1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лоши навики

Дискусија во 'Психологија' започната од Nightwalker, 25 април 2011.

  1. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    Моите лоши навики се грицкање на нокти, гризење на уста, исто и си корнам од устата со раце се раскрвавувам, катастрофа.
    Јадам и џвакам многу полека, а тоа ми е од навиката да јадам пред телевизор додека јадам, и се заборавам да џвакам.
    Дуга лоша навика, ако имам пенкало при рака, се чкртам насекаде најчесто по нозе. Си бојам, си цртам цветови, не дај боже да треба да облечам сукња, за срамота Мајами Инк - левел 1во за 2ро одделение :D
    Пушам цигари :@ и се молам самата себе од кој понеделник да ги откажам
    Лоша навика ми е есенва што не вежбам, и многу ме мрзи да почнам.
    Секогаш ми се пријадува откако ке се измијам заби, ке се скапам лигавење со антиплак, па со конец ке ги чиста, и оп само што ке легнам ми се пријадува, и поткаснувам :worried:
    Само се чешам и се држам за врат кога сумм нервозна или размислувам, кога ке се видам во огледало жар вцрвена од што сум се стегала.
    Лоша навика друга што пуштам топла вода од чешма и еден час со рацете стојам, си се шлакам со водата ко децана, после рацете обелени, и си мислам којзнае што како теле се пулам.
    Секое јадење прво го мирисам, и домат да е, и што и да е морам да го мириснам.
    Никогаш не научив чантата да си ја запетлувам, секогаш ко несобрана |(
     
    На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Imezaforum

    Imezaforum Активен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Сите овие навики ви се несвесен одговор на нервоза, неистрошена енергија, анксиозност. Малку медитација, малку вежбање и то е то :D
     
  3. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Имам една многу лоша навика од која најмногу пати мојата коса.....си играм со неа, така си ја чепкам, си врткам праменчиња или си правам плетенчиња, ако немам никакви обврски, пр. гледам ТВ, и рацете ми се слободни тие ми се во коса....лоша навика, остај што после извесно време ќе ме заболат рацете, косата ми се мрси уште повеќе (имам мрна коса, брзо ми се мрси). Не знам како да се одвикнам. :(
    Друга лоша навика ми се цигарите, нив ги сметам за порок, а не навика. Ама ќе се откажам кога ќе останам бремена. :!:
    Навика која не ја сметам за лоша е и честото миење заби, после секое прикаснување ако сум дома одма мијам заби, а ако не џвакам мастика. Некогаш страшно се нервирам што сум опседната со миењето заби, се нервирам што морам, ама навистина морам да одам да се измијам....не дај Боже да немам мастика да лапнам, ќе се мрднам :@ :tmi: ...опсесија ми е чистата уста, може затоа што сум се нашла во ситуација некој да ми прозбори и да не му биде пријатен здивот, па се плашам некој истото да не го помисли и за мене.
    Друга лоша навика не ми текнува. :)
     
  4. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    И јас :lol:
    Никогаш не си гледам , во моментот кога го превртувам филџанот сум свесна дека немам намера да го правам тоа ,ама ако ми го измие некој кавги ,ѓурултии ,што да расправам! :swear:
    Да дополнам - јас не знам да зборувам ,јас врескам! Дечко ми стално ми вика дека ми е цркнат потенциометарот ,сите ме молат да се стишам барем малку ,ама и јас ко Хипи памтам дури памтам ,после пак на старото.

    Се смеам ко хиена ,мора сите да разберат дека јас се чакатам. Осет никаков немам за тоа и секогаш кога ќе се пресмеам - икам. :lol:

    Си ја лапам долната усна постојано ,ми остана навика од времето кога носев пирс ,постојано го џвакав и тоа со забите ја потфаќав надворешната страна и така го грицкав.


    Крцкам врат толку брутално ко да намеравам да се самојубијам.

    Кога сум концентрирана на нешто ,оригиналната фаца ми е намуртена ,па често добивам прашања од типот - Да не си ми лута ( и тогаш еден автоматски осмех го докажува спротивното ,ама битен е моментот на промената од муртење во смеа :D ).


    Нервозна сум и најмала ситница може да ми го наруши психофизичкиот баланс. Се дерам по најмилите ,а оние подалечните обично ги тинкам ,од култура демек )


    Никогаш не си ги искажувам чувствата вербално. Тешко ми е.
     
  5. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.306
    Допаѓања:
    16.767
    Фала шо си напишала за мене :*

    Да не сме сестри нешо :wasntme:
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  6. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Порано грицкав нокти но фала богу се одвикнав.
    Сега ептен лоша навика ми е кога ми е досадно досадата ја тепам со јадење.
     
  7. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Да не не ,пак :rofl: Од кај си ? :rofl:

    Секогаш кога си ставам нешто во чинија или чаша ги премивам ,дури и да биле миени непосредно пред употреба од моја страна.
     
  8. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    - Многу сум неодлучна,ама ептен! И за обично нешто да одам в продавница,пример чоколадо пола саат ќе се мислам и сто пати ќе го сменам,а за гардероба и други ствари да не почнам да зборувам.
    - Многу бавно јадам,сеедно дали пред тв,пц,на маса,во ресторан,на гости,на голем одмор....многу баавно јадам,на другите ќе им се слоши дури ме гледаат :D
    - Многу брзо пијам ( ова обратно од јадењево) :D Кога имам нешто в чаша морам одма да го испијам,на екс!
    - Морам во последен момент да се доспремам,порано бев брза и пола саат порано бев кај што треба,многу ме нервираа луѓе што каснат,а сега јас станав таква :$ :tmi:
     
  9. Peperutka90

    Peperutka90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.082
    за лоша навика го сметам тоа што никогаш не почнувам да се подготвувам на време ( без разлика дали се работи за подготвување за излегување, подготовка на колоквиум, на некое јадење ... сеедно), секогаш го правам тоа подоцна, и за на крај да бидам точна морам да брзам и неретко грешам (или нема да доучам се па ќе се туфкам зошто не сум почнала на време, или ќе се ушлапам со шминките па пцујам све живо и диво, или од брзање наместо 1 нешто ставам повеќе во јадењето и не искочило како што треба)
     
  10. Smileeee

    Smileeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    75
    Лоши навики мн мн...
    Една од нив ми е грицкањето нокти аххх :@
     
  11. Alegriaa

    Alegriaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2011
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    260
    Пол:
    Женски
    Љубоморна сум!! :wasntme: :swear:
     
  12. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.270
    Допаѓања:
    3.216
    Пол:
    Женски
    ^ Tell me about it! :)

    Љубоморно суштество али не на лошо, онака сум... :)
    Касно легувам, касно станувам и не правам ништо за да го променам тоа..
    Брзо се лутам..

    Има уште али доста се сега за сега, за да не ме избркате од форумов мора по мала доза да ги кажувам моите лоши навики..хихихи :rofl: :rofl:
     
    На sanjalica му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Љубоморна сум (ама не на се) :wasntme: си знае дечко ми :)
    Сакам по саат-два да се излежавам у кревет откако ќе се разбудам
    Да можам цел ден у пижами би го поминала
    Сакам да работам да чистам,средувам(ама ме тера ли некој со сила=мајака ми)мрза светска станувам
    Кога ќе се вратам уморна навечер дома,знам да легнам со шминка
    ...........ама сепак сум си добричка :angel: :angel: :angel:
     
  14. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Доцнење :(
    Како гвујо сум станала, стандард каснам 15, минути, ако се занесам и 40 :|
    порано грицкав нокти ненормално многу, се опраив :)
    Сега ми се многу лепи :D
     
  15. renatadoll

    renatadoll Активен член

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Се пронајдов себеси.Особено во првиот дел со јадење врз лаптоп.Одсекогаш се обидував да ја искоренам таа навика.Јадам во кревет,врз компијутер,истурам,ронам оставам се расрфрлано на сите страни и по неколку денови и мора да средувам потоа се наеднаш :worried: .
    Во уста мора да ми биде ставено секое пенкало што ми е во рака или било што да држам и мора да е расклопено.
    Ставив надградба на ноктите ама еден нокт веќе ми се извади поради тоа што кога се нервира ноктите ми се во уста :puke:
    Многу сум нервозна кога сум гладна,кога ме разбудиле по рано а не сум се наспала,кога нешто ме боли.Мора постојано да гицкам нешто кога гледам филм.СЕ стрвам кога на филм гледам некој како јаде :rofl:

    Кога ми ѕвони телефон мора обавезно да се искашлам без разлика дали спијам или не,или ако ѕвони ѕвонче да се погледнам прво во огледало :geek:

    Кога ставам кармин на устата секогаш се насмевнувам и правам :*

    НЕЗНАМ...НЕ МИ ТЕКНУВААТ,НО ИМА УШТЕ МНОГУ ДРУГИ ИНТЕРЕСНИ :*
     
  16. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Многу се дерам. Јас не осеќам, ама тие околу мене да.
    Си мислам дека си зборам правилно како што треба, а уствари многу се дерам, викам, урлам..
     
  17. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно најлоша навика ми е каснењето.
    Секогаш сум последна. Секаде.
    Си се раководам со мислата - Има време, брза сум, ќе стигнам. :wasntme:
    И 2 минути да се, многу лошо се чувствувам кога некој ме чека, бидејќи знам како е да висиш и да чекаш да се појави некој, посебно сега на ладново. :x
    А камо да беа само 2, кај 2 таму и 10.
    Таква е мојата математика.

    И да, како капак на сево ова, секогаш пишувам една порака по брза постапка - Ќе задоцнам 5 минути. - и оние кои ме познаваат, си знаат - си засметуваат плус 5.
    Страшно, ми доаѓа да си акнам 5-6 вАспитни.
    фејспалм.
     
  18. MissElly

    MissElly Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    102
    Јадам пред лаптоп...вчера изедов 2 длабоки чинии пуканки пред лаптоп и прекрасно го измрсив :D и затоа сега стомаков ме искина :lol: :lol:
     
  19. tessi

    tessi Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    517
    Понекогаш јазикот ми е побрз од паметот па после се каам за некои работи сто сум ги кажала :)
     
  20. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Кога јадам нешто со прсти после ги бришам само тие прсти со кои сум јадела или ги мијам само тие прсти со кои сум јадела :tmi: