1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лоши навики

Дискусија во 'Психологија' започната од Nightwalker, 25 април 2011.

  1. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Зборувам гласно, качувам десна нога додека јадам, бавна сум речиси во се, гризам усни и како што кажа грин ајс најгрдата навика, не сум жива ако не прекинам некој дури зборува, а мразам и се лутам кога тоа ми го прават мене :?: Идиотче :lol:
     
  2. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Зборувам многу гласном, ги качувам двете нозе додека јадам, гризкам нокти, секогаш замешувам прсти у секој разговор ( го прекинувам соговорникот ) , никогаш за ништо нема сама да се одлучам ако ми дадат преголем избор, понекогаш се лутам за банални работи..
     
  3. Sienna

    Sienna Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2011
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    25
    Jа тресам ногава како ментална :lol:
    Kога јадам ја качувам ногата :x
    Пред да облечам нешто морам да го мириснам... :D
    Засега толку од мене :*
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Важам за многу нервозен тип, ситница може да ме изнервира и да ми уништи ден.

    Грицкав порано нокти, но сега еве, успеав некако (ни сама не знам точно како) да ги израснам, па оваа е бивша лоша навика.

    Многу сум гласна, највеќе мразам кога треба да шепотам или да зборам тивко. Тоа - не е за мене. Зборувам гласно како да сум лапнала микрофон, не можам да си помогнам.

    Кога не ми е пријатно во нечие друштво, вртам грб на човекот и го оставам да си води монолог. Ова и те како ги вади од такт луѓето, па средбата завршувала ептен порано од предвиденото. Што значи - мисија, успешна.

    Лутењето е стандард, иако во последно време пробувам да се исконтролирам. Несвесно го правам почесто, ама ќе го искоренам се надевам сосема во блиска иднина.

    Еееех, уште колку ги има..
     
    На Chocolate.me и TheDremer им се допаѓа ова.
  5. Dulceee

    Dulceee Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.960
    Пол:
    Женски
    И јас како и повеќето на форумов си ги гризам усните, посебно кога седам пред компјутер, се таму ми е паметот. Често и ги крцкам прстите, ја грицкам кожичката околу ноктите.
    И.. ова мајка ми најмногу ја нервира и кога ќе види дека го правам само ми фрла еден поглед и си знам дека треба да прекинам :D Уживам да ја чепкам косата. Посебно шишките. Само проаѓам низ нив со прстите и нормално за 15 мин. ми се мрси. Ама ајде, не можам да се одвикнам, посилно е од мене.
    Овие најчесто ги правам. :) Ќе се надополнам ако ми текне уште нешто.
     
  6. TheDremer

    TheDremer Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Како малечка гризев нокти а поима немам како се одвикнав , сепак мислам дека тоа беше желбата да имам долги нокти па некако успеав во тоа . А сега лоша навика , значи што и да допрам после 5 мин ги мијам рацете , што значи на секое . Исто така ако има неред од нервоза можам и да заплачам ( неред во дневната соба , во мојата соба блеска како Дијамант ) Па тоа е тоа и да некои испади на сосема трети луѓе кои немат врска со мојата нервоза ;)
     
  7. TheDremer

    TheDremer Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    хаха исто и јас , нешто пред да облекувам го мирисам па некогаш и по повеќе пати да не ме прелажало сетилото :D
     
  8. A.d.e.l.a

    A.d.e.l.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    98
    the dreamer се пукнав од смеење на твоето мирисање :rofl: :rofl: :rofl: дефинитивно ја имаш најсмешната навика
    сестра ми ги мириса вилушките чиниите и лажиците но облека :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
    инаку да ви се пофалам денеска ми се најизгризани ноктите од кога и да било друг пат а најсмешно е тоа што ги излакирав одкако тотално ги минимизирав хахахахаха
     
  9. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    Пред да пробам нешто ново за јадење мора да го мириснам! :!:
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    пред да седнам негде,или легнам морам да исчистам без разлика дали е чистено пред мене |( :D
     
  11. Hiii

    Hiii Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.563
    Кога навечер се будам од спиење одам во веце и се чупам :tmi:
     
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
  12. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.599
    Допаѓања:
    23.118
    Пол:
    Женски
    Ја гризам кожава околу ноктите, ама гризење саглам додека не потече крв не прекинувам. Веќе не ме ни боли.

    Никогаш не седам мирна, пример еве седам пред компјутер и ја мрдам ногава.

    И трето, најлоша навика што го чепкам лицево, значи рацете ми се нон-стоп околу чело, на чело, на образи, на нос и најмало црнче да осетам го корнам. |( Одвратно..
     
  13. A.d.e.l.a

    A.d.e.l.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    98
    HIII како воопшто ти стигаат веѓи за секоја вечер да ги чупаш?
    Манди Лане и јас порано се го изобличував суратот од што си ги корнев мозолчињата знам колку ти е одвратно и тоа ти е се на нервна база гризење нокти мрдање нозе корнење црнки итн . ке ти помине но нема никогаш целосно ете јас прекинав со корнење мозолки но сега влакно неможе да ми избега на лице
    то ти е
     
  14. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Јадам пред лаптоп, го пунам со трошки, со мрсни раце куцам по тастатурата и го чепкам маусот. Си ги лижам прстите.
    Што и да е, само во уста да ми е :o (да не се разбереме погрешно) колку апсурдни работи имам ставено во уста ни сама незнам, само ми доаѓа некој нагон да лапнам нешто :D
    Кога станувам од кревет или столче тоа го правам толку нагло што речиси секогаш ми се стемнува пред очи и памет ми се врти.
    Доколку ми заѕвони телефон додека спијам станувам експресно, се накашлувам, се гледам во огледало и дури потоа се јавувам, да не примети соговорникот дека спијам или дека изгледам лошо зашо ќе ме тепа :x поглупа навика од оваа не постои!!!
     
    На La.Reina.Del.Sur и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
  15. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Мимс за твоиве навики прв пат слушам :D :D
    Имам навика да си ја вртам косата како шмизла :lol: И некои што не ме знаат доволно , кога ќе ме видат ми вртат очи и ми викаат да не го правам тоа а нема врска дека сум шмизла .. На час тоа обавезно го правам зошто не можам да седам мирна со рацете :)
    Секогаш пред да одам негде морам да одам во веце и тоа последна . Значи баш пред да одам , облечена спремна се тип топ и морам во веце 2 минути буквално пред да излезам од дома . Не е лоша навика ова туку доказ дека сум мочла :D
    Нема шанси без слушалки да одам негде ако сум сама , многу ми викале као извади ги тие од уши , можеби има некој позади тебе а ти слушаш музика .
    И јас кога јадам ја кревам ногата , не можам мирно да седам .
    Некогаш ги бројам чекорите ако одам сама и ми е досадно . Па така еднаш се учукав во бандера |(
     
  16. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    За кревањето нога кога јадам... десна нога обавезно под задник редам, си се поткревам така.
     
  17. Dgirlll

    Dgirlll Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    953
    Допаѓања:
    7.286
    Пол:
    Женски
    Една од полошите навики ми е тоа што сум neat freak, дома по сите одам и му наоѓам мани, ''оти ова тука го остави?'' оти ова овде а не онде... Ако лежам, без разлика дали кај мене во соба или во дневна, ако нешто не е на место, колку и да ми е мака станувам да го вратам, пр. завесата ако не е убаво наместена одма станувам да ја наместам. Друга лоша навика ми е тоа што сум многу параноична. Ако немам никој дома и мора од улица да се вратам едно 2-3 пати а се сум заклучила, да отклучвам за да проверам дома да не сум оставила преса уклучена, или електрично и сл. Ова ми текнува во моментот. :)
     
  18. soco

    soco Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    185
    е убо е што сами си ги согледуваме негативните навики !така можеби ке се потрудиме да се од викнеме од нив ако е можно.Еве јас на пример незнам дали сум многу несигурна во некој постапки рутински на пр.на работа кога ке заклучам го вклучувам алармот го исклучувам компјутерот и се по ред ама кога ке стигнам дома секогаш ме мачит една МИСЛА ДАН ЗАБОРАВИВ НЕШТО?!?!?! некогаш поради тие мисли неможам да заспијам зош мислам дека ако од рутината нешто сум заборавила можит да настанит некоја штета со големи последици аман !
     
  19. Dulceee

    Dulceee Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.960
    Пол:
    Женски
    Еј ми текна. Ги крцкам забиве.. чудно, не знам да објаснам. Еве сега ме заболе вилицата, па ми текна. Стварно глупа навика..
     
  20. mysterious

    mysterious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.491
    Допаѓања:
    2.661
    Ги гризев и јас порано ноктите. Со тоа престанав. Но неможам со кожичките околу прстите. Намалив,но сеуште неможам скрос. Што да правам,неможам да си одолеам себеси? 8) :D

    Брунки,црнки,мозолчиња whatever - неможам органски да поднесам и секогаш,ама секогаш се стискам премногу по лицево ми и по рамена,и се стискам мислиш од таму треба да доживеам оргазам,а нема везе. Последица - белези. Ц ццц.. :D

    Имам навика покривката што сум јадела да ја оставам на масата. Се друго да се раскренам покривката не. Не знам зошто. Исто и филџаните кафе. Абе со денови може да стои превртен за да ми гледа мајка ми и никој да не го чепне.

    Заборавам работи. Тоа ми е многу лошо. Абе може цела вечер да не ми текне на новчаникот или на мобилниот,и после кога ќе си дојдам дома после некој пола саат да испаничам и да почнам ко улава да го барам низ куќа. :D

    Исто ко Мимс,и јас секогаш си ги лижам прстите после јадење! Па слатки ми се! :D

    Мора да имам нешто во раката. Да го вртам,да го пустам,но мора да имам нешто во раката. Психа. :x

    Паничар сум голем и кога зборувам,дека зборувам гласно ( таков ми е гласот,шо да правам ),сите а особено моите дома мислат дека се дерам. А нема врска,ниту се дерам ни ништо,едноставно така зборувам.

    Не ми текнува на друга... А,можеби оваа,често превраќам очи и скоро никогаш неможам да се воздржам. Од тоа да искоментирам. :x :wasntme: :D

    Едит. Хаха,одма ми текна. Одма си испукав прстите од кога стиснав испрати на одговорот. Тоа ми е уште една многу лоша навика.
     
    На MarchelineAmaru и MandyLane им се допаѓа ова.