1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ласерска операција на очи

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од leonidicka, 7 април 2011.

  1. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.406
    Допаѓања:
    81.623
    Пол:
    Женски
    Јас колку што знам и ми имаат кажано - не се врака ,знам луѓе што правеа во свети вид и не им е вратен - ,не носат наочари повеке,додека + се вракал.
     
  2. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.125
    Морам да одам скоро да се прегледам, ако ваак стагнира, ок, ќе бидам врзана со помагала. Инаку, за операција не знам, секој лекар различно кажува. Со компјутериве се расипуваат очите, ама ајде најди работа без компјутер.
     
  3. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.125
    Свети Вид во Белград биле и се задоволни? Ако се решам, можам таму, не знам.
     
  4. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.406
    Допаѓања:
    81.623
    Пол:
    Женски
    Да ,двајца знам и задоволни се ,едниот со -7,5 правеше.
    Инаку и милош клиника ја фалат таму и окулус во Белград.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.125
    Toj со -7 сега носи помагала или?
     
  6. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.406
    Допаѓања:
    81.623
    Пол:
    Женски
    Ne, ne nosi .
     
  7. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.125
    Па тоа е одлично ако е така. Ако успеале да го средат. Важна е информацијата сепак да се сподели, да знае човек каде да се оперира ако веќе реши.
     
  8. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.406
    Допаѓања:
    81.623
    Пол:
    Женски
    Во Свети Вид успешно оперираат до -10 мислам.Но,види и во Милош клиника и Окулус многи ги фалат и тие.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  9. libra89

    libra89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    24
    Јас оперирав астигматизам пред три години во турската болница во Ѓорче завршив со компликации со кои се занимавав уште цела година, и покрај ветувањата останав со диоптер -1 и цилиндар 1,5 а претходно имав -2,5 диоптер и 2 цилиндар . По месец дена видот рапидно почна да ми се влошува се појави корнеална лузна како резултат на операцијата дадената терапија не реагираше , среќа што се обратив кај друг специјалист од државна болница и ми го спаси окото инаку ќе бев на список за кор рачна трансплантација или слепа на едно око на 25год. Сега видот не ми е подобрен а имам компликација од операцијата т.е имам повреден нерв и капакот на окото ми е спуштен повеќе отколку на другото за кое се пожали на докторката од еуропеан еуе хоспитал Ивановска Билјана а ми посочи дека е од кортико терапијата и дека ќе се среди... три години и ништо. Да не споменувам висок очен притисок ризик од глауком за кој користев три различни капки. Цела година неизвесност, се уште токови во окото и повремена болка ... а каде целокупниот стрес кој го доживеа моето семејство а за кој плативме околу 2000евра ...
     
  10. BeastceMK

    BeastceMK Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2016
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Машки
    Жалосно...Со помин да тие..Колку тоа ке ти помогни незнам..но сепак ова ти што го напиша е едно предупредување за клиентите кои имаат намера да одат во болницата во која ти си била..Значи има уште од докторите кои се учат на пациентите..Страшно,,Кажи ако сакаш името на таа болница за да им посочам на одредени луѓе кои ги знам посовреме да не си фаќат работа ако веќе имат наумено за таа работа како и јас..А дали има некој што можи да ја поправи ситуацијата во која те ставиле тие доктори..На пример во Турција..Eye star..:worried:
     
  11. vlahovska

    vlahovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2018
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Дечки да не знаете колку се плаќа за одредување диоптер во неуромедика?
     
  12. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.116
    Допаѓања:
    100.260
    Пол:
    Женски
    Iskustvo nekoj so Sistina oftamologija ?
     
  13. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.267
    Допаѓања:
    3.203
    Пол:
    Женски
    За што поконкретно те интересира мила? Астигматизам, плус, минус? Висока диоптрија?
     
  14. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.116
    Допаѓања:
    100.260
    Пол:
    Женски
    Minus. Nemam astigmatizam.
     
  15. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.267
    Допаѓања:
    3.203
    Пол:
    Женски
    Ти ја препорачувам Костовска или Филева иако она повеќе работи страбизми. Операцијата не е ништо страшно, верувај, за десет минути ќе си готова, нема лежење во болница, веднаш после објаснувањето кои капки, како што да ги ставаш те пуштаат. Имаш контроли после првиот ден, на неделата и месецот, потоа на годината. Прво правиш преглед за да проверат дали си соодветен кандидат, и ако е во ред дебелината на рожницата, ќе се оперираш и уживаш во видот. Ако те интересира нешто подетално, слободно пиши ми лп. Поздрав, секое добро:hug:
     
    На nena2010 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Kay Scarpetta

    Kay Scarpetta Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2015
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Ајде да ја активираме темава и оваа година :)

    Имам класична миопија, скоро -7 на двете очи.
    Носам наочари од мои 10 години, леќи од 14 и сум очајна да гледам ко човек без помагала.

    Ме интересира дали некој правел ласерска корекција кај доктор Ристовски (Капиштец).
    Му бев редовен пациент пред да се породам и се утврди дека ми пораснал диоптерот во бременост, а сите знаеме дека со самото тоа не сум добар кандидат за корекција.

    Систина ги отфрлив како опција од повеќе причини. Со сета таа фама околу цената се излажав и викам ајде ќе им дадам шанса.
    Бев на преглед година дена после породување, па после 6 месеци уште еднаш. На првиот преглед отидов со последниот извештај од доктор Ристовски и јасно се воочи дека повторно ми пораснал диоптерот. Ми рекоа дојди за 6 месеци па ќе видиме. Одам после 6 месеци на контрола, повторно зголемен диоптерот. Дотичната докторка уште ми вика можам јас одма да те оперирам ама не ти гарантирам дека нема да се поврати диоптријата. Какво е тоа непрофесионално однесување, како може да ми предложи ласерска корекција во таков случај на нестабилна диоптрија кога правилото гласи - стабилна диоптрија минимум година дена.

    Да напоменам дека кога станав пациент на Ристовски и го прашав за ласерска ми рече дека треба да сум негов пациент барем две години за да се утврди состојбата и нормално да го поминам прелиминарниот преглед пред сѐ. Ќе се вратам повторно кај него, па затоа барам некој кој веќе правел корекција во неговата ординација, ве молам споделете мислење.
     
    На zat му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.139
    Ти пишав лп.
     
    На zat и Kay Scarpetta им се допаѓа ова.
  18. zat

    zat Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Би сакала да прашам дали некој има искуства од лекување на болеста КЕРАТОКОНУС ?

    Воедно да го споделам искуството со намерата да се прави ласерска операција на видот.
    Мојот син има диоптрија -3,5 со цил.-1 и -4 на другото око и извесно време размислувавме каде би се прегледал и евентуално доколку е погоден кандидат и каде би извршил ласерска корекција на видот.
    Има 26 години, диоптерот веќе две години не е променет и размислувавме на оваа тема. По низа советувања, читање и истражување прво бевме на размислување на извршиме прегледи и операција тука во Македонија, но на крај читајќи за различни искуства и по препораки, сепак се одлучивме да замине во болницата EYE STAR во Истамбул, во организација на Биљана од ТА Атлантис. Со оглед дека не направивме детален преглед во МК, одлучивме истото да биде во Истамбул и доколку не е погоден за операција да им биде сама туристичко разгледување на градот. За да не биде сам го испративме со придружба со автобус и одлучивме доколку е потребно враќањето да биде или со автобус или ако е потребно да земеме авион за него за назад. Сепак во консултација со сопственичката на агенцијата, одлучивме да пристигнат еден ден пред терминот за да имаат време да се одморат и го разгледаат градот и одморен да замине на преглед. Така и бидна. За најкратко време агенцијата ни закажа преглед и операција и ни организираше превоз. Организацијата, пречекот и сместувањето во првиот хотел беа беспрекорни. Утредента од болницата EYE STAR во Истамбул го земаа од хотелот и го донесоа во болницата на испитување. За жал открија дека има болест кератоконус и не смее да врши ласерска операција на видот. Цело време бевме во комуникација со Биљана од ТА Атлантис, која тој ден целосно го посвети на нас и ни помогна да за најкратко време се организира и изврши втор преглед во друга клиника која е специјализирана за оваа болес Клиниката DUNYAGOZ во Истамбул кај др.Хакан. Исто така и резултаите од првата болница ги превзема електронски и ги препрати во втората и успеа да ни закаже преглед во рок од еден час.Таму му ја потврдија дијагнозата и ни дадоа насоки за во иднина. Потоа истиот ден по вториот преглед се врати во МК и сега ни претстои борба со болеста и надеж дека нема да напредува.
    Зборови на благодарност за Биљана од ТА Атлантис немам, личност која не само што е врвен професионалец, туку пред се е хумана и сочуствителна и која моите деца ги третираше како свои, а никогаш не ја ни запознав лично, само контактиравме по телефон, но сепак направи се да бидат во сигурни раце и ја има нашата целосна доверба за во иднина.
    Ги имате моите најискрени препораки да заминете со агенцијата за Истамбул.
    Би сакала да споделите искуства со оваа болест доколку некој ја има.
     
  19. Marija S.

    Marija S. Нов член

    Се зачлени на:
    5 март 2019
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Дали има некој правен преглед и операција во Европска очна болница во Скопје,може ли подетални информации за прегледот и операцијата.

    Дали може да ми кажеш каков е прегледот, што се се прави?
     
    Последна измена од модератор: 6 март 2019
  20. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.345
    Ако е обичен преглед, најпрво ти мерат диоптер и очен притисок. Потоа докторот ти гледа во окото на апарат. Ништо страшно.
    Ако ти шират зеници, ти ставаат капки од кои потоа речиси цел ден гледаш матно на блиску.
    Генерално сите прегледи се исти, само на различни апарати.
    Кога ти мерат очен притисок, да знаеш дека ти шприца воздух во око, јас од памет се извадив, бидејќи никој не ме предупреди, па после не можеа да ми измерат од што се тресев.
     
    На WildMk и LivingGlam им се допаѓа ова.