1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лапароскопија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од stevemila, 23 март 2011.

  1. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    @ladystardust јас правев тумор маркери, крвна група, крвна слика, анестезиологот ми зема податоци (тежина, пушач, лекарства кои ги земам и сум ги земала пред операцијата), ПАП тест не постар од една година и мислам дека тоа беше се.
    Правев и хормони ама не ми ги бараа. За хистеро треба и чисти брисеви.
     
    На ladystardust му/ѝ се допаѓа ова.
  2. 6th sense

    6th sense Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2020
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    369
    Пол:
    Женски
    И корона тест, негативен
     
    На ladystardust му/ѝ се допаѓа ова.
  3. AnaBanana021

    AnaBanana021 Нов член

    Се зачлени на:
    23 мај 2021
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Дали може некоја што правела лапароскопија на ГАК да ми прати слика како изгледаат резовите
     
  4. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.209
    Пол:
    Женски
    Kako точки ми беа 2та сега веќе не се познаваат, после 6 месеџи не се познаваа воопшто.Тој кај папокот беше малце поголем ама сега е како мала цртичка.
     
  5. Tukuluk

    Tukuluk Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2020
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво. Пред 2 недели правев лабсраскопски серклаж, но при мокрење се уште ме боли. Колку ви траело оздрсвувањето од катедарот ?
     
  6. Кита

    Кита Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2017
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    49
    Пред 2 дена праев лапароскопија тешко го минам опоравувањето...Првиот ден бев уште под дејсто на лекови и не чувствував многу болка ама денеска многу имам болки во ребрата градниот кош едвај земам воздух...А не дај боже па да го наполнам повеќе желудникот без разлика дали храна или течност страшни болки...Незнам до кога ќе трае ова чувство ама ужасно е ...
     
  7. Lejla7

    Lejla7 Нов член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    E sega epten me uplasi Utre rano imam zakazano laparo na Gak
     
  8. AsanDra

    AsanDra Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Pravev laparoskopija i histeroskopija pred nedela dena. Operacijata ne e komplicirana, no mislam opravuvanjeto od anestezijata e malku poslozeno. Se uste osekam gasovi, grcevi vo stomakot i vo ramenicite no so namalen intenzitet e bolkata. Od apcija piev samo pred zaspievanje ibrubrufen , i ako imav bolki konstantno. Da napomenam nikakov vid na antibiotik ne mi prepisa osven apcinja za bolka.
    Prasanjeto moe mi e dali imavte probemi so bolki vo zeludnik i so mnogu kiselini?
     
    На Lidd4e и Кита им се допаѓа ова.
  9. Кита

    Кита Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2017
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    49
    Не препишуваат апчиња обично доколку е се во ред.Мене ми напоменија за храна само дента кога бев оперирана да пазам што и колку јадам…Таа ден цел ден бев на 1 геврек цел ден го јадев залче по залче вечерта имаав малку тегоби во желудникот..А утредента почнав да најдам нормално колку што си јадам и мислев душа ке испуштам 1 саат по ручекот почнаа ненормални болки во желудникот ко со камења да ми е полн неможев ни воздух да земам при вдишување страшни болки ребрата едвај ми се подигаа …Ама нормално било тоа од воздухот што го испуштат за време на операцијата,ама никој не ми рече дека ќе ми смета храната ме предупредија само за таа ден…Затоа внимавај што по гладна толку подобро …
     
  10. AsanDra

    AsanDra Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Blagodaram za sovetot.
     
    На Кита му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.209
    Пол:
    Женски
    Јас имав. Ми рекоа честа нус појава е и да земам Линекс едно пакетче да испијам. Ми се стабилизира од линексот. Можеш и било кој друг пробиотик.
     
  12. Kateruna

    Kateruna Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2020
    Пораки:
    409
    Допаѓања:
    844
    Пол:
    Женски
    Дали некоја правела лапаро и хистеро кај др Искра Крстевска?
     
  13. Kateruna

    Kateruna Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2020
    Пораки:
    409
    Допаѓања:
    844
    Пол:
    Женски
    Дали некоја има закажано лапаро и хистеро за овој месец на гак?
     
  14. Luda Mara

    Luda Mara Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2021
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    148
    Пол:
    Женски
    Zdrvao kate. Jas pravev vo petokot ( 23.09.21) laparaskopija i histeroskopija. Sto te interesira konkretno?
     
  15. Alondra

    Alondra Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.353
    Здраво,мене ме интересира кај кој доктор правесе на ГАК?
    Исто така ме интересира кој е најдобар доктор за оваа работа и каде да се направи? Јас сеуште немам родено и се мислам и секако ми е страв.
     
  16. Kateruna

    Kateruna Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2020
    Пораки:
    409
    Допаѓања:
    844
    Пол:
    Женски
    Здраво. Јас правев на 30.09 во Чаир. На Гак малку ме маткаа па се откажав. Инаку во Чаир супер поминав. А имаш ли уште болки? Јас имам а раните поминаа

    Колку што имам гуглано и слушано за др на Гак сите треба да се добри. Не се плаши. И јас немам родено па се надевам после ова полесно ќе забременам
     
    Последна измена од модератор: 25 октомври 2021
    На S.12.G и Alondra им се допаѓа ова.
  17. Алек***

    Алек*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    968
    Допаѓања:
    2.044
    Пол:
    Женски
    Топла препорака за Глигор Тофоски и Роса Спасова
     
    На Luda Mara, WarriorAngel и Alondra им се допаѓа ова.
  18. ludnica

    ludnica Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    20
    zdravo devojki, se spremam za laparaskopija preplasena sum i me intersira kolku vreme trae intervencijata, posle kolku vreme pocnavte normalno da funkcionirate
     
    На S.12.G му/ѝ се допаѓа ова.
  19. S.12.G

    S.12.G Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    ic da ne se plasis ni pola sat ne trae..pominav na laparoskopija i histeroskopija + uste edna laparoskopija..pominav super posle 6 meseci pauza dodeka bese sve ok dodeka jas se spemav da bidam psihicki i ostanav bremena i pominav najdobro i najmnogu se plasev zad toa imav 3 spontani i posledno mi bese da napravam zavat i sega posle 7 godini pominati vo nervozi i doktori imam sonce od 9 meseci sto zaboraviv na site
    maki..nemoj da se plasite ne e nisto strasno sto treba i ve interesira slobodno prasajte poz i so lesnoo ❤️
     
  20. Luda Mara

    Luda Mara Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2021
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    148
    Пол:
    Женски
    Ne se plasi ne e strasno nisto. Intervencijaja ne e vremenski mnogu no sepak se zavisi sto ke vidat,najdat. Do 45 min najveke trae. Ozdravuvanjeto mene mi bese okolu 3nedeli imav mnogu bolki (ne znaci deka i ti ke gi imas istite ). E sega kaj mene ostana samo invitro postapka,prirodno nemozam da ostanam bremena. Ne se plasi vo sekoj slucaj. Na Gak ako pravis ti go preporacuvam Tofoski. So srekja