1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Логика...

Дискусија во 'Психологија' започната од Angelche, 25 мај 2010.

 1. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Зборот ЛОГИКА од старогрчки .....λόγος (логос), првобитно значел збор или она што се зборува, (но исто така и мисла или расудување) се занимава со проучување на критериумите за проценка на аргументи за да може да направи разлика помеѓу добар и лош аргумент.

  Колку често ја употребувате логиката во секојдневните и обични ситуации?
  Или се потпирате на првото што ќе ви текне, да не губите време?
  Ја користите ли тривредносната логика, каде постојат три вистинити вредносто: точно неточно и некоја трета?
  Или ја користите двојната логика која дозволува само точно и неточно?
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Значи вака: на тие прашања со вредностите не би знаела да ти одговорам затоа што појма немам што е тоа (за жал не учев логика). Ама кога се работи за логика мноооооооогу ја користам, некогаш дури и претерувам и ми се чудат другите од кај сум добила таков заклучок. Не ме разбираат некогаш. Ама јас си се разбирам :lol:
   
 3. Angel.in.dark

  Angel.in.dark Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2010
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  25
  Колку често ја употребувате логиката во секојдневните и обични ситуации?
  Логика користам секогаш, па дури и сега во постов може да употребам.
  Или се потпирате на првото што ќе ви текне, да не губите време?
  Неможе да се очекува нешто такво од мене.
  Ја користите ли тривредносната логика, каде постојат три вистинити вредносто: точно неточно и некоја трета?
  Или ја користите двојната логика која дозволува само точно и неточно?

  Ја користам тривредносната логика затоа што секогаш има и трета опција. :rofl:

  Исто и јас како и Хипица, многу ја користам логиката и другите не ме разбираат ама важно јас си се разбирам и прва добивам заклучок за било што. :rofl:
   
 4. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Многу често користам логика во секакви ситуации.
  И јас ја немам учено па затоа на последните две прашања не одговарам.
  Сакав само да кажам мојата логика не можам да си ја сватам, некоја работа на која што и треба повеќе мозгање одма ја свакам и го знам заклучокот , додека на некоја попроста ми треба време за да ја сватам и татко ми често ми вели '' ти работите си ги правиш покомплицирани место да ги поедноставиш ''
  Секогаш гледам да има повеќе опции , можеби на првата работа што ќе ми текне не е идеална , но некогаш знам и тоа прво што ќе ми текне на памет да го кажам.
  Кога ќе учам за ова поубаво ќе се изразам.
   
 5. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  150
  секогаш користам логика. На се гледам вака: има 2 работи 2 заклучока секогаш се гледа како едната работа што ќе ја одберам влијае на некое одредено нешто како другата и потоа ја избирам таа што сметам дека е подобра.
  немам учено логика ни филозофија, ама нема ни потреба секогаш се водам според ова. Голем логичар сум :)
   
 6. Camellia

  Camellia Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2010
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  10
  Немам учено логика, но мноогу често ја користам и многу ми користи :D
  Се потпирам на мои размислувања за нештото со предходни знаења( не е важно од кај ми се` важно логично да биде). :)
   
 7. bona

  bona Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  276
  Колку често ја употребувате логиката во секојдневните и обични ситуации?
  Или се потпирате на првото што ќе ви текне, да не губите време?

  многу често користам логика, добро има моменти кога не сум “како што треба“ и ме мрзи да размислувам па се потпирам на првото што ќе ми дојде на главата :lol:
  Ја користите ли тривредносната логика, каде постојат три вистинити вредносто: точно неточно и некоја трета?
  Или ја користите двојната логика која дозволува само точно и неточно?

  во секојдневието не е како во природните науки каде што природните закони се непроменети, за се има објаснување и одредени работи може да бидат само точни или неточни, значи користам тривредносна логика, гледам на тоа дека скоро секогаш има и трета варијанта :?:
   
 8. gossip-girl

  gossip-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  218
  Секогаш, секоја мистична ситуација ја реализирам, секогаш прва реченица за вакви ситуации ми е "Ова не ми е логично", "Логично ми е ова" ако не е вака е така :lol:
  За секој можен проблем си создавам логична и не логична ситуација.
   
 9. NelChe

  NelChe Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2010
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  277
  Да, логичар сум, многу често ја користам логитката и навистина ми е жал што никогаш не сум имала можност да ја изучувам на училиште. Навистина би го учела со задоволство предметот :)
   
 10. nice.girl9090

  nice.girl9090 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2010
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  69
  Предметот ``Логика`` нема никаква врска со логиката, дека нешто логички ке размислуваш, решаваш и сл. Сосем спротивно е од тоа....Какви се глупости се учат .
   
 11. NelChe

  NelChe Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2010
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  277
  ^Хахахах баш ме насмеа. Еве, баш кажа нешто нелогично сега, дека предметот Логика нема врска со логиката :D Можеби не си ја сфатила смислата, затоа ти бил глупав предметот. Иначе, логиката е и проценување на аргументи, расудување, разликување на добар и лош аргумент, изучува фундаментални концепти како што е парадоксот дека предметот Логика нема врска со логиката :D
   
 12. GarpovaV

  GarpovaV Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  999
  Допаѓања:
  1.962
  Пол:
  Женски
  Логичар сум!
  Логиката ја користам секој ден, и почесто користам тривредносната логика, а понекогаш и двојната логика.
  И изгледа сите се сложуваме со Хипица па и јас, понекогаш другите неможат да ме сфатат ама што е најважно, јас самата си се разбирам :)
   
 13. meruska

  meruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  103
  логика-ако имаш дома аквариум логично е дека имаш и риби :D :D :D се зезам...уствари така е
   
 14. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Логичар сум, меѓутоа не му се радувам на наставниот предмет логика кој ќе го изучувам наредната година. :D
   
 15. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.343
  Максимално ја користам логиката ,онаа тродимензионалната ,како што ја нарековте.
  Се потпирам на факти ,предзнаења ,туѓи мислења ,како и на нелогичноста на туѓата "логика" и врз база на сето тоа донесувам сопствено логично расудување .
  Ми се случило да им објаснувам на луѓето со часови како сум дошла до тоа мое логично сознание ,се додека не ме разберат на начинот на кој јас ги разбирам нештата и и јас ,како и Лукс ,наместо да ги упростам нештата - ги правам посложени.
  Па во просто не можам да се снајдам :rofl:
   
 16. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  3.749
  Допаѓања:
  8.668
  Пол:
  Женски
  ја употребувам доста често ..
  но луѓето не ме сфаќаат така како што ја сакам да ме сватат!
  со часови филозофирам и објаснувам од каде сум дошла до тој заклучок, некои м исе чудат а ретко кој ме сфаќа..
   
 17. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Немав можност да го изучувам предметов во школо, ама логиката ја користам постојано во секојдневниот живот. И да, почесто ја користам тривредносната логика, затоа што во животот има и трета опција, а не само строго точно или неточно.
   
 18. Grunge

  Grunge Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  625
  Кого и да прашате нормално дека ќе рече нешо у стилот "Да да, логиката секој ден ја употребувам, логичар сум јас, да да." само со цел да се остаи впечаток на интелектуалец. Да не се лажеме, пола и поише од тие шо напишале дека користат логика си немаат везе. Нема еве јас да бидам дел од толпата, нема да речам дека сум логичар, туку дека само гледам да се водам според факти а не според чувства. И нема три опции, ИЛИ Е ТАКА ИЛИ Е ОНАКА, нема трето, не знам каква логика ви е тоа.
   
 19. Isabel

  Isabel Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  1.554
  Допаѓања:
  2.306
  Практикувам иако во некои ситуации логиката може да излаже...
   
 20. shy

  shy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  87
  Пол:
  Женски
  Многу често ја користам логиката!!!! :) :)
  Баш ми е криво што немам таков предмет на училиште. Сигурно би ми бил омилен :) :)