ме лажат иако сум опкружена со лажговци :@
     
  2. Justice.Girl

    Justice.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
    Нема човек кој не лаже! :D
    И јас лажам :tmi: кога морам :wasntme:
    Лажам само за да се заштитам себе си или блиските и кога веќе морам, а не за да бидам КУЛ или ЈАКА |(
    Највеќе ме нервира кога ке треснам некоја глупост која нема врска и на крај испаѓа сум излежала иако не сум го направила тоа! само сум се зубнила или сум помешела нешто, но другите веднаш ке речат ЛАЖЕШ НЕМОЖАМ ДА ТИ ВЕРУВАМ,КОЈ ЕДНАШ ЛАЖЕ-СЕКОГАШ КЕ ЛАЖЕ! :@
    Ако некој ме фати во лага најчесто признавам и се извунувам, но ако е нешто посериозно цврсто си стојам на лагата и никако не се предавам. Во ваквите ситуации кога некој ке ме фати во лага која се сакам да ја призам не обидувам да не изгледам изненадено и да не дткам за да не ме фати во лагата :$
    Поретко ми се случува заради една лага да морам да измислам друга за да се спасам, и тие ситуации многу ги мразам! :@
     
  3. Princess.S

    Princess.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    652
    Lazham iskluchivo vo EXTREMNI situacii. Inaku doma ne ni pomisluvam, a vaka, vo sekojdnevieto, shto znam, tapa mi e da lazham. Site me znaat kako onaa iskrenata i chesto znam da si napravam problemi so mojata iskrenost, ama shto ima veze? Sekoj problem ima reshenie... ]:) :devil:

    ^izvinuvanje za latinicata od opravdani prichini. :tmi:
     
  4. stylishh

    stylishh Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    619
    Пол:
    Женски
    Кој не лаже?? Ви се молам , :^) па и јас велев не лажам и секогаш е најдобро вистина да се кажува,али :!: мора некогаш да излажеш за да заштитиш некого или да не повредиш или ако е за општо добро,макар и тоа што еден ден ке се дознае,не можам долго да лажам ,од мала сум таква,се морам одма да кажам,кожа не ме држи да ја кажам вистината,тврдам дека нема човек што не лаже :)
     
  5. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    Ауууу колку само мразам кога некој ќе ме излаже...да е за некоја ситница,некоја небитна работа,може,и јас сум излажала за некоја ептен мала ситница,ама за некои поозбилни работи во никој случај...едноставно неможам да се замислам да излажам за некоја поголема работа и им се чудам на тие што лажат кај ќе стасаат и на кого ќе стасаат,едноставно на храброста им се чудам,како не ги страв дека утре другиден ќе бидат откриени и ќе им биде плеснато во лице дека излажале,јас за ситница ќе се потресам малце кога ќе излажам да не ме дознаат,а не па за некоја озбилна работа.
     
  6. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    Кој не лаже, Ви се молам?

    Нема некој што не излажал, макар за некоја ситница.
    Не сте скриле некогаш некоја оценка од родителите?
    Не сте се обиделе да се снајдете некогаш со лага?

    Не? :^)

    Хм. You must be saint.

    Занемарете ме, не се прифаќа „Не“ за одговор, посебно не во 21 век. Нема некој кој нити еднаш не се послужил со лага.

    Па, излажала сум. Сега, не сум сериски убиец или криминалец, ама за некои ситници притоа да спречам некои поголеми здодела - сум излажала. :lol:
    Како и да е, не се правдам - да, сум излажала за некои работи.
     
  7. d.Darla

    d.Darla Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    160
    Има и добронамерни и лаги :) Премолчувањето на вистината не секгоаш штети, непротив множе и да е корисно . Ама кога некој ме лаже пак од немање друга работа или од потреба само да се излажело, е тогаш збеснувам. :devil:
     
    На vanessa.k му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Jewel

    Jewel Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    144
    За добра лага е потребна уште подобра меморија :)
     
  9. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.312
    Пол:
    Женски
    Лагата е лоша,но за жал понекога треба да се излаже.Јас не правам разлика меѓу премолчување и лага,напротив,многу ме иритира кога некој ми сокрива нешто.И јас до неодамна бев во ситуација да заобиколувам,да прекривам но накрај ја реков вистината,која можеби е болна,но подобро тоа отколку да смислувам прекрасна лага.Понекогаш блиските ме приморуваат да ги прекривам,но решив да не се занимавам веќе со такви работи,нечесно е :x .И многу заглавив,прекривајќи една личност што не вредеше ,и до ден денес јас ја плаќам цената за нејзините грешки
     
    На sanjalica му/ѝ се допаѓа ова.
  10. INSIDIOUS

    INSIDIOUS Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    512
    Сите лажат, нема што да се прават зачудени или згрозени од чинот. ;)
    И јас лажам. За да се извлечам од некоја ситуација, за да се вклопам во нешто, за да дознаам нешто, за да се заштитам итн итн.
    Сепак треба да се има граници и во лажењето. :!: :D
    Може ќе се заплеткаш во многу голема „мрежа“ што самиот си ја исплел па нема да знаеш кај и е крајот, што си рекол а што не.
    И секако, само кога си сигурен дека нема да те откријат :!: оти кој еднаш го фатат како лаже после и 100 пати да ја кажува вистината нема да му веруваат.
     
    На julie77 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Ме фатиле, и ништо, наведни глава, трпи викање, и ајт. :D -порано.
    А сега нема шанси. Лажам, и добра сум во тоа, воопшто не ме фаќа паника, добра сум со измислување приказни, и задолжително ај контакт. :D
    Единствено бивш ми е подобар од мене. :!:
     
  12. d.Darla

    d.Darla Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    160
    Некогаш за да прекриеш нели треба и да размислиш дали воопшто е твоја работа да криеш. Е сега ако некој намерно ти рече те молам не кажувај, е тогаш тоа е многу незгодна ситуација. ЈКас на пример велам не ме мешај мене , не знам да кријам ништо и не знам да лажам..ако ме праша ќе кажам, ако не не. ама сите ситуации се различни, некогаш ако премолчиш а не штети на никој, тогаш излишно е да кажиш само ќе изнервираш некој. Многумина и потсвесно знаат некои работи, ама ги стискаат очите за да не јавидат вистината, зашто така им одговара...
     
  13. madamstefi

    madamstefi Нов член

    Се зачлени на:
    13 септември 2011
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    15
    лежењето не е убаво но некогаш добро е да се каже вистината но некогаш таа може да боли но есепак е подобра од лагата имама една реченица :
    ТИЕ ШТО ЛАЖАТ ПЛАШЛИВЦИ СЕ А ТИЕ ШТО ЈА КАЖУВААТ ВИСТИНАТА НЕ СЕ ПЛАШАТ ОД ЖИВОТОТ
    јас секогас ја казувам вистината и не чекам вистински момент или време туку одма штом ке ја дознаам една моја другарка 5 месечи ја беше срам да му каже на дечкото дека ја изневерува и на крај јас казав во еден кафич кога бееме излезени на кафе
    ЗАТОА НЕ ЛАЖЕТЕ!!!!!!!!!!!!!![/b :* :* :* :* :* ;) ;) ;) ;) ;) ]
     
  14. Rozich

    Rozich Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    1.194
    Допаѓања:
    1.092



    Ова сама на себе си го посветуваш,или? :wasntme:


    Се извинувам за офф,морав! :D
     
    На Elika, Noemi и WinnieThePooh им се допаѓа ова.
  15. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Не лажам , ја украсувам вистината.хаха
    Па да, лажам , неможе да се каже дека има некој човек што не лаже.Можам да лажам без око да ми трепне, нема шанси да ме познае некој(барем така мислам јас), но баш поради тој факт се трудам да не лажам често(да не прејде во навика).Најчесто лажам кога нешто ми е незгодно да кажам т.е. кога претпоставувам дека ќе има повредени од голата вистина.
    Што се однесува до лагата, само да не преоѓа во патологија Ве молам.Е тогаш станува страшен филм!!!
    Имам таков пример во моето секојдневие, и навистина не сум сигурна дали човечено е за лечење или да и се истуриш од смеење во фаца !!Страшна е!!!
     
  16. sanjalica

    sanjalica Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    571
    Пред некој ден бев повикана на една дружба и решив да бидам искрена, да не ЛАЖАМ и измислам изговор, наместо тоа отворено кажав дека и да дојдам на таа дружба нема да се чувствувам пријатно.
    Во наредниот саат, сите кои се почуствуваа “навредено’’ од мојата искреност, ме навредуваа до немај каде!! :worried:
    Тоа премногу ме повреди, затоа што мислев дека ми се вистински пријатели на кои можам да им кажам се!
    Сеуште ми е тешко кога ќе помислам што се ми беше кажано. ;(
    Првиот момент се покајав што бев искрена, за подоцна да сфатам дека подобро порано што дознав кој што навистина мисли за мене... Не сакам веќе да се лажеме наоколу!
     
  17. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Нема жив човек што во животот не излажал за било што макар и за најбанална работа, па така и јас
     
  18. HeelsLover

    HeelsLover Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2011
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    655
    Пол:
    Женски
    Дали лажете? За какви работи (позитивни/негативни)? Обично за двете ама поретко за позитивни работи :D
    Кои се најчесто причините за лажење?викање,карање,тепање....
    Дали ве фатиле во лага? Како сте реагирале? Ме фатиле неколку пати и им имам кажувано ама несакав знајш така ми дојде , ама не е лагаа , леле ... итн итн
    И дали вие имате фатено некој како ве лаже и како сте се однесувале или ако фатите некој да ве лаже како би требало да се однесуваме?Јас имам фатено и се однесував како ништо да не се случило може следниот пат ќе се подобри ...
    И за крај што е за вас лага? Што претставуваат тие? Грда навика што сите луѓе ја имаат , дури и совршените и бубалиците .
     
  19. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Лажам само кога морам.Но и тогаш можат да ме фатат бидејќи не сум таква личност а и ме фаќа смеа :D :D
     
  20. perlaa

    perlaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2011
    Пораки:
    1.223
    Допаѓања:
    788
    Не сакам да лажам ама некогаш морам затоа што мислам дека подобро е да излажам отколку да ја кажам вистината.
    Лагата е лоша но понекогаш мора да ја употребиме во нашиот живот. :!: сите лажат.