Лордоза- искривување на долниот дел на 'рбетот

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од smiley16, 14 октомври 2013.

 1. smiley16

  smiley16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2012
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  50
  Здраво феминки. Имам искривување на долниот дел од рбетот, и тоа многу ми пречи. Кога ќе се погледнам од страна само долниот дел кај задникот ми е испакнат и тоа многу, поради тој дел ја губам самодовербата. Не можам да облачам тесни блузички иако немам стомак, но сепак поради 'рбетот не сум исправена туку ставата ми оди нанапред . Правам некои вежби кои што ги најдов на интернет, но не знам дали ќе помогнат. Има и слики на google но сега неможам да ставам има некој проблем пишете lordosis и ќе видите за што станува збор. Не знам што да правам, ве молам кажете ми некое решение.
   
 2. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.132
  Пол:
  Женски
  Вежбите нема да ти помогнат. Ќе ти помогне носење на корсет, наменет за лордоза. Најдобро ќе биде да отидеш на ортопед.
   
 3. n1k0la

  n1k0la Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  79
  Вака, имам сколиоза и порано имав кифоза. Носењето корсет не помага.
  Помага секојдневно вежбање и физикална терапија.
  Уште од мал имав проблеми со кифоза и најдов една постара жена која работеше со деца кои имаат искривувања на р'бетот и верувајте со секојдневни масажи и вежби за 3 месеца р'бетот ми беше комплетно прав(потврдено од ортопед).

  Подоцна поради некои повреди, ми се јави искривување на р'бетот(сколиоза), и почнав со теретана и секојдневно вежбање и значително го намалив искривувањето и уште месец - два целосно ќе го санирам.
  Така да остави ги ортопедите, вежбите на интернет и корсетите, почни да вежбаш, но не дома и не сама.
  Почни да вежбаш некаде каде што знаеш дека нема да престанеш и да изгубиш мотивација ,а препорачливо е групното вежбање, не губи надеж и биди упорна!
   
 4. FeminkaDoKraj

  FeminkaDoKraj Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2012
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  49
  за лордоза помагале стомачните,така ми имаат кажано...а за овие помагалава корсети едно друго незнам,не сум сигурна.
   
 5. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.828
  Допаѓања:
  48.678
  Пол:
  Женски
  Вчера ги земав снимките од ренген и ми е дијагностицирана Лордоза, Апланирана лумбална лордоза, без морфолошки и структурални промени. Во моментов гледам некои вежби на интернет за исправување на `рбетниот столб, одсега па натаму секој ден, ко оче наш, ќе станувам и сабајле порано за да ги вежбам и навечер ќе вежбам дополнително пилатес со кардио за намалување на тежина. Си вежбав јас убаво скоро 2 месеци пред да одам на одмор но прекинав кога се вратив бидејќи се разболев и еве сега пак ќе си вежбам, нека ми е наздравје. Мене многу ме мачат болките во колковите, тоа најмногу од се, на работа ми е работата со седење, не знам како издржувам по 8 саати, ми иде да си плачам некогаш од болки. Тоа ми е, данок на Средно Уметничко и Архитектонски факултет :D
   
 6. WingWink

  WingWink Нов член

  Се зачлени на:
  23 август 2018
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  А вратна лордоза имал некој?