1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Литарски шампони

Дискусија во 'Коса' започната од jagodka.18, 23 јануари 2015.

  1. jagodka.18

    jagodka.18 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    607
    Девојки постојано ја читам категоријата Коса и досега немам наидено на ваква тема. Знам дека има тема Шампон и регенератор но, сепак мислам дека и на оваа тема би се развила дискусија. Ако мислите дека е непотребна или дупла-клуч.
    Имено, сите знаеме за литарските шампони и многу од нас сигурно ги користат. Цената не соодвестува со квалитетот и не е мерило за истиот, не значи дека ваквите шампони се ефтини па затоа не се добри ..
    Ме интересира Вашето мислење и искуство со ваквите шампони , дали се добри, која марка , Афродита, Херба , Хера и тн..
     
  2. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Од Афродита нај ефикасен е шампонот со коприва бидејќи содржи пантенол , исто ефикасен е и од лук, од Хера го имам користено само од коприва и тој ми одговараше на косата, нема врска што се ефтини ако се добри , не е секогаш поскапата цена мерило и гаранција за добар квалитет .
     
    На jagodka.18, Eli23 и Adina им се допаѓа ова.
  3. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.219
    Пол:
    Женски
    Многумина велат дека литсрскиот не е шампон, па неретко ме предомислуваат. А што знам може и не е.
     
  4. mila1111

    mila1111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Go imam koristeno od Afrodita so luk i mene ne mi odgovarase, mi ja presusi kosata i edvaj ja rascesluvav
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    После бременост косата ми опаѓаше многу, па почнав да го користам од Афродита од лук. Многу ми помогна, задоволна сум...
     
    На Mia.MGK и jagodka.18 им се допаѓа ова.
  6. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Ги имам користено ваквите и не бев ич задоволна. После миење косата ми беше како лепак да сум и ставила, исто ми беше и многу сува и заплеткана.
     
  7. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.437
    Допаѓања:
    1.449
    Повеќето од оние кои користат, се соочуваат со проблеми после користење на вакви големоколичниски шампони. Тоа е така бидејќи во нив често нема силикони, сулфати и слични работи кои дополнително придонесуваат за мрсење на косата, а со оние другите шампони тоа не го забележуваме бидејќи овие супстанци го обложуваат влакното и му даваат привремен изглед на здраво влакно, а тоа воопшто не е така. Откако ќе престанете да ги користите шампоните со силикони и сулфати, косата ќе почне да ви се плетка и замрсува, но тоа е така додека сама не се избори за да може сама да се регулира без потребата од нив. Затоа, ако од овие шампони не добиете резултати или резултатите се многу лоши, почекајте неколку миења па потоа проценете дали шампонот е добар или не.
     
  8. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Братучед ми е фризер и ми има кажано дека баш тие шампони се наjдобри за косата.
    Мене наjмногу ми одговара на Афродита од лотос, дури немам ни потреба од регенератор, до толку ми ja прави косата нежна, лесно се расчешлува ама jaс пак ставам и пре пре убаво мириса.
    Го имам пробано оноj од Бреза ама не ми одговара, не ми мириса убаво а и на мокра коса чешел да ставиш е речиси невозможно.
     
    На OmniaVanitas му/ѝ се допаѓа ова.
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Го користев на Афродита против опаѓање некое време имаше некој ефект но згора на тоа ми се појави првот и косата ми порасна побрзо.
     
  10. mareane

    mareane Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    8.227
    Допаѓања:
    260.082
    Пол:
    Женски
    Јас во последно сум задоволна од тие на Афродита.Прв пат зедов од тој од лук против опаѓање баш поради фалењето на форумов. Потоа пробав и од коприва и мене лично ми се ок .Дури и помалку ми се мрси косата.
     
  11. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.085
    Допаѓања:
    11.235
    Ги користиме и не мислам дека се лоши. Не сум забележала некој лош ефект од нив.
     
  12. Ицолгудбејбе

    Ицолгудбејбе Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2015
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    Uh..Na kraj ispadna deka "litarskive " kade kade se podobri od "skapive sranja' Blagodarenie na Wash n go i Elselve BEZ KOSA KE OSTANEV...:) Sega si kupuvam sampon od breza i maka nemam..Ne mi ja sushi kosava,kako ostanative..
     
    На Rama и OmniaVanitas им се допаѓа ова.
  13. kola4ence

    kola4ence Активен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2016
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    И јас користам од бреза добри се да али многу ми се мрси косата може ли да е од шампонот?:|
     
  14. Ицолгудбејбе

    Ицолгудбејбе Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2015
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    Probaj zamenija so sampon od kamilica :) i toj e mn dobar..A i gledaj poretko da ja mies.:)
     
    На kola4ence му/ѝ се допаѓа ова.
  15. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.633
    Пол:
    Женски
    Мајка ми најмногу ги купува тие во големи пакувања само за да не се замара секој месец или секои 2-3 недели по продавници. Тој го купуваш и трае извесен предиод за разлика од маливе кои се трошат многу брзо па тамам ти текнало да влезеш да се бањаш и сфаќаш дека си останал без шампон. Ја ги имам користено на Афродита со лук , мислам дека и Џонсон имаат такви големи пакувања , некои рандом од Кам што се но нејм и сл.

    Генерално од шампон немам осетено некоја голема разлика во косата освен на времето кога користев медицински Нирел против опагање. Битно ми е убаво да мириса и убаво да прави пена. Џонсонот не ми се свиѓаше баш ради тоа што не прави пена убава .

    Генерално немам проблем со расчешлување на косата , но без разлика каков шампон и да користам секогаш после тоа ставам маска за коса тоа ми е навика без која неможам да си го замислам бањањето. Многу зависи и косата колку е третирана, мајка ми на пример бидејки е фарбана ако не стави балзам косата ни под разно не може да ја расчешла.

    Мислам дека се е реклама во поглед на тоа дека шампонот ке ти ја направи сјајна или јака косата. Неговата примарна намена е да ја исчисти косата од нечистотии и да нема негативен ефект на скалпот на главата,бидејки имам приметено од некои шампони знае да ми се напраи перут на кој инаку не сум склона. Така да многу е битен составот на шампонот и многу е битно да се најде некој кој ќе одговара на кожата на главата.
     
  16. Mia.MGK

    Mia.MGK Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2016
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    256
    Пол:
    Женски
    Јас користам литарски шампон од коприва и сум многу задоволна ,имам и користено афродита од лук ,многу ми ја сушеше косата ама не беше лош прекрасно мирисаше ..
     
    На MiloMalo и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  17. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Сестра ми користи литарски шампон Хера (од бреза) и задоволна е. На неа секаков шампон и одговара. Се мислам и јас да почнам да користам таков. Поисплатливи се тие шампони.
     
  18. My Make Up Bag M

    My Make Up Bag M Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2016
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    423
    Пол:
    Женски
    Јас имам искуство со литарските шампони на Афродита. Мирисот им е супер и одлично е тоа што имаш голема количина па не мора да одиш во продавница често. Но јас немам баш добро искусво со нив. Го користев тој од портокал и лимунова трева, чисти добро но мене ми ја суши премногу косата. Исто го користев и шампонот од кокос, тој мириса многу убаво, и косата е мека ,добро исчистена ,но мене ми направи многу првут и се разочарав и од него. Дефинитивно повеќе нема да купувам литарски шампони. За мене идеален е Pantene 2in1 , штета што нема литарски од него.
     
  19. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    5.313
    Пол:
    Женски
    Го има користено литарскиот од АЛКАЛОИД од коприва и презадоволна сум, Коста бујна, лелеава, нема сврбеж, иритации, ниту пак заплеткување. Во комбинација со било кој генератор делува свежо и чисто. Брезата ја користев додека бев бремена и доев, дотолку траеше, како благ шампон погоден за честа употреба, макар што во тој период косата ми стана доста сува, па еднаш неделно миење беше доволно. Ккао и да е, шампонот од коприва е супер и е фундамент за секоја смеса против паѓање на коса.
     
  20. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    Јас користам последниве неколку месеци на Афродита Козметикс.
    Ги има секаде по поголемиве маркети.
    Зимам за мрсна коса.И највеќе ми се исплати ваков шампон бидејќи мијам коса на два дена, а доста ја шампонирам.Дур не направам пениште и не се истрљам убаво 2-3 минути не ја плакнам косата.
    Овие ги користам наизменично бидејќи ми се заситува косата лесно и не делува шампонот.
    E4418EC6-E435-4386-9927-F45297515F1F.jpeg
    7C211183-0633-42F7-B50E-2527C712F630.jpeg
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.