Логички загатки

Дискусија во 'Форумски игри' започната од WildAngel, 1 април 2010.

 1. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.376
  Допаѓања:
  1.090
  Пол:
  Женски
  :clap: :clap: :clap:
   
 2. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.385
  Допаѓања:
  26.123
  Пол:
  Женски
  Еве една загатка што и на мене не ми е баш најјасна па ако го знае некој одговорот нека пише:

  Одат тројца другари на пиво. Сите земаат по едно пиво. Келнерот им кажува дека пивото е 10 денари. Сите му даваат по 10 денари. 3 Х 10 = 30 денари. Келнерот се враќа и кажува дека газдата на кафичот за редовни муштерии има попуст. Им враќа 5 денари од вкупната сума. Секој од нив зима по 1 денар , а другите два им ги даваат како бакшиш на келнерот за да не се караат кој да ги земе.
  Значи секој дал по 9 денари. 10 - вратениот денар = 9.
  3 х 9 = 27 плус 2 денари бакшиш за келнерот = 29!
  Каде е денарот? :geek: :geek: :geek:
   
 3. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  566
  не дале по 9, дале по 10 , значи 30 вкупно, келнерот им вратил 5 значи остануваат 25. Секој земал по 1 денар, назад, а за келнерот останале 2, 25+3 = 28 + 2 = 30
  9*3 = 27 + 2(од келнерот) = 29 + 3(вратените)= 32 ке испадне поише ајде сега логика???????????? Значи испаѓа на тојначин дека дале повеке пари
   
 4. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.758
  Не се додаваат + 2 денари бакшиш за келнерот, пошо тие два денари спаѓаат во тие 27. До 30 има уште 3 кои си ги зеле тројцава другари како кусур поради попустот.
   
 5. bona

  bona Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  270
  ne dale po 9 den, tuku po 9,33333... bezkonecen broj e pa ke presmetame 9,33 * 3 = 27,9999,okolu 28 + 2 (kenlerot) = 30 ;)

  zagatkata ja dale taka za da se zbunime poveke :D :D :D
   
 6. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.031
  Ќе поставам јас една загатка која ја прочитав во една логичка игра и е многу смотано праашање :D
  Што е тоа што го има два пати во еден момент но ниеднаш во илјада години?
   
 7. SpoiledBaby

  SpoiledBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  880
  Допаѓања:
  280
  ттууууфф бре иш не ме бива за загатки..
  ама ќе пишам една смешна...Си бил еден човек и се самоубил .Имал жена,швалерка и девојка.На неговиот погреб девојката се смеела,швалерката плачела, а жена му била мртва ладна. Кој го убил?
   
 8. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.389
  Пол:
  Женски
  Па со три жени не е лесно, затоа се самоубил :D
  Се самоубил така што со пиштол трипати си пукал во грб ;) морав да треснам нешто :D :D :D
   
 9. SpoiledBaby

  SpoiledBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  880
  Допаѓања:
  280
  дада точно така и јас мислам дека не му било лесно со три жени! хахахаха :rofl:
   
 10. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  627
  јас мислам жена му затоа што дознала што имал тој па го убила него па потоа се убила и она па ги погребуват заедно затоа е она мртва ладна.
   
 11. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.352
  Па самиот се самоубил . Никој не го убил
   
 12. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  627
  па така некако она прво вика се самоубил после прашува кој го убил.незнам како би дошло ова.
   
 13. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.352
  Никако. Се самоубил чоекот и тачка хехехех
  :))
  Шала на страна.
  Се самоубил :)
   
 14. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.031
  :f: :f:
  :talk:


  Ќе го погоди ли некој моето? :(
   
 15. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.352
  незнам што е тоа
   
 16. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.385
  Допаѓања:
  26.123
  Пол:
  Женски
  Буквата М :lol:
   
 17. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.031
  Точен одговор Лолипоп :D
   
 18. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.352
  друго??
   
 19. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.352
  На крајот од едносмерна улица, полицаец наплаќал казна за секој возач што возел во погрешна насока. Во тој правец сообраќајот бил забранет за сите моторни возила. Меѓутоа наидува таксист исто во погрешна насока, му вели здраво на полицаецот и си заминува неказнето. Зошто полицаецот не му напишал казна на таксистот?  Пс: се извинувам ако се повторува немав време да проверам :lol:
   
 20. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.352
  Уште една:
  Се случува злосторство...најден е мртов човек. На полицијата и се познати времето, местото и злосторникот, меѓутоа на него нема да му се суди! Зошто???