1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лекарите простестираат поради насилството врз нив

Дискусија во 'Политика и настани' започната од referentka, 18 септември 2019.

  1. "Zoki"

    "Zoki" Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    1.032
    Допаѓања:
    9.127
    Пол:
    Машки
    Ќе се враќаме во минатиот век така ли,каде со пушки и пиштоли се решавало се.
    Срамота(facepalm)
     
    На candy.cane и Alishan30 им се допаѓа ова.
  2. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.653
    Допаѓања:
    116.441
    Пол:
    Женски
    Какви пушки,бре?
    Ако докторот/сестрата не работи како што треба,идеш и го/ја пријавуваш.Ако тоа не помага,контактирај некој медиум и пожали се јавно.
    Не треба секаде да се прави Див Запад.
     
    Последна измена: 21 септември 2019
    На candy.cane, Spidy, ElenaOfRivendell и 3 други им се допаѓа ова.
  3. "Zoki"

    "Zoki" Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    1.032
    Допаѓања:
    9.127
    Пол:
    Машки
    Цитирам исповед на доктор:

    Денес е најтешкиот ден во мојот живот.Како доктор, породив многу бремени жени, и секој пат кога одам на работа, му се молам на Бога да се наградат сите мајки.Болката што ја поднесуваат бремени жени е неопислива и не вклучува само девет месеци од бременоста. Тие одат низ многу работи само за да донесат нов живот во светот.Денеска плачев затоа што изгубив жена, не се молам за вакви работи, но понекогаш Бог има различни планови. Зошто случајот на оваа жена беше толку болен? Таа не можеше да има деца дури 14 години! Ние пробавме ИВФ и многу други методи познати на човекот, жената помина низ многу такви методи.На крајот, Бог ја почасти , тоа беше над науката и човечкото знаење. Беше бремена и покрај цистите на јајниците .Почнаа да исчезнуваат и нејзините проблеми сè беше во ред, знаев дека Бог ќе го направи она што нас ни изгледаше неверојатно со неговата величественост и благодет.По девет месеци, дојде време за пораѓање, нејзиниот сопруг беше доведен во болница , ја остави сета работа и сè што работев , само за да ја посети он . Седеше со часови, по седум часа беше толку болно , што сам одлучив да ја отворам .Ја изгубивме, но бебето беше живо. Пред да умре, таа го држеше бебето во рацете и се насмевка, рече: “Бог е најголем”, а потоа умре.Бев уморен и тажен, отидов кај нејзиниот сопруг за да му кажам што се случило, а по сослушувањето тој се онесвести, среќниот ден се сврте кон тажен. Денес изгубивме еден живот создавајќи нов.Те молам почитувајте ги жените затоа што одат низ долината на смртта само за да донесат нов живот. Почитувајте ги вашите жени! Носењето на бебе девет месеци не е шега , а пораѓањето со саати само да се роди вашето бебе е голема жртва.Ве молам, Бог да го заштити секој што ја чита оваа порака, а особено бремената жена, ве молам да бидете во моите молитви.Ве молим, ако имате проблем со мајка ви одбијте да и викате. Таа помина низ многу за да ви донесе живот! ”Денес е најтешкиот ден во мојот живот.Како доктор, породив многу бремени жени, и секој пат кога одам на работа, му се молам на Бога.

    Но ваквите се мета на пиштолџии.
    Тие се убијци во вашите очи,земате оружје и го пукате убиецот во вашите очи.
    Го тепате како тој да е виновен.
     
    На sj *O*, ElenaOfRivendell, nextredstyle и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648
    Немој те молам, толкава совесност убива двоцифрен број родилки секоја година...
     
    На galapce, coldbaby, nextredstyle и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.079
    Допаѓања:
    11.220
    Meне лично видот ми го упропастија несовесни очни лекари. Прво одев кај една мислев дека е ок доктор, таа почна да ми се дере, како тоа сум била запуштена што сум имала диоптрија, сум имала ли јас родители. Абе јас помош барам од лекарот, не да ме натепа таму. Ми даде очила со двојно помал диоптер од реалниот, и ми уништи вид. Потоа одам во Ск, викам ајде Скопје подобри се. Таму докторката не ми менува диоптрија иако треба да се смени, туку една година, значи два прегледи на 6 месеци одев, ми дава материјали од СВети Вид Белград и инсистира да правам ласерска и тоа во Белград, таа ќе ми закаже, за процент секако. Видов жената не препишува ниту нови очила, ниту леќи, отидов на приватен, дадов 1.000 денари за преглед, ми вика „лелел па ти доцниш, си требала досега да носиш леќи, а за ласерска треба да поминат години, да мирува диоптријата“. И сега? Да ги жалам лекарите? Не. Отидов со -2 или -3 од лекарски грешки, видот ми отиде од слепци за профит. Зошто ласерска во Белград, кога има во Ск? Затоа што од таму процент
    е и дадат. Ова за мене не се лекари.

    Колега имаше проблеми со видот. Отишол кај тројца очни, сите тројца му даваат различни дијагнози, со тоа што двете се со мала разлика. Тој одлучува да земе очила по терк на едниот од лекарите од тие двајца кои му пишале слична диоптрија. Ова ли се лекари?
     
    На Mrs. Lovett, coldbaby и nextredstyle им се допаѓа ова.
  6. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    Па очигледно ко шо државава функционират ко минат век и немаме поддршка од никој, морат така да се решавет некој работи, а богами ако се работит за живот на најмило, а тие си игрет со то.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  7. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.653
    Допаѓања:
    116.441
    Пол:
    Женски
    Докторите не се Бог.И да сакаат не можат да ги спасат сите пациенти.
    Кој не работи како што треба,треба и мора да биде пријавен.Ако со тоа не се реши проблемот,човек може да ги контактира медиумите и јавно да се пожали од медицинскиот персонал.
     
    На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    Јас велам за нивна грешка, а зарем за да се решит нешто преку медиуми требит да се ојт?
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  9. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.653
    Допаѓања:
    116.441
    Пол:
    Женски
    Кога институциите не реагираат,тогаш единствена разумна опција е човек да им се обрати на медиумите.
    Јавното посрамотување и оцрнување помага.
    Тоа е подобро отколку тепање.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648
    Наси
    Што кога има отсуство на срам?
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  11. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.653
    Допаѓања:
    116.441
    Пол:
    Женски
    Насилството е погрешен чекор.
    Притисокот од јавноста е поцивилизиран и поефективен начин.
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  12. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    Во државава немаме цивилизиран, а успешен начин.
     
    На sj *O* и Tanjamm им се допаѓа ова.
  13. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.653
    Допаѓања:
    116.441
    Пол:
    Женски
    Има,но ретко се користи.
     
  14. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    Точно. Ако знајш дека имаш врски и ќе ти успејт жалењето и пријавувањето ќе го користиш, ако не ич не си ја мачиш душичката
     
  15. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.653
    Допаѓања:
    116.441
    Пол:
    Женски
    Треба убедлив речник.
    На моите им успеа да се справат со раководство на ВИП,сегашен А1,со солидно убедливи зборови без врски.
     
  16. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    Сепак А1 се приватњаци.
     
  17. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.079
    Допаѓања:
    11.220
    Се случувало да згрешат лекови за бебе. Ако мене детето ми остане инвалид поради нивното незнаење, одам и ги тепам, нема да мислам на медиуми, да вртам телефони, па дали ќе дојдат, дали ќе санкционираат.

    Ако се работи за дете, родилка, родилката ако почине детето останува сирак. Поради што? Поради лекарски грешки. Еве колешка ја породувале само сестри, без доктор, а ако се случело нешто?

    Не си чул приказни од внатрешноста, Берово е хорори Крива Паланка, имаат по двајца гинеколози во градот, кои поим немаат. Во 5 до 12 пратил жена со близнаци трудна која потекува на продување во Скопје, иако со денови алармирала дека нозете веќе тапан и станале и чевли 43 носи од мажот. Во 5 до 12 таа жена треба да патува до Скопје 3 часа со кола. Ако се случи да почине и таа и двете деца во стомак? Медиуми ли да вика? Кои медиуми ги имаат во Берово? Немаат. Абе ќотек, кога се нецивилизирани. Да им се земат лиценци на пола доктори треба.

    Во Куманово на трудна жена и рекле „ааа ти веќе имаш два царски резови, ние немаме персонал овде, оди си за Скопје, а слободно возило од Брза помош немаме, снаоѓај се“. Да се снаоѓа со стомак до заби? За саат време таа треба да се породи, и да се снаоѓа? Како ? Ако нема пари? Ако е сиромашна па нема свое возило? Бегај бе. Лекарите биле светци, не ни од далеку не се.
     
    На Fleur-De-Lis и DevilGirl212 им се допаѓа ова.
  18. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    Точно така. Потполно се согласвам со тебе, само колку родилки во минатава година починаја ради докторски грешки и колку бебиња останаја сираци. Па не тепање, маж на починатата да сум би ги упуцала. Последно во Охрид пред брзо 27 годишна родилка почина. Место мажот да се радвит на новината за детето тој треба да си ја погреба жената со бебе од два дена во рака. А и пред неколку години на една родилка анусот, со вагиналниот отвор и го зашија после пораѓај.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  19. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.653
    Допаѓања:
    116.441
    Пол:
    Женски
    Леле,бре,луѓе,убаво е кажано од лекарски грешки прво ќе се жалите во државните институции.Ако тие не сакаат да делуваат,тогаш можете да се пожалите во медиумите.Јавниот гнев може да промени многу нешта.
    Тепањето ќе ве одведе во затвор.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  20. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    Замисли дете твое да останит сираче без мајка, па дали ќе се влечкаш од врата на врата по институции или сама ќе си решиш работа.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.