1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лоши навики

Дискусија во 'Психологија' започната од Nightwalker, 25 април 2011.

  1. Anonymous996

    Anonymous996 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2013
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    755
    Па, пошо нема совршенство, имам повеќе лоши навики. Уствари, ја сум тотално совршена у своето „несовршенство“.
    Да започнам од „јадење“ на косата. Бев прилично мала кога го правев тоа, но со тек на времето се одвикнав. Не знам како сум можела да го правам тоа, сеа ми се гади од самата помисла. :puke:

    Втора лоша навика е тоа шо мене не ми е потребна грицкалица за нокти(добро освен за ноктите на нозете :lol: ). Грицкам нокти. Да,да. Грицкав, грицкам, а веројатно и ќе грицкам.
    Прстиве на рацете не ми личат на прсти на човек, на жена. Не знам и ја самата на шо личат. :| Плус, ги кинам и тие кожичките околу самиот нокт, така да прстите околу тој дел, ми се секогаш раскрвавени. :x

    Трета лоша навика, колку и да ме смируе, е грицкањето на молив. Ме смирува, а истовремено и иритира. Најчесто го правам ова коа неможам да најдам решение на некоја задача. :geek:

    И да, лоша навика ми е кога правам писмена, тест, кога имам испрашување, јас да седнам да учам во 5 до 12. Многу неубаво. :fubar: Но, добро. Скоро секогаш поминувам добро. :lol:

    Други лоши навики...пушам, пијам, спијам многу(минимум 12 саати, кога можам).
     
  2. Kristina.R

    Kristina.R Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2012
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Машки
    Врткам и јадам коса(Цел ден ракате ми е во коса или косат во уста) :tmi:
    јадам пенкала и моливи дур ми текен решение на задачата
    спијам премногу
    се хранам не здраво :@ ама сеа почнувам да јадам здраво 8)
     
  3. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    Можеби звучи чудно, но никогаш не сум грицкала нокти.Еве ги моите лоши навики:
    -„јадење“ коса (кога имав околу 8-9 години ја имав оваа навика, но се одвикнав кога си ја скратив косата. :lol: Секогаш кога некој ќе ме погалеше по главата, прашуваше зошто ми е влажна косата... :puke: )
    -тресење на ногата (ова сеуште го правам и не можам да се одвикнам...понекогаш од досада, понекогаш од нервоза...)
    -Кажување „И самиот Аристотел рекол дека најважна е мерата“ после секоја реченица...(ако, нека ми е кога имитирам наставници... :D ).
     
  4. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Си ја гризам устата кога сум нервозна...а скоро секогаш сум нервозна, патали ја напраив
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Претерано им верувам на луѓето, тоа ми е проблемот со лошите навики.
    Како да подзамижувам покрај фактот дека некои од нив некогаш ја изиграле мојата доверба и го уништиле пријателското во нас, па иако не ја заслужуваат мојата помош давам сè од себе за да помогнам и да им биде добро.
    Ко да ме фаќа амнезија во ваквите моменти и се мразам, навистина не можам да се поднесам, зашто луѓето никогаш нема да се сменат и секогаш ќе боли кога ќе ти свртат грб.
    Апел до мене, да се опаметам дури е време!
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Ги „пукам“ прстите :@ Порано ги грицкав тие кожинките околу ноктот ама се одвикнав :clap:
     
  7. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.800
    Пол:
    Женски
    Сум ја јадела косата, сум ги грицкала ноктите, сум ги грицкала моливите и стилата, си шкртам несвесно по рацете ( :tmi: ) ... :$
     
  8. Femina777

    Femina777 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    534
    Допаѓања:
    236
    Порано сум ги грицкала ноктите и устата но се одвикнав на тоа па потоа почнав да ги пукам прстите и тоа многууууууу и почнаа да ми се тресат рацете и да ме болат па престанав и потоа пак почнав да ги грицкам ноктите и престанав и сега ништо не правам од тоа :D
     
  9. Kaylie

    Kaylie Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    500
    Допаѓања:
    1.402
    Истите +гризење пенкала и гризење уста. |(
     
  10. Butterfly-Girl

    Butterfly-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Јадење мрсул :|
    Се зафркавам!!!!!! :rofl:
     
  11. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    хахаха се надевам
    Само сто си помислив втф прочитав во споилер
     
  12. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    исто и кожата околу ноктите ,на рацете нормално
     
  13. gentle.girl

    gentle.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    250
    Навика ми еда ги тресам нозете..не да е гдра,најгрда е
     
  14. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Најлоша навика ми е што обврските ги оставам до последен момент, се додека не дојдам во тесно..
     
    На crazylady и Twinkles им се допаѓа ова.
  15. cherry-on-top

    cherry-on-top Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2013
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    45
    Грицкањето нокти. Еднаш се одвикнав, тоа беше за време на летото кога немав никакви стресови и нервози, а и сакав да си ги лакирам ноктите во интересни бои. Но сега пак почнав, и тоа од нервоза од училиште и се тоа. Се обидувам повторно да се одвикнам со силна волја и донекаде успева, но сеуште не се убаво израснати :worried:
     
  16. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.352
    Допаѓања:
    83.754
    Пол:
    Женски
    Грицкање нокти и навика ми е тресење со нозете |( (не верувам дека некогаш ќе се одвикнам од овие 2 навики)
     
  17. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    За се се напињам. :( И многу се замарам за било што.Се би дала засекогаш ова да го немам ама незнам како..:/
     
  18. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Мислам дека сите лоши навики во мене се собрале :@ Обично лошите навики ги правам додека сум нервозна. Ги мотам обетките, го откопчувам-закопчувам, цело време се фаќам за нив, веќе ушето ќе си го откинам. Со горните заби си ја прегризувам долната уста. Ги пукам прстите |( Од сите можни страни го пукнам секој можен прст. И ова најлошото ја грицкам кожата околу ноктите, или ако сум на школо бидејќи тогаш рацете ми се полни со бактерии со прсти ја кинам кожата околу ноктите. Секој прст ми е раскрвавен. Ова е крајно безобразно од мене, ајде дома веќе секој ден ми кажуваат, ама кога и школските ми кажаа дека ми се лом прстите ми пукна филмот од самата себе :fubar: Ги пробав сите методи за одвикнување, ги лакирав целите прсти со безбоен лак, седев дома со ракавици, се швркав со ластичка, во уста цело време мастика имав и не бе, успевам да не ги грицкам прстите само на лето кога ноктите ми се долги и лакирани. Сега купив од тој фластерот што е како намотан на ролна и го намотав секој прст :devil: Купив од тој ептен што лепе, да не можам да го одлепам. Е да сега, не е многу хигиенски, особено за педантерија како мене, ама ќе ги менувам почесто.
     
    На Sunshine.Sunshine му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Во последно време премногу лоша навика ми е пцуењето. Ама буквално постојано пцујам. :x
     
    На crazylady и ColoursOfTheRainbow им се допаѓа ова.
  20. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.044
    Пол:
    Женски
    Кога се нервирам, од внатре ја гризам долната усна и понекогаш си пуштам крв.
    Кога сум во исчекување, или кога сум напната, со ноктите (кои ми се прилично долги) ударам по маса, или чаша. Сите ми велат дека е иритирачко, но не можам да престанам.