Логички загатки

Дискусија во 'Форумски игри' започната од WildAngel, 1 април 2010.

 1. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  490
  Леле загаткава ја знам од кога бев малечка, тато ми ја кажуваше :D :D
   
 2. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.376
  Допаѓања:
  1.090
  Пол:
  Женски
  Тројца требало да поминат една река.Едниот стапнал и поминал , другиот видел и поминал а третиот ни ни видел ни стапнал а поминал . Какво е решението ?
   
 3. WildAngel

  WildAngel Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  1.012
  Допаѓања:
  105
  prviot stapnal na kamence i pominal vtoriot videl brod a tretiot preplival...
  Dali e tocno :?:
   
 4. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.376
  Допаѓања:
  1.090
  Пол:
  Женски
  Не е точно, можеби не ја поставив добро загатката, еве ќе додадам, првиот стапнал во реката и ја поминал, вториот само ја видел, не стапнал а поминал, а третиот ниту видел ниту стапнал а ја поминал реката. Кои се тие луѓе ?
   
 5. bona

  bona Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  270
  site trojca odednas trebalo da pominat neli?
  ako e taka, togas: bremena zena so dete, edniot stapnal i pominal (zenata), drugiot videl a ne stapnal i pominal (deteto ), a tretiot ni videl ni stapnal a pominal (bebeto vnatre :D )
   
 6. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.376
  Допаѓања:
  1.090
  Пол:
  Женски
  Блиску си ептен, ајде се прифаќа :D Само што се мислеше на маж, и бремена жена, мажот ја пренел жената, а тој што ниту видел, ниту стапнал бебето внатре :D
   
 7. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  46
  точен е одговорот за козата :lol: :lol: :lol:
  еве друга мнооогу лесна:
  едно дете се изгубило во шумата и не знаело кој ден од седмицата е.ги сретнал волкот и лисицата и ги прашал.Волкот му одговорил:јас лажам понеделник, вторник и среда.вчера лажев а лисицата му одговорила јас во четврток петок и сабота ја кажувам вистината а во другите денови лажам, и јас вчера лажев
  значи кој ден од седмицата е?
   
 8. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  290
  Недела ? :?
   
 9. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  490
  Четврток? :worried:hock:
   
 10. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  566
  Четврток? зошто лисицата не лаже во четврток, а рекла дека вчера лажела тоест среда, значи ја кажала вистината
  А волкот исто така не лаже во четврток а во среда лазе и исто така кажал дека лажел вчера.
   
 11. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  46
  вака е поставена загатката во мојот учебник по логика но не е поставено точно одговорот е четврток но и јас мислм дека е среда
   
 12. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.551
  Допаѓања:
  132.604
  Пол:
  Женски
  Ај еве од мене една загатка:

  Во соба без прозори има три исти сијалици.
  Надвор од собата има три прекинувачи, секој поврзан за една од сијалиците.
  Одреди кој прекинувач за која сијалица е поврзан.
  Смее само еднаш да влезете во собата.


  Па девојки? Мислам дека е лесно :D
   
 13. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  566
  па преку врата?????нема да влезеш внатре само ке зирнеш
   
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.551
  Допаѓања:
  132.604
  Пол:
  Женски
  Нема ѕиркање, само еднаш се влегува... ајде девојки, лесно е :) :) :) :)
   
 15. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.758
  Првиот за првата, вториот за втората, третиот за третата :lol: :lol: :lol: :lol:
  Шала на страна, појма немам.... што е фрката со тоа дека нема прозроци.... :?:
   
 16. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.551
  Допаѓања:
  132.604
  Пол:
  Женски
  Браос бе комши видиш како си знаеш :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

  Шегата настрана, мора да нема прозорци инаку не ќе беше загатка... ајде, ајде, ќе чекам уште некој да каже што мисли....
   
 17. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.385
  Допаѓања:
  26.122
  Пол:
  Женски
  Го палиш првиот прекинувач па чекаш 10 минути па го гасиш, потоа го палиш вториот и влегуваш. Која сијалица свети значи е за вториот прекинувач. Потоа ги фаќаш другите две таа што е топла е за првиот прекинувач, а ладната е за третиот :D
   
 18. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.376
  Допаѓања:
  1.090
  Пол:
  Женски
  Двајцата имаме определен број на јаболка.Ако ти дадам јас едно ти ќе имаш двојно повеќе од мене.Ако се вратиме на првобитниот број на јаболка и ти ми дадеш едно мене и двајцата ќе имаме ист број на јаболка.Колку јаболка имам јас,а колку јаболка имаш ти?
   
 19. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.551
  Допаѓања:
  132.604
  Пол:
  Женски

  YEP! :clap: :clap: :clap:
   
 20. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.385
  Допаѓања:
  26.122
  Пол:
  Женски
  5 и 7 ???