1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лековити билки

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од bluberry, 6 септември 2010.

  1. expert

    expert Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    266
    Хризантема, митровденчиња. Ама тие ги има во најразлични форми за естетска примена, украсни. Баш овој вид кој е на сликата ќе го најдам точно како го викаме кога ќе бидам дома, мислам дека беше летно, а не есенско растение.
     
  2. TheIdealMe

    TheIdealMe Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    88
    Може да е врти поп :?: ама листовите не му се такви, не знам, најдобро да прашаш некој тревкар.
     
  3. expert

    expert Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    266
    Значи вака, се работи за растение со латинско име Tanacetum parthenium, кај нас се вика румен цвет, дива камилица. Исто синоним на латинското име е и Chrysanthemum parthenium и затоа може да се пронајде како хризантема, што не е точен назив затоа што хризантеми се една цела група на билки кои не се лековити туку се користат како цвеќиња.

    Од истата фамилија е и Tanaceтum Vulgare кој кај нас се вика вратика, тоа е она растение кое може да се сретне насекаде како плевел, со миризливи жолти цветчиња.

    За повеќе информации за дивата камилица, каде и кога може да се берат цветовите, ако сакате можам да пронајдам нахнадно. Како предупредување стои дека не смее да се зема од бремени жени и од луѓе кои примаат лекови за разредување на крвта.
     
    На iva1234 и stefi23m им се допаѓа ова.
  4. corto.maltese

    corto.maltese Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2013
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.029
    Пол:
    Машки
    Имаме сеуште незагадена природа и клима во која виреат голем процент од лековитите билки, а многу малку се искористени. Има луѓе што не препознаваат барем неколку лековити растенија. Тоа е штета. Највеќе за нив.
    Дома, посебно во зима обавезно ги има омилената камилица, кралица на билките според мене, па кантарион, мајчина душица, нане, липа, оригано, жалфија, планински чај, ајдучка трева, невен, драка, босилек, сушени и замрзнати трнинки и секако шипинките (пијте чај од сушени сецкани шипинки со мед и неколку капки прополис и нема да знаете што е грип).
    Секако овие набрани во природа, никако купечки чаеви со вештачки ароми, бои и лажен состав.
     
  5. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Дечки некоја билка против кашлица,грип,бронхитис?
     
  6. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Постојат чаеви во сите маркети и аптеки (не знам дали беа од Херба) има специјално против бронхитис, настинка. Добар е и чај од бел слез и чај од липа.
    Мислам дека помагаат, добри се.
     
  7. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.623
    Допаѓања:
    8.509
    Пол:
    Женски
    Жолт кантарион колку најдолго може да се користи и колку е дневната доза ? :wasntme:
     
  8. zdravje28

    zdravje28 Нов член

    Се зачлени на:
    24 септември 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Јас знам дека аронијата е лековита за мн работи.Ако сака некој органски одгледувана нека ми пише во пораки познавам човек што продава.
     
  9. nadja.d

    nadja.d Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2012
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    220
    Девојки, знае некој каде можам да најдам Чуваркуќа??
     
  10. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.761
    Пол:
    Женски
    Според некои истражувања, кантарионот лат. Hypericum или St John's Wort plant е лидер кај билки со докажана моќ на лекување. Може да се користи како антидепресив, но треба да се внимава во негово конзумирање, посебно ако се земаат лекови антидепресиви и лекови кои ја разретчуваат крвта и контрацептиви. Не смеат да го пијат бремени жени и доилки. Исто помага во проблеми со варење на храната, при главоболки и мигрени, настинка, зараснување на рани и сл.

    Ги има во цвеќарниците, оние кои продаваат собни растенија.
     
  11. sakee

    sakee Нов член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Da ve zamolam.nesto dali nekoj znae da mi daj kontakt br ili nesto od zenata od veles so se javi vo emisijata na alfa i kaza deka pomaga za kelavostve molamm mn ke mi pomognite
     
  12. iva1234

    iva1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2017
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Kaj moze da se najde