1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лекарите простестираат поради насилството врз нив

Дискусија во 'Политика и настани' започната од referentka, 18 септември 2019.

  1. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    Малку себично гледаш на ова. Да ќе бидеш старица и еве да речеме имаш 70год. Ти се качил, притисокот не ти е добро. А во исто време, ќе речам твоето внуче (за да ја сфатиш себичноста) доживува сообраќајка. На кого ќе посакаш прво да му помогнат, ако се во таква ситуација да мораат да бираат?
    Во врска со темата: НЕ ПОДРЖУВАМ БИЛО КАКВО НАСИЛСТВО, посебно НЕ на работното место. Ако го подржувате насилството тоа значи и дека подржувате и вас да ве тепаат на работа.
    Но, се сложувам дека ни се потребни огромни промени во здравствениот систем, затоа што вака како што е поставен воопшто не фукционира. Ниту пациентите се задоволни, ниту пак лекарите. И затоа треба заемно да се протестира.
     
    На candy.cane, cresa-jagoda, Peperutce1115 и 3 други им се допаѓа ова.
  2. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.704
    Пол:
    Женски
    На темава, и како пациент и како медицинско лице, не можам во целост да поддржам ниту една страна.
    Секаде има исклучоци, секаде има маани и доблести но не е исправно да се генерализира.

    Се сложувам дека има лекари што се однесуваат дрско со пациенти, но тука е фитилот краток кај вториве прво поради фактот што се работи за здравје и тука сме сите малку повеќе осетливи без разлика дали се работи за нас или за наш близок, а второ поради тоа што лекарите немаат толкав авторитет па си дозволуваат одредени личности да повишат тон на нив или да им мавнат по некоја.

    Еве мене и на мои блиски другарки ни се случило на пример да не сопре полиција за безвезе, као рутинска контрола колку да ни земат податоци и да не најдат на фејсбук и да пишуваат глупости. Или чисто да те сопре и да ти сврти некој прост хехенце муабет да се осетиш мизерно и да ти е криво што не можеш да му влепиш една. Класична злоупотреба на должност, и? Каде ќе пријавам јас ако ме задева полициско лице? А и кој би се осмелил да ги нападне поради тоа што не работат како што треба? Ќе те приведе и ќе си одговараш нели?! Зошто тие да се заштитени а остантиве професии да не се? Па и полиција живее од убава плата, плус бенефициран стаж а добар дел од нив дремат по кладилници и кафичи кога се на смена.

    На тема мито. Колку сум била сведок на ручеци давани на инспектори од УЈП за да не им стегнат казни на бизнисот, колку пари се дале под маса по катастри и општини за да се заврши некоја работа побрзо или нелегално, колку врски се фаќаат кај командири на полициски станици за да се укинат мочани казни за паркирање... ехеее... какво клето македонче сме, ама не, кога се дава пари во болница, тоа е сензација.
    Му дадов пари на докторот ејјјјј... како не му е срам!
    Да не се сфатиме погрешно, не оправдувам мито во ниту еден случај, ама дај да не се прајме на три ипол на темава.

    А за чекањето ред, како медицинско лице можам да кажам само дека програмата Мој Термин колку што е корисна, толку направи и тотален хаос. Термини се закажуваат на пола саат, секој што работи во амбуланта или ординацја знае дека за пола саат нема теоретска шанса да се испрегледа пациентот, да му се објасни се што треба, да се препише терапија и да се напише извештај за прегледот. А медицината е работа со жива материја, се работи на поставување на дијагноза од која на некои им зависи и животот а за 10 минути тоа е тешко изводливо, во некои случаи дури и невозможно. Некои пациенти каснат, некои пациенти се задржуваат повеќе, кај некои има повеќе работа... не дека му е кеиф на докторот што знае дека се створила тензија во ходник и дека секој следен што ќе влезе ќе го гледа попреку пошто го закаснил 15 минути. Не сите пијат кафиња и уживаат.
     
    На cresa-jagoda, glosipgirl, Annath и 7 други им се допаѓа ова.
  3. "Zoki"

    "Zoki" Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    1.032
    Допаѓања:
    9.127
    Пол:
    Машки
    Би ги одвоил вредните и чесните и јас би протестирал со нив.
    Плата и сигурност на работното место.
    Јас лично имам реагирано на насилни пациенти.
    Има некултурни пациенти,агресивни,што не постапуваат човечки.

    Ноо има и доктори кои пациентите ги третираат како кучиња.
    Врска немаат од животот станале доктори,а сите знаеме како се станува доктор во денешно време.
    За случки со оваа раја на платени работни места,на купени дипломи,на нечовечност во нив,имам доста случки и ќе се воздржам од реферати.

    Да утнеш дијагноза,извештај па за ова во затвор се лежи.
    Исто како што се лежи за напад на доктор.
     
    На sj *O*, Peperutce1115, Alishan30 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.000
    Допаѓања:
    118.111
    Пол:
    Женски
    Фала му на господ несебично ќе потврдам дека спаѓам во тој мал процент кои ги пофаливте.

    Протестирав денес, и ќе протестирам мирно, секогаш ПРОТИВ НАСИЛСТВО врз било кого, и врз пациентите и врз медицинарите.

    Cesti se primedbite deka zdravstveniot sistem ni e katastrofalno los.
    Sistemot ne e katastrofalno los, zasto vo zemjite na EU dostapot do lekarska griza e mnogu potezok otkolku ovde. Ovde vednas mozete da se javite na lekar i vo rok od maksimum nekolki casa ke bidete pregledani od specijalist istiot den.Vo zemjite na EU ke cekate so.meseci na specijalisticka konsultacija.No oni znaat da si go stitat sistemot od nepotrebni pregledi. Nasiot sistem.e preoptovaren od nepotrebni pregledi, koi se rezultat na katastrofalno niska zdravstvena i opsta kultura. Lekarite i sestrite nemaat vreme da im se posvetat na vistinski bolnite luge, zasto gledat 97%zdravi hipohondri. E zatoa kvalitetot na zdravstvenata usluga e ponizok otkolku sto treba. Zasto se ide na lekar za gluposti, za kakvi vo niedna EU zemja vaseto osiguruvanje nema da pokrie takov tip na pregledi i ke si gi platite sami.I prilicno skapo. I sekade vo EU se ceka mnogu, osven ako ne ste zivotno zagrozeni.
    Bivate zgrizeni vednas ako krvarite, vo koma.ste, imate srcev udar , mozocen udar, skrsenica ili druga zivoto-zagrozuvacka sostojba. So temperatura ve vraka doma administrator (lekar i sestra ne ni gledate za takva banalnost)3 dena so upatstvo sto da pravite i ako imate pak temperatura da se javite po 3 dena.
    No ova nasiot narod, koga pluka po zdravstveniot sistem ne go znae. Koga ke odi tamu-go naucuva mnogu brgu i pocituva, zasto neema izbor. Vo sprotivno biva isfrlen od bolnicata.
    Zamaranjeto na doktor po telefon za banalnosti e nezamislivo, a za itnosti, telefonska konsultacija se naplaka izgor-skapo. Zatoa da ne go kritikuvame sistemot, on e se soglasuvam, malku loso organiziran i nema struktura i pravila, i populisticki e, zasto dozvoluva eden skap i malubroen resurs, kalo sto e lekar, i sestra, da se trosi za gluposti , i zatoa e premoren i istrosen koga na red doagjaat onie na koi vistina im treba griza. Se drugo e prilicno pristojno, veruvajte
    Ne velam.deka i megju nas nema grubi i nevospitani luge, no ne sme site takvi. Toa e prvo, a vtoro personalot e ponekogas ervozen, zasto e preoptovaren so nepotrebna rabota, koja vo nieden drug zdravstven sistem ne e dozvolena i ne e besplatna.
    Sto se odnesuva do plakanje na zdravstveniot pridones, zasto ceto ja slusam recenicata “nie plakame”, ke vi kazam kolku i sto plakame: Na neto plata od 15000 denari, zdravstveniot pridones e 1000 denari, iki okolu 7%. Na taa edna plata se osigirani 4 lica, znaci po 250 denari od covek (so tie pari.mozete da kupite 2 cokoladi, ili sendvic i pol).Ete tolku plakame zdravstven pridones. Cisto da znaete kolku malku pari se toa. I za tie 2 cokoladi, odnosno esno i pol giro poedinci 20 pati.mesecno odat na.lekar.
    I uste nesto : Zakonot za zastita za zastita na pravata na pacientite, koj ne e los kako idea i koncept, no za zal vo praksata ne se primenuva, tuku se zloupotrebuva i ovozmozuvai grub i nevospitan odnos kon medicinskiot personal, treba da pretrpi promeni i da ima sankcioni odredbi za suspenzija na nekoi prava. Drzavata so Zakon ni garantira pravo na besplatna zdravstvena zastita. Na onie od nas, koi grubo go zloupotrebuvame toa pravo, sme agresivni i grubi so personalot i imame navredliv odnos, ili zloupotrebuvame boleduvanja, barame nezakonski raboti, kako na primer lazni boleduvanja i potvrdi, toa pravo, po prijava na lekar do FZOM , treba da bide suspendirano od strana na FZOM vo traenje od 6 meseci do edna godina. Isto taka treba da bide suspendirano i pravoto na onie pacienti, koi bez opravdana pricina (pogresno lekuvanje, grub odnos, ili promena na mesto na ziveenje) menuvaat lekari od hir i razgalenost )izgovori od topit “ima guzva kaj doktorot “, potoa navredlivo i omalovazuvacko pisuvanje po forumi i socijalni mrezi, promena na lekar za da se dobie boleduvanje) , isto taka treba da bidat sankcionirani so suspenzija na pravoto za besplatno lekuvanje i osloboduvanje od pridones vo traenje od 3 meseci do edna godina.
    Mora organizirana, sistematska zdravstvena edukacija na naselenieto, uste od osnovno uciliste za nekoi banalni zdravstveni problemi i nivna prevencija: od mienje race, do temperatura, do sto e lekar, sto sestra, koi se zadacite na lekarot i sestrata i sto oni moraat da napravat za nas, a sto ne bi smeelo da barame od niv. Velam nie, zasto sekoj od nas e potencijalen pacient. Edna siroka opstestvena akcija, koja ke gi opfati site sloevi i vozrasti: od ucilisni deca, do gerijatriski pacienti, so predavanja, brosuri i video-materjal. Akcijata mora da bide seopfatna, i treba da bidat involvirani poveke sektori: zdravstvo obrazovanie, socijala, legislativa. Samo taka ke popusti pritisokot od ogromniot broj na pregledi, za da moze sistemot adekvatno da gi zgrizi onie na koi na vistina im.e potreben. Veruvam deka nadleznite veke planiraat vakvo nesto.
    Nie lekarite im sluzime na nasite pacienti, toa e nasiot zivoten povik povik, no ne kako prisluznici po doma, tuku kako cuvari na nivnoto zdravje. Odnos lekar-pacient e odnos na dlaboka megjusebna doverba i pocit. Ako toa go nema odnos ne moze da ima.

    Текстот е од колешка јавно споделен на интернет и целосно го поддржувам:bow:
    Огромна е жртвата која ја полагаме, мирниот сон и чиста совест дека се' сме завршиле како што треба, на крајот на денот.

    Не очекувам да бидеме сватени од пациентите, само медицински лица би не сватиле, а со тоа со какви ситуации секојдневно се расправаме, убаво опишала колешкава. Ако имате време прочитајте го текстот.

    Кога завршив и се вработив една од желбите ми беше "дај боже да имам многу пациенти, и сите да ми бидат здрави", да немам потреба да работам, никогаш, зошто сум вљубена во луѓето како вид, и супер би било кога само насмевки би имало во иднина и од двете страни.
    За жал, далеку сме од тоа, бар во Мк нема да биде тоа никогаш:)

    Од крв и месо сме, да ви кажам.
    Несебично и без динар би ја работела оваа професија уште 2 пати да се родам.

    п.с. кафето секогаш во 8 ме чека на биро, и до 11 никогаш не ми е испиено, баш заради луѓето кои 5 пати неделно ги гледам, еден ден за преглед, втор ден за упат, трет ден за крв да се испита, четврт ден за контрола, и петти ден заради нешто што заборавиле да прашаат претходните 4 дена. Се истите луѓе и се' за истите работи. Како празни ленти се повторуваме, секојдневно.


    Бидете ми здрави и живи и вие и вашите најблиски, и дај боже никогаш да не се видеме за лошо во иднина:)
     
    На glosipgirl, Lolipop23, Annath и 13 други им се допаѓа ова.
  5. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Се што имам да кажам на темава.

    Протестирав денес, ќе протестирам се додека не се сменат начелата кои денес сите ги побаравме од надлежните.
    Посебно ми е мило и што Филипче ја тргна политиката на страна, си го облече гордо белиот мантил и застана до оние меѓу кои припаѓа.


    THIS is why you wait in the emergency room when you go without an emergency. THIS is why you had to wait for your water to be refilled. THIS is why you had to wait for your discharge papers, meds, blanket, any other material object. THIS is the room you DON'T want to be in, and the room you need to be praying for, and hard. THIS is what it takes to save a life, which is what you come to us for. You are sick. You are tired. You are uncomfortable. We know. Stop bashing your healthcare providers for not "being on time with meds," and "taking too long for a water refill." Because we are trained to drop all of those things in a blink of an eye and save THIS person's life. You wait because you can. We rush to them, because their chance of survival decreases every second we are not at their side.
     

    Прикачени фајлови:

    На Annath, Amellie13, Peperutce1115 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    аа извини ама и тие се луѓе. Што и да им е треба да ги оставиме да умрат? И мене од брза помош ми рекоа ах нема персонал некој мора да остане во амбуланта не можеме да дојдеме. Епа јас ако можам ќе дојдам и сите ќе ги запалам. Ете заслужено ќе им биде.
    за на клинички центар од 5ипол утрото кинисував со воз за да стасам да завршам работа а завршував дури во 4 попладне за да го фатам возот во 4:50 за назад па сега ти види.
    афф.... И тие имале душа... Па нека не одат на работа трета смена нека спијат дома. Леле бе... Ама не ние сме криви тие се светци
    затоа чекаат да земат некој денар плус од пациент па дури тогаш да му обрнат внимание.
     
    На nextredstyle му/ѝ се допаѓа ова.
  7. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.291
    Допаѓања:
    131.799
    Сите сме нервозни, нервозни се и тие доктори во приватниве па не се дерат и не вреѓаат. Сум работела и јас со луѓе, и мм и други околу мене - прво правило било :секогаш односот према пациент/муштерија да е фин и коректен.
    Ако сакале(било кој, не само доктори) да пијат кафе во 8ч ќе дојдат во 7,30ч на работа. А не, во 8ми Септември од 8ч е работно време, прво администрација касни и се влече по ходникот млитаво со филџанот во рака, па ја чекав да уклучела компјутер па да ми завери документ. Во лабораторија од 8ч е работно време, сестрите до 08.25ч пиеја кафе. Надвор веќе регистрирани, со бројче и наплатено чекаат 50 пациенти(не преувеличувам). Некој чека да заврши таму, па уште на 5 места треба да иде. Секој пола саат каснење заради мед. лица (од бепотребни и очигледни причини) на него му го уништува денот и не може да заврши работа тој ден . Па бара друг слободен ден, му кратат од плата и.т.н

    Некои медицински лица немаат култура прво. Одам кај матична да земам рецепти 5пати зеваше на цел глас пред мене. Не ја разбирав што ми кажуваше. Ко мечка(извинете на израз). Си дошла од одмор и не можела да се привикне. Дригиот пат, чекам да ми мери притисок и да ме прегледа, она пред мене по телефон си разговара со пријателка, ќерка и дали да ја запишела на пливање или карате.
    Да, сите сме луѓе, и да се нашалиме и се, ама разговори приватни не додека пациентот се витка од болка. И се случи 3-4 пати и им пука филмот(што секако не треба да му удри бокс на докторот туку да се обрати кај што треба).

    А што има дрски пациенти, има. Ама, јас никогаш дрска не сум била. Најлошо кога ми било мене или на моите сум одела тивко со зборовите "извинете, што треба да правиме... Фала ви многу...."Мајка ми во кома, јас плачам и едвај зборам и викам "извинете што сметам, само да прашам што да земеме"...
    Можам јас - можат и они
     
    На jasbi, cresa-jagoda и bittersweet им се допаѓа ова.
  8. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    Ама ти сега ги коментираш само тие што работат, во мојов град имаме доктор предобар за операции и имаме доктор што кога е време за операција му се јавуваат за да го кренат од кафана и пијан оперират. Пак ќе речам никаде не реков дека немат добар кадар, ама поголемиот дел е катастрофа.

    Себично? Во која друга земја амбулантските возила се бројат на прсти а исто така и стручните доктори? Не е криво ни внучето ни дедото од твојот пример двајцата вредат исто, двајцата се луѓе нема врска стар или млад и двајцата заслужуваат нега. Најкрива е државата што место да дават плати и да купи амбулантски возила, тие лева рака, десен џеб.
     
    На cresa-jagoda и Alishan30 им се допаѓа ова.
  9. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.000
    Допаѓања:
    118.111
    Пол:
    Женски
    @flower30 мечка бе:rofl: :rofl: :rofl: се пресмеав.
    Дури и комични ми се некои ситуации како ги опишувате.:rofl:
    95% од пациентите зборуваат пред докторите во ординациите "како сине помина на школо, у собата сум внатре, во рерната ти е јадењето" :rofl:

    Јас мислам само на форумов се собрале луѓето кои не повишуваат тон на докторите и се најкултурни, а зад екраните и картони летаат и нареднички ставови од типот "приоритетен упат дај ми за ехо, зошто веќе цел месец стомак ме боли, ако не ми дадеш ќе си одам кај друг лекар, или препиши ми го тоа и тоа, или недојдов на контрола зошто веќе бев оздравена-сами се прегледуваат":rofl:
     
    На Annath, srcence1607, Sesil и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. mando-diao

    mando-diao Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2011
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    32
    Пред неколку години имав скршеница на бутна коска.Првично ми беше кажано дека за операција ќе треба да чекам една недела,можеби и повеќе.Требаше да се свртат неколку телефони за операцијата да се изврши веднаш,истиот ден бидејќи болката беше огромна.Операцијата помина успешно(пак можев да се пентарам по планини,третата бременост ја износев без проблем).Докторот како професионалец-чиста десетка,како човек-нула.Утрото после операција јас целата со прашалници во мене-што ми имаат вградено,колку време ќе трае рехибилитацијата,чекам одговори.Тој влегува во соба и со дрзок глас веднаш ме прашува-сега кажи кој ти е врската?Никакво објаснување како поминала операцијата.Нервозен зошто во недела,кога тој има слободен ден ,,некој‘‘ го повикал да дојде на работа.,,И водоинсталатер и електричар нема да ти дојдат во недела‘‘продолжуваше тој.Јас кутрата,уште во шок му одговарам дека јас ниту во недела ниту во било кој друг ден не сакав да ми се случи тоа....Неколку дена после операцијата мм отишол кај него во кабинет и во знак на благодарност му однел кафе,бонбоњера и пијалок.,,Кафе и алкохол не пијам,благо не јадам‘‘-му рекол,ок-рекол овој мојов,јас друго немам,си го земал кесето и си отишол.Дојде време за прва контрола за која тој не ми даде информација кога треба да ја направам(болничарот ми даде одговори на прашањата кои ме мачеа во тој момент).Се појавувам јас во ординација а тој со поглед кон мене како да сум му ја утепала цела фамилија ми вика што сакаш.Па на контрола-понизно одговарам јас,40 дена после скршеница треба да се направи контрола бидејќи толку период е потребен да заздрават коските кај возрасно лице-продолжувам.Аха-беше неговиот одговор....Наредна контрола:од чекална сестрата по список не викна со мм да влеземе во ординацијата.Ние влегуваме,во тој момент тој е внатре со уште еден пациент.Кога не виде дрско ни се обрати ,,што ми ја нарушувате приватноста,гледате дека уште не сум слободен,може човеков сакаше да ми даде 2000 евра‘‘...Ти зборувам ќерко-сети се снао,работава...Човеков беше толку негативно нафуран кон нас затоа што најверојатно беше убеден дека некој има земено пари за неговата интервенција а тоа не е тој...После два месеци требаше да се однесе конзилијарно мислење на комисија за продолжување на боледувањето.Една недела пред рокот за поднесување на документите мм го бркаше по ходници за потпис.,,За кого се работи?‘‘-прашал,ги погледнал документите-,,ааа за девојката која знае се‘‘(Единствено во оваа ситуација комплимент ми е тоа што ме нарекол девојка,а јас жена во 40-те скоро.)..Чекаме ние за потпис цела недела и доаѓа последниот ден,мислењето уште не е потпишано(ако не се однесоа документите,на мене со две штаки во раце требаше да ми го прекинат боледувањето).Ама бидејќи сме телефон држава,се кај нас функционира на тој принцип,моравме и ние така да играме.Доволно беше еден телефонски повик за да конечно го добијам неговиот ценет потпис и да се заврши работата.Не барав преку леб погача,едноставно заслужував медицински третман како лице кое 20 години плаќа здравствено осигурување. Поентата на целава приказна ми е дека ние имавме цивилизиран однос со него иако тој не заслужуваше.Да беше некој друг со тенки живци и краток фитил и тој ќе влезеше во рингот на Ultimate fight hospital.:muscle:
     
    На jasbi и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  11. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    Па ако знаеш дека државата ни е крива и дека имаат недостаток на превозни средства, што ти е лекарот крив па на него со пушка -твои зборови не мои.
     
  12. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Не станува збор за држава, за дефицит на доктори и слично, туку станува збор за односот на докторите кон пациентите.
    Тоа што тие се нервозни поради ИКС причини не е воопшто грижа на пациентот.
    Плаќаш здравство, одиш на лекар и очекуваш НЕКАКОВ третман.
    Тоа НЕКАКОВ значи билокаков.

    А не докторката да ти рече - тоа што те боли желудник, оди си дома, напрај си список што си јадела и ќе видиш од што те боли:o
    Пази молим те !:tmi:
     
    На jasbi, cresa-jagoda, smooch и 5 други им се допаѓа ова.
  13. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    Па има и такви за пушка, многу убо знам шо зборвам.
     
    На jasbi му/ѝ се допаѓа ова.
  14. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    Добиваш НИКАКОВ третман, ако имаш врски ќе добиеш НЕКАКОВ.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  15. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.291
    Допаѓања:
    131.799
    Ама еве кажи, според тебе така треба да се однесува докторка на преглед?!
    А за понашањето, нормално, не можам да ти докажам вака преку компјутер и анонимно, ама ти се колнам дека навистина сум таква. Секогаш тел. ми е на вибрации и не кревам на телефон додека не излезам од ординација.
    Знаеш колку пати сум плачела ко се однесувале така со мене? Тогаш мајка ми кога беше во болница од стрес се направив 40кг,едвај стоев. Јас благодарна бев што ја спасија, ама освен докторот специјалист, сите други со нас се однесуваа ко да сме говеда. А освен култура никакво друго однесување не покажавме пред нив. Кога ми се дереше сестрата неспотребно, првпат во живот - она ми се дере, јас молчам и стискав раце, ноктите си ги забив во месо, за да нервозата не ја насочам према неа, туку јас така се воздржав.Мене ми е срам и не сум воспитана така да се дерам на други луѓе (освен на мм де :)). Ама сите примери што ги наведов погоре се вистинити, ништо не измислив.
     
    На jasbi, cresa-jagoda и Sesil им се допаѓа ова.
  16. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    И после оти ќотек? Епа ќотек :)
     
    На Tanjamm, Alishan30 и Sesil им се допаѓа ова.
  17. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.000
    Допаѓања:
    118.111
    Пол:
    Женски
    Прво мила, навистина ми е жал од тоа што си го доживеала, и реков и во првиот мој пост на оваа тема, не поддржувам никакво насилство, ни од едната ни од другата страна.

    Да ти одговорам-НЕ, не треба да се однесува така доктор, и не е во ред, во тие случаи сум за пријави, но не и за насилство, фрлање картони, лупање врати, повишување тон.
    Ти верувам на примерите, не се измислени.
    И јас ти се колнам дека не сум таква, како што се повеќето. Затоа и од ваша страна има пациенти кои се коректни, но како што кај нас ретки се добрите примери, истото се однесува и од страна на пациентите, ретко да начекаш да не кренат на моб. во ординација и да дојдат без најдена дијагноза и терапија од Др.Гугл со инсистирање(читај наредба) да им се препише тоа што си замислиле.

    Те гушкам, и повеќе да не наидуваш на вакви неубави ситуации:hug:
     
    На flower30 и referentka им се допаѓа ова.
  18. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648
    Недајбоже да заглавите во болници се ќе ви стане јасно. Чест на исклучоци ама голем дел од вработените во здравството, без разлика на доктори, сестри и др персонал НЕ САКААТ ЛУЃЕ. човек кога спрема друг човек се однесува како стока, без тронка емпатија, тој не е добар работник без разлика што практично искажува квалитет. Има и стоки пациенти не викам не, ама овие во својата професија и во своите компетенци имаат како да се однесуваат со такви пациенти, и со хипохондрици, и со депресивни и со секакви, затоа се здравствен кадар.
    Нешто слично на темата до наставниците. Не не бива, бе, проблемот е во нашето деструктивно, апатично, себично однесување како народ. Без воспитување, колективна свест.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  19. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    Насилство има, бидејќи во оваа наша државичка нема кој да реагира и каде да се пријави
     
  20. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.291
    Допаѓања:
    131.799

    Фала ти. Дај боже никој да не чукне по болнички врати, освен за редовни контроли. Ама тоа е животот.
    Затоа и викам, секоја чест за таквите доктори ко тебе. Си учела толку време, си ја сакаш професијата и имаш култура.
    А да, и за пациентите си во право, вие сте виделе милион примери, ние си го гледаме само нашето.
    Ама ете понекогаш од тие некултирни, неразбрани невоспитани пациенти други добиваат лош третман.

    Треба многу да се реагира. Ако некој не е задоволен да пријавува, ама и институциите да си ја вршат работата. Министерство ли, инспекции ли да работат на пријави, реално. Ама за жал, во нашава бедна држава ништо не функционира ко што треба.
     
    На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.