1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лек за брадавички по телото?

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од princess11ska, 4 октомври 2011.

 1. princess11ska

  princess11ska Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  64
  Луѓе дај бре помагајте. Пред некои 2 месеци ми изникна мало брадавиче на носот и го искорнав со нокти зошто многу го чепкав. После тоа ми порасна ново и сега и ова го исеков и тоа со ноктарица. Уф ама ме болеше. Аман дај те некој лек ако знаете неподносливи се. Слушнав нешто дека и премосливи биле. Дечко ми имаше по прсти и ги гореше во амбуланта ама пак му се обновуваат. Аууу ама нервираат. Мене па кај најде на нос и тоа измеѓу ноздрите. Мало е ама многу ми идеше на живци.
   
 2. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.085
  Допаѓања:
  1.647
  Немој никако да ги корниш :!: братучетка ми не знаеш колку проблеми си имаше со нив, оди на кожен доктор да ти ги зеледи( така се отстрануваат), и појди на време бидејки братучетка ми од една на челото и се распространија низ целото лице. И да пренослив си.
   
 3. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.316
  Допаѓања:
  17.240
  Пол:
  Женски
  Земи упат, можеш уште да вадиш упат од матичен лекар за клиника, важи до 01.01.2012, и одма на горење на кожна клиника, немој сама да ги кинеш.
   
 4. Breezy

  Breezy Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  476
  Допаѓања:
  765
  И јас ги имав како мала, на пределот меѓу нозете. Прво се мачкав со Алое Вера, ама беше без некои резултати. Најефективно е да отидеш на кожен лекар па да ти ги изгори, после ќе ги немаш.
   
 5. princess11ska

  princess11ska Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  64
  Да ке отидам ама неможам моментално, па затоа го искорнав. Во странство сум. Без врска.
   
 6. N.A.T.A.S.A

  N.A.T.A.S.A Нов член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2010
  Пораки:
  650
  Допаѓања:
  486
  Една моја другарка имаше и велеше дека во аптека имало нешто за брадавички и се мачкало и тие гореле. Јас имам една побарав од аптека но аптекарката ми рече дека подобро би било да одам во некој козметички салон да ми ги изгорат.
   
 7. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  Течноста од лист од смоква и од алое вера, во зависност од тоа што можете да најдете, тоа ги гори
   
  На AIT му/ѝ се допаѓа ова.
 8. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.614
  Допаѓања:
  4.385
  Пол:
  Женски
  Мене ми гореа со течен сулфур во воена болница и од тогаш не се појави веќе
   
 9. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.873
  Допаѓања:
  4.872
  Пол:
  Женски
  Јас имам една кај окото мислам фактички иде под веѓата.И не е чепкам некака си стои.
  Имав една огромна на грбот и сама ми падна.
  Мада не ми се верува дека ми падна сама.Сум слушала дека постарите луѓе незначит да се постари,дека има луѓе што знаеле да дувнат (незнам инаку како да се изразам) и за да ти поминит брдавичката.
   
 10. vesela81

  vesela81 Активен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  здраво и јас го имам истиот проблем само кај мене се појавија под десната града се многуу мали бев на лекар и ме праќа кај дерматолог за да ми ги отсранат само сега неможам бидејки сум во странство и е многууу скапо за една е 80евра ве замолувам ако знаете и сакате да ми кажете колку изнесува кај нас во мекедонија :P ви благодарам :talk:
   
 11. Greeen

  Greeen Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  728
  Допаѓања:
  568
  Јас имав повеќе и некои од нив ги намачкав со течноста од лист од смоква ,ми паднаа и не ми се појавија пак.А имам уште една,малку поголемка и таа не се предава така лесно :P
   
 12. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.937
  Допаѓања:
  7.676
  Другар мој ги реши со течноста Дуофилм, од Грчка му ја донесовме. Пробајте :)
   
 13. lastovica.2012

  lastovica.2012 Активен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  2
  Pocituvani,
  Da Vi go prenesam moeto iskustvo so bradavickite kaj mojata kerka...
  Imeno, na 4-5 godisna vozrast i se pojavi bradavica na edno prste na rakata..Tecen azot..mleko od smokvin list.. bezuspesno..
  No bev uuporna vo moeto istrazuvanje po internet na ovaa tema..pronajdov priroden lek koj e edostaven i dostapen na site...toa e prirodniot domasno podgotven jabolkov ocet.. onoj koj e napraven od divi jabolcinja bez pesticidi...nasiot narod go podgotvuva i den denes za svoja dusha..
  Postapkata e sledna...bradavickata prvo nezno se pominuva so turpija za da se otstrani povrsinskiot sloj.. onaa gruba povrsina.. mestoto samo malku se premackuva so obicen krem ( bekutan i sl) i potoa se zema pamukce od cepkala za usi i toa se potouva vo jabolkoviot ocet.. se stava direktno vrz bradavickata,, se fiksira so hanzaplast i taka se ostava cela nok.. nautro se vadi...mestoto vo tekot na denot ke potemne.a moze i da pocrni.. .i po nekoe vreme bradavickata ke otpadne .. nema luzna.. i najvazno poveke na toa mesto nema da se pojavi..
  Vi posakuvam uspeh.. :hai:
   
 14. lastovica.2012

  lastovica.2012 Активен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  2
  Pocituvani,,
  Bradivicite sto se tretiraat so priroden jabolkov ocet se so boja na koza..znaci ne se temni..kafeavi..crni.. ako se vakvi tie nikako da ne setretiraat so nisto.. za niv da se odi na dermatovenerolog.. i se prati nivnata sostojba.. dali rastat odn se sirat.. dali se menuva bojata...i NIKAKO ne smeat da se kornat..ili nesto slicno ..Zatoa na lekar da se odi i ako Vi kazat deka moze so krioterapija..togas moze i so priroden jabolkov ocet..
  Pozz

  [mod-kirilica:31n9d83q][/mod-kirilica:31n9d83q]
   
  На Blagicapp и ma4enceEdno им се допаѓа ова.
 15. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.798
  Да, со млекото кое капи се премачкува. Ама, јас кога имав една брадавица, не ми помогна. :^)
   
 16. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.662
  Допаѓања:
  196.358
  Пол:
  Женски
  За класични брадавички (verrucae vulgares)
  изгледаат вака
  [​IMG]

  многу помага салекс колодиум на Галафарм. За други видови не знам дали помага, ама за вакви е лекот. Го има во сите аптеки и поголеми маркети (и во Супер Тинекс сум видела), околу 100-тина ден. е. Течност, како лак е, на база на салицилна киселина, доста е агресивно, па мора кожата околу брадавичката да ја намачкате со крем, и потоа да ставите од средството. Син ми имаше брадавичка што му одеше под ноктето, два пати му ставив, се исуши и падна сама. Го препорачувам.
  Вака изгледа
  [​IMG]
   
 17. drugarka

  drugarka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.409
  Допаѓања:
  4.963
  Мене пред две недели ми се појави одма под устата на брадата.
  Па мислев дека не е брадавица, си ја чепкав, стискав, ама беља.

  Веќе за две недели ми порасна колку пола зрно ориз. (не во ширина туку во должина) Ко точка ми е.
  Ниту ме болеше ниту ништо, само ме нервираше, ми изгледаше како бубулица кога ќе ја нашљакав со пудра.

  Вчера и ставив од течноста од лист од смоква, денес ми е раскрвавена и ми виси на една страна.
  А немам смоква кај да најдам кај мене, треба да одам по комшии да прашувам. :?:

  Се мислам дали да и ставам пак дали ќе ми падне.
  Како и да е планирав да идам на горење, некаде на приватно да си закажам, без упат и такви ствари, ред чекање, зошто тоа ми е ептен малтретирање.
   
 18. Inhume

  Inhume Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2011
  Пораки:
  360
  Допаѓања:
  243
  Јас прочитав во една книга за брадавиците да се тријат со свеж компир или со внатрешната кора од банана јас имам две мали на вратот и ги тријам со кора од банана (внатрешна страна) и полека гледам дека ми исчезнуваат. Пробајте па видете :)
   
 19. ljubam

  ljubam Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  2.412
  Допаѓања:
  18.408
  Пол:
  Женски
  Тоа ти е папилома, пробај со саликс, т.е салицилна киселина, и јас го имав баш под брадата и ми се изгуби скроз.
   
  На LakeGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 20. LakeGirl

  LakeGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2012
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  44
  Односно растворен аспирин, исто е.