1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лековити билки

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од bluberry, 6 септември 2010.

 1. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  341
  Колку знаете за ова?
  Дали се интересирате?
  И дали мислите дека помагаат?
   
  На DiaCor му/ѝ се допаѓа ова.
 2. vesna23

  vesna23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 септември 2010
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  81
  Ме интересира и знам за некои растенија по нешто , плус ми се дел од мојата идна професија ( студирам фармација ) . Делуваат ако им е соодветна намената т.е за одредена болест одредено растение и секако зависи до кој стадиум е болеста . Секако хронична болест не може да се лечи со лековите билки .
  Сепак во денешно време малку е злоупотребено тоа па сега сите мислат дека можат да лекуваат. Лековитоста на билката зависи пред се од подрачјето од каде е собрана , времето на собирање , начинот на собирање , сушењето , чувањето итн
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 3. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  882
  ne znam bas, ja sum malku skepticna koga stanuva zbor za bilki. znam samo deka site faktori koi gi nabroja devojcevo pred mene za efikasnost se tocni i ja plus bi dodala nacin na podgotovka. kaj nas mnogu luge ne znaat kako se pravi caj t.e go pravat pogresno. :x
  eve nesto korisno. vodata za caj se gree do tocka da pravi meurcinja, ne treba da se ceka da vrie, trevkite se stavaat vo takva voda, treba da stojat 10-15 minuti, ne poveke vo pokrien sad, se cedi i se pie. ako vodata e premnogu zagreana, i ako stojat mnogu vreme, od rastenieto se oslobuduvaat t.e ekstrahiraat i drugi komponenti koi ne se lekoviti i koi go namaluvaat efektot na cajot. mada e dnoe sigurno-sigurno ne stetat, ne lekuvaat tuku ublazuvaat bolka, taka da....
   
 4. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  19
  sekoja trevka ima svoja namena i kako sto pisuva pogore mnogu e bitno dali e sobrana na vreme kako se susi i tn.
   
 5. sanaqualia

  sanaqualia Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2010
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  33
  На тој начин се подготвуваат чаеви што содржат цветови или листови, значи понежни делови од растението. Ако чајот содржи корења, кора, плодови, семки тогаш се подготвува со варење 10-15 минути, стоење и цедење. Има препарати што се подготвуваат и со стоење на билката во млака вода неколку дена и тоа се најчесто препарати од корења и кори, каде треба подолго време за екстракција, а каде активните состојки се термолабилни.
   
 6. eny

  eny Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  Slusnav deka ima nekoj caj za rastenje na gradite ako znae nekoj nesto neka pise !!! :D
   
 7. lily-prune

  lily-prune Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  155
  многу се ефикасни билките дома моите ги збират и ги сушат еве вчера имаа зберено мајчина душица и ја оставија да се суши наесен ке пиеме чај од неа многу е убав кога имав воспаление на јајниците пиев ајдучка трева малку нагорчува ама ме спаси од малтретирање низ болниците секојдневно и така редовно кај нас има билки прават разни чаеви од нив и сме задоволни многу се лековити подобро така одколку да пиеме таблети.
   
 8. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.663
  Лековитите билки помагаат исто толку како и таблетите и апчињата кај разни излечиви болести, само доколку се пијат редовно и се приготвуваат на одреден начин. Јас преферирам природни чаеви, отколку хемиски препарати од кои некои не се ни проверени и испитани,а се пуштени во промет.
   
 9. SuatAbdula

  SuatAbdula Активен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  imam lekoviti rastenian i me interesira kade mozam da gi prodavam ako znaete nekoj na e-mail ako moze :/
   
 10. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.333

  А што имаш?
  Само по луѓе можеш да ги продаваш или по некои биљкари кои вршат откуп
   
 11. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.497
  Ништо подобро од алтернативната медицина.
  Дома секогаш, во секое време мора да има барем дел од целиот тој широк дијапазон на лековити билки. Пример, кантарионот. Мајка ми става цветови од кантарион во тегличка, во комбинација со маслиново масло и остава да отстои пола година. Се добива нели масло, без кое јас благо речено не можам да функционирам во лето, особено периодот кога се оди по одмори и слично. Делува супер против изгореници. И да не го споменувам и добро познатото антидепресивно дејство на чајот од кантарион. Баш алтернатива на разно разни лекови, само кој е доволно паметен па да го искористи тоа.

  Исто така, ајдучката трева ми е една од поомилените.
  Чајот добиен од неа, секундарно ги смирува сите желудочни тегоби или било какви проблеми со варењето на храната. Само што кај нас дома, поради тоа што благодетите од билкава не ги искористува никој друг освен јас, ретко и се снабдуваме со истата.


  Да не ги набројувам камилицата, шипинките, темјанот...
  Сите ми се подеднакво омилени.
  Само, многу е битно од каде се набавуваат, јас мислам дека ова е главниот фактор за тоа колкаво дејство ќе имаат.
   
  На DiaCor, tinan и zhap4e им се допаѓа ова.
 12. kikkki

  kikkki Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.743
  Допаѓања:
  4.842
  Дали некој има слушнато за лек за кашлица од глуварче?На мајка ми некој пријателка и кажувала за лек за кашлица,од глуварче,арно ама јас прогуглав малку,и никаде не најдов лек за кашлица,ра рак,камен на бубрег и слично.Сте чуле за овој лек со глуварче и како се подготвува?
   
 13. angelina1

  angelina1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  25
  Се прави мед од растението,се вари со шеќер,ако сакаш ќе прашам и ќе ти ја кажам рецептата,само треба да биде жолт цветот,многу брзо му поминува жолтата боја и станува такво разлетано,бело што лета кога ќе го дувнеш,треба порано,на почеток на април да се бере и вари,ама ако најдете ќе ти ја пишам рецептата,многу е лековито и се користи доста,барем кај нас.
   
  На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
 14. tinan

  tinan Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2012
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  1.275
  Пол:
  Машки
  Опааааааа,

  Шо не кажуете вакви работи. Колку ли литри ќе треба да испијам? :?:
  По моја проценка колку еден резервоар за камион. Да не ме отера у еуфорија па после :|
   
 15. kikkki

  kikkki Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.743
  Допаѓања:
  4.842
  Да,ќе те замолам да ја пишеш.И навистина се користи за кашлица или за нешто друго?Благодарам.
   
 16. angelina1

  angelina1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  25
  Зависи колку растенија имаш,се става во длабоко тенџере,само вода и глуварчиња,заедно со рачките и се вари,да изврие водата ама не скроз,ке стане темна боја,глуварчето станува како памук после варењето,потоа се прецедува,и во водата се додава шеќер,за 4 тегли 2 кила шеќер,и се става лимон исечен на тркалаца,за 4 тегли 4 лимона,треба да се внимава кога врие водата,шеќерот и лимоните да не истече,и треба да стане густо како шербет,но не ептен , ќе го тргнеш од оган кога мислиш дека е доволно густо,после кога стои да се олади станува погусто,значи треба да се внимава да не е толку густо кога се трга од оган,да не е како мед,ама и потоа не е толку густо како мед,поретко е.Јас како што знам не е за кашлица,за прочистување на крвта е,тоа е главното дејство,се надевам дека ти помогнав,ако сакаш да прашаш нешто друго,повели
   
  На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
 17. protonce

  protonce Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2012
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  6
  Дали некој пробал Чај од црвен здравец, јас го земав од аптека матија. Ми го препорачаа за имунитет
   
 18. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  1.005
  Допаѓања:
  770
  Пол:
  Женски
  Дали некој го знај ова растение, дали го има кај нас, како се вика на македонски и каде можам да го најдам.
  Гледав на др. Оз, многу поможва за мигрена.
   

  Прикачени фајлови:

  • download.jpg
   download.jpg
   Големина на фајлот:
   10,3 KB
   Прегледи:
   301
 19. expert

  expert Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  402
  Допаѓања:
  266
  Камилица, боливач
   
 20. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  1.005
  Допаѓања:
  770
  Пол:
  Женски
  не е камилица, 10000%
  друго нешто е!!!! на англиски е feverfew, неможам да го преведам, не ми излегва ништо.