Литарски шампони

Дискусија во 'Коса' започната од jagodka.18, 23 јануари 2015.

 1. jagodka.18

  jagodka.18 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 март 2013
  Пораки:
  844
  Допаѓања:
  606
  Девојки постојано ја читам категоријата Коса и досега немам наидено на ваква тема. Знам дека има тема Шампон и регенератор но, сепак мислам дека и на оваа тема би се развила дискусија. Ако мислите дека е непотребна или дупла-клуч.
  Имено, сите знаеме за литарските шампони и многу од нас сигурно ги користат. Цената не соодвестува со квалитетот и не е мерило за истиот, не значи дека ваквите шампони се ефтини па затоа не се добри ..
  Ме интересира Вашето мислење и искуство со ваквите шампони , дали се добри, која марка , Афродита, Херба , Хера и тн..
   
 2. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  4.393
  Допаѓања:
  46.692
  Пол:
  Женски
  Од Афродита нај ефикасен е шампонот со коприва бидејќи содржи пантенол , исто ефикасен е и од лук, од Хера го имам користено само од коприва и тој ми одговараше на косата, нема врска што се ефтини ако се добри , не е секогаш поскапата цена мерило и гаранција за добар квалитет .
   
  На jagodka.18, Eli23 и Adina им се допаѓа ова.
 3. Sahlene

  Sahlene Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2015
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.213
  Пол:
  Женски
  Многумина велат дека литсрскиот не е шампон, па неретко ме предомислуваат. А што знам може и не е.
   
 4. mila1111

  mila1111 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  484
  Допаѓања:
  391
  Пол:
  Женски
  Go imam koristeno od Afrodita so luk i mene ne mi odgovarase, mi ja presusi kosata i edvaj ja rascesluvav
   
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. chocolade

  chocolade Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2014
  Пораки:
  2.209
  Допаѓања:
  6.871
  Пол:
  Женски
  После бременост косата ми опаѓаше многу, па почнав да го користам од Афродита од лук. Многу ми помогна, задоволна сум...
   
  На Mia.MGK и jagodka.18 им се допаѓа ова.
 6. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  4.768
  Допаѓања:
  26.310
  Ги имам користено ваквите и не бев ич задоволна. После миење косата ми беше како лепак да сум и ставила, исто ми беше и многу сува и заплеткана.
   
 7. OmniaVanitas

  OmniaVanitas Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  1.335
  Допаѓања:
  1.280
  Повеќето од оние кои користат, се соочуваат со проблеми после користење на вакви големоколичниски шампони. Тоа е така бидејќи во нив често нема силикони, сулфати и слични работи кои дополнително придонесуваат за мрсење на косата, а со оние другите шампони тоа не го забележуваме бидејќи овие супстанци го обложуваат влакното и му даваат привремен изглед на здраво влакно, а тоа воопшто не е така. Откако ќе престанете да ги користите шампоните со силикони и сулфати, косата ќе почне да ви се плетка и замрсува, но тоа е така додека сама не се избори за да може сама да се регулира без потребата од нив. Затоа, ако од овие шампони не добиете резултати или резултатите се многу лоши, почекајте неколку миења па потоа проценете дали шампонот е добар или не.
   
 8. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.901
  Пол:
  Женски
  Братучед ми е фризер и ми има кажано дека баш тие шампони се наjдобри за косата.
  Мене наjмногу ми одговара на Афродита од лотос, дури немам ни потреба од регенератор, до толку ми ja прави косата нежна, лесно се расчешлува ама jaс пак ставам и пре пре убаво мириса.
  Го имам пробано оноj од Бреза ама не ми одговара, не ми мириса убаво а и на мокра коса чешел да ставиш е речиси невозможно.
   
  На OmniaVanitas му/ѝ се допаѓа ова.
 9. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  20.005
  Допаѓања:
  130.242
  Пол:
  Женски
  Го користев на Афродита против опаѓање некое време имаше некој ефект но згора на тоа ми се појави првот и косата ми порасна побрзо.
   
 10. mareane

  mareane Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  3.482
  Допаѓања:
  171.901
  Пол:
  Женски
  Јас во последно сум задоволна од тие на Афродита.Прв пат зедов од тој од лук против опаѓање баш поради фалењето на форумов. Потоа пробав и од коприва и мене лично ми се ок .Дури и помалку ми се мрси косата.
   
 11. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.576
  Допаѓања:
  6.574
  Ги користиме и не мислам дека се лоши. Не сум забележала некој лош ефект од нив.
   
 12. Ицолгудбејбе

  Ицолгудбејбе Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2015
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  1.133
  Пол:
  Женски
  Uh..Na kraj ispadna deka "litarskive " kade kade se podobri od "skapive sranja' Blagodarenie na Wash n go i Elselve BEZ KOSA KE OSTANEV...:) Sega si kupuvam sampon od breza i maka nemam..Ne mi ja sushi kosava,kako ostanative..
   
  На Rama и OmniaVanitas им се допаѓа ова.
 13. kola4ence

  kola4ence Активен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2016
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  50
  Пол:
  Женски
  И јас користам од бреза добри се да али многу ми се мрси косата може ли да е од шампонот?:|
   
 14. Ицолгудбејбе

  Ицолгудбејбе Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2015
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  1.133
  Пол:
  Женски
  Probaj zamenija so sampon od kamilica :) i toj e mn dobar..A i gledaj poretko da ja mies.:)
   
  На kola4ence му/ѝ се допаѓа ова.
 15. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.069
  Допаѓања:
  35.458
  Пол:
  Женски
  Мајка ми најмногу ги купува тие во големи пакувања само за да не се замара секој месец или секои 2-3 недели по продавници. Тој го купуваш и трае извесен предиод за разлика од маливе кои се трошат многу брзо па тамам ти текнало да влезеш да се бањаш и сфаќаш дека си останал без шампон. Ја ги имам користено на Афродита со лук , мислам дека и Џонсон имаат такви големи пакувања , некои рандом од Кам што се но нејм и сл.

  Генерално од шампон немам осетено некоја голема разлика во косата освен на времето кога користев медицински Нирел против опагање. Битно ми е убаво да мириса и убаво да прави пена. Џонсонот не ми се свиѓаше баш ради тоа што не прави пена убава .

  Генерално немам проблем со расчешлување на косата , но без разлика каков шампон и да користам секогаш после тоа ставам маска за коса тоа ми е навика без која неможам да си го замислам бањањето. Многу зависи и косата колку е третирана, мајка ми на пример бидејки е фарбана ако не стави балзам косата ни под разно не може да ја расчешла.

  Мислам дека се е реклама во поглед на тоа дека шампонот ке ти ја направи сјајна или јака косата. Неговата примарна намена е да ја исчисти косата од нечистотии и да нема негативен ефект на скалпот на главата,бидејки имам приметено од некои шампони знае да ми се напраи перут на кој инаку не сум склона. Така да многу е битен составот на шампонот и многу е битно да се најде некој кој ќе одговара на кожата на главата.
   
 16. Mia.MGK

  Mia.MGK Активен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2016
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  253
  Пол:
  Женски
  Јас користам литарски шампон од коприва и сум многу задоволна ,имам и користено афродита од лук ,многу ми ја сушеше косата ама не беше лош прекрасно мирисаше ..
   
  На MiloMalo и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 17. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.304
  Пол:
  Женски
  Сестра ми користи литарски шампон Хера (од бреза) и задоволна е. На неа секаков шампон и одговара. Се мислам и јас да почнам да користам таков. Поисплатливи се тие шампони.
   
 18. My Make Up Bag M

  My Make Up Bag M Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2016
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  419
  Пол:
  Женски
  Јас имам искуство со литарските шампони на Афродита. Мирисот им е супер и одлично е тоа што имаш голема количина па не мора да одиш во продавница често. Но јас немам баш добро искусво со нив. Го користев тој од портокал и лимунова трева, чисти добро но мене ми ја суши премногу косата. Исто го користев и шампонот од кокос, тој мириса многу убаво, и косата е мека ,добро исчистена ,но мене ми направи многу првут и се разочарав и од него. Дефинитивно повеќе нема да купувам литарски шампони. За мене идеален е Pantene 2in1 , штета што нема литарски од него.
   
 19. BlackNight

  BlackNight Популарен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2016
  Пораки:
  786
  Допаѓања:
  4.061
  Пол:
  Женски
  Го има користено литарскиот од АЛКАЛОИД од коприва и презадоволна сум, Коста бујна, лелеава, нема сврбеж, иритации, ниту пак заплеткување. Во комбинација со било кој генератор делува свежо и чисто. Брезата ја користев додека бев бремена и доев, дотолку траеше, како благ шампон погоден за честа употреба, макар што во тој период косата ми стана доста сува, па еднаш неделно миење беше доволно. Ккао и да е, шампонот од коприва е супер и е фундамент за секоја смеса против паѓање на коса.
   
 20. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.892
  Допаѓања:
  19.658
  Пол:
  Женски
  Јас користам последниве неколку месеци на Афродита Козметикс.
  Ги има секаде по поголемиве маркети.
  Зимам за мрсна коса.И највеќе ми се исплати ваков шампон бидејќи мијам коса на два дена, а доста ја шампонирам.Дур не направам пениште и не се истрљам убаво 2-3 минути не ја плакнам косата.
  Овие ги користам наизменично бидејќи ми се заситува косата лесно и не делува шампонот.
  E4418EC6-E435-4386-9927-F45297515F1F.jpeg
  7C211183-0633-42F7-B50E-2527C712F630.jpeg
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.