Форумџика на годината 2020

Лак за коса

Дискусија во 'Коса' започната од anggell, 6 февруари 2012.

 1. RockNroLLGirL

  RockNroLLGirL Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2014
  Пораки:
  1.506
  Допаѓања:
  4.628
  Пол:
  Женски
  [​IMG] сега засега сум задоволна овај ми е држи косата а не се лепи многу - баш како што сакам
   
 2. Derby

  Derby Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  204
  Пол:
  Женски
  Користам ваков и сум презадоволна 8)
  [​IMG]
   
 3. EMoonlight

  EMoonlight Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2011
  Пораки:
  1.311
  Допаѓања:
  12.400
  Пол:
  Женски
  Девојки,го има ли кај нас лакот за коса L'oreal Elnett Satin Hairspray ? :)
  Јас го немам забележано,ама ако некоја од вас го видела или знае каде го има најблиску,би сакала да ми каже.Благодарам однапред :) :) .
   
 4. steker

  steker Активен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2014
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  13
  jas koristam na free limix sto e namenet za profesionalna upotreba sto go koristat frizerite i prezadovolna sum, a ne e skap zasto e vo golemi pakuvanja
   
 5. simoncelicius

  simoncelicius Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  2.431
  Допаѓања:
  2.670
  Пол:
  Женски
  Девојки препорака за лак ама со убав мирис ( а не како оној на Интеса :puke: ) ?
  И по можност да го има во мала милитража?
  Одамна го чекам на L'oreal Elnett Satin, ама изгледа не планираат да го донесат кај нас.

  Немам навика да ставам лак, ама дали е до времево, имам многу бебешки влакна, кои ми ја прават косата да ми делува како испржена и многу ме нервираат :( Вака со лаков ваљда некако ќе ги прилепам, да не ми се познаваат :?:
  Ако има некакво решение кажете
   
 6. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.325
  Допаѓања:
  75.636
  Пол:
  Женски
  Земи го зелениот Тафт. Мене ми мириса најсвежо, го нема тој карактеристичен мирис на лак за коса кој го спомнуваш. :)
  И ја скротува косата заедно со бебешките влакна, не ја скаменува косата како некои.
   
  На baby-star, simoncelicius и makedonkamak им се допаѓа ова.
 7. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  4.796
  Допаѓања:
  66.869
  Пол:
  Женски
  Не користиме по дома лак за коса.
  Бидејќи имам многу бебешки влакна решив да земам некој, кога ќе ми текне на него можеби и ќе прснам па ќе ја средам косава :lol:
  И така, се враќаме од фризер накај дома, а тргнати на свадба и и викам на сестра ми ај да земеме еден лак. Го земав најефтиниот, секако ќе го фрлиме после некое време оти само ќе ни фаќа место. Ама девојки полошо нешто не знам дали сум купила некогаш. Освен што мирисот е преубав, на машки парфем, делува само како вода, буквално.

  Те го, тој од лево:
  [​IMG]
   
 8. Aschenputtel

  Aschenputtel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  850
  Допаѓања:
  6.762
  Многу ретко користам лак, ако веќе ми затреба тогаш овој
  [​IMG]
   
 9. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.901
  Допаѓања:
  6.286
  Пол:
  Женски
  јас користам од Lisap.малку е поскап бидејки се продава низ салоните, ама со едно прснување врши работа.
  [​IMG]
   
 10. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.262
  Девојки, дај препорачајте некој добар лак за коса. Нека биде и поскап, ама сакам да држи, а не да излезам со совршено виткана коса и по некое време да ми падат локните.
  Да не биде од Тафт, од нивните ги имам пробано речиси сите, Интеса исто не сакам (патем за тие што се мислите да го купите, остава некои чудни бели парчиња низ косата, ужасен е).
  Што користите вие?
   
 11. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.325
  Допаѓања:
  75.636
  Пол:
  Женски
  Лореал, Сесилија. Мислам дека голема е веројатноста да ти се допадне.
  Малку е поскап од Тафт, ама би рекла и со право. Јас имам многу меко влакно и ниту еден лак за коса не ми е ефикасен како Лореал.
  Го купувам од Космо и мислам дека има повеќе видови. Јас го имам виолетовиот и мислам дека го купив околу 300 денари.
   
 12. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.262
  И мене ми е меко влакното, и кога ја виткам не ставам ни регенератор ни маска, ама џабе. За собрани фризури не е толку проблем, ама за локниве и тоа како е важен лакот.
  Еве последно ја навиткав можам да кажам како да ми е трајна и после некое време скроз ми падна, се пренервирав.
  Се мислев и јас меѓу Лореал или Нивеа, или пак некој од професионалните на Субрина, ама сакав проверено мислење. Баш ќе разгледам деновиве низ парфимериите.
  Фала Мишела.
   
 13. MamaYette

  MamaYette Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 мај 2013
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  616
  Ретко користам, ама тафт црниот со виолетово ми е незаменлив. Мирисот на лаков ако го имаше како парфем, ќе го користев 100 %. :lol:

  [​IMG]
   
  На Acka22, angelche16 и m.i.g им се допаѓа ова.
 14. Kimora

  Kimora Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2014
  Пораки:
  259
  Допаѓања:
  975
  Пол:
  Женски
  Од сите лакови за коса што ги имам испробано,на Schwarzkopf дефинитивно се најдобри.Многу убаво мирисаат,а и лесно можам да ја расчешлам косата и не ми се лепи воопшто.
   
 15. angela19

  angela19 Активен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2015
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Женски
  Ги имам Schwarzkopf, Nivea и Intesa и сите се добри.
   
 16. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.871
  Допаѓања:
  51.821
  Пол:
  Женски
  Јас Intesa имам користено. Сега не користам никаков.
   
 17. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.459
  Допаѓања:
  134
  Пол:
  Женски
  Intesa najdobar e
   
 18. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.854
  Допаѓања:
  7.645
  Пол:
  Женски
  ЈАс не користам користи тетка ми но премногу ги сака Taft спрејовите и ги обожава и многу убаво зацврстуваат ја гледам кога се прави :)
   
 19. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  2.680
  Допаѓања:
  5.945
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите, би сакала да ви предложам еден рецепт за домашен лак за коса кој многу лесно може да го направите доколку дома имате одредени состојки. Одлично ја зацврстува косата при разни фризури како и кога правите реп или пунџа и не сакате да ви летаат мали непослушни влакненца. Комплетно без алкохол. Поздрав

  Направи сам: природен лак за коса

  [​IMG]

  Лакот за коса е нешто без кое не може да се замисли стајлингот, особено кога станува збор за некој вид на фризура која треба да трае подолго време, или доколку ја собираме косата во пунџа и не сакаме да летаат мали непослушни влакненца на сите страни.

  Во продажба се нудат голем број на производи кои ветуваат сјајна и послушна коса и фризура која подолго трае. Сите тие навистина го прават она за кое се наменети, меѓутоа поголемиот дел од нив содржат состојки кои не се баш најпожелни ниту за нас, ниту за околината со оглед на тоа што овој производ е на испрскување и завршува токму во околината.

  Секако постојат и природни и органски лакови за коса, меѓутоа скоро сите содржат висок процент на алкохол кој со редовна употреба постепено го суши влакното, а тоа секако не ни е цел.

  [​IMG]

  Затоа во денешнава статија ќе ви предложам еден навистина лесен и природен лак за коса кој одлично го прави своето, а воедно е пријател и на околината која не опкружува. За неговата подготовка ќе ви требаат 10 мин., а ефектот ќе ве остави без зборови.

  Состојките кои се потребни за околу 60 мл. лак за коса се:

  - 3 супени лажици деминерализирана вода;
  - 2 супени лажици ружина вода (доклку немате ставете деминерализирана вода);
  - 2 до 3 кафени лажички шеќер;
  - 1 кафена лажичка јаболков оцет;
  - 1 кафена лажичка алое вера гел
  - 2 капки етерично масло (доколку немате не мора)

  [​IMG]

  Во една чашка ставете ги најнапред водата и ружината вода (доколку немате ружина вода во тој случај ставете 5 лажици деминерализирана вода) и додадете го шеќерот. Убаво измешајте додека да се стопи. Потоа додадете го алое вера гелот и јаболковиот оцет и повторно убаво промешајте. На крај додадете една до две капки етерично масло по ваш избор (јас додадов масло од роза). Целта на етеричното масло е да на некој начин го замаскира мирисот на оцетот, да не се чувствува во косата. Ставете ја смесата во едно чисто пластично или стаклено шишенце и вашиот лак за коса е готов.

  Зошто токму овие состојки

  Алое вера гелот е одличен за косата, ја омекнува и хидрира. Во една книга имам прочитано дека алое вера гелот содржи аминокиселини кои се многу слични на оние присутни во фоликулите на нашата коса, па затоа алое вера гелот има регенерирачко својство и дава голем сјај на косата.

  [​IMG]

  Оцетот има коселкаста ph вредност која е од огромнo значење за убавината и здравјето на нашата коса и дава огромен сјај. Идеалната ph вредност на нашата коса е помеѓу 4 и 5 така да јаболковиот оцет навистина помага во оддржување на истата. Исто така јаболковиот оцет ја затвора кутикулата на влакното и како резултат на тоа косата е сјајна и мазна. Ова е многу важен факт затоа што на тој начин ја задржуваме природната влага во косата, и на некој начин ја спречуваме појавата на расцветани врвови.

  Шеќерот во овој рецепт е оној кој го прави всушност зацврстувањето на косата односно ефектот на лак. Јас лично ставив околу две ипол кафени лажички шеќер затоа што според мене цврстината која ја дава на косата е идеална, ни многу јако ни многу меко. Направив обид и со бел и со интегрален шеќер и според мене белиот дава подобар ефект.

  [​IMG]

  Ружината вода ја ставив за да даде убав мирис на производот, но и затоа што ружината вода е одлична за косата, меѓутоа доколку ја немате, секако ставете само деминерализирана вода.

  Етеричното масло како што нагласив го маскира мирисот на оцетот и дава фантастичен мирис на косата (како да сте ставиле парфем на вашата коса).

  Овој природен домашен лак се користи исто како и купечкиот (оние лакови кои се без гас), односно се испрскува на косата од средна далечина (ни многу блиску ни многу далеку). Ефектот е навистина прекрасен, а мирисот неодолив.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Со оглед на тоа што овој лак е без конзерванси трае две недели, доколку го чувате во фрижидер и до три. Затоа и дозите кои ви ги препорачав се за 60 мл производ. Доколку го користите секојдневно ќе го завршите за три недели, во спротивно може да направите помала доза.

  Се надевам дека и оваа статија ви се допадна, а вие доколку се одлучите да го направите, пишете импресии под самата статија.

  Поздрав и до следно читање.
  Вики
   
  На LaraSolare му/ѝ се допаѓа ова.
 20. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.249
  Пол:
  Женски