1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лек за цисти на јајниците

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од Viiiiip, 31 јануари 2010.

 1. Viiiiip

  Viiiiip Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  833
  Допаѓања:
  399
  Имам слушнато дека постои некои микс од чаеви кој помага при цисти на јајници... Ако некој знае нека ми пише плс, ми треба за мајка ми :) Благодарам однапред
   
 2. cvet957

  cvet957 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  38
  Не знам колку ке помогне, јас имав раничка и цисти на јајниците.Гинекологот ми препорача контрацептивни таблети бидејки имав и нередовен циклус.Од природните препарати ставав секоја вечер тампон оние што се користат при мензис натопен предходно во кантарионово масло,значи убаво натопено се става вагинално навечер пред легнување.Ова ми се имаше случено одамна но еве сега сум во менопауза и немам ни цисти а раничката одамна ја нема.Нека проба мајкати нема да има никаква штета но само корист, ако не друго барем кантаринот прочистува.Сабајле кога ке го извади тампонот ке види што се има внатре.А инаку цистите ако се водени како ги викаат тие пукаат при мензис и еве јас сум пример навистина ги немам.Пожелно е да може сама да си направи кантарионово масло.Се става само цветот од кантарионот кога е свеж во едно шише од 1,5 л.значи се полни шишето до горе и во него се става литро по можност маслиново ама јас ставив во обичното сончогледово масло се чува 40 дена на потемно место да не биде изложено директно на сонце, се процедува и се користи за се.
   
 3. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  19
  kakvi cisti se
   
 4. Viiiiip

  Viiiiip Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  833
  Допаѓања:
  399
  не се водени цистите...
   
 5. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.451
  Пол:
  Женски
  Многу одамна јас имав операција на ногата и на лузната ставав такво масло со кантарион , домашно направено и многу ми помогна , лузната скоро и да не ми се познава, исто и на лицето ставав имав едно конче и не ми остана лузна.Се става и на рани од мозолчиња. Многу помага тоа масло само јас знам дека се чува 40 дена на сонце, значи на некој прозор кој што е на сонце, да не го фаќа сенка. Така го правеше баба ми.
   
 6. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  19
  viiiip..........kantariovo maslo za cisti ne mislam deka moze da pomogni ali neka proba ne gubi nisto .........jas imam cisti endometrioza i sum ednas operirana i se povtorija odma ......... a za caevi za cisti......ajducka treva, neven i kopriva tri pati na den po 200ml.mesavina od edna supena lazica se poparuva so 200ml.......no vo apoteka mi rekoja deka ne e dobro da se mesaat razlicni caevi nego sekoj nastrana da se izmesa za da ne se gubi sostavot.........pa jas sega go pravam sekoj posebno i otkako ce ostini go mesam zaedno.
   
 7. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  19
  ce probam i jas so kantariovo maslo povtorno,ama sega rabotam na slucajot za da zabremenam i neznam dali smeam... pravev 8 dena denski redev i na sekoj tri sati go menuvav tanponot no seuste se tuka cistite no ne e isto kaj sekogo zatoa neka proba.......
   
 8. dadada

  dadada Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  14
  jas licno sum nemala problem so cisti no moja prijatelka ima policisticni jajnici i nikoj ne i rece deka ke moze da ostane bremena, deka ke ima spontani od sto imase golemi cisti .3 meseci piese caj namesto voda :

  5 lazici cvet od livadska detelina
  10 lazici magdonos
  3 litri voda

  ova sekoj den svezo prigotveno

  i vaginaleti od kantarion gi ima vo aptekite
   
  На babule му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  19
  ova e mnogu tri litri nemozam da gi ispijam edvaj pijam litar i poduena sum...........kakva detelina suva i magdanos suv ili svezi
   
 10. dadada

  dadada Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  14
  SUZETO
  ke si soberis nema vrska dali svezo ili suvo samo cvetot od onaa niska livadska detelina i magdonos sega barem go ima svez vo sekoe vreme ako nemozes 3l barem dva probaj da pies samo nemoj da go varis
  tuku ke ja zovries vodata i ke gi stavis trevkite i vo poklopen sad neka otstojat 30 min .precedi go i imas za cel den nemora da pies voda samo cajot pijaj go.
   
 11. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  71
  kako lek za cisti ja preporacuvam belata ajducka treva,ja ima na zelen pazar i kitka e 30den.a moze i caj od rejsha- pecurka koja ja pijat i luge so poteski bolesti,ja ima isto na zeleno pazarce i kosta 250 den i ima mnogu gaden vkus-i ljuti na grlo no zatoa pak pomaga
   
  На Lina*1 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  19
  sega ce go pocnam da go pijam ovaj lek pravev pauza od drugite lekovi
  dali se pie i vo tekot na menzis, od koga se pocnuva ,a vaginaletite kako, kolku,dodeka pies caj i kolku vreme caj da se pie
   
 13. Poisoon

  Poisoon Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Zdr i,jas imav cista na jajnik no so pomos na eden priroden lek sega sum Ok fala mu na gospod,do togas ne veruvav vo takvi raboti no sega se uveriv....Mozam da ti go kazam brojot od zenata konsultiraj se so nea,taa podobro ke ti objasni...pozz
   
 14. Aries90

  Aries90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2010
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  2
  Мене цистите ми ги снема после два месеци редовно пиење чај од невен. Можеш да пробаш...
   
 15. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  19
  a kakvi cisti ste imale...vodeni cokoladni(endometrioza)
   
 16. Marge

  Marge Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  2.745
  Луѓе овие лекови се за водени цисти или...јас имам водени на десниот јајник,а на левиот имам некоја тумороидна циста (како шсто ми рече гинекологот),прилично голема,али ми рече дека не е нешто опасно,ама ако не се повлече за 1 месец,ке треба да идам на операција...има некој лек природен за тоа?Ај ве молам ако знае некој нешто за тоа нека ми пише
   
 17. peperutka30

  peperutka30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
 18. Marge

  Marge Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  2.745
  Фала многу :)
   
 19. neferiti

  neferiti Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  E pa da vi kazam deka i jas imav cista na leviot jajnik,pa mi go ostrania celiot operativno,posle izvesno vreme mi pronajdoa cisti i na desniot jajnik.Mi prepisaa terapija so kontraceptivni tableti,megutoa paralelno na niv piev caj od ajducka treva,pa fala bogu nemampoveke cisti. :rofl: :rofl:
   
 20. neferiti

  neferiti Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Sepak mislam deka samo ajduckata treva mi pomogna vo lekuvaneto,mislam moeto patesestvie so cistite bese strasno,pa taka ne mi se zboruva za niv no nemozev a da ne go spodelam lekot so vas.