1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лекарите простестираат поради насилството врз нив

Дискусија во 'Политика и настани' започната од referentka, 18 септември 2019.

  1. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    Сериозна си? Те молам кажи ми кога си била на време примена на преглед без да чекаш минимум пола саат од закажаното? Секој човек кога сака и што сака може да испита, дали е хипохондрик или што и да е то си е негова работа а не твоја. Тие требит да си имет доволно ресурси за работа, а не да работат со резерви. И за која осет требит да прајме муабет?

    Па повеќе ќе знам јас од на гугл шо ке прочитам, отколку тие со купена диплома
     
    Последна измена од модератор: 18 септември 2019
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Тие со купена диплома нема да знаат ништо. Ти што ќе знаеш од на гугл што ќе прочиташ ќе знаеш погрешно и не дај Боже ќе имаш уште полошо искуство од горенаведените и пак ќе го бараш спасот кај лекарите.
     
    На candy.cane и Alishan30 им се допаѓа ова.
  3. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    Јас не велам дека немат добри доктори, ама не сме ние животни другиве така кон нас да се понашет
     
    На cresa-jagoda и Alishan30 им се допаѓа ова.
  4. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Токму тоа е тоа што вие го правите. Генерализирате за се живо и диво. Докторите не чинат, медицинските сестри не чинат, професорите не чинат, шалтерските работници не чинат, полицајците не чинат, уште нешто? Вие со што се занимавате?
    Не не, немам намера да се објаснувам на темава исходот ми е јасен.
     
    На srcence1607, PaLaVa, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    Никој не рече дека сите се такви, прочитај наназад, ама 95% се
     
    На cresa-jagoda и Alishan30 им се допаѓа ова.
  6. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    А статистикава од каде ти е? Јас толку добри доктори и медицински лица познавам што не верувам да се самп 5%.

    И знам дека има такви што не ги бива и што се со врски влезени. Ама генерализацииве се дно дна. Ко што кажа @Peperutce1115 , никој не ви чини, а утре трчате кај истите.
     
    На Alishan30, PaLaVa и Peperutce1115 им се допаѓа ова.
  7. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    А кај ќе ојме? Имаш пари да ми дајш приватно да одам? Тргни си ги розевите наочари па ќе прајме муабет.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    На приватно се експертите? Истите се бе златна, заедно студирале, само во поасални услови работат :)
     
    На Waverly Raven, PaLaVa, LoveHope и 2 други им се допаѓа ова.
  9. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Немам јас розеви наочари. Само малку пообјективно гледам на работите.
     
    На Peperutce1115 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    Не дека рече дека после пак кај нив ќе се вратиме, кај би оделе ко нема излез.

    Па поголем дел овде имаме пишано за нив, прочитај наназад ќе видиш како се понашаат
     
  11. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Прочитав, верувам дека тие ситуации се вистинити. Ама зборуваме за одреден број на доктори. И не е дека нив ги учат да бидат идиоти кон пациентите, човечкиот живот да не им е важен итн.
    Затоа што верувала или не, доктор може да е ладен и дрзок а да си ја работи перфектно работата, да си земе пауза на своја рака (а останатите саати да ги работи без престан).
    Ми смета што генерализирате. Исто ко тоа дека сите Албанци се исти, дека сите наставнички не си ја работат работата итн итн.

    Да, некогаш лекарска грешка ќе чини живот. Ама вие се понашате ко лекариве воопшто да не помагаат.
     
    На Alishan30, Amellie13 и Peperutce1115 им се допаѓа ова.
  12. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Од гугл, нели ти така рече?
     
    На Alishan30 и joy1 им се допаѓа ова.
  13. Lancier

    Lancier Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2019
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Машки
    Tie doktori i medicinski personal gi vospitale majki i tatkovci od Makedonija.Ne moze doktorite da se nikakvi a pacientite cvecinja.Isti narod e vo prasanje.Doktorite se neodgovorni,drski ili baraat mito zatoa sto nekoj im gi vgradil tie karakterni osobini od dete od tipot roditeli i okolina.Nie ako sakame podobro zdravstvo prvin treba da rabotime na promena na okolinata a potoa na drugoto.
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    Пауза се земат дури некој в ходник им умират? Мајка ми е наставничка, до последно дете додека не дојдат да го земат не си одит од на работа ги чекала по саат време и појќе, или и завршило работното време и часојте, па нека си бегат децата нека си одат без родители на пола нека ги згазат коли по пат

    Колку шо знам гугл уште незнајт операција да напрајт
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Значи сепак ќе дозволиш арогантните, безобразни, незнајковци со купена диплома, што ти викаат дека немаш вени да те оперираат?
    Епа добро...ти прави му контрапротест, па иди кај нив на операција. Оф бе :D.
     
  16. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    Па ако немам чаре то е шо да прам, недај боже да дојдам до то дереџе, и не само јас кој и да е.
     
  17. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.306
    Допаѓања:
    132.046
    Мајка ми со мозочен удар, втор ден од тешка операција на глава(моравме додека беше таму 24часа да сме со неа) -доаѓа болничар, да и провери завоите и ја треска на перница назад. Она офка, тој и вика "што офкаш, ништо не ти е". Друга пациентка, млада, исто со операција на глава се жали на болки неколку саати, 100 пати отидовме да ја викнеме сестрата(која си гледаше ТВ), и на крај дојде и од врата и рече "што се жалиш, е добро де ќе ти помине, мисли си на нешто убаво" :@
    Првиот ден од кога ја примија мајка ми сабајле сестрата и дава терапија, доаѓа попладне 2ра смена и сестрата ми се дере мене "нормална си ти, што сте и дале да пие, не треба тоа" :@. Не доаѓаа да чистат катетрите, еднаш хранеа пациентка со м. удар, и оти не јадела побрзо (не можеле они, болничарите, да дремат тука) ја удараше со лажица по уста:@ко куче да хранеше. Скоро Сите работи кои требаше да ги вршат ги вршевме ние(фамилијата на пациентите).
    После некое време со висок притисок (а не смее да има) ја шетаат мајка ми од спрат на спрат и и се дерат што дошла во 23ч и немале апарат за притисок во брзата помош(не во Скопје) и татко ми им кажувал што терапија да и дадат....

    Одам со јака тахикардија, притисок и главоболка кај матичен, во 18.40ч. Ми вика "аа го изгасив сега компјутерот, нема што да ти правам тука, оди на брза помош".....

    Примери имам уште за 5-6 постови. И не, не викам дека треба да се тепаат, ама ОБАВЕЗНО треба да се пријавуваат и да сносат последици. И не бес, лутина ма не знам што осеќав во тие моменти, колку плачев од лутина и јас не знам.

    Нити они ми се криви што ми било лошо во 2ч ноќеска, а ниту па јас сум им крива што земаат мала плата. И не сум заслужила како пациент, некој исфрустриран или незадоволен доктор врз мене да се изживува. По никој основ не треба да ме пречека со зборовите"што си дошла сега, ништо не ти е, аман не можам едно кафе да испијам раат, ее сега готово го исклучив компјутерот" Ако не е задоволен нека бара подобри услови. А за грешни дијагнози, терапии и читање симптоми од нет за да постави дијагноза да не правиме муабет..

    И да, постојат многу исклучоци. Постојат доктори кои работат прекрасно, учеле и си ја сакаат професијата, работат професионално.Секоја им чест на таквите
     
    На candy.cane, cresa-jagoda, Lolipop23 и 11 други им се допаѓа ова.
  18. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Мене стварно ме нервираат медицинските сестри што мислат дека се на модна писка ми иде да и шлакнам една во многу случаеви се понашале божем на нивна територија газеш и еве шо сум.Секоја чест за искучоците
     
  19. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Одам на ушно и чекам да ме прегледаат и една жена доаѓа плачејки и вика молам ви се само преглед многу ме боле ушето и ваа госпожата и вика дој утре сеа немаш закажано ладно де бре луѓе воа само у Македонија ваа бесчуствителност ја има да гледаш некој како плаче од болка а наспроти тоа да си доктор и да нејкеш на 5 минути да го видеш и да му препишеш лек................
     
    На cresa-jagoda и DevilGirl212 им се допаѓа ова.
  20. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Сериозна сум! Многу пати сум била примена на време. Искрено многу пати и сум чекала повеќе од пола саат. И живци сум кинела во тие моменти. И ми идело шалтер да разбијам, доктор за врат да фатам, ама сум се воздржувала, од полна чекална зар само јас да валкам раце. :D
    Едно е коа го слушаш докторот како разлага политика внатре во ординација, друго е коа се појавува од нигде никаде со кафе во рака. Не можеш одма да судеш дека ете до сеа кафе пиел па малку му е тоа и си го земал во амбуланта.
    Само за пример од лично искуство: одев на лекар на државно подолго време, приемен ден на докторката беше четврток. Јас со закажан термин во 11. Одам чекална полна, тек почнала со прегледување докторката. Минимум 6 пред мене. Ми се плачеше колку требаше да чекам. Во прв момент и јас изреагирав шо дремела до сеа да почне. Излезе да треба да се направи за скоро време оперативна интервенција. Ради природата на случајот не можеше одма, ми беше закажано за 3 недели. Пак во четврток. Во 7 сабајле требаше да сум таму. Пред мене веќе имаше изведено операција на друга пациентка. Просек за изведување на интервенцијата е 45мин. Ете непредвидено излезе уште нешто. Повеќе од саат време сум била во сала. После мене докторката имаше уште една интервенција па требаше да оди во амбуланта и да прегледува. Зар не заслужува едно кафе после толку работа. Лесно е да речам дека од сабајле само кафе пиела ама изгледа многу повеќе сработила од едно кафе.

    Не велам дека има неодговорни доктори. Искуство со брза помош и коментар дека пациентот е стар и онака ќе умре, сме имале сите и за осуда е тоа. Во еден функционален систем нема потреба да се пресметуваш со персоналот, ќе се пожалиш на неговите надредени, ќе се пожали и друг, трет, па коа ќе си добие соодветна санкција и коа работното место ќе му зависи од неговата работа и однос ќе се подзапраша дали ќе остави пациент да премира во ходник или ќе се растрча да превземе се што е во негов домен. Ама кај нас оди пожали се, ако воопшто најдеш на кој.

    И по приватните клиники се дешвало да чекам 2 саата, буквално, имал докторот итен случај, а јас сум само за преглед. Разликата е воа тоа што таму ќе ти се извинат културно и ќе ти објаснат зошто чекаш, нема да ти речат тоа е, има докторот работа ако не ти се свиѓа оди на друго место.
     
    На candy.cane, glosipgirl, Annath и 2 други им се допаѓа ова.