Логички загатки

Дискусија во 'Форумски игри' започната од WildAngel, 1 април 2010.

 1. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  46
  еве една од мене:
  стојат двајца пред уметничка слика и едниот го прашува другиот кој е човекот на сликата а овој му одговара
  тој е син на татко ми ,а јас немам брат. Кој е човекот на сликата?
   
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.758
  ^ Па... самиот тој е на сликата...
   
 3. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  46
  па нормално :D :D
   
 4. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.758
  Еве нова:
  Изрази ја единицата со помош на сите 10 цифри и операциите собирање и делење!
   
 5. Blackberry

  Blackberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2010
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  13
  Да браво Hipica ова беше лесно ама ти си една од нјпаметните девојки на форумов :D
   
 6. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.385
  Допаѓања:
  26.122
  Пол:
  Женски
  Еве една интересна:
  Еден човек е пронајден мртов во својата канцеларија.Телото е навалено врз работната маса со револвер во раката.Полицијата го вклучува диктафонот и веднаш се слуша гласот на убиениот"Јас повеќе не можам да живеам.Животот повеќе нема никаква смисла".После тоа се слуша истрел.По што полицијата заклучила дека мажот е убиен?
   
 7. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.385
  Допаѓања:
  26.122
  Пол:
  Женски
  А мора ли само собирање и делење??? Множење и одземање несмеат ли да се користат?
   
 8. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.314
  pa po toa sto diktafonot bil isklucen,a toj posle istrelot bil mrtov i ne mozel sam da go iskluci
   
 9. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.385
  Допаѓања:
  26.122
  Пол:
  Женски
  :clap: :clap: :clap: Feminna90 go pogodi
   
 10. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.314
  Ako za da se svari edno jajce od guska se potrebni 20 minuti,kolku vreme e potrebno za da se svarat 4?
   
 11. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.551
  Допаѓања:
  132.604
  Пол:
  Женски
  20 minuti
   
 12. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  490
  Еве една и од мене:
  Планинската полиција нашла обесен човек во својата куќарка. Човекот бил обесен на средината на еднособната куќарка, а под него имало вир вода.Човекот бил висок 1.8 метри, плафонот - 4 метри, а најблискиот ѕид бил 3 метри. Немало никакви столчиња или било какви додатоци во куќарката. Како се обесил човекот?
   
 13. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.314
  pa se kacil na kocka mraz i taa se stopila i ete go virot od vodata
   
 14. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  490
  Точен одговор, ајде нова загатка ;)
   
 15. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.314
  Се наоѓаш во просторија со 4 врати кои се наоѓаат една до друга и едно мало прозорче на кое има решетки,3 од вратите се лажни зад нив има ѕид,а само една води надвор,имаш клуч кој ги отклучува сите 4 врати,но во моментот кога ја отклучуваш едната другите 3 се заклучуваат и не можеш да ги отклучиш,значи имаш право на само еден обид,покрај тоа во просторијата е темно и само една свеќа осветлува мал дел од просторијата.Што треба да направиш за да излезеш?
   
 16. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.758
  Мора само собирање и делење.
   
 17. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  46
  одговорот на последната загатка не го знам :oops: :oops: :? но еве уште една загатка за размислување:
  еден човек тргнал на пазар со волк, коза и зелка.стигнал до реката во која имало чамец но во чамецот може да качи само еден од нив.во негово отсуство волкот ке ја изеде козата а козата зелката.како човекот ке ги пренесе на другиот брег троцата?
   
 18. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.376
  Допаѓања:
  1.090
  Пол:
  Женски
  Па ќе ја пренесе прво козата а за натаму не знам :lol: :lol: :lol:
   
 19. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  46
  да прво козата :lol: :lol: а натаму???
   
 20. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.436
  Допаѓања:
  55.508
  Ќе ја земе козата, и ќе ја пренесе од другата страна на реката.
  Потоа ќе го земе волкот, и тој ќе го пренесе, но кога ќе го остави волкот, ќе ја земе козата назад.
  Ќе ја остави козата на првиот брег, и ќе ја земе зелката, ќе ја пренесе зелката и ќе ја остави кај волкот.
  На крај ќе ја земе козата од првиот брег и ќе ја однесе на вториот.