1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ласерска операција на очи

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од leonidicka, 7 април 2011.

  1. Bojana890

    Bojana890 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2019
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски

    Кој доктор те оперираше во Систина?
     
  2. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.313
    Допаѓања:
    101.497
    Пол:
    Женски
    Фанка Гиевска заедно со тим од Свијетлост Хрватска.
     
    На Bojana890 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. BeastceMK

    BeastceMK Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2016
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Машки
    Имаш новогодишен попуст од 100 евра за 2те очи и летен попуст..После оперативниот зафат мораш да ставиш наочари за сонце затоа што можи да ти се сврти и строго да имаш јадено да не си со празен стомак!..Првиот ден не смееш да се тушираш поради бактериите кои ги има во водата и можат да направат инфекција на очите!Нормално никако триење и гибање очите првите неколку дена! Контролите ги правиш на месец : 3 па на 6 и на 12месеци во зависност од тоа кога можиш..Кај било кој доктор да се одлучиш нема да згрешиш во никој случај затоа што се сите професионалци!
     
    На nena2010 и Bojana890 им се допаѓа ова.
  4. barbiegirl123

    barbiegirl123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    84
    Zdravo feminki ajde ve molam za pomos i iskustvo, vo sreda imam zakazano laser na ocite vo european eye hospital vo skopje imam dioptrina munus 3 na dvete oci, imam cilindar i astigmatism, mi vetia deka dioptrijata ke mi e na 0 ( demek na lugr kako so moi paramrtri 1 na 100 mu ostanalo nekor malo diopter) e sega sakam nejoj da mi kazit posle toa kako e procedurata, imam slusnato deka prvata nok e bolno. Aj ce milam nekoj da spodelit iskustvo
     
  5. BeastceMK

    BeastceMK Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2016
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Машки
    Како прво Секое око е различно..2ро точно е дека после ласер немаш диоптрија - 0..Е сега кога се будиш наутро све е кристално јасно, добар сон одморен и ткн ама кога седиш на телефон или гледаш телевизија нонстоп дење навечер, физичка работа и ткн очите се заморуваат, а тогаш нулата е минато време!..Потоа кога ќе прашаш зошто не е 0 како што нели сите доктори тоа го велат на почеток тогаш ова е одговорот: 0 имаат и ќе имаат само дечињата мали зато што се она горе што го напишав што ние го правиме, тие не го прават затоа што нели сеуште незнаат што е телефон а што телевизор ниту работат нешто..! Далеку од Диоптрија!
    3то..Ласерот и све што се прави со очите ти не го осеќаш оти ти ставаат капки(анастетик), не е болно..Но е болно ако ги гибаш очите а не смееш од ко ке си заминиш дома..Нема триење и ткн.. ќе користиш капки, препорачливо одсуство од работа минимум 1 месец ако работиш нормално..при туширање ќе пазиш вода да не навлегува во очите во никој случај првите 2-3 дена. За другото Тие ке ти објаснат ке си имаш список што не треба да правиш и да се држиш до таа листа..тое то
     
    Последна измена: 15 јануари 2020
  6. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Здраво друштво,

    Решена сум да правам операција оваа година во Систина... би сакала да ве прашам кога мислите дека е најдобар термин за операција од овој вид? Кој период од годината...? Би сакала летово веќе да имам направено операција бидејќи најверојатно годинава ќе правиме свадба ... па би сакала да сум топтан средена невеста...

    Тенк ју!! ♥️
     
  7. barbiegirl123

    barbiegirl123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    84
    Zdravo feminki, epa jas zavrsiv vo EEH operacijata i sega vo sreda mi e kontrolata, e segaa imam problem sto sum ispanicena gledaam pak ne mozam daleku da gledam ubavo na primer ne gi citam tablickite od koliyr daleku dodeka drugarkite mozat :((((... dali znacit ova deka nesto ne e vo red i da napomenam dekaa napraviv propust vo spisokot na rabotite sto bea zabranrti morav da go koristam telefonot vo tekot na denot oti poludeev vo temnica nemav sto da pram.. aj ve molam nekoj za sovet ili iskustvo oti navistina mi e loso... se plasam da ne e nesto vo red ili od toa sto go imam koristeno telefonot da go imam osteteno dioptrijata :(((
     
  8. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    И сама велиш дека имаш контрола во среда, опушти се... не мисли на ова... тие ќе ти кажат Ако мислиш, само ќе се нервираш... пред колку време ја направи операцијата? Може секое око е различно и му треба различен период да се навикне...
     
  9. barbiegirl123

    barbiegirl123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    84
    Vo sreda e napraiv operacijata bev so -3 i -3.5 ,,, ne znam se plasam mnogu da nemam utnatno jas deka sedam so tel vo race ama i toa so skros namalena svetlina i so naocari za sonce odam niz doma drugo sve odam po upatsvoto... :((
     
  10. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Не се вознемирувај, стрпи се до среда...
     
  11. Irenama

    Irenama Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2019
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Zdravo,
    Jas pravev operacija vo noemvri, moj sovet e da pravis sega dodeka e oblacno, nema tolku sonce, povekje sme doma, vo leto bi bilo pomacno, ne neizdrzlivo, no pomacno
     
    На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Како помина?
    Иначе @Irenama ти благодарам ♥️
     
  13. Irenama

    Irenama Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2019
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Tocno dva meseci pominaa i skoro i zaboraviv kako e zivotot so ocila Prekrasno e cuvstvoto da nemas griza, voopsto da ne se dvoumis ako si kandidat. Ne boli voopsto, samo malku nelagodno, ama nisto posebno. Se na se 10 min kaj mene, tolku. Se sto sakas prasaj, nema problem
     
    На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
  14. afrodita94

    afrodita94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    531
    Пред една година ми се појави страбизам на едното око кое е мрзливо и подобрување на видот на тоа око не може да има иако почнав да носам наочари. Ја прашав докторката за можна операција, рече за мрзливоста нема решение а можна е операција за страбизмот и ми посочи Само во Софија, никако Систина. Некој со слична ситуација?
     
  15. barbiegirl123

    barbiegirl123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    84
    Ajde ve molam za pomos sega i mislenje... praev laser vo januari i posle edna nedela of operacijata bev na kontrola i sve bese supper bev na 0.25 i mi rekoa dur ozdravit okoto i ova ke isceznit... arno ama sega na vtora kontrolla 6 nedeli posle operacijata dioptrijata mi bese -1,25 mislam... i i se bunev na doktorkata vo EEH ... pa spored nea ova ne e tocna dioptria na okoto demek toa variralplo sega oti okoto uste ne e ozdraven skros, i demek koga ke nemam vise kapki da stavam
    Toa posle 6 - 7 meseci ke sum bila na 0... aj ve molaaam sa iskustvo oti poluduva da ne mi se vrakat pak dioptrijata i djaber bolki o sve istrpeno :(((
     
  16. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Каде правеше операција?
     
  17. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Ме интересира, дали е вистина дека диоптерот се враќал пак по некое време од направениот ласер?
     
    На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.828
    Допаѓања:
    10.472
    Пол:
    Машки
    Здраво, доцна ти реплицирам но, ме интересира какви совети ти даде офталмологот во однос на мрзливото око, бидејќи мој другар има исто и мака мачи со состојбава, тој посети неколку лекари ама сите му укажаа на тоа дека состојбата доколку не се корегирала во детството сега нема шо да се направи.
     
  19. afrodita94

    afrodita94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    531
    За жал истото ми го рекоа и мене. Сум требала да носам од 7год па тогаш можеби се би било поинаку а сега џабе носење, ниту пак со операција нема решение.
     
    На Waverly Raven му/ѝ се допаѓа ова.
  20. BeastceMK

    BeastceMK Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2016
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Машки
    Го слушнав и јас истото од мнг луѓе..Значи кај секој е различно..Јас не верувам и сум разговарал до докторката која ме правеше ласер дека не е точно!..Најмногу треба да внимаваш да не седиш мнг на телефон и пред ТВ..Треба време неможи после 1 година да се опуштиме сите и да седиме како што сакаме оти нели ласер нов вид и ткн..Само опуштено..Од рекла кажала кај нас све и сешто се зборало и ќе се збора