1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Легализација на марихуаната во Македонија

Дискусија во 'Политика и настани' започната од злоба, 20 ноември 2020.

 1. злоба

  злоба Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2020
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  2.728
  Пол:
  Женски
  На Guns N` Roses, 1112, ilenaki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  11.145
  Допаѓања:
  62.948
  Пол:
  Женски
  Штетни се и цигарите и алкохолот па легални се.
  Неутрална сум по ова прашање. Тоа што марихуаната е нелегална, не ги спречува да ја користат оние што сакаат да ја користат, едино што ги прави да се криминалци.
   
  На LadyC, CameliaMiller, AngIv и 12 други им се допаѓа ова.
 3. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.545
  Допаѓања:
  19.413
  Double stimulation за туризмот.

  Пошто сите други проблеми ги решивме, со невработеноста, здравството, правниот систем, сега останува само уште да ги запалиме лулињата на мирот и пафнеме.
   
  На noteforself, FancyCinderellla, LadyMau и 21 други им се допаѓа ова.
 4. winnie7

  winnie7 Активен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2020
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  76
  Пол:
  Женски
  Не гледам причина зошто да не. Како што кажа членката погоре и цигарите и алкохолот се лоши па ете се легални. Плус, премногу луѓе користат, посебно мојата генерација. Пола друштво ми пуши а и другари други исто така. Знам дека е штетна ама и да е забрането сепак се конзумира. Во премногу држави е дозволено само кај нас се касни.:D
   
  На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
 5. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  11.964
  Допаѓања:
  85.179
  Пол:
  Женски
  Ако остана уште само марихуаната да се легализира, нека се легализира и комплет средени да сме се на место да ни е.
  (facepalm) :puke:
   
  На Leat, Idedemja, Осе и 3 други им се допаѓа ова.
 6. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  3.433
  Допаѓања:
  6.761
  Пол:
  Женски
  Болни за секаков екстра профит.
  Ја опљачкаа државата, економски опустошија, сега туризмот ќе ја спасувал.
  Толку, нејќам да придавам внимание на фикс идеи на луѓе кои се нашле во позиција на моќ поради космичка грешка.
   
  На noteforself, Scorpiongirl12, Leat и 14 други им се допаѓа ова.
 7. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  3.656
  Допаѓања:
  13.860
  Пол:
  Женски
  И ова видов.
  "Ајде закопувајте, да не гледам"-Ванчо Петрушевски.

  *емоуџи што се крсти и легнува во кофчек
   
  На Vitaly и fana им се допаѓа ова.
 8. dayla

  dayla Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2017
  Пораки:
  461
  Допаѓања:
  5.550
  Пол:
  Женски
  Сум за легализација, ама да може секој да си одгледува по едно-две стебла. Познавајќи ја нашата државичка, желбата за легализација опасно труе на договорен продукциски монопол. Тенкју бат ноу тенкју.
   
  На kravce, Leat, темјанушка и 7 други им се допаѓа ова.
 9. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  2.362
  Допаѓања:
  14.238
  Пол:
  Женски
  Се согласувам целосно. Сум за легализација за можност за растење стебло-две и поседување и конзумирање на одредена мала количина. Ова што овие го нудат - "Според него, идејата е марихуаната да се употребува во угостителските објекти, контролирано, под одредени критериуми, и дека тоа би било овозможено во главните туристички центри низ Северна Македонија..." - јасно укажува на нечиј профит и перење пари.
   
  На Guns N` Roses, темјанушка, Idedemja и 9 други им се допаѓа ова.
 10. Ева33

  Ева33 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2019
  Пораки:
  1.591
  Допаѓања:
  3.911
  Пол:
  Женски
  Легализација на марихуана(освен за медицински цели) во овој систем што не функционира е класична поддршка на криминал и дилање, паралелно и останати "препарати" и остава огромен простор за злоупотреба.
  Да сме систем подговтвен за контрола, во вистинска смисла на зборот, тогаш да, се сложувам.

  Прашања кои бараат одговори:

  Кој ќе ќари од ова?
  Кој ќе успее да добие дозвола?
  Колку тоа ќе чини?
  Дали има судир на интереси со дел од политичарите?
   
  На Idedemja, doubleg и Осе им се допаѓа ова.
 11. Bratot

  Bratot Популарен член

  Се зачлени на:
  26 април 2019
  Пораки:
  1.996
  Допаѓања:
  6.323
  Пол:
  Машки
  Од како ја прочитав веста денес, песнава цел ден не ми излегува од глава :smoke:
   
  На Amelia и злоба им се допаѓа ова.
 12. Stephen Amell

  Stephen Amell Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2017
  Пораки:
  2.038
  Допаѓања:
  20.693
  Алкохолот го уништува црниот дроб, цигарите ги оштетува белите дробови, па се легални.
  И јас сум за легализација (ама да биде строго забрането во затворени простории, исто како и за цигарите).:) Нека си пафкат луѓето кога ќе бидат излезени на кафе.:D Среќата е најбитна.:makeup:
   
  На Mencia, CameliaMiller, Brinetka и 4 други им се допаѓа ова.
 13. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  5.262
  Допаѓања:
  36.972
  Пол:
  Женски


  Нема да се направи голема штета со легализација пошо тука ретко кој го има
   
  На Guns N` Roses, Idedemja, Осе и 3 други им се допаѓа ова.
 14. Wallker

  Wallker Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2018
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  191
  Пол:
  Машки
  Да се смееш ил да плачеш, македонија ќе била амстардам седи па немој, уште 10 века е малку за да биде.:.дали може да постои поголем апсурд од тоа што е забрането пушењето на цигари во угостителски објекти а се разговара за да се дозволи конзумирање на марихуана хахах, ова е исто како да влезеш во вода и сув да излезеш, во ред е да се дозволи и легализира оваа билка е со докажан бенифит во здраствената индустрија но немојте вакви смешни работи ви се молам илии господата земале поголема доза се опуштиле повеќе и не се свесни пто глупости тропат :D
   
  На Damata so marama, Guns N` Roses, Idedemja и 2 други им се допаѓа ова.
 15. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.622
  Пол:
  Машки
  Не само што треба да биде забрането пушење во угостителски објекти туку и треба да има посебни места за пушачи каде што нема голема фрекфенција на луѓе за да не им штети.
  Таа билка е со докажан бенефит ако се конзумира како масло при одредена болест. А не ако се пуши. Тоа што на некој рандом лик му се тресат раце и се криви целиот и после два дима марихуана тој не се тресе тоа не значи дека е лек и дека има бенефит за здравјето. Тоа е исто како да речеш дека ракијата е лек само затоа што на пијаница не му се тресат рацете и тој се смирува после конзумирање или исто како да речеш дека кокаинот е лек бидејќи доколку си пијан и шмркнеш една линија ќе се отрезниш..
   
  На Guns N` Roses, темјанушка, Осе и 4 други им се допаѓа ова.
 16. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  3.749
  Допаѓања:
  8.606
  Пол:
  Женски
  Е добро, сега не знам дали сум за или против искрено. На денешниве деца, се им е дозволено, и им е на дофат, уште во светот на дрогата фали ова да им е дозволено, ќе посегнат и по нешто повеќе, затоа што нели нема да им боде веќе интересно што е ова легално, и така се почнува, ова ништо не е, она ништо не е, а се ствара зависност, малце ли им се тие телефони, компијутери, излегувања до колку сакаат, и што се уште не, па сега и ова да им е легално и дозволено, не знам баш, многу повеќе ќе се олабави ситуацијата на ова поле, а сигурна сум дека ќе се посегне и по друго, кога ќе се дозволи веќе едно.... дадов пример за помладите, секако тоа не ја исклучува можноста и многу постари генерации да забегаат. Многу контрадикторна тема за мене, комплицирана од сите страни, не знам искрено дали сум за или против.:smirk::smirk::smirk:
   
  На Guns N` Roses, Idedemja и Amelia им се допаѓа ова.
 17. Kimberly11

  Kimberly11 Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  6.008
  Допаѓања:
  23.295
  Пол:
  Женски
  Сеа и наркомани слободно да се шетаат на улица? Овие скроз забегале
   
  На Veta, cresa-jagoda, 1112 и 4 други им се допаѓа ова.
 18. asdas

  asdas Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.007
  Допаѓања:
  1.899
  Излегувањето касно навечер е штетно и ствара завист?
   
 19. Abracadaver

  Abracadaver Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2020
  Пораки:
  1.270
  Допаѓања:
  3.068
  Пол:
  Машки
  Нормално ќе ја легализираат. Од една страна ќе му го полнат џебот на Заев и Вицето, кои го држат монополот за производство на марихуана, а од друга страна ќе ни ја трујат младината.
   
  На Veta, cresa-jagoda, Guns N` Roses и 10 други им се допаѓа ова.
 20. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.622
  Пол:
  Машки
  Лек е тоа не вели така. :lol: Ќе се лечат, рекреативно.
   
  На Аргентина * му/ѝ се допаѓа ова.