1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лапароскопија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од stevemila, 23 март 2011.

  1. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    Каква лапароскопија ти закажаа?
    Не е ништо страшно. Со анестезија, ништо не чуствуваш.
    по зафатот ден-два ќе се оправуваш, ама за една недела ќе си како нова.

    @Sesil еден ден пред зафатот, и вечерта после зафатот. Потоа си дома :sun:
    Јас отидов во четврток. Ми се јавија кај 12 часот да испијам некоја течност. Кај 5-6 отидов на Гак. Ме примија. Утредента кај 12:00 ме правија лапароскопија. Кај 17:00 мислам дека се разбудив. Веднаш почнав по малку да се движам, низ ходникот. Утре дента ми дадоа пак инфузија. ме освежија. И приквечер дојде маж ми ме собера :sun:
    првите 2-3 дена дома ми беше малку тешко при станување ама пешачев колку што е можно повеќе, и за една недела го прекинав боледувањето и си тргнав на работа. :sun:
     
    Последна измена: 26 септември 2016
    На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Дали некој има информација колку чини лапароскопско вадење на циста на јајник со хистероскопија во Систина?
     
  3. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Околу 90.000 денари .
    Кога јас прашував секогаш кажуваа различно. Најдобро јави се кај нив и ќе ти објаснат поубаво.
     
  4. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Mene otprilika me interesira, tolku mnogu se isplasiv sto zaboraviv da prasam na cenata. Inaku, tolku e samo intervencijata ili i bolnickite denovi se vkluceni?
     
  5. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Не знам , јас завршив работа на ГАК.
    Некако многу ми дојде таа цена и не допрашував.
     
  6. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Kako i da e fala na odgovorot, imam barem nekoj orientir :)
     
    На bokace му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.856
    Допаѓања:
    133.160
    Пол:
    Женски
    84 000 со се болнички денови
     
  8. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Fala Sesil. A ti kaj koj doktor pravese? Jas planiram kaj dr.Kostadinov.
     
  9. Sparkles27

    Sparkles27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2017
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, оддамна не се активирала групава, а знам многу девојки кои прават лапароскопија, па да им помогнеме со некои основни совети и искуства. Јас имав ендометриоза, односно се сомневаа дека имам такви чоколадни цисти, со лапероскопија се утврди дека имам еднометриоза и тоа 4ти степен.:o Со лапароскопија ми отстранија дел, а дел не смееа да чепкаат бидејќи планирам бременост, но пред бременост нормално мора да се одморат јајниците па ми дадоа золадекс терапија од три месеци.

    Лапароскопија ми правеше др.Панчевски и можам да кажам дека е најдобар за овој вид на операција. Во систина со сите комплет услуги и анализи,како и еден ден преспивање ме кошташе 84 илјади денари. Многу е да, но пак би ги дала бидејќи докторот на мене и на многу девојки ни спаси јајници и размислуваше дека сакаме еден ден да родиме, за разлика од др доктори(facepalm) Операцијата не е воопшто страшна, што ве интересира пишете ќе ве информирам. Поздрав :hug:
     
  10. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    I jas
    И јас правев во Систина, меѓутоа мене не ми дадоа хормонска терапија. Јас мислев дека на сите даваат по дифолт, за да се одморат јајниците, ама мене не ми дадоа иако и јас имав чоколадна циста од 4 цм. Имам едно прашање, вчера пишав на друга група меѓутоа нема одговор таму. После операцијата кога имам овулација на тој јајник имам ненормални болки од неколку дена, дали е тоа нормално? Овулацијата на другиот јајник не ја ни осекам.
     
  11. Sparkles27

    Sparkles27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2017
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Здраво:) Кога правеше и кај кој доктор? Во наодот што ти пишуваше? Toa e многу важно и тогаш одлучуваат каква терапија ќе ти дадат. Обично доколку е ендометриоза прв степен не даваат никаква терапија, односно не даваат јаки терапии туку само контрацепција Јаз/Јасмин. Болки се нормални бидејќи е работено на тој јајник, ќе имаш болки, но ти препорачувам да се консултираш со гинеколог за да почнеш со некоја терапија бидејќи 80% од случаевите јас што ги истражував ендометриозата се враќа. По правило ако се е во ред со организмот и органите овулацијата не се осеќа, може да се осети само ако имаш слуз а болки имаме сите со цисти што сме. Мое прашање до тебе е дали планираш да останеш бремена или пак не?:hug::hug:
     
  12. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Операцијата ја правев на 18 октомври. Во наодот не пишување кој степен само дека е ендометриоза.Инаку цистата беше 4,2цм. Баш пошто кажав дека сум заинтересирана за бременoст не ми дадоа никаква терапија.Од тогаш поминаа 4 месеци, меѓутоа свадбата ми е тек во мај па од тогаш поинтезивно ќе можам да се посветам на бебе :) и сега пробуваме до негде меѓутоа не може одма да бидне. И после 4 месеци е нормално болка при овулација на тој јајник?
     
  13. Sparkles27

    Sparkles27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2017
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Според мене би требало да ти дадат барем три месеци некоја терапија за да се исклучи можноста пак да ти се појави циста.Но штом си имала една циста сметале дека не е страшно па веднаш си можела да почнеш со бременост.Кај мене бидејќи имав цисти на двата јајници и плус на цревата затоа потежок степен се лекува со золадекс инекции.Болки не би требало после 4 месеци да имаш,мој искрен совет е не знам кој ти ја правел операцијата но ти препорачувам да си закажеш преглед и контрола кај др. Никола Панчевски он е специјалист за ендометриоза и цисти ќе знае што точно ти е.:hug:
     
  14. Atari

    Atari Нов член

    Се зачлени на:
    29 август 2017
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Можноста за да не се појави пак цистата е многу мала, скоро и невозможна. Јас се имам оперирано од ендометриоза и година дена подоцна пак ми се појави на истиот јајник, уште поголема од претходната. Случајно наидов на една страна на Facebook каде прават мед и бонбони за женски болести и си ги нарачав да пробам, зошто не ми се прави повтпрно операција и за чудо после еден месец конзумирање кога бев на контрола кај докторката немав ни ц од циста, која всушност беше 47мм голема.
     
  15. Sparkles27

    Sparkles27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2017
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Тоа сакав да кажам, за да не се појави пак ендометриозата треба да промениш начин на живот, значи повеќе физичка активност, храна што не ја менува нашата Ph вредност, никако рафинирани шеќери тоа е најголем непријател на ендометриозата. Тоа е совет од доктор кој јас лично го добив и кога истражував странски литератури сфатив дека само тоа може да помогне ништо друго.
     
  16. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Moze kontakt od toj sto go prodava lekot?
     
  17. Atari

    Atari Нов член

    Се зачлени на:
    29 август 2017
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Sum chitala za ishranata. Pokraj shekjerite chitav deka ne smeat voopshto mlechni prodizvodi da se konzumiraat, nitu ovoshje, ni meso. Pa probuvav nekolku prirodni lekovi na interner shto gi naogjav i nitu eden mene lichno ne mi pomogna, osven med i bonboni od edna devojka, shto gi pravi. Sepak e prirodno, nema hemija, nema hormoni, nema nishto... Srekja.
     
  18. Sparkles27

    Sparkles27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2017
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Рафинирани работи, премногу трансмасти млеко месо млечни производи не, а овошје секако дека може зошто да не би можело...Какви се тие бонбони и мед ???
     
  19. Atari

    Atari Нов член

    Се зачлени на:
    29 август 2017
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Jas imam prochitano nekade deka i ovoshjeto ne e preporachlivo... Kojznae. Bonbonite se isto od med napraveni i od nekoi bilki i seminja, kako i medot shto e. Ne znam shto tochno ima vo niv.
     
  20. Lullaby991

    Lullaby991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2016
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Какви бонбони и од каде ги набавувате ? Сакам и јас да пробам