1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лаксативи

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од MidnightFlower, 23 март 2011.

  1. MidnightFlower

    MidnightFlower Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2010
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    47
    Кои наши лаксативи би ми ги препорачале против запек? Дали одат на рецепта и колку чинат? Благодарам
     
  2. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Лаксативи при запек

    Jaс знам за чајот Alcalax и е ефикасн е,само не треба да го употребуваш често,го има во сите аптеки па и маркети и ќе прочиташ на упатството како се приготвува и пие
     
  3. al-vik

    al-vik Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    110
    Лаксативи при запек

    Алкалекс не. Јас така се зафрканв 100 %, ама доцна разбрав дека тој бил за стари лица. Има моментален ефект обавезно, ама ја потенцира мрзливоста на цревата. Да ти кажам дека сега моментално пијам масло од лен по една лажичка наутро и полека почна да ми се нормализира. Бидејќи ми е малку гаден го јадам со мед.
     
  4. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Лаксативи при запек

    Мене матичниот ми го даде :( ама јас не го пијам често туку ептен кога ќе неможам да одам неколку дена и ќе ми се подуе стомакот,мене ми помага и после тоа ми се нормализира ,имам нормално...е сега најбитно е исхраната и физчката активност,земи вежбај по 15тина мин дневно,или кога ќе станеш изеди овоѓје пример кјаболко,кива,портокал испиј една чаша вода,и мене веднаш ми забрзува метаболизмот а и потоа цел ден се осеќам лесно,и немам подуеност во цревата...
     
  5. thesunshinestuff

    thesunshinestuff Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    8
    Лаксативи при запек

    Неолакс, Биолакс, апчиња има по аптеките. Пробај, зашто, Алкалаксот не чини, а плус згора на се ми се згрозува само од помислата како мирисаа... Уффф!

    А и плус не чинат многу горенаведените апчиња. 30-40 денари...
     
  6. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Лаксативи при запек

    Е што не мириса не мириса убаво,ама лично мене ми помага...па таа нека си одлучи што би и помогнало највеќе а најубаво да се консултираш со доктор ;)
     
  7. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Лаксативи при запек

    Јас имам проблеми со ова,ќе си ги купиш овие апчиња во зегин со алое вера се.Најважно е не ствараат зависност и ќе си ги пиеш кога нема да можеш да се испразниш и најубаво е насабајле на празен стомак.Не се на рецепта околу 180 денари се две таблички.
    ESI colon cleanse

    [​IMG]
     
  8. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    47.812
    Пол:
    Женски
    Лаксативи при запек

    Прво дали доктор ти ги препорачал.Ако се од доктор,тогаш ќе ти напише рецепта и ќе си ги купиш од аптека.
    Инаку Лекови на своја рака не..
    За акутен запек ,најдобро е промена во начинот на исхрана.Сок или компот од сливи,може и суви да јадеш ќе ти помогне.
    Исто помагаат и интегрални житарици.Рицинусово масло.
    Неможе одма за лекови да се фаќате.
    Инаку со лаксативите се исфрлаат и липосолубилните витамини,кои му се потребни на организмот.
    Доколку ситуацијата е таква да мора да се земе нешто,јас би ти препорачала чепчиња,Некои на природна база,на пример ГЛицеролакс,кои имаат глицерол.

    А доколку станува збор за нешто што подолго време ти прави проблем,обрати се на доктор.
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.994
    Пол:
    Женски
    Лаксативи при запек

    Наједноставно решение за запекот и воопшто за мрзливите црева е лененото семе. Не претерувајте со чаеви и лаксативи - тие само привремено помагаат, а потоа проблемот се влошува. Не знам колку пати низ темите имам спомнато за благодетот на лененото семе врз нормализирање на столицата, доволно е секој ден по една лажичка од семето во чаша вода или јогурт, наутро или навечер, како ви одговара.
     
  10. honesty

    honesty Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2011
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    296
    Дали некој слушнал да се користат лаксативи за слабеење, т.е. да се користат подолго време?
     
  11. tropical

    tropical Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    61
    Јас имам голем проблем со дигестивниот систем. Немам честа столица, а тоа најчесто се случува пред ПМС. Стомакот многу ми се дуе и ми го препорачаа алкалаксот, но нема ефект. Џабе го пијам кога пак не можам да ги исфрлам од мене непотребните и штетни материи. Еве веќе една недела не можам да одам во вц. Ги молам поискусните кои го имале истиов проблем да дадат некој совет.:/
     
  12. QueenM97

    QueenM97 Нов член

    Се зачлени на:
    21 мај 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам, дали лаксативите конкретно оние Новолакс апчињата смеат да се пијат со лаксативен чај?:?:
     
  13. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.963
    Допаѓања:
    13.984
    Природен "лек" што на мене ми помага повеќе од било кој лаксатив е циметот. Пола лажичка цимет во утринското турско кафе на гладен стомак е доста ефективно. Верувајте, од искуство ви кажувам. :)
     
  14. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Вaкaa имaaм прoблеем штo пoсле секoе јaдење т.е нa крaј нa денoт пијaм лaксaтиви знaм декa тoa преминувa вo булимијa нo еве некoлкo денa се oпoрaвувaм,нo сегa ме интересирa дaли би мoжелa дa се здебелеaм бидејќи претхoден периoд јaдев мнoгу нo кoристев лaксaтиви? Фaлaa бoгу нa време реaгирaв кoгa изгуглaв тoa веќе стaнувaлo прoблем..фaлa oднaпред
     
  15. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    Секое утро и секоја вечер сркајте по едно лајче чисто цедено кокосово масло.. и јас го имав истиот проблем, но сега ми се нормализира со тоа..
    Иначе исто е добро чиа семето и лененото семе.. по една лажичка во смути или јогурт наутро супер ке ви дојде :)
     
  16. macovska

    macovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2014
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Никако користење толку често затоа што потоа можеш да си направиш посериозен проблем и да станеш зависна од истите. Цревата да станат мрзливи и само со лаксативи да можеш да го решиш проблемот.
    А замисли ако се намали дејството нивно или воопшто да не ти дејствуаат бидејќи си ги користела подолго време.
     
  17. QueenM97

    QueenM97 Нов член

    Се зачлени на:
    21 мај 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Јас имам изгледа сериозен проблем, што сама секако си го створив. Последниов месец ипол користам скоро секој ден лаксативен чај, затоа што од секогаш сум имала проблем со недоволно празнење.. Арно ама во последно време почна и чајот да не ми дејствува како што треба... Стомаков ми е ко на трудна жена 8ми месец,цревата ме болат..Не знам што да правам:x:( некој ако имал слично "искуство" со лаксатививе па да посоветува нешто?
     
  18. Anita Nikoloska

    Anita Nikoloska Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2021
    Пораки:
    378
    Допаѓања:
    496
    Пол:
    Женски
    Јас од страна на лаксативи за запек користам Дулколакс супозитории (чепчиња).
     
  19. FroggyLover

    FroggyLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2021
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    163
    Пол:
    Женски
    Турболакс искуство?