1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ласерска циркумцизија (обрежување)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од UbavkaBube, 24 јули 2010.

 1. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  95
  Ajde Ve molam da mi pomognete. Dokolku nekoj/a ima informacija neka mi kazhe osven vo Remedika kade se izveduva laserska cirkumcizija/ obrezhuvanje/sunet kaj mashki deca/ vozrasni. Pozdrav!
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.334
  На било која хирургија. Една моја пријателка имаше проблем со детето и на хирургија во болницата го средија
   
 3. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  95
  Ти благодарам. Ама пред еден ден дознав дека во Македонија всушност се изведува класична (значи со скалпел), а не со употреба на ласер....Освен некои податоци во Тетово и Кичево во некои ,,приватни,, ординации каде употребувале ласер ама јас тоа не го прифаќам бидејќи таму муабетот е некако ,,на своја рака,, ако се разбираме...
   
 4. babyBlu

  babyBlu Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  4
  Toa so si go slusnala za ,privatnite' ordinacii vo Tetovo i Kicevo e sigurno nesto bezvrska...moite deca gi napravi eden doktor od Gostivar,koj navistina ima ordinacija i se zanimava so taa rabota cel zivot,raboti so laser 100% sterilno bez nesakani efekti....bez krv,prevrski ,vadenje konci...treba stvarno da vnimavas vo cii race ke si go ostavis deteto,jas mislev 1 godina,vidov ''mnogu'' obrezani decinja i veruvaj mi go napravif vistinskiot izbor.Sekoj nema darba i lesna raka...a za toa bogami trebaat dvete...pozdrav
   
 5. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  95

  Ти благодарам на информацијата. Нас веќе не ни е потребна услугата, но имам пријателка на која и треба за внук и. Те молам за уште некоја информација (тел. од докторот, име, презиме...) како би стапиле во контакт. Ако сакаш тука, ако сакаш во лична порака ( не знам дали смее на форумов да се пишуваат јавно фирми, можеби се смета за реклама??...). Инаку, ме интересира уште и дали интервенцијата беше со или без анестезија и ако имаше анестезија каква?
   
 6. erick

  erick Активен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Дали би можеле да ми дадете дополнителни информации во врска со докторов со ординација во Гостивар?

  И дали можеби сте слушнале за некоја друга установа (приватна клиника или сл.) кои исто така нудат ласерска метода на обрежување?
   
 7. Exon

  Exon Активен член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Zdravo, dali moze nekoj od vas da mi dade informacii okolu doktorot od Gostivar vo vrska so cirkumcizijata.. ili nekoj drug predlog (od iskustvo)
  Blagodaram odnapred

  (informacii vo PM)
   
 8. ace121

  ace121 Активен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Ласерска црикумцизија (обрежување)

  Дали некој случајно знае каде во македноија се извршува ласерска циркумцизија т.е. обрежувње?
   
 9. mila34

  mila34 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2013
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  82
  дали може некој да ми каже која маст може да се користи за побрзо залечување или некој раствор после циркумцизијата..фала ви
   
 10. Vladimir2086

  Vladimir2086 Нов член

  Се зачлени на:
  11 декември 2018
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  zdravo, moze li da mi napisete br od
  Doktorot vo gostivar sto pravi lasersko obrezuvanje ili nekoj od skopje
   
 11. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.431
  Допаѓања:
  318.682
  Пол:
  Женски
  Во Гв кој?Др Јакуп или Др.Илберт?Друг не верувам дека прави...Кажи ми точното име за да ти пишам број
   
 12. Vladimir2086

  Vladimir2086 Нов член

  Се зачлени на:
  11 декември 2018
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Pa od dvajcata dokolku imate broevi
   
 13. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.431
  Допаѓања:
  318.682
  Пол:
  Женски
  Ви пишав лп за бр.на др.Јакуп

  Он е воедно и директор на болницата па најдобро ќе ви одг на се.
   
  На Adrianjanceski и diskreten32 им се допаѓа ова.
 14. Adrianjanceski

  Adrianjanceski Нов член

  Се зачлени на:
  23 септември 2019
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Dali ke mozi da mi go kazete brojot I mene?
   
 15. Keanu_R.Wick

  Keanu_R.Wick Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2019
  Пораки:
  576
  Допаѓања:
  1.232
  Пол:
  Машки
  Ај како е тргнато и сечење ќе се предложи †
   
 16. twist23

  twist23 Нов член

  Се зачлени на:
  28 декември 2020
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  дали некој знае каде може да се направи ласерско обрежување и ако знаете конктретен доктор може да ми пишите контакт, фала!
   
 17. Darknest beauty

  Darknest beauty Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 мај 2023
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  231
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите, Ве молам за помош. Се работи за моја блиска личност на возраст од 31 година, имаше проблем со фимоза и пред три недели направи циркумцизија (целосно обрежување на пенисот) во приватна ординација.Денес забележал дека е исечена повеке кожа од што треба и не може да достигне ерекција бидејки чувствува тегнење надолу. Отиде и кај докторот тој му кажал дека се е во ред дека е рано за целосна ерекција и дека има доволно кожа (блискиов мисли дека не сака да признае грешка) Како би се решил проблемот? Пишете кои се најдобри специјалисти во државава и ако знаете некој сличен случај споделете искуство. Благодарам!
   
 18. Flier

  Flier Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2022
  Пораки:
  405
  Допаѓања:
  277
  Пол:
  Машки
  Најлошата постапка во хирургијата инаку постои и парцијална циркумцизија со која може да се зачува доволно дел што практично ќе си врши природна функција и сексуална функција.
  Од искуство можам да кажам не советувам на никого ниту детето ниту ако е тинејџер и адолесцент да му се прави целосната постапка која денес се прави поради други причини. Ако се работи за фимоза или парафимоза и мора да се направи исклучиво да се бара хирург што може да направи парцијална постапка и такви секако има и таа хирургија се прави и тука меѓутоа незнаењето и брзањето често си носат последици во медицинското поле и одредени здравствени проблеми се решаваат на погрешен начин за понатаму секако да си се живее со лошиот избор.
   
 19. Flier

  Flier Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2022
  Пораки:
  405
  Допаѓања:
  277
  Пол:
  Машки
  Воедно и "ласерот" е нож и прави фиброзно ткиво ласерот не е магија може на приватно се рекламираат такви операции што секако дали класично или со електричен нож ефектот е исти.