1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лек за цисти на јајниците

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од Viiiiip, 31 јануари 2010.

  1. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    zosto i cveklo, jas ne mozam da go podnesam...gi ima sive sostojki po apotekite
     
  2. bici-xxx

    bici-xxx Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    27
    Marilyn-Monroe ме интересира за лекот со виното и рузмарин дали си го пробала и како се користи ?
     
  3. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Литар бело вино и 3-4 гранчиња рузмарин, може и повеќе, не е на одмет, ама да не се претера за да не горчи.
    Се остава да отстои така, еве пишав претходно месец-дена, но можело и помалку, пример недела, две.
    Наутро се пие по една чашка на гладно срце (ова демек ко истребувачите на алкохолот, по една чашка на утро - да тргне денот :wasntme: ).
     
    На teodorabella и didi1982 им се допаѓа ова.
  4. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    јас долго време имам проблем со тие цистите на јајници и еднаш дури завршив на операција пошо немаше друг излез....иначе женски ако имате цисти фоликули (оние кои пукаат сами), чај од брусница и ништо друго :))
     
    На Belabelinakinder му/ѝ се допаѓа ова.
  5. dlikedevil

    dlikedevil Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    55
    Дечки пошто и јас го имав тој проблем со цисти на двата јајника, и завршив на операција, но сосема случајно дознав за еден чај и отидов у Лесковац (Србија) и си го купив, се вика Biota Amona 3, го пиев 1 недела и кога отидов на гинеколог таа се фати за глава, ми вика не е можно толкави цисти да исчезнат...ете така
     
  6. tikva1

    tikva1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    SEKADE PO FORUMIVE PROCITAV ZA EDNAKVI DELOVI NA CAJ OD ADUCHKA TREVA,NEVEN I KOPRIVA -1 SUPENA LAZICA VO 200 ML. VRELA VODA 3X DEN
     
  7. babule

    babule Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво на сите..јас сум нов член и многу загрижина...пред 2 години ми откријаа дека имам полицистични јајници,,,почнав најпрво со хормонски испитуванја..после тоаа гинекологот ми даде да пијам 6 месеци јасмин апчиња (контацептиви)тогач беше се ок редовно ми идеше 3 месеци после тоа пак поцна исто на 2 3 месеци..ама сега сум загрижена многу зошто сум мажена и немозжам да останам бремена..епијав и кломифен апчиња и ништо ве моилам за совет,,,,ви благодарам однапред...поздрав
     
  8. Zagrizena21

    Zagrizena21 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Здраво како и сите вие и јас имам проблем со тие цисти, млада сум и мн се плашам за иднината моја. Пред една година ми открија циста на јајник која расте и е огромна пробав со цаеви со некои природни препарати ама ништо не ми помогна, погоре некаде прочитав за некој чај од Србоја дали може да ми кажете колку помага тој и за какви цисти е наменет... Благодарам многу... поздрав
     
    На Lina*1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ribce27

    ribce27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    54
    циста на јаници во никој случај не поминува со чај каков и да е,тој што напишал лаже.за лечење на циста докторот треба да каже или се лечи со терапија или се отстранува со операција.позз
     
  10. pepperutka30

    pepperutka30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    Здраво девојки,
    значи вака прво да се разбериме иако сум поддржувач на алтернативната медицина и ја применувам доста во работата цисти на јајници тешко дека со тревки и чаеви можат да се излекуваат.
    Друга работа многу е важно какви се цистите и трето јас сум дијагностицирана со полицистични јајници веќе 12 години. Можам да ви раскажам за моето искуство и мојот случај па сами видете си дали ќе ви помогне. На почетокот тешко ми ја поставија дијагнозата и тоа беше 90% зафатеност од цисти на двата јајници. Во опсервација ановулаторни циклуси и неплодност. Е сега јас од кога памтам за себе си имам редовен циклус како по часовник, на времето многу болен и редовни овулации но нејсе. Имав некој други стресни моменти тој период и многу голем хормонален дисбаланс направив, а од страна на терапија не смеам да примам никакви контрацептиви бидејќи не ги поднесувам. Во тоа време беше експериментално и нестандардно лекувањето за полицистични јајници со тбл. Метформин - тоа са таблети за диабет кои имаат неспецифично дејство и го блокираат растот на цистите, односно се врзуваат со рецепторите и ги уништуваат. Јас веќе 12 години ги пијам, одам на 6 месечни контроли кај проф. Крстевска на ендокринологија бидејќи полицистичните јајници предизвикуваат хиперинсулинемија и таа ја контролирам и во зависност од вредностите на инсулинот ја корегирам терапијата, веќе 12 години немам никакви цисти освен повремени фоликуларни, имам сеуште редовна. нормална, без болки и обилни крварења менструација и редовни овулации со по две јајце клетки. ( редовно одам кај гинекологот). Единствен проблем што го имам е зголемената тежина која и покрај здравиот режим на исхрана кој го имав тешко ја контролирам.
     
  11. ribce27

    ribce27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    54
    moze d ami objasnes sto e policisticni jajnici i kako gi otkrija imase li simptomi?

    [mod-kirilica:22yt0p6r][/mod-kirilica:22yt0p6r]
     
  12. macaangel91

    macaangel91 Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Женски! Нова сум на форумов. Од неодамна разбрав дека имам циста на десниот јајник и кога дознав ми се сруши целиот свет бидејки прв пат отидов и докторкава ми го кажа тоа како да е крај на светот. Цистава била голема околу 5 цм, но била исполнета со бистра течност, но за среѓа не била некоја “лоша“ циста.Ми рече дека е потребна итна хирушка интервенија. Не ми препорача никакви лекарства, а потоа ми рече ден цистава не била опасна. Одтогаш не сум отишла на гинеколог и мислам дека после тоа никогаш нема да отидам. Ве молам за помош.
     
  13. Boom

    Boom Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    10
    Дали ќе можеш во порака да ми пишеш контакт број од жената?
     
    На fairy90 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ferihan

    ferihan Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    dali ke moze da go dobijam brojot na zenata odnapred blagodaram
     
  15. risto...cado

    risto...cado Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    3
    ке можит број и за мене фала
     
  16. Cindarella

    Cindarella Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2010
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    15
    Jas imav cisti samo na desniot jajnik\(mi go otkrija toa pred nekoj 6 7 meseci) vednas potoa po mesec dva mi rekoa deka i na dvatajajnika se javuvaat cisti odnosno mi prognoziraa policisti4ni jajnici i so samoto toa i neplodnos.a ciklusot mi e redoven so bi rekla ko svajcarski casovnik....cistite redovno pukaa i se stvaraa novi jaki bolki koj ne se izdrzuva togas drugarka mi kaza eden lek od majka i .....
    ke vi go napisam pomaga 100%

    Kaktus(rastenie)aloe da bide posar od 3 godini i da ne bide polevano so voda 5 dena...vo cvekari se naoga
    500gr frank kafe na nego obavezno da pisuva ciklorija
    450gr sake od pita....se naoga na pazarite
    700gr crno domasno vino bez hemikalii da e i sto e mozno postaro
    450gr 96% alhohol se kupuva vo apteka
    40gr polenov prav (zrnca da se) isto ima vo apteka
    20gr mlec od apteka

    nacin na podgotovka

    300gr listovi od kaktusot da im se otstranat bockite da se izmijat i da se somelat vo masina za meso..taka someleni zaedno so site ostanati sostojki se mesaat i se stavaat vo frizider da otstojat 5 dena..posle petiot den se cedat niz gaza i se sobira sokot vo stakleno sise i otstojuva uste 5 den...

    se pie

    prvata nedela po edna mala kafena lazi4ka da ne se jade eden saat pred da se zeme i da ne se jade eden saat otkako ke se zeme

    vtorata nedela pa se dodeka ne se ispie celata doza se pie 3 pati na den po edna golema supena lazi4ka da ne se jade eden saat pred da se zeme i da ne se jade eden saat otkako ke se zeme

    se pravi pauza od 3 meseci...pa se prodolzuva ma da nema da vi treba posto posle celava doza bukvalno se gubat site cisti koga otidov na pregled doktorot mi re4e deka ova e cudo....
    a ne mozev da ostanam ni bremena ,sega sum bremena vtor mesec i se nadevam deka ke vi pomogne ova kolku sto mi pomogna mene ;)
     
    На Соња12, ViktorijaMari и ferihan им се допаѓа ова.
  17. Adriana-Kav

    Adriana-Kav Нов член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Zdr na site sakam da ve prasam dali nekoj imal iskustvo so endometrioza? Vo poslednite 15 god se borev so cokoladni cisti dva pati me pravea operacija sega imam endometrioza uste postrasno od cistite bolki imam po 12 dena pred 5 meseci bev pak na operacija endometriozata mi bese prosirena na crevata moraa da me cistat bese podobro ama eve sega pak pocnuva bolki vo stomakot desnata strana na karlicata i sega vece me faca panika smaceno mi e vece od operacii!!!! :worried: Dali nekoj znae nekoj lek za endometrioza ili ima li nekoj so licno iskustvo i kako se spravuva so problemot ? Blagodaram ...
     
  18. DiaCor

    DiaCor Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2013
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    27
    Секогаш на тебе ти се отстранува дел од последициве. Ендометриозис е последица на хормонски порометувања. Хормонски пореметувања директни се последици на долгогодишни инфективни процеси. Латентни (скриени) инфекции на полови органи не се лесни за дијагностицирање. Причинители ги има разни: од вируси до бактерии и паразити. Најчесто вируси од група на коксаки тип „Б“ или некој од херпес вируси; од бактерии најчесто кламидија и гарднерела и сл.
    За жал повторно ќе ти се појави бидејки причинителот не ти е дијагностициран. Причинителот не се лечи со хируршки зафати. А како ти се вика докторот?
     
  19. Adriana-Kav

    Adriana-Kav Нов член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Od pocetokot na mojot problem so cistite pa sega i problemot so endometriozata se grizi i operira DR-Badgakov-Sistina .
     
  20. Florenca

    Florenca Активен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2013
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    Ми падна во очи кога прочитав дека сакаш да забремениш , па дали смееш да ставаш тампон со кантарионово масло. Јас кога сакав да забременам за второ дете , неможев да останам цела година бремена. Кога отидов на лекар докторката ми рече дека имам цисти на јајниците и тоа допринесува пореметување на хормоните , и затоа неможам да останам бремена. Ми рече , штом ги средиме цистите ке си останеш без проблем бремена. Па ете сакав ова да го имаш во предвид дека можеби треба прво да ги средиш цистите , па потоа да останеш бремена. :!:
    Ми даде да пијам некои таблети три месеци редовно , мислам дека беа некоја врста на контрацепција . Штом завршиф со терапијата , уште првиот месец забременив. :up: