babylove овошни кашички

Лекови и ОТЦ препарати-прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од BeLLaDona23, 15 ноември 2012.

 1. BeLLaDona23

  BeLLaDona23 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  1.761
  Пол:
  Женски
  Почитувани феминки,
  Испирирана од распространетоста на поимот лек, лекување и терапија мислам дека имаме потреба од една ваква тема каде што би можеле да прашате, да се консултираме, да пријавите несакани ефети, или да поставите прашања за можни интерации меѓу лековите.
  Јас би можела да Ви одговорам на некои од прашањата бидејќи сум апсолвент на Фармацевтскиот факултет, па ова би ми дошло како еден вид пракса :) Секако јас не би можела да ви одговарам на премногу деликатни прашања, но сите одговори кои би можела да ви ги дадам ќе бидат од релевантни извори и потврдени со докази. Секако може уште некоја феминка која има знаење и желба да ни се приклучи во давање на одговори.
  Под поимот лек се подразбира супстанција или група на супстанции кои се употребуваат за превентива, лекување или дијагностицирање на болести или патолошки состојби.
  ОТЦ препарати се препарати кои можат да се издаваат без рецепта и кои се користат во самомедикација.
   
 2. devojka111

  devojka111 Активен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2013
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  3
 3. T_A_M_A_R_A

  T_A_M_A_R_A Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2016
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Здраво, дали некој/а има искуство со земање на капсулите Уримил?
   
 4. Lady95

  Lady95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2015
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  dali nekoj gi ima koristeno tabletite re kardio i dali ima efekt itno mi e