1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лапароскопија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од stevemila, 23 март 2011.

  1. Luda Mara

    Luda Mara Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2021
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    148
    Пол:
    Женски
    Ne se plasi, i na kate istoto i go kazav. Na Gak Tofoski ti e najdobar. Ne e strasno nisto, bolkite se normalni. Na taa operacija odime za da rodime neli? Nema rizik od operacijata za da dovede do neplodnost,naprotiv posle nea mozes da ostanes bremena. Ovde sansite se zgolemuvaat za 30procenti sekako dokolku se jajnite kanali vo red. Sigurno imas praveno hsg i izvestaj. Sto pisuva na izvestajot? Poradi koja pricina te prakjaat na laparo i histero?
     
    На Kateruna и Alondra им се допаѓа ова.
  2. Beatris

    Beatris Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    1.038
    Допаѓања:
    2.361
    Пол:
    Женски
    Пред месец дена правев лапароскопија, изваден ми е левиот јајцевод. Лесно поминав и брзо се опоравив. Но сега после еден месец имам болки на левата страна, дури ногата ме боли во горниот дел. Дали е нормално, има ли искуство некоја членка, се мислам да не треба да добијам веќе па од тоа да ми е? Инаку не станува збор за преголеми болки, повремено само ги имам, но сепак мислам не се за занемарување.
     
  3. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.221
    Пол:
    Женски
    Дали е нормално три месеци после лапароскопија да имам болки на местото на операцијата, значи мислам дека раната ме боли однадвор, не јајникот. Дали некој знае колку време треба целосно да зарасне мускулот после ваква операција?
    Деновиве доста се преморив и плус дигав тешки работи.
     
  4. Luda Mara

    Luda Mara Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2021
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    148
    Пол:
    Женски
    Sekako normalno e. Dodeka matkata se vrati vo normalna sostojba ke imas bolki na momenti. Imav i jas podolg period eve i uste imam. Kaj mene se javuvaat koga mi e ovulacijata
     
    На Beatris му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Kateruna

    Kateruna Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2020
    Пораки:
    409
    Допаѓања:
    844
    Пол:
    Женски
    И јас имам уште болки но само месец е поминато и овие две недели и јас претерав со физичка активност и дигање на тешки предмети. Но кај мене е многу работено плус и на цревата чистено алезии. Едноставна интервенција, брзо стануваш од кревет ама си треба мирување и без кревање тешко подолг период.
     
  6. Jetche

    Jetche Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2020
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    1.034
    Пол:
    Женски
    Zdr na site, ve molam za iskustvo, pred godina dena pravev laparoskopia i histeroskopia zaedno, kade pr bese leviot kanal neprooden a desniot mnogu malku popusta, i dok rece pocni so ivf postapka ne cekaj, i taka i napraviv, napraviv 2 ivf i mi zavrsuvat so spontan, e sega ako pravam pak laparoskopia dali e mozno da mi gi otvorat kanalite ili nema sansi veke? Sakam da probam po vtor pat?
     
  7. Beatris

    Beatris Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    1.038
    Допаѓања:
    2.361
    Пол:
    Женски
    Која е причината за спонтаните?
     
  8. Jetche

    Jetche Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2020
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    1.034
    Пол:
    Женски
    Tek pravam ispituvanja sega, kariotip mi pobara dr. posto se dvoumi na losiot kfalitet na embrionite, i na transfuziologia ke gi napravam site potrebni analizi, no veke nemozam psihicki so ovie transferi sakam da probame prirodno, spremna sum na uste edna laparoskopia no neznam dali bi imala rezultat.
     
  9. Beatris

    Beatris Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    1.038
    Допаѓања:
    2.361
    Пол:
    Женски
    Без овие испитувања си правела ин витро два пати..... Кој доктор те води жити се? Подобро направи си снимка хсг, за да се видат каналите.
     
  10. Iva 35

    Iva 35 Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2021
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site. Pravev laparoskopija na endometrioza, drugiot den bev pustena doma.Denes mi e tret den od operacija i crevata ne mi se smiruvaat celo vreme krkorat, stomakot mi e poduen malku, imam bolki vo zeludnikot i ramenata. Ako imal nekoj iskustvo da spodeli dali e normalno vaka da se osekam kako stomakot da ne e moj moze malku cudno ama taka se osekam
     
  11. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.867
    Допаѓања:
    133.368
    Пол:
    Женски
    Нормално е, земи Линекс, за една недела ќе ти се среди.
     
  12. Tinka2304

    Tinka2304 Активен член

    Се зачлени на:
    23 април 2021
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    107
    Пол:
    Женски
    Најпрво ти посакувамбрзо опоравување.Ако може да ми кажеш каде правеше лапароскопија(дали има термини на државно)? Како оди закажувањето?
    И јас треба да правам ама никако да се одлучам од страв.
     
  13. Iva 35

    Iva 35 Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2021
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Здраво. И јас исто така многу се плашев и го тегнев овој страв 7 години, имав многу лошо искуство со доктори и на приватно и на државно. На крајот собрав некако сили и отидов во Плодност кај др. Таше Трпчевски и таму ја направив интервенцијата. Сите пофалби за целиот стручен тим на чело со докторот. Следен чекор ми е инвитро откако ке закрепнам и се надевам на конечно остварување на мојот сон да станам мајка. Ако нешто друго те интересира во врска со операцијата слободно обрати ми се
     
    На Tinka2304 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Tinka2304

    Tinka2304 Активен член

    Се зачлени на:
    23 април 2021
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    107
    Пол:
    Женски
    Дали имаше многу болна менструација?
    И јас ги имам сите испитувања направено и последно ми е лапароскопија. Дали знаеш дали има термини ма државно?
     
  15. Iva 35

    Iva 35 Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2021
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Да имав страшни болни циклуси. За на државно незнам искрено дали има термини
     
    На Tinka2304 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Excellent

    Excellent Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2020
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Колку приближно чини лапароскопија во плодност? И јас треба да правам па се двоумам дали на приватно или на државно.
     
  17. Iva 35

    Iva 35 Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2021
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Околу 2000евра и никогаш нема да зажалам за парите вредеше секој денар. На други места сакаа јајникот да ми го извадат а од овде излегов со два спасени и исчистени јајника ти посакувам многу среќа каде и да се одлучиш
     
  18. Tinka2304

    Tinka2304 Активен член

    Се зачлени на:
    23 април 2021
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    107
    Пол:
    Женски
    Девојки.
    Како оди со закажување за лапароскопија?
    За државно прашувам.
    Има одреден ден кога се прави или?
     
  19. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.221
    Пол:
    Женски
    @Tinka2304 со договор со докторот. Ќе се договорите пример овој месец, ќе чекате после циклус, ќе те пратат кога ќе добиеш да направиш крвна слика, на разговор со анестезиолог и ќе те стават на програм. Тогаш и сите документи ќе ти ги побараат (пап, брисеви, ќе си однесеш). Ако има потреба од терапија (микрогинон) ќе ти кажат. Ќе ти се јават обично недела дена пред операцијата.
    Со лесно да помине се во најдобар ред.
    Едит: првата лапароскопија ми беше точно на 14ти ден, втората на 27ми ден. Затоа со докторот зависи кој ден од циклус треба да си, според твојот проблем и после веќе откога си на програм брзо ќе ти се јават.
     
    На Tinka2304 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Tinka2304

    Tinka2304 Активен член

    Се зачлени на:
    23 април 2021
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    107
    Пол:
    Женски
    Значи најпрво треба да си направам пап и брисеви?