Лек за хемороиди

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од majamaja, 25 ноември 2009.

 1. protonce

  protonce Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2012
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  5
  Zdravo, kako so napisav i na prethodnite kolegi od forumov, mozes da si probas so masta na onaa travarkata Matija. Ja imas kaj aptekata kaj S.Rampa Kisela Voda. Mene navistina mi pomina, a i kolegi od rabota ja imaat koristeno i site se zadovolni. Jas doagav i do krvarenja i nemorav da odam na operacija kako so drugi mi preporacuvaa.

  Mislam deka bese 250-300 den pred 3 godini posleden pat kupiv.......
   
  На rainbow16 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. DjinTonik

  DjinTonik Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 септември 2012
  Пораки:
  399
  Допаѓања:
  108
  Одсекогаш сум имала тврда столица затоа што јадам многу сува храна и не пијам ич вода, ама сега во последно време имам крв кога одам во вц и еве не можам да се оправам 10 дена ме боли и кога седам и кога одам во вц, ама не ме чеша и пецка туку само ме боли, ваљда се такви тие надворешните. Ми кажаа дека штетат кикирики, лешници и слично ама не прочитав на нет такво нешто. Ке мора да земам некој мелем на природна база додека е на почеток за да не се влоши, велат природните мелеми се подобри затоа што не ја нарушуваат таа микрофлора ли како се вика незнам :?:
   
 3. meli-meli

  meli-meli Активен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  NECEKAJTE PROBAJTE OVA....luge slusajte sega lek za HEMOROIDI deluva odma a se koristi 7 dena...Zemete narendajte kompir polejte edna lazica maslinovo maslo i stavete direkno na hemoroidite drzete cela nok mozete i preku den da pravite ologi...Za vnatresni isto napravete kako povfrit i edno stapce polejte so masl.m. i koristete kako cep zagarantirano pomaga odmaaaaa
   
 4. Polsko

  Polsko Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  780
  Допаѓања:
  472
  Пол:
  Женски
  За лекување на хемороиди природен лек кој брзо и едноставно се подготвува од намирници кои сите ние ги имаме дома – компир и маслиново масло.

  Состојки:

  -1 компир

  -едно лажиче маслиново масло

  Употреба при лекувањето на надворешни хемороиди:

  Компирот изрендајте го на најситно и додадете го маслиновото масло. Солидно количество од така подготвената смеса ставете на газа и поставете ја на анусот. Облогата држете ја цела вечер и наутро извадете ја.

  Употреба при лекување на внатрешни хемороиди:

  Компирот исечете го на кругови. Од еден круг направете стапче. Пресечете ги парчињата од левата и десната страна и она што ќе остане во средина треба да изгледа како стапче. Потопете го во маслиново масло, и поставете го во анусот како чепче да преноќи. Тој ќе омекне и во текот на празнењето ќе излезе сам.
  Овај лек го најдов на интернет и ќе го применам секкао оти неможам никако да се спасам од внатрешни хемороиди, ако некој го применил нека кажи дали му помогнало
   
 5. Zlatko51

  Zlatko51 Нов член

  Се зачлени на:
  1 март 2014
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Што не треба да се јади кога имаш хемороиди и некој лек.
   
 6. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.294
  Допаѓања:
  28.334
  Пол:
  Женски
  Не треба да јадеш солена и зачинета храна,особено црн бибер,луто и кисело,алкохол и цигари и да одржуваш хигиена.После секое вршење голема нужда миј се со сапун Бекутан и млака вода.И почесто движи се.Седечка позиција подолго време не е препорачлива.А од лекови земи од аптека маст Еулатин и чепчиња Факту.
   
 7. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.791
  Не треба да се јаде луто, зачинето, храна со запршка, пржена храна, исто и боранија и сл. Значи-треба диета. Многу течности, ама не газирано (!), не кафе. Вода многу, супи, варива. Има многу видови масти, чепчиња и сл. ама лекот зависи од видот на хемороидите и од тоа во кој стадиум се (на пример, маж ми мораше да се оперира, масти и сл. никако не можеа да му помогнат). Затоа, ако имаш проблеми-на лекар.
  Е сега, прегледот е малку незгоден, ама како што вика еден пријател-од лекар и од адвокат нема срам, ако сакаш да ти помогнат.
   
 8. kristii

  kristii Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  1.644
  Допаѓања:
  1.686
  а некој чај дали има против хемороиди?
   
 9. Consultant

  Consultant Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2014
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  98
  Чај нема има маст кој што се вика факту,треба да пазиш и на тврда столица
   
 10. Polsko

  Polsko Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  780
  Допаѓања:
  472
  Пол:
  Женски
  Најчесто се користи чај од подабче само што е премногу горчлив. Јас колку и да ставав шеќер неможев да го пијам и прекинав. Инаку докторката ми спомна некој маст која многу помагала ама не ми кажа како се вика само ми кажа дека чинела 500 денари. Моментално почнав да користам маст и чепчина факту па да видиме што ќе се случи.
   
 11. ekicka24

  ekicka24 Нов член

  Се зачлени на:
  11 април 2014
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  За проблеми со хемороиди, Ви го препорачувам овој Алое вера лосион-сина крема.Хидратантен производ со смирувачки ефект за лице и тело.Комбинација од 66,5% чист алое вера гел, масло од јојоба, колаген,еластин и витамин Е. Со пријатен мирис и долготраен ефект. За кратко време ја враќа pH рамнотежата на кожата, правејќи ја нежна и мека и ги смирува воспалените вени и хемороиди.
  Инаку https://www.facebook.com/aloeveramacedonia?fref=photo ова е моја страна, а воедно сум и дистрибутер на Алое вера проиводите. Доколку Ви треба некоја информација , или сакате да нарачате пишете ми. Поздрав :)
   

  Прикачени фајлови:

  На anaja1 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.225
  Допаѓања:
  5.204
  Тетка ми ги користеше производите на Форевер, ги плаќаше поскапо, ама многу беше задоволна од нив. Сите се на природна база. :)
   
 13. CCirccik

  CCirccik Нов член

  Се зачлени на:
  31 март 2014
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
 14. protonce

  protonce Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2012
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  5
  Tatko mi ja koristi kremata od d-r Pancic, ja ima vo bilna apteka matija. Prezadovolen e, odma deluva i sprecuva svrab i krvarenje. Navecer nemozese da spie od tolku sto go bolea hemoroidite.
   
 15. Cacuvche

  Cacuvche Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  996
  Допаѓања:
  322
  Пол:
  Женски
  Поминаа 5 месеци од пораѓајот а мене кога одам во вц ме чеша и боли незнам дали се хемороиди ама откако ќе се измијат дури тогаш ми се намалува чешањето и болката дали се хемороиди тоа? Еднаш имав и крв ама многу малку.Оваа состојба е веќе недела дена.
   
 16. Consultant

  Consultant Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2014
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  98
  Тоа е почетна фаза на Хемороиди, ти препорачувам да земеш Fакту Маст и да се мачкаш една до две недели 2 пати на ден, после вц треба добра хигиена без конзумирање на миризливи средства.
   
 17. little-girl

  little-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2011
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Имам 17 години и за прв пат ми излегоа хемороиди (мислам дека се хемороиди пошо ги имам сите симптоми) .. али ме болат .. :/ дали е нормално?
   
 18. Male4ka25

  Male4ka25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2014
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  a dali moze da ja koristat i bremeni zeni. Jas sum vo 9 ti mesec i pred nekoj den mi se pojavija ama epten mnogu me bolat. Pa dali mozam da ja koristam.
   
 19. Male4ka25

  Male4ka25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2014
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  mislev na procto-synalar n kremot za hemoroidi dali smeat da go koristat bremeni zeni????
   
 20. presiosaP

  presiosaP Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  849
  Допаѓања:
  2.198
  и јас имам хемороиди бев на лекар и ми даде маст ХЕПАТРОМБИН Х....од вчера ја ставам 2-3 пати на ден па ке видаме какви резултати ке даде ....