1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Легализација на марихуаната во Македонија

Дискусија во 'Политика и настани' започната од злоба, 20 ноември 2020.

  1. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Ете доби одговор.
     
  2. winnie7

    winnie7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2020
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    :rofl:(highfive) Во ред. Купи им и поклон прати на сите крадци :nod:
     
    На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Ехеее проблем ли е... Хорс или метадон? Или нешто поелегантно и поромантично како ЛСД на пример?
     
  4. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Мирољуб Петровиќ, псевдонаучникот и псевдохристијанинот, едиствениот човек на планетава покрај тебе и муслиманите кој вели дека виното е усмрдено и скиснато грозје. Можеш ли да споделиш некоја студија, некое истражување, нешто, било што, што ќе докаже дека виното е само скиснато грозје кое на организмот му носи само лоши работи? Пошто на пример јас можам да ти најдам милион студии кои ги докажале бенефитите од нормалното конзумирање на вино. А, за сирењето, кое според твојата логика е усмрдено и скиснато млеко, научниците велат дека: there have been some scientific-sounding claims bandied about that cheese is as ‘addictive as cocainebecause it contains opium-like chemicals called casomorphin peptides – small bits of broken-down curd protein that happen to bear chemical similarities to the poppy-derived narcotic.

    If casomorphins made it into the brain after a cheese feast, then they could latch onto opioid receptors, numbing pain and giving a euphoric boost, much like morphine.
    https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0117959

    Се надевам дека имаш доволно мозочен капацитет за да го препознаеш двојниот стандард кој овде го применуваш. Еве, ќе ти нацртам:

    -Алкохол, дрога по дефиниција. 90% од луѓето што пијат алкохол не се наркомани (алкохоличари), пошто има разлика меѓу дрога и „дрога“ и има разлика меѓу свесно, нормално користење и прекумерно користење кое прераснува во зависност и те прави наркоман.
    -Домат, овошје по дефиниција. 100% од луѓето што го конзумираат не го сметаат за овошје, пошто има разлика меѓу овошје и „овошје“ и има разлика меѓу користењето на „овошјето“ домат и користењето на овошјето како портокал, банана и јаболко.

    И не, не велат дека доматот е овошје, туку доматот е овошје.
     
    На CameliaMiller, 1209, Scott Weiland и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    ХАХАХАХАХАХАХАХХААХ еее да не пукнеш човече кај го најде овој метакса. Овој ни х нема од Христијанство. Човекот е решен да биде евреин. Дури и се обрежал на стари години.
    И дај не трескајте глупости каква научна студија ти е тоа каде што пишува дека сирење создавало засивност како кокаин. Не преувеличувајте. Никаде не сум слушнал човек да ограби некого за да си купи сирење, бидејќи е зависен од сирење. Се јадело и мерно и прекумерно сирење кај мене дома и никој не рекол леле пијан сум или не сум тој што бев пред да јадам се надрогирав готово. Да знам барем следен пат у болница да не ме чуди ако слушнам Сестоооо дај една доза сирење опиум не делува. :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
    Дури и да е така ова со сирењево никој од сирење не се тетуркал по улици, не спиел по влезови, не убивал, не напаѓал и слично.
    Додека тоа вино тшо го величиш создава зависност, причинител е за многу смртни случаи, убиства, насилства, сообраќајки и слично. Алкохолот воопшто е причинител за илјадници смртни случаи на годишно ниво.... Вам тоа ви е ок па уште и здраво било велите.
    И ова со доматот се глупости живи. Доматот спаѓа во овошје да, но никој не го јаде во овошна салата бидејќи нема вкус карактеристичен за овошје. А алкохолот не само што спаѓа во категорија дрога туку и дејствува како и останатите психоактивни дроги и е причинител за смрт, убиства, насилства, сообраќајки....
     
  6. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    3.932
    Допаѓања:
    13.740
    Пол:
    Машки
    Ауу, тогаш значи јас сум зависник од сирење во комбинација со домат и селско лепче :worried:
     
    На Konfetka, eliesaab и Vitaly им се допаѓа ова.
  7. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Искрено се надевам дека ќе успееш за брзо време да се спасиш од кој и да ти го испрал мозокот.
     
  8. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Шо ке прајш тоа е. Ете глеаш не сме знаеле дека сирење бетер од кокаин било. Здравје ако не се предозирам до сабајле ќе барам некој центар за рехабилитација.
    Ми велите да ви покажам студија каде пишува дека виното е лошо. Ви кажувам а и свесни сте се надевам дека од алкохол умираат милиони луѓе што од негова конзумација што од сообраќајки убиства и слично. Исто така со човек под дејство на алкохол не е возможно да правиш муабет како со трезен човек.
    Ако тоа не ви е доволен доказ и ако мислиш дека мене ми е испран мозокот тогаш незнам што да ти кажам понатаму.
     
    На Bratot му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Добро е, темава не е за вино и за сирење дај олабави, сите на форумот го знаеме веќе твоето мислење и став кон одредени работи.

    И да ако од алкохол има милион жртви, дури и насилство, во историјата не е забележан ниту еден смртен случај од конзумирање марихуана, па сеа ти види.
     
    На thelittle17, ivance.., Scott Weiland и 3 други им се допаѓа ова.
  10. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.317
    Пол:
    Женски
    Значи како Чешка на Балканот ќе станеме. :rofl:
    Не се глупи знаат што прават, не само и за туризмот туку и на младината да и угодат. Мислат дека нема да си заминеме чим ја легализирале.
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  11. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Студија или експеримент кој докажува дека виното е скиснато и усмрдено грозје.

    Иначе, ти си догматичен верник, така? Знаеш колку милиони луѓе имаат умрено поради догма и религиски прогони? Исто така со догматичен верник не можеш да правиш муабет како со нормален човек. Зошто се уште си догматичен верник кога знаеш колка е штетна религијата?
     
    На dayla и Scott Weiland им се допаѓа ова.
  12. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.110
    Допаѓања:
    18.293
    Пол:
    Женски
    Зајче ќе ја легализира за Вицето да има профит, кај мене има фарма за одгледување на марихуана во сопственост на Вицето. И тоа е во населено место каде кога цвета буквално корне цело место на очи штите.
     
    На Idedemja, Ева33 и Аргентина * им се допаѓа ова.
  13. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    jas sum protiv
    no mene sigurno nema da me sllusaat,nema ni vas koi ste za
    pak ke si napravat sto naumile samo zs na niv im odgovara
     
    На tinka-mace и Аргентина * им се допаѓа ова.
  14. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Сирењето друга членка го акна во муабет така да не ме мешај мене со тоа.
    Исто и од ЛСД не е забележан смртен случај инаку па тоа не е причина да се легализира. Тоа што нема смртен случај не ја прави добра. И јас и ти знаеме како изгледа надуван лик и дека појма нема со реалнит свет, некој повеќе некој помалку.
    Ова е исто како да ми бараш научна студија дека црвената боја е црвена. Глупости тропаш. Скиснат сок од грозје е, ферментиран, или како сакаш речи исто ти е.
    Не сум верник по 333 пат кажувам на форумов. За религија ќе пишеш во соодветна тема ако сакаш дискусија или во лична порака.
     
  15. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.579
    Допаѓања:
    155.714
    Пол:
    Женски
    Јас сум за декриминализација на марихуана, али не на начинот на кој ќе биди сега. Сега со избрани места само и купвање лиценци е замислата, оти на крај пак се се сведи на бизнис. И пак тука ќе пушиш, 5 метра потака ќе бидиш казнет.

    Пак можи добар бизнис да се напрај и ако е декриминализирана целосно, ама и да можи некој корен- два да си одгледа дома или да има мали количини за себе. Ова е како требаше да изведат се ова.

    Вака како шо е сега, не ми се допаѓа воопшто. И понатаму сум за декриминализација. Ова ... не е то- то. Ова е мачкање очи само. :)
     
    На sparklie, Idedemja, CameliaMiller и 8 други им се допаѓа ова.
  16. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Кога ќе стане збор за религија одма приватни пораки, ова, она. Знаеме сите како изгледа индоктриниран лик, задоен со религиска догма и што се таков еден човек може да направи од страна на тероризам, малтретирање и слично, па еве религијата е легална.
     
    На Snowflake97, eliesaab, dayla и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Во соодветна тема можеш да ме цитираш. Или во лична порака.
     
  18. LadyMau

    LadyMau Активен член

    Се зачлени на:
    23 август 2020
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    136
    Јас мислам дека ќе доведи до повеќе проблеми.
    Уживателите ќе се тепаат, крадат и напаѓаат за пари. И напаствуваат и силуваат.
    Не ќе може безбедно да се излегува на улица од таквите "туристи".
     
  19. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.266
    Допаѓања:
    37.078
    Пол:
    Женски
    Како мислиш?
     
    На Brinetka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ugly Duckling

    Ugly Duckling Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 август 2018
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    41.817
    Пол:
    Женски
    Ама за да очекуваат пари и профит од нас прво треба да почнат да ни даваат.
    Вака нема со шо да си купиме.
     
    На sparklie, Idedemja, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.