1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лордоза - искривување на долниот дел на 'рбетот

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од smiley16, 14 октомври 2013.

  1. smiley16

    smiley16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2012
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    51
    Здраво феминки. Имам искривување на долниот дел од рбетот, и тоа многу ми пречи. Кога ќе се погледнам од страна само долниот дел кај задникот ми е испакнат и тоа многу, поради тој дел ја губам самодовербата. Не можам да облачам тесни блузички иако немам стомак, но сепак поради 'рбетот не сум исправена туку ставата ми оди нанапред . Правам некои вежби кои што ги најдов на интернет, но не знам дали ќе помогнат. Има и слики на google но сега неможам да ставам има некој проблем пишете lordosis и ќе видите за што станува збор. Не знам што да правам, ве молам кажете ми некое решение.
     
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Вежбите нема да ти помогнат. Ќе ти помогне носење на корсет, наменет за лордоза. Најдобро ќе биде да отидеш на ортопед.
     
  3. n1k0la

    n1k0la Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    87
    Вака, имам сколиоза и порано имав кифоза. Носењето корсет не помага.
    Помага секојдневно вежбање и физикална терапија.
    Уште од мал имав проблеми со кифоза и најдов една постара жена која работеше со деца кои имаат искривувања на р'бетот и верувајте со секојдневни масажи и вежби за 3 месеца р'бетот ми беше комплетно прав(потврдено од ортопед).

    Подоцна поради некои повреди, ми се јави искривување на р'бетот(сколиоза), и почнав со теретана и секојдневно вежбање и значително го намалив искривувањето и уште месец - два целосно ќе го санирам.
    Така да остави ги ортопедите, вежбите на интернет и корсетите, почни да вежбаш, но не дома и не сама.
    Почни да вежбаш некаде каде што знаеш дека нема да престанеш и да изгубиш мотивација ,а препорачливо е групното вежбање, не губи надеж и биди упорна!
     
  4. FeminkaDoKraj

    FeminkaDoKraj Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    49
    за лордоза помагале стомачните,така ми имаат кажано...а за овие помагалава корсети едно друго незнам,не сум сигурна.
     
  5. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.733
    Пол:
    Женски
    Вчера ги земав снимките од ренген и ми е дијагностицирана Лордоза, Апланирана лумбална лордоза, без морфолошки и структурални промени. Во моментов гледам некои вежби на интернет за исправување на `рбетниот столб, одсега па натаму секој ден, ко оче наш, ќе станувам и сабајле порано за да ги вежбам и навечер ќе вежбам дополнително пилатес со кардио за намалување на тежина. Си вежбав јас убаво скоро 2 месеци пред да одам на одмор но прекинав кога се вратив бидејќи се разболев и еве сега пак ќе си вежбам, нека ми е наздравје. Мене многу ме мачат болките во колковите, тоа најмногу од се, на работа ми е работата со седење, не знам како издржувам по 8 саати, ми иде да си плачам некогаш од болки. Тоа ми е, данок на Средно Уметничко и Архитектонски факултет :D
     
  6. WingWink

    WingWink Нов член

    Се зачлени на:
    23 август 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    А вратна лордоза имал некој?
     
  7. Зуси

    Зуси Активен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2021
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Ми дијагностицираа Лоздора,искривување исто ко да имам Сколиоза едната стр ко падната мие ,страшни болки во ребет,колк кој мие оперииран и имам штрафови и плочка во мене....Дали некој има нешто слично,споделете мислењеа ве молам не.се.живее од.болки.