1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лек за хемороиди

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од majamaja, 25 ноември 2009.

  1. Secret.women

    Secret.women Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2020
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    1.526
    Пол:
    Женски
    Za poveke informacii javete se na brojot sto e na slikata
     
  2. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Жени јас после 3от пораѓај ми се појавија хемороидите(надворешни) маки невидени пробав пред некое време со крема од фб ми ги смири ама останаа и повремено се активираат инаку откажав(луто, црн бибер, вино, зачини појаки,) а обавезно по секое одење вц миење со ладна вода оти со тоалет колку и мека да е се надразнуваат и сега купив чај од човек од Неготино 150д шише од 1,5л се пие по 250мл наутро на екс на празен желудник, човекот вика ѓн луѓе аман виделе кај некои засекогаш исчезнувале...
    Еве ви и број мислам и по карго праќа 075511407 Васил
    А за резултати ќе пишам, јас 2шишиња купив
     
  3. Mirka_Miki

    Mirka_Miki Активен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2020
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Дали ви помогна чајот ?
     
  4. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    1.049
    Пол:
    Женски
    Колку е цена и за колку време се исчезна?
     
  5. Asnan Nane

    Asnan Nane Нов член

    Се зачлени на:
    7 април 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Zdravo decki jas imam problemi so hemoroidi i lekot e ednostaven i premnogu efikasen.Edno momce od Stip prave sirup 600 denari e i uste od prvoto konsulmiranje ima efekt bolkata odma isceznuva.Megu vreme treba da izrendate malku kompir i da kapnete nekolku kapki zejti vo kompirot da go zamotate vo gaza i na anusot bolkata isceznuva odma.Proveeereno
     
    На beautys20 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. twilight123

    twilight123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    Семејна, традиционална формула за лекување ХЕМОРОИДИ, направена од природни состојки кои успешно ги одстрануваат долготрајните проблеми со ХЕМОРОИДИТЕ, ПОТКОЖНИ ЧИРОВИ И ФИСТУЛИ.
    Лекувањето е брзо и едноставно, а резултатите се видливи за краток период.☘️

    ✅РЕШЕТЕ ГО ПРОБЛЕМОТ СО ХЕМОРОИДИТЕ НА БРЗ И ПРИРОДЕН НАЧИН❗

    ✉ За нарачки пишете ми во порака
     

    Прикачени фајлови:

  7. MyWorld24

    MyWorld24 Активен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Здрави дечки, да споделам искуство со хемороиди. Јас лично користам JEKODERM (на Галеника) за 2-3 дена ми поминуваат. Сум пробала повеќе масти но само оваа ми помага. :D
     
    На Lepotajce и spacegirl92 им се допаѓа ова.
  8. Lengerda

    Lengerda Активен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2021
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Сок од смокви помага.
    И креми.
     
  9. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Имам веќе неколку години хемороиди надворешни , одвреме навреме чешаат и отекуваат но не се повлекуваат.
    Но еве веќе три дена како имам болка и на допир топче внатрешно но не околу анусот туку во близина накај крајот на задникот, многу боли кога го допирам.
    Дали е можно да е некој внатрешен хемороид оти ако е надворешен треба да е околу анусот а не вака или пак некој чир ?
     
  10. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.975
    Допаѓања:
    7.723
    Пол:
    Женски
    Обично вените се попуштени и надворешно и внатрешно. Болката, отеченоста, чешањето се знаци дека се воспалени. Третманот со креми и чепчиња го смирува воспалението ама не ги лечи трајно, си остануваат како хроничен проблем. Може отокот да се повлече надворешно, а тврдите топчиња може да се и исушени вени кои претходно биле воспалени и отечени. Ќе се повлечат со време.
    Помага се што можеш да сториш за себе а што е од корист за добра циркулација, за јакнење на еластичноста на ѕидовите на крвните садови и за намалување на воспалителните процеси во телото. За ова има и лекови разни што се земаат орално ама и со нив и без нив мора да се задржи некој стил на живот кој е поздрав. Значи движење почесто, да се избегнува континуирано седење и стоење, редовно спортување. Повеќе витамини и свежа храна во обороците, а помалку мрсна, блага и претерано зачинета храна. Тоа не значи да не се јадат ич зачини, зошто има зачини кои се антиинфламаторни како куркумата, циметот, ѓумбирот, кои не треба да се исклучат од исхраната а и лукот и црниот бибер исто се антиинфламаторни ама треба да се додаваат помалку во храната (многу ако јадеш секој ден од нив ќе го влоши проблемот)
     
    На srce-9 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Само болно на допир а сега еве неможам два дена да седнам убаво многу пече се направи топче како тој што го имам хемороид и ненормално ме чеша .
    Се мијам со вода и мачкам факту маст но мислам уште повеќе чеша од него.
    Полудувам ... целиот а анус ми се затвори.
    На каков лекар да се обратам за ова ?
     
  12. beautys20

    beautys20 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2018
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    6.040
    Пол:
    Женски
    Оди на лекар обавезно , мене ми се јавува често така и користам маст Флого од аптека во дебел слој
    Купи и намачкај убаво пред спиење во дебел слој
     
    На srce-9 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.975
    Допаѓања:
    7.723
    Пол:
    Женски
    Гастроентеролог. Или хирург во краен случај.
    Ќе објаснам за тоалетата во вакви случаи, извинете ако е гадно или предетално ама тоа е. Може ќе е од помош..
    После секое одење по голема нужда обавезно миење со гел за туширање и вода. Водата никако топла, млака кон ладна. На крајот од миењето пушти на анусот ладна вода да тече, колку можеш поладна да издржиш. Само на кратко на минутка, колку ладното да направи вазоконстрикција ( се собираат крвните садови). Уште тука под туш со прстите притисни ги назад хемороидите, врати ги внатре во анусот. Потоа стави факту чепче или факту маст внатре во анусот, не само од надвор. Ако се многу воспалени мора и внатре на нив да се делува со чепче, надворешно само не е доволно. Најдобро е чепчето да го ставиш навечер пред да си легнеш, после направена тоалета за да си делува преку ноќ. И кога мачкаш надворешно само маст на анусот, притиснивај ги хемороидите назад во анусот, полесно е во тој момент зашто се лизгави. Тие секако пак ќе си се вратат, ќе подизлезат, ама со редовно мачкање и притисок ќе се исушат побрзо. И колку и да е болно седењето, не избегнувај да седиш на тврди столици. Треба притисок. На даска може да седиш. Ако само лежиш на страна или седиш на меко, полошо ќе е. Факту маста/чепчето пече првите пати, кога ќе се смири воспалението ќе нема да пече толку.
    Јас после пораѓај имав страшно проблем со хемороидите, ова ми го кажаа на хирургија. Аварикон капсули кои ги пијам за вените на нозете исто се за хемороидите, зошто ги зацврстуваат ѕидовите на крвните садови.
     
    На Mumoftwo30, Brucewayne, Snowflake97 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Ептен е за никаде чувството. Нема шанси да се вратат внатре, од претходно што го имав не пече не боли само е надвор како ќесичка а сега другиот е малку подалеку од отворот но како акна поткожна огромна нема шанси да се врати ептен е болно на допир и ненормално пецка и чеша.
    Се измив со вода и ставив факту маст внатре со апликатор и однадвор.
    Цел ден седам на стол на работа по 8 саати.
     
  15. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.975
    Допаѓања:
    7.723
    Пол:
    Женски
    Да некои неможеш да ги вратиш, јасно, тие со време ќе се повлечат сами, дури може и месеци да трае тоа...Континуираното седење (и стоење) на стол е многу лошо за хемороидите. Нозете надолу висат со саати, циркулација никаква во телото. Катастрофа. Мора да се движиш секој ден и да пешачиш.
     
  16. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    @Cosmic Girl @beautys20
    Дали може за во Скопје некој лекар за хемороиди , и приватно нека е .
    За Куманово ненсам дали има.
     
  17. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    509
    Допаѓања:
    477
    Пол:
    Женски
    Јас бев идентичен случај како тебе 7 дена белогент мачкав ама подобрување не видов. Тоа што ми помогна беше Antrolin маст.
     
    На srce-9 и beautys20 им се допаѓа ова.
  18. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.975
    Допаѓања:
    7.723
    Пол:
    Женски
    Приватен гастроентеролог во Ск е и Гастротоп, до европски универзитет се. Освен нив и оние што си ги има во Систина, Ремедика, не знам други.
     
  19. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Имам и белогент дома.
    Ајде демек почнав со факту мастот но откако ќе ставам ми се чини уште повеќе чеша.
    Абе едвај станувам, вака не ме болеше епизотомијата од раѓањето.
    Ме чуди што не есамо околу аналниот отвор туку целосно до крај на задникот набабрено и многу болно на допир.
    Претходно што го имам не беше вака, после чешање излезе надвор од анусот а сега не а осеќам многу болка
     
  20. Bekola

    Bekola Активен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2021
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    На мајка ми оваа крема многу и помогна, сега нема никаков проблем а многу болки имаше, не можеше да седи па нон стоп лежеше. IMG_20211114_182000.jpg