Логички загатки

Дискусија во 'Форумски игри' започната од WildAngel, 1 април 2010.

 1. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.221
  Допаѓања:
  13.279
  Пол:
  Женски
  Со Morse code (Морзеовата азбука).
  Мислам дека и претходно браќата се разбирале и комуницирале на овој начин. Слепиот брат може да слушне како неговиот глувонем брат чука со прстите.
   
  На theowndemon и JollyGirl им се допаѓа ова.
 2. Schhhh...

  Schhhh... Активен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2017
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  462
  Пол:
  Машки
  Не можеме да знаеме дека ја знаел морзеовата азбука,ова е претпоставка
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.221
  Допаѓања:
  13.279
  Пол:
  Женски
  Но тие и пред настанот на татковата смрт морале да научат да комуницираат на одреден начин и мислам дека најлогичното решение за нив било токму морзеовата азбука.
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Schhhh...

  Schhhh... Активен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2017
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  462
  Пол:
  Машки
  Слепиот на глувиот не можел со морзеова зашто овој не слушал па морал да го научи говорот за глувонеми со знаци на раце а овој морзеова азбука за слепиот
  Ајде дај си рака еве го прифаќаме за уважено:handshake::D
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.221
  Допаѓања:
  13.279
  Пол:
  Женски
  Тоа е точно, но овде фокусот не е насочен кон нивното комуницирање во минатото, иако логички би можело да послужи како индикатор за решавање на загатката.
  Но главно сакав да изразам дека во сценариото каде глувонемиот брат го пронаоѓа слепиот брат, веројатно тој само преку оваа азбука би му ја пренел веста. (бидејќи е најбрзо и најефикасно)
  Но секако, не се исклучени и поинакви методи на комуникација каде звуците ја имаат примарната улога за одредени поединци да можат меѓусебно да се разберат.
   
  Последна измена: 9 октомври 2017
  На Schhhh... му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.494
  Допаѓања:
  47.378
  Пол:
  Женски
  Ми излегло точно. :D Две страници од тетратка (А5) чкрткав за да дојдам до решението. Табелата ми излезе ваква: (ја препишав во Ворд да не го покажувам ракописот на јавноста) :D

  IMG_20171009_085334.jpg
   
  На Victorian, Justicija и Briar Rose им се допаѓа ова.
 7. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.494
  Допаѓања:
  47.378
  Пол:
  Женски
  Всушност...

  Одговорот на прашањето Кој чува риби не е Германецот. Затоа и пишува дека 98% погрешно одговориле. :) Вака е премногу лесно да се дојде до некое решение, но колку само се залажуваме... :) Од каде би знаеле дека Германецот чува риби? Во хинтовите никаде не се спомнува риба. Врз основа на што се доаѓа до тоа? Само затоа што прашањето е Кој чува риби, не значи дека празното поле што остана на крајот треба да биде пополнето со ,,риба". :)Апсолутно не знаеме што чува Германецот, не е познато и никаде не е даден никаков факт. До овој одговор не дојдов јас, но подоцна сфатив дека ова е точниот одговор. :) Во хинтовите се спомнуваат и петте куќи, петте националности, петте бои, петте врсти цигари, петте пијалоци, но само 4 врсти животни, риби нема. :)
   
  Последна измена: 12 октомври 2017
  На Victorian и Vitaly им се допаѓа ова.
 8. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.437
  Пол:
  Женски
  Долго време ме мачи оваа загатка, барав решение на нет, но не најдов...уморна сум а болно радознала за точниот одговор.
  Дали успеа да одгатнеш!?
   
 9. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  4.673
  Допаѓања:
  74.000
  Пол:
  Женски
  Па уште не сум 100% сигурна дали тоа е одговорот, ама како што пишав и погоре:

  - Глувонемиот брат ќе ја земе раката на слепиот и ќе ја стави на гради кај таткото, па така слепиот ќе сфати дека срцето на таткото престанало да чука...Или раката ќе му ја стави на очи кај таткото, за слепиот да сфати дека очите му се затворени и е починат.

  Или како што кажаа други членови, може ако двајцата браќа ја знаат Морзеова азбука па така да се разберат.

  Ама ова се претпоставки, за жал точниот одговор не верувам некој да го знае 8-|
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.221
  Допаѓања:
  13.279
  Пол:
  Женски
 11. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.221
  Допаѓања:
  13.279
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
   
  На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 12. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.920
  Допаѓања:
  46.421
  E brother A
  A father C
  C sister D
  D son B -> B father D

  E uncle C
  B father C

  E brother B

  Среќа не е со македонски роднински врски :rofl:
   
  На joy1, Scott Weiland и Briar Rose им се допаѓа ова.
 13. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.221
  Допаѓања:
  13.279
  Пол:
  Женски
  @DAngel Haha, good one! ;)

  Anyways, A is the father of C and C is the sister of D.
  In that case, A is the father of D, but D is the son if B.
  According to this, B is the mother of D and wife of A.
  Since E is the brother of A, then B is the sister-in-law of E.
   
  На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 14. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.920
  Допаѓања:
  46.421
  Јас во маркет ја решавав, се надевам ми се простува грешката :rofl:
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.