1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Листа феминистички мисли

Дискусија во 'Насмевка' започната од ivance5, 27 јули 2010.

 1. ivance5

  ivance5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  196
  1. Мислам, затоа не сум мажена. (Лиз Винстад)

  2. Мажите ги легнуваат ама жените ги ебат. (Квентин Крисп)

  3. Кога некој маж оди на состанок, тој се прашува дали ке има среќа. Жената тоа веќе го знае. (Фредерик Рајдер)

  4. На жената и треба причина за да има секс а на мажот место. (Били Кристал)

  5. Зошто Господ им ја одзел на жените смислата за хумор?-За да можат да ги сакаат мажите а не да им се смеат.

  6. Ми се допаѓаат зборовите на мажите за да имаат секс со нас:"Те молам, само ќе го ставам на една минута"- Што сме ние жените, микро-бранови печки? (Беверли Минкинс)

  7. Жената има двапати поголем апетит од мажот, четири пати повеќе од него сака да има секс и за осум пати е поинтелигентна од него. (стар санскритски натпис)

  8. Штотуку добивме совет како да натераме некој маж да оди исправено: треба да му ги тргнеме рацете за да не мастурбира. (Џејн Вагнер)

  9. Мажот го заборава последниот бакнеж а жената се уште го памти првиот (Реми де Гурмант)

  10. Потребни се само две нешта за да биде Жената среќна.Едниот е да ја оставиш да мисли дека се и е дозволено а вториот е да и го дозволиш тоа. (Линдон Џонсон)

  11. Зад секој успешен маж стои изненадена жена. (Марион Пирсон)

  12. Зошто да се омажам и да живеам мизерно кога можам да останам немажена и да им го загрозувам животот на илјадници други. (Кери Сноу)

  13. Ако во политиката сакате да слушнете нешто што е веќе кажано, само прашајте маж. А,ако сакате нешто да е направено како што треба прашајте некоја жена. (Маргарет Тачер)

  14. Негирањето е повторување на несаканите вистини. (барон Едит Самерскил)

  15. Ако мажите можат да управуваат со светот,зошто тогаш не престанат да носат вратоврски. Колку е интелигентно да се започне денот со врзување мал чвор околу вратот? (Линда Елерби)


  16. Јас сум најдобра куќна помошничка. Секогаш кога ке оставам некој маж ја зачувувам неговата куќа. (Заза Габор)

  17. Жената без маж е како риба без велосипед. (Глорија Стајнем, феминистка и писателка)

  18. Единственото нешто што треба да го запамети секоја жена е дека ниту еден маж не им дава моќ,туку дека секоја од нив сама ја зема. (Розен Бар)

  19. Никогаш не сум знаела што е тоа феминизам. Знам само дека луѓето ме викаат феминистка секогаш кога ке кажам нешто што ме прави различна од чергиче за нозе. (Ребека Вест,Кларион)

  20. Досега не успеав да одговорам на најголемото прашање: Што сакаат жените? (Зигмунд Фројд)

  21. Сите мажи се лудаци а оној што ги анализира се вика филозоф.

  22. Мажот е домашно милениче кое, ако се однесувате добро кон него може да го научите на многу работи. (Џили Купер)

  23. Еден маж во куќа вреди колку двајца мажи на улица. (Ме Вест)

  24. Мажите вредат онолку колку што ке платите за нив. (Ливаксана Трој)

  25. Мажите не стануваат попаметни кога стареат. (Клодет Колбер)

  26. Секој маж треба да биде Џо Меккарти за да биде наречен безмилосен. Еднинственото нешто што треба да направат жените е да те остават да чекаш. (Марлон Томас)
   
  На Ruby.rose, gothchick, Saxobeat и 8 други им се допаѓа ова.
 2. Iki.Olsen

  Iki.Olsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  115
  закон, посебно 5. Зошто Господ им ја одзел на жените смислата за хумор?-За да можат да ги сакаат мажите а не да им се смеат.
   
  На unhappyy му/ѝ се допаѓа ова.
 3. zvezdakoska

  zvezdakoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  60
  :y: :y: :y:
   
 4. TheKiketoo

  TheKiketoo Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  883
 5. RedRose97

  RedRose97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2010
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  158
  Браво за тие мисли еве некои и од мене:

  Зад секој успешен маж стои уште поуспешна жена.
  Дај и на жена 10 совети, на крај ќе го послуша 11-тиот-својот.
   
  На Rock-a-Fella и unhappyy им се допаѓа ова.
 6. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  124
  4,5,9 и 11 се закон
   
 7. skygirl

  skygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  153
  :D Сите се точни. :y:
   
 8. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  сите ми се интересни. Особено многу ги сакам феминистичките мисли, поради една професорка во средно. Секогаш викаше : Господ го создал мажот, ама после дошол до подобра идеја и ја направил жената. :lol:
   
  На Shery му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Што рекол Господ кога го создал мажот?
  -Можам јас и подобро!- и ја создал жената :D
   
  На sadangel, sweetGirl123 и 1209 им се допаѓа ова.
 10. puflaa

  puflaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  23
  1, 2 и 19 дефинитивно најдобрии !!!
   
 11. macaaaaa

  macaaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  267
  Не дозволувај мислите на мажот да залутаат некаде, премали се за да бидат сами надвор.
  Кога бираш одбери помлад маж, исто е, секако нема никогаш да созрее.
  Мажите се сите исти. Имаат различна надворешност само за да ги разликуваме еден од друг.
  Дефиниција за „Стар ерген“- маж кој ја пропуштил шансата да унесреќи некоја жена.
  Зошто мажите сакаат да се оженат со девица? - За да не слушаат критики.
  Што е заедничко за годишнина од брак, вц-шолја и клито**с? -Мажите секогаш ги промашуваат.
  Разлика меѓу маж и свиња? - Свињата не се претвара во маж ако се напие.
  Што е заедничко за маж и сперматозоид? - Имаат шанса 1 : 1 000 000 да станат човек.

  Гол маж стои пред огледало и се фали на жената - Да ми беше уште 5цм подолг ќе бев како царот Лазар. Жената - А да ти беше 5цм пократок ќе беше како царицата Елена :)
   
 12. macaaaaa

  macaaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  267
  :)
   

  Прикачени фајлови:

  • nekada.jpg
   nekada.jpg
   Големина на фајлот:
   71,8 KB
   Прегледи:
   451
  • Use less man.jpg
   Use less man.jpg
   Големина на фајлот:
   165,2 KB
   Прегледи:
   445
  На Saxobeat, sadangel и sweetGirl123 им се допаѓа ова.
 13. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  645
  Зошто мажите имаат влакна на градите.....?
  Затоа што се пички во душата...... :D
   
  На velesanka, Forgotten, Angel4e123 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  Еве нешто и од мене :)
  ,, Жената останува без зборови само кога се бакнува ,,
  ,, Препуштете им ги убавите жени на луѓе без фантазија ,,
  ,, Жените во спортот трчаат побавно од мажите само затоа што сакаат да бидат подолго гледани ,,
  ,, Жените немаат потреба да мислат, тие знаат ,,
  ,, На жената и е потребен само еден мал знак, еден миг, невидлив детал, мала причина, а потоа све прават сами: љубат, патат, се надеваат, сонуваат и плачат,,
  ,, Единствен начин жената да биде верна е или да биди заљубена или грда ,,
  ,, Жената во рајот забранетиот плод го загризала 10 мин пред мажот, и од тогаш ги сочувала тие 10 мин предност ,,
  ,, Било да ве одбија или прифати, жената е секогаш среќна што ја посакувате ,,
  ,, Жената и супата не треба да се оставаат да чекаат ќе се изладат ,,
  ,, Со жените е исто како и со оружјето - опасни се во рацете на почетник ,,
   
  На MonNy.B, sadangel, annnni и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  жената е створена од реброто на мажот, а не од ногата за да биде газена, ниту од главата па да биде надмоќна, туку од градите за да биде равноправна испод раката за да биде заштина и блузи срцето за да биде сакана.
   
  На the.one и sonce777 им се допаѓа ова.
 16. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.984
  Допаѓања:
  4.841
  Пол:
  Женски
  дури и планетата земја е во женски род

  Еден маж никогаш не е толку слаб кога една жена му кажува колку е силен
  (a men is never so weak as when a women is telling him how strong he is)

  Жените секогаш се грижат за работите кои мажите ги забораваат,
  мажите секогаш се грижат за работите кои жените ги паметат

  (women always worry about the things that men forget; men always worry about the things that woman remember)

  И една изрека од сексот и градот од Саманта:
  Woman are for friendship, men are for fucking!!!!!!
  :D :D :D
   
 17. ehrgeizig123

  ehrgeizig123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  427
  Допаѓања:
  157
  11 го знам како зад секој успешен маж стои уште поуспешна жена :)
   
 18. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  Кога жените се депресивни или јадат или одат на шопинг. Мажите пак поведуваат војна !!!!!
  Елајн Бослер
   
 19. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  - Можете ли да го замислите светот без мажи? Нема криминал, а насекаде среќни дебели жени - Никол Холандер :))
   
 20. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  Не се расправај со жена која чита. Многу е веројатно дека таа умее и да мисли.
   
  На mysterious, sadangel и missperfect им се допаѓа ова.