1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ласерска операција на очи

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од leonidicka, 7 април 2011.

  1. LoveHope

    LoveHope Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    4.171
    Пол:
    Женски
    Дали некој/а од вас има искуство со Визиа( не визија) за корекција на диптер? Мислам докторот се вика Сашко...
     
  2. Florina :)

    Florina :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    @jacqueline.s kako si posle podolgo vreme pominato od laserskata korekcija? Jas pravev pred 5 dena so istata metoda , prethodno mi rekoa debela ti e rozn. ke bide lasik a na samiot den smenile nz zasto gi imam iatite simp mn solzenje osobeno levoto oko i sega gledam sekoj den se pocisto ali pak mi e malku zamagleno i desnoto oko podobro go cuvstvuvam valjda pobavno zakrepnuva levoto, tebe posle kolku vreme ti bese bas jaseb vidot? Mene vcera mi bese prvata kon mi ja izvadija lekata i mi gi skratija timolol za ocen pritisok a dr kapki mi gi namalija 3 pati dnevno po 1 . I me interesira po kolki vreme pocna da odis na rabota? Pozzce
     
  3. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.857
    Допаѓања:
    18.985
    Пол:
    Женски
    Во четврток правев операција, во понеделник работев. Инаку не сум задоволна од операцијата, сега после 4 години.
     
  4. Florina :)

    Florina :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Ti se vrati diopterot ili? :/
     
  5. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.525
    Допаѓања:
    7.420
    Пол:
    Женски
    И мажот ми правеше пред 4 години,ама не се жали сега за сега.Уденува игла без проблем.
    Што е проблемот?
     
  6. Florina :)

    Florina :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Zdarvo so koja metoda ve operiraa prk ili lasik? Kako odese zazdravuvanjeto, za kolku vreme se postignaa posakuvanite rezz? Jas sum taze pres 5 dena prvite 2 dena imav solzenje pa sekoj den pocnuva povejke sa mi se izbistruva sedev na potemno prvite 3 dena sega pocnav i nadvor so naocari za sonce. Ako imas nekoj dopol sovet slobodno kazi :) poszce
     
  7. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.857
    Допаѓања:
    18.985
    Пол:
    Женски
    Не е скроз вратен диоптерот, ама диоптер постои, а ми ветуваа дека НЕМА :(
     
  8. Florina :)

    Florina :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Of toa ne e dobro mene mi kazaa deka moze da mi se vrati zavisi od mojot orvanizam mi kazaa zavisi kako ke si gi cuvas ocite a i samata genetika
     
  9. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.857
    Допаѓања:
    18.985
    Пол:
    Женски
    Мене не ме предупредија...поважно им беше да ми земат 90.000 денари, па што сака нека биде после.
     
  10. BeastceMK

    BeastceMK Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2016
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Машки
    Ауф..а јас па веќе си правам планови за операција и реков ајде да видам какво мислење и совети има на фемина...Ова што го читам ме замислува и ме тера да си останам на леќи...Наочари не користам воопшто поради висок ризик на зголемување на диоптер во краток период..Ако можи да ми кажиш во која болница и кој лекари те правеја операција..?

    Незнам дали некој ти одговорил..јас сега прочитав.. Намалувањето зависи од твојата возраст,,тоа е можно пред 13тата година..Но немора да значи...Можно е да е вродено../генетски...Е сега тоа носењето на очила редовно за да се намали астигматизам се бабини деветини...Носењето очила можи да ти помогни за да не биди од -2 на 3 пати поголем диоптер..Имам колеги што носат диоптер на -7 и -11..едниот е со очила а другиот со годишни леќи..Ако двата ги извадат и не ги користат очните помагала ке му се гледа ноќе све црно а дење све бело.!...Видот се влошува со тек на време со седење пред комјутер со саати па препорачливо е да не се седи толку пред него поради тоа што ти и јас и многу други имат мака (кратковидни сме..тоа е то). освен нормално доколку имаш некаква потреба доволно е 1-2 сати во денот...Тоа ке биди така се додека не се одлучиш на операција..Што не секој можи тоа да си го дозволи..Но ако изразиш желба и имаш прилика и време пред се кеш направи го тоа исклучиво надвор од државата..Позз
     
    Последна измена од модератор: 18 октомври 2017
  11. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Ima li nekoja od vas iskustvo so Dr Milena golubovic rabote na ocna klinika treba da zakazam termin kaj nea pa me interesira kakva Dr e
     
  12. Florina :)

    Florina :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Dali posle operacijata imase malku cilindar ako se sekavas na rezz posle 1 ta ned i 2 ta? Kaj mene e diopterot 0,25 ali ima malku i cilindar mi rekoa normalno bilo posle operacijata.
     
  13. BeastceMK

    BeastceMK Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2016
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Машки
    Каде се праеше операција...Вака мое мислење не сум стручњак само претпоставувам..Ако после операција имаш уште диоптрија ваљда некој не ја завршил работата како што треба...Се оди на операција за тргање на целата диоптрија да те донесат на 0...И сега ова викаш ти велат нормално било после операцијата? Во која болница беше ако не е тајна пиши позз
     
  14. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Другар правеше операција во Софија. Од -9 диоптер го догураа до 0. Презадоволен. Дали 800 евра од око. Не сум сигурен. Ќе го прашам и ќе ви пишам информација.
     
  15. Ina!

    Ina! Активен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Zdravo..se raboti za mojot soprug koj ima diopter -3 ..vas sovet ? I iskustva ako moze... dvoumenjeto bese pomejgu tas vo gjorce i sistina ama za dvete pocnuvam da slusam negativni komentari..
     
  16. Florina :)

    Florina :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Vo evropskata ocna bolnica, mi kazaa deka nikogas da ne se vodam po rezultatot od comp.analiza bidejki nemalo nikogas da e 0 bidejki okoto bi organ vo dvizenje a za cilinderot bil bidejki se formirale uste epitelnite kletki od roznicata pa bidejki jas bev so prk metoda trebalo povejke vreme za oporavuvanje inaku super si gledam gi citav i najsitnite brojki
     
  17. BeastceMK

    BeastceMK Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2016
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Машки
    Добро ко така мило мие што се излезе во најдобар ред..Се надевам нема да имаш проблем во иднина..Е сега ако сакаш да ми кажиш кој/а доктор/ка те правеше операција..И што ти рекоја после то! Одмор строго? и ткн? Нешто што не смејш да го прајш..Колку време треба да помини за ова и за она и ткн?

    Во која болница се правеше и ако можи името на докторот/ката? ако можи подетално што ви рекле пред и после операцијата..
     
    Последна измена од модератор: 29 октомври 2017
  18. ivimis

    ivimis Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    523
    Ако има некој искуство од Систина ве молам да ми каже, гледам има многу објави на страната на фб од задоволни клиенти но јас и покрај се немам многу доверба. 1000 евра е ќе се прежалат тие пари ама зборот ми е дали вреди и дали стварно видот е 100% намален и чист. Носам наочари скоро 8 години и многу често чувствувам умор затоа желба ми е операцијата
     
  19. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.345
    Јас сум имал соработка со доктор од Систина, која не испадна баш најдобра. Исто имам слушано и други неубави искуства, но има и доста кои се задоволни од ласерската операција на очи.
    Јас моментално сум во Европска Очна Болница. Освен прегледи, не сум правел нешто друго за да ти споделам некое поголемо искуство.

    Надвор од темава, има ли некој ставано инекции во око, да сподели како поминал?
     
    На ivimis му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Florina :)

    Florina :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    zdravo eve bev na 3ta kontrola posle operacijata , se e vo red nemam diopter i odlicno gi cuvstvuvam ocite, mn sum zadovolna od dr .salih koj navistina e strucnjak. Na site ja preporacuvam eye hospital batem jas imav odlicno iskustvo se nadevam deka nema da mi se vrati diopterot :)
     
    На Meckicja, Ketchup и BeastceMK им се допаѓа ова.