1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Логички загатки

Дискусија во 'Форумски игри' започната од WildAngel, 1 април 2010.

 1. WildAngel

  WildAngel Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  1.012
  Допаѓања:
  108
  Мислам дека немаме ваква тема па затоа ја отварам...

  убиен е млад дечко во кола.на телото на убиениот нема траги од барут што знаци дека не е самоубиство,и дека особата која пукала во него била надвор од колата.сите прозори од колата биле кренати-затворени,а вратата била заклучена.клучевите од колата се најдени во неа.колата нема никаква штета.освен куршуми во телото на убиениот не е најдено ништо др.како е убиен дечкото?
   
 2. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  578
  Па или преку сончев кров или багажникот бил отворен
   
 3. Mikako

  Mikako Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  152
  Пол:
  Женски
  kolata bila kabriolet
   
 4. WildAngel

  WildAngel Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  1.012
  Допаѓања:
  108
  да микако погоди браво. Ај сега ти си на ред...
   
 5. Mikako

  Mikako Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  152
  Пол:
  Женски
  Toj sto go proizveduva ne go saka za sebe, toj sto go kupuva ne go upotrebuva,a toj sto go koristi neznae? ajde da ve vidam pogodete sega!
   
 6. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Мртовечки сандак.
   
 7. Mikako

  Mikako Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  152
  Пол:
  Женски
  DA HIPICA TOCNO ODGOVORI.PA SEGA MOZES DA POSTAVIS SLEDNA ZAGATKA
   
 8. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  haha ama postoi varijanta i ubiecot da ja otvoril vratata,i posle ubistvoto da gi zaklucil site vrati,i zatvoril :lol: :lol:
   
 9. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Абе мене некако не ми текнува, па еве кој сака нека каже загатка место мене...
   
 10. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  307
  Еве јас. Капетан на брод има брат, а брат му нема брат. :o Како е можно тоа ? :worried:hock:
   
 11. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Епа женска е капетанот на бродот :lol:
   
 12. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  307
  Брао бе Хипи, не' растури ! :lol:
   
 13. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Еве нова :arrow:
  [​IMG]
  4 луѓе стојат еден позади друг. Првиот го гледа вториот и третиот. Вториот го гледа третиот. Третиот не гледа никој, само ѕид. Четвртиот исто така не гледа никој. Тие знаат дека на нив има шапки, две црни и две бели. Никој од нив не знае каква боја е неговата шапка. Не можат да ја гледаат својата шапка, исто така не можат да се вртат назад. ПРАШАЊЕ: Кој во дадената ситуација може да дознае каква боја е неговата шапка?
   
 14. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  578
  бројот еден дека ги гледа 2 со бела капа и 3 со црна знае дека он носи црна
   
 15. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Ама бројот еден не може да го види 4, пошо има ѕид.
   
 16. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  578
  ама знае штом пред него е бело па после црно, знае дека иде пак бело, а он носи црна капа ..тоет знае дека се најизменично постравени (тука ставам смајли што трепка- се умилкува) :lol:
   
 17. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  А од кај знаеш? Можда мисли дека се БЕЛО-БЕЛО па ЦРНО-ЦРНО?

  Не е тоа решението.
   
 18. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.044
  да не се гледа бр.3 во огледало?? :lol: да не има огледало пред него? ;) :)
   
 19. WildAngel

  WildAngel Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  1.012
  Допаѓања:
  108
  hipica а да ни кажеш пошто оваа е многу тешка од кај ја најде не знам... ;) :lol:
   
 20. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.293
  Пол:
  Женски
  Човекот со број 2. Епа вака: Човекот со број 1 ги гледа број 2 и 3, ако тие имаат иста боја на шапките (пр. црна) тој ќе знае дека кај него е белата, ама бидејќи тој молчи на човекот број 2 му е јасно дека тој и број 3 немаат иста боја на шапка.