1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Логика...

Дискусија во 'Психологија' започната од Angelche, 25 мај 2010.

  1. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    со логика ја тепам мајка ми
    е не у буквална смисла де :lol:
    често се случува да ме праша за нешто или да ми викне за нешто а јас си терам логички само логикава за математика и физика нешто не тера
     
    На meow22 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Често размислувам за ситуацијата логички и темелно.Ги разгледувам фактите и така донесувам свое мислење. Често ја користам логиката и ми беше еден од поомилените предмети на факултет кој што го одбрав и учев со задоволство. :)
     
  3. meow22

    meow22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    79
    Користам секој ден :) Мислам дека логичката страна на мозокот ми е поразвиена од уметничката, креатицната :lol:
     
  4. Katerinceee

    Katerinceee Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    814
    Допаѓања:
    1.230
    Пол:
    Женски
    Логиката ја користам во секакви ситуации.Можам да кажам дека секој ден користам лоѓика,и не мислам многу туку веднаш одговарам на тоа што логички прво ми паднало на ум...
     
  5. evangelina.ina

    evangelina.ina Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    17.812
    Пол:
    Женски
    Логиката ми е слаба страна :(
     
  6. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Ме мрзи да размислувам и тоа многу.И поради тоа мое неразмислување си имам направено бааѓи зелени во животов. :fubar:
    Незнам,логика користам само кога сум расположена,кога сум тука и кога сакам да размислувам.Инаку слабо. :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
     
  7. AnGel.fire

    AnGel.fire Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    222
    Секогаш ја користам логиката. Зашто да не ја искористам кога веке ми е „подарена“, нели? :)
    Секогаш гледам логички да ги решам проблемите, секако доколку можат да се решат логички.
     
  8. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Секојдневно ја користам, поготово на факултет кога ќе ме стане професорот а не го знам точниот одговор.
     
  9. Dona-Ares

    Dona-Ares Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    Секојдневно ја користам логиката,дури претерувам и понекогаш ми смета затоа што повекето површно размислуваат и не се трудат да ја вклучат малку логиката и мозокот за размислување!
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Ја користам многу често во секојдневниот живот, на пример ја немам научено лекцијата малку логички размисли и состави нова дефиниција :wasntme: :geek:
    Не ме мрзи да размислувам ама кога се работи за математика готово запирам, ниту мислам логички ниту знам да ја решам задачата, особено кога се работи за текстуална или геометрија.
    А вака општо во секојдневниот живот и на школо е добредојдена, ама кој колку ја има и користи. :)
     
  11. Angelinkka

    Angelinkka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Многу често ја користам логиката, а со неа си терам по свое, си зборам и зборам а никој не сваќа што сакам да кажам. А, што е најважно логиката секогаш ми е одобрение: Мисли логички, Зар не си слушнала за Логика, Логика сестро итн, кога некој ме напаѓа дека она што го зборувам нема врска... :rofl:
     
  12. kristina123456

    kristina123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    размислувам логички само незз зошто немозам да ресавам математички и физички зогички за дачи

    иначе каква е климата во пустина
    -пустинска (еве ти моја логика, ја пишав на тест :) )
     
  13. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Размислувам за повеќе работи логички,бидејки мислам дека за се има некое логично решение :)
    Сакам да размислам добро и да ги согледам сите опции пред да направам нешто.
     
  14. sweet-star

    sweet-star Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2012
    Пораки:
    1.524
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Логиката не се употребува само во математика,треба да си ја употребиш во секојдневниот живот,а тоа значи да размислиш за постапките,дали треба да биде така,дали има смисла тоа што го правиш,дали тоа е логично.Значи,да има логика во твоето однесување и размислување. :)
     
  15. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Во последно време многу често го употребувам овој збор. Дури и кога грешам во размислувањето дадам логично објаснување за тоа :D
     
  16. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Имам другарка која претерува со логиката.
    На секоја реченица, си бара логика, кој, што, зошто рекол...

    И навистина претерува.
    Претерува со нејзините логики, кои 90% се покажани погрешни.

    Имаше дечко, и за него само логики правеше.
    (Еј, ме викна во 15ч, значи вака-значи така...еј, ми рече хххх значи ова-значи она...И само се караше)

    Таа секој ден се кара со сите нас, зошто е опседната со тие логики (кои си ги научила од такви емисии, филмови) и буквално не знаеш што да кажеш. Се погрешно сфаќа.

    **

    И јас користам логика, но за што треба, и кога треба, а не тоа да ми го загорчува животот.
     
  17. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Ги користам начелата на логиката во склоп на моите размислувања и однесувања.Но не се водам слепо според науката,туку во ситуации кога навистина ми треба.