1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лаксативи

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од MidnightFlower, 23 март 2011.

 1. MidnightFlower

  MidnightFlower Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2010
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  47
  Кои наши лаксативи би ми ги препорачале против запек? Дали одат на рецепта и колку чинат? Благодарам
   
 2. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.691
  Лаксативи при запек

  Jaс знам за чајот Alcalax и е ефикасн е,само не треба да го употребуваш често,го има во сите аптеки па и маркети и ќе прочиташ на упатството како се приготвува и пие
   
 3. al-vik

  al-vik Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2010
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  110
  Лаксативи при запек

  Алкалекс не. Јас така се зафрканв 100 %, ама доцна разбрав дека тој бил за стари лица. Има моментален ефект обавезно, ама ја потенцира мрзливоста на цревата. Да ти кажам дека сега моментално пијам масло од лен по една лажичка наутро и полека почна да ми се нормализира. Бидејќи ми е малку гаден го јадам со мед.
   
 4. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.691
  Лаксативи при запек

  Мене матичниот ми го даде :( ама јас не го пијам често туку ептен кога ќе неможам да одам неколку дена и ќе ми се подуе стомакот,мене ми помага и после тоа ми се нормализира ,имам нормално...е сега најбитно е исхраната и физчката активност,земи вежбај по 15тина мин дневно,или кога ќе станеш изеди овоѓје пример кјаболко,кива,портокал испиј една чаша вода,и мене веднаш ми забрзува метаболизмот а и потоа цел ден се осеќам лесно,и немам подуеност во цревата...
   
 5. thesunshinestuff

  thesunshinestuff Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  8
  Лаксативи при запек

  Неолакс, Биолакс, апчиња има по аптеките. Пробај, зашто, Алкалаксот не чини, а плус згора на се ми се згрозува само од помислата како мирисаа... Уффф!

  А и плус не чинат многу горенаведените апчиња. 30-40 денари...
   
 6. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.691
  Лаксативи при запек

  Е што не мириса не мириса убаво,ама лично мене ми помага...па таа нека си одлучи што би и помогнало највеќе а најубаво да се консултираш со доктор ;)
   
 7. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.017
  Пол:
  Женски
  Лаксативи при запек

  Јас имам проблеми со ова,ќе си ги купиш овие апчиња во зегин со алое вера се.Најважно е не ствараат зависност и ќе си ги пиеш кога нема да можеш да се испразниш и најубаво е насабајле на празен стомак.Не се на рецепта околу 180 денари се две таблички.
  ESI colon cleanse

  [​IMG]
   
 8. ph.orhideja

  ph.orhideja Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  1.334
  Допаѓања:
  47.850
  Пол:
  Женски
  Лаксативи при запек

  Прво дали доктор ти ги препорачал.Ако се од доктор,тогаш ќе ти напише рецепта и ќе си ги купиш од аптека.
  Инаку Лекови на своја рака не..
  За акутен запек ,најдобро е промена во начинот на исхрана.Сок или компот од сливи,може и суви да јадеш ќе ти помогне.
  Исто помагаат и интегрални житарици.Рицинусово масло.
  Неможе одма за лекови да се фаќате.
  Инаку со лаксативите се исфрлаат и липосолубилните витамини,кои му се потребни на организмот.
  Доколку ситуацијата е таква да мора да се земе нешто,јас би ти препорачала чепчиња,Некои на природна база,на пример ГЛицеролакс,кои имаат глицерол.

  А доколку станува збор за нешто што подолго време ти прави проблем,обрати се на доктор.
   
 9. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.066
  Допаѓања:
  199.249
  Пол:
  Женски
  Лаксативи при запек

  Наједноставно решение за запекот и воопшто за мрзливите црева е лененото семе. Не претерувајте со чаеви и лаксативи - тие само привремено помагаат, а потоа проблемот се влошува. Не знам колку пати низ темите имам спомнато за благодетот на лененото семе врз нормализирање на столицата, доволно е секој ден по една лажичка од семето во чаша вода или јогурт, наутро или навечер, како ви одговара.
   
 10. honesty

  honesty Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2011
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  296
  Дали некој слушнал да се користат лаксативи за слабеење, т.е. да се користат подолго време?
   
 11. tropical

  tropical Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2012
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  61
  Јас имам голем проблем со дигестивниот систем. Немам честа столица, а тоа најчесто се случува пред ПМС. Стомакот многу ми се дуе и ми го препорачаа алкалаксот, но нема ефект. Џабе го пијам кога пак не можам да ги исфрлам од мене непотребните и штетни материи. Еве веќе една недела не можам да одам во вц. Ги молам поискусните кои го имале истиов проблем да дадат некој совет.:/
   
 12. QueenM97

  QueenM97 Нов член

  Се зачлени на:
  21 мај 2015
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Да ве прашам, дали лаксативите конкретно оние Новолакс апчињата смеат да се пијат со лаксативен чај?:?:
   
 13. mKdevojce

  mKdevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  14.028
  Природен "лек" што на мене ми помага повеќе од било кој лаксатив е циметот. Пола лажичка цимет во утринското турско кафе на гладен стомак е доста ефективно. Верувајте, од искуство ви кажувам. :)
   
 14. Anaouou

  Anaouou Популарен член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2014
  Пораки:
  665
  Допаѓања:
  2.247
  Вaкaa имaaм прoблеем штo пoсле секoе јaдење т.е нa крaј нa денoт пијaм лaксaтиви знaм декa тoa преминувa вo булимијa нo еве некoлкo денa се oпoрaвувaм,нo сегa ме интересирa дaли би мoжелa дa се здебелеaм бидејќи претхoден периoд јaдев мнoгу нo кoристев лaксaтиви? Фaлaa бoгу нa време реaгирaв кoгa изгуглaв тoa веќе стaнувaлo прoблем..фaлa oднaпред
   
 15. Miss.N

  Miss.N Популарен член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.008
  Допаѓања:
  1.359
  Пол:
  Женски
  Секое утро и секоја вечер сркајте по едно лајче чисто цедено кокосово масло.. и јас го имав истиот проблем, но сега ми се нормализира со тоа..
  Иначе исто е добро чиа семето и лененото семе.. по една лажичка во смути или јогурт наутро супер ке ви дојде :)
   
 16. macovska

  macovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2014
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  203
  Пол:
  Женски
  Никако користење толку често затоа што потоа можеш да си направиш посериозен проблем и да станеш зависна од истите. Цревата да станат мрзливи и само со лаксативи да можеш да го решиш проблемот.
  А замисли ако се намали дејството нивно или воопшто да не ти дејствуаат бидејќи си ги користела подолго време.
   
 17. QueenM97

  QueenM97 Нов член

  Се зачлени на:
  21 мај 2015
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Јас имам изгледа сериозен проблем, што сама секако си го створив. Последниов месец ипол користам скоро секој ден лаксативен чај, затоа што од секогаш сум имала проблем со недоволно празнење.. Арно ама во последно време почна и чајот да не ми дејствува како што треба... Стомаков ми е ко на трудна жена 8ми месец,цревата ме болат..Не знам што да правам:x:( некој ако имал слично "искуство" со лаксатививе па да посоветува нешто?
   
 18. Anita Nikoloska

  Anita Nikoloska Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2021
  Пораки:
  378
  Допаѓања:
  496
  Пол:
  Женски
  Јас од страна на лаксативи за запек користам Дулколакс супозитории (чепчиња).
   
 19. FroggyLover

  FroggyLover Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2021
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  163
  Пол:
  Женски
  Турболакс искуство?