Лек за хемороиди

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од majamaja, 25 ноември 2009.

 1. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.929
  Допаѓања:
  118.552
  Пол:
  Женски
  Хемороидите не се пречка за бременост, колку што знам јас :?:
   
 2. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  15
  lek za malo dete za 5 god.stom se kaka i togas mu izleguvaat go bolat,koga bese bebe ne kakase po nekolku dena i taka mu se napravija odese ednas na 6 dena i kako od mecka goleme.
  dali moze nekoj od gorenavedenite lekovi
  a kakvo e toa oreovo maslo, mesano so kantariovo zaedno taka se kupuva
  kantariovo ima znam ama za oreovo neznam


  [mod-kirilica:3mi9vg4n][/mod-kirilica:3mi9vg4n]
   
 3. pin4e

  pin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 септември 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  5
  jas sum imala hemoroidi,ama sum stavala nekoja mast od aptekaama za 5 godisno dete neznam,mastite sodrzea salo kantarionovo maslo med.se sto e mrsno pomaga da znaes.Zemi mackajgo so pavloviceva od neven pogolem sloj ke stavis na dupeto>Srce 5 god.pa taka da mu izleguvaat srce:(probaj taka a za na bolnica samo hiruski ke go macat deteto.pozz

  [mod-kirilica:1ypcrlra][/mod-kirilica:1ypcrlra]
   
 4. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  15
  каква болница, бевме ко беше помал го рошкаја да пиштит да се колит и од тогаш се заплаши многу,сега скоро и со курето имавме мака и пак кутрото како плачеше,му го отвораја и ништо пак му се залепи како ке се носит пак незнам
   
 5. majamaja

  majamaja Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  5
  Najdobro e da probate so ishranata da smenite za pocetok ubaci mu vo ishranata kivi bukvalno kako terapija tretiraj go kivito nasabajle i navecer po edno kivi i nema da ima nikakov problem.
  Mnoooogu voda
   
  На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  15
  kakво киви не сака ни да проба не убаво му правело во устата :D само банана јаде морковче јаболче и краставиче ама тоа све по малку исто како да не јадел....сокови пие ама вода не баш
   
 7. majamaja

  majamaja Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  5
  nema nemoze za negovo dobro e ke najdes nacin kako da mu dades samo kivito da e omeknato banana NIKAKO taa pravi zapek
   
 8. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  15
  банана ретко јаде ипак е детенце неможиш да му забраниш штом бара греота е,тоа што не сака не можиш да го натераш па што сака нека биде, не па не штом рече и тоа е крај,со сила ако му дајш ке поврати
   
 9. Srnce22

  Srnce22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  0
  Хемороиди

  Помагајте.....досадни се овие хемороиди :sweat:
   
 10. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.791
  ХЕМОРОИД

  Помош-на лекар. Нема друго чаре. Не чекај да се искомплицира работата, колку порано се почне со лечење, толку повеќе шанси да се излечиш без операција. Во меѓувреме, течна храна, супи, салати, овошје, не луто и зачинето, не чипсови и др. грицки, повеќе движење и физичка активност. И кажи си „мечка страв-мене не страв“ :) и на лекар, оти колку повеќе одложуваш, тоа се комплицира. И BTW на никој не му поминале сами од себе.
   
 11. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  1.822
  Хемороиди

  Хемороидите се проширени вени околу анусот.
  Може да бидат внатрешни или надворешни. Народната медицина препорачува кај надворешните хемороиди премачкување со сок од цвекло и мед во однос 1:1 .
  Кај внатрешните треба да се пие чај од подабиче ,ајдучка трева, овчарска торбичка, коњско опавче и црвен кантарион.
  Еднакви количини од билките се мешаат и две лажици од смесата врие две минути во половина литар вода.
  Се трга од огин и се остава да стои 10 мин. а потоа се цеди и се пие засладен со мед.
   
  На Antebellum и snegce им се допаѓа ова.
 12. snegce

  snegce Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2010
  Пораки:
  671
  Допаѓања:
  537
  Леле аман и јас ги имам и сето тоа ми е поради лошата исхрана...јадам премногу суво, не внесувам доволно течности. Кога конзумирам течности го немам проблемот, но онака со тврда столица...А што чувствувате вие после дефекација...мене малку ме чеша и пецка...јас почнав да ставам една маст природна од бозел-мелем...па помага :) Пробајте
   
 13. snegce

  snegce Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2010
  Пораки:
  671
  Допаѓања:
  537
  И сакам да ве прашам всушност каде чувствувате болка? Дали ви е локализирана? Мене ме боли помалку на десната страна на анусот, крвта е свежа, не е помешана со фецесот, ако е помешана, фецесот ќе има црна боја тоа се нарекува мелена. Се јавуваат понекогаш, а некогаш ги нема...Се зависи од храната. Потребни се течности дефинитивно...Ваше мислење ве молам.
   
 14. vendeti

  vendeti Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 декември 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
 15. infinity

  infinity Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2011
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  29
  FACTU маст го има во сите аптеки со се пробав само ова ми помогна
   
 16. Squirrel

  Squirrel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2011
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  413
  ЈАс ќе ви кажам еден друг лек од кој најверојатно ќе се зачудите и ќе помислите дека сум лудача и тропам глупости ама не е така. Во Македонија од скоро време на мулти левел пазарот постојат ВЛОШКИ кои во себе содржат трака од АНЈОН. (за тие што незнаат анјоните се негативно наелектризирани честици)
  Баш денеска во Прилеп се одржа презентација за истите. Влошките се ставаат на задниот дел од гаќите и се носат 8часа,претходно попрскани со вода(како кога пегламе алишта) за да можат да се ослободат анјоните. Првите 2 до 3 недели се менуваат на 8 часа,значи 3 пати во денот,а отпосле секој ден се користи само по една влошка.
  Овие влошки загарантирано помагаат. За подетелни информации или набавка на истиве пишете ми ЛП со задоволство ќе ви објаснам.
  Еве ви линк од страницаа. http://www.winalite.com.mk/index.php?news&nid=3
   
 17. jokerce

  jokerce Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Prvo sto treba e da napravite razlika pommegu porodilni i post porodilni hemoroidi od edna strana i onie koi se aktivirani porano ili podocna i ne se povrzani so bremenost. Jas imam hemoroidi od moja 14-ta godina i za ovie 12 godini nema sto ne sum probal. HIGIENA- da, MAST-da, CAEVI-da, KANTARION-da. Od nekoi bilo podobro a od poveketo poloso. NEVENot go ima vo poveketo masti za hemorodi bideki se racuna deka e dosta efikasen vo namaluvanjeto na iritacijata - megutoa vo mojot slucaj nevenot e kako sol na rana. Moja preporaka e da ne go koristite ona sto pole 2 ili 3 pati nema efekt kaj vas. Probajte poveke masti dodeka ne ja najdete vistinskata. Jas posle dolgo vreme najdov nesto sto mi pomaga i toa HEPPATROMBIN - H mast za proshireni veni. Samo bidete sigurni deka vo poveketo slucai hemoroidite ne mozete da gi izlecite vo celost no mozete da gi kontrolirate kako sekoja hronicna bolest. MOETO ISKUSTVO MI GO GOVORI TOA. So sreka vo pronaoganjeto na lekot.

  [mod-kirilica:1n73ojl4][/mod-kirilica:1n73ojl4]
   
 18. dance.2

  dance.2 Активен член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  дали повторно се појавуваат надворешните хемороидите откако ке се излечат
   
 19. protonce

  protonce Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2012
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  5
  Probaj so mast i caj za hemoroidi od Bilna apteka Matija onde kaj Stara Rampa Kisela Voda. Vo poslednive 4-5 godini samo 2 pati mi se imaat pojaveno, a prethodno na sekoi 3 meseci si imav problemi so hemoroidi, doagase i do krvarenje pa eden doktor da ne go imenuvam pred Klinika ima ordinacija sakse duri i na operacija da me praka.

  Probaj si so ova sigurno ke imas efekt.

  Pozz
   
 20. protonce

  protonce Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2012
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  5
  Probajte so masta za hemoroidi od bilnana apteka matija kaj Kisela Voda....