1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ласерска циркумцизија (обрежување)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од UbavkaBube, 24 јули 2010.

  1. UbavkaBube

    UbavkaBube Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    95
    Ajde Ve molam da mi pomognete. Dokolku nekoj/a ima informacija neka mi kazhe osven vo Remedika kade se izveduva laserska cirkumcizija/ obrezhuvanje/sunet kaj mashki deca/ vozrasni. Pozdrav!
     
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    На било која хирургија. Една моја пријателка имаше проблем со детето и на хирургија во болницата го средија
     
  3. UbavkaBube

    UbavkaBube Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    95
    Ти благодарам. Ама пред еден ден дознав дека во Македонија всушност се изведува класична (значи со скалпел), а не со употреба на ласер....Освен некои податоци во Тетово и Кичево во некои ,,приватни,, ординации каде употребувале ласер ама јас тоа не го прифаќам бидејќи таму муабетот е некако ,,на своја рака,, ако се разбираме...
     
  4. babyBlu

    babyBlu Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    4
    Toa so si go slusnala za ,privatnite' ordinacii vo Tetovo i Kicevo e sigurno nesto bezvrska...moite deca gi napravi eden doktor od Gostivar,koj navistina ima ordinacija i se zanimava so taa rabota cel zivot,raboti so laser 100% sterilno bez nesakani efekti....bez krv,prevrski ,vadenje konci...treba stvarno da vnimavas vo cii race ke si go ostavis deteto,jas mislev 1 godina,vidov ''mnogu'' obrezani decinja i veruvaj mi go napravif vistinskiot izbor.Sekoj nema darba i lesna raka...a za toa bogami trebaat dvete...pozdrav
     
  5. UbavkaBube

    UbavkaBube Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    95

    Ти благодарам на информацијата. Нас веќе не ни е потребна услугата, но имам пријателка на која и треба за внук и. Те молам за уште некоја информација (тел. од докторот, име, презиме...) како би стапиле во контакт. Ако сакаш тука, ако сакаш во лична порака ( не знам дали смее на форумов да се пишуваат јавно фирми, можеби се смета за реклама??...). Инаку, ме интересира уште и дали интервенцијата беше со или без анестезија и ако имаше анестезија каква?
     
  6. erick

    erick Активен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Дали би можеле да ми дадете дополнителни информации во врска со докторов со ординација во Гостивар?

    И дали можеби сте слушнале за некоја друга установа (приватна клиника или сл.) кои исто така нудат ласерска метода на обрежување?
     
  7. Exon

    Exon Активен член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo, dali moze nekoj od vas da mi dade informacii okolu doktorot od Gostivar vo vrska so cirkumcizijata.. ili nekoj drug predlog (od iskustvo)
    Blagodaram odnapred

    (informacii vo PM)
     
  8. ace121

    ace121 Активен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Ласерска црикумцизија (обрежување)

    Дали некој случајно знае каде во македноија се извршува ласерска циркумцизија т.е. обрежувње?
     
  9. mila34

    mila34 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2013
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    82
    дали може некој да ми каже која маст може да се користи за побрзо залечување или некој раствор после циркумцизијата..фала ви
     
  10. Vladimir2086

    Vladimir2086 Нов член

    Се зачлени на:
    11 декември 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    zdravo, moze li da mi napisete br od
    Doktorot vo gostivar sto pravi lasersko obrezuvanje ili nekoj od skopje
     
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.540
    Пол:
    Женски
    Во Гв кој?Др Јакуп или Др.Илберт?Друг не верувам дека прави...Кажи ми точното име за да ти пишам број
     
  12. Vladimir2086

    Vladimir2086 Нов член

    Се зачлени на:
    11 декември 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Pa od dvajcata dokolku imate broevi
     
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.540
    Пол:
    Женски
    Ви пишав лп за бр.на др.Јакуп

    Он е воедно и директор на болницата па најдобро ќе ви одг на се.
     
    На Adrianjanceski и diskreten32 им се допаѓа ова.
  14. Adrianjanceski

    Adrianjanceski Нов член

    Се зачлени на:
    23 септември 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Dali ke mozi da mi go kazete brojot I mene?
     
  15. Keanu_R.Wick

    Keanu_R.Wick Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    1.231
    Пол:
    Машки
    Ај како е тргнато и сечење ќе се предложи †
     
  16. twist23

    twist23 Нов член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    дали некој знае каде може да се направи ласерско обрежување и ако знаете конктретен доктор може да ми пишите контакт, фала!
     
  17. Darknest beauty

    Darknest beauty Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2023
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    231
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, Ве молам за помош. Се работи за моја блиска личност на возраст од 31 година, имаше проблем со фимоза и пред три недели направи циркумцизија (целосно обрежување на пенисот) во приватна ординација.Денес забележал дека е исечена повеке кожа од што треба и не може да достигне ерекција бидејки чувствува тегнење надолу. Отиде и кај докторот тој му кажал дека се е во ред дека е рано за целосна ерекција и дека има доволно кожа (блискиов мисли дека не сака да признае грешка) Како би се решил проблемот? Пишете кои се најдобри специјалисти во државава и ако знаете некој сличен случај споделете искуство. Благодарам!
     
  18. Flier

    Flier Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2022
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Машки
    Најлошата постапка во хирургијата инаку постои и парцијална циркумцизија со која може да се зачува доволно дел што практично ќе си врши природна функција и сексуална функција.
    Од искуство можам да кажам не советувам на никого ниту детето ниту ако е тинејџер и адолесцент да му се прави целосната постапка која денес се прави поради други причини. Ако се работи за фимоза или парафимоза и мора да се направи исклучиво да се бара хирург што може да направи парцијална постапка и такви секако има и таа хирургија се прави и тука меѓутоа незнаењето и брзањето често си носат последици во медицинското поле и одредени здравствени проблеми се решаваат на погрешен начин за понатаму секако да си се живее со лошиот избор.
     
  19. Flier

    Flier Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2022
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Машки
    Воедно и "ласерот" е нож и прави фиброзно ткиво ласерот не е магија може на приватно се рекламираат такви операции што секако дали класично или со електричен нож ефектот е исти.