1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лузни

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Mermaid, 9 март 2011.

  1. Mermaid

    Mermaid Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    295
    Здраво девојки , пред неполн месец имав операција на ногата , раната ми заздрави ама нормално ми остана лузна . Знам дека контратубекс е добро решение за ова , но сакав да ве прашам да не знаете и некоја друга алтернатива која помага при лузни?
    Фала многу однапред
     
  2. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.331
    Допаѓања:
    47.772
    Пол:
    Женски
    Не знам искрено друга крема освен Контратубекс.Знам од искуството дека е доста добра,но лузна е лузна и останува засекогаш.Ако е на незгодно место,можеш да размислуваш за пластична операција ама понатаму.
     
  3. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Колку што имам читано, се користат ZERADERM, CONTATUBEX, DERMATIX, а лузна можело да се редуцира и со ласерски третмани или со микродермоабразија. Ама не може да ја снема сосема, може само да се намали.
     
  4. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    имам неколку лузни на телото ама највеке во пределот на колената
    ми е срам да облечам сукња (оти се познаваат)
    дали би можеле да избледат со ласерски третмани, колку чинат и дали боли додека докторот ги извршува?
     
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.572
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Дали Контрактубексот би помогнал за лузни од акни? - ме интересира бидејќи ги имам во пределот на грбот и рамениците и страшно ме нервираат, а иде лето и многу е незгодно носењето на маички со гол грб и рамена при ваков точкест грб :worried: Имала ли некоја од вас некакви искуства од користењето на кремата или да си фатам правец - кожно :^)
     
  6. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    јас го имам купено контратукбексот ама ич не сум задоволна,од него не поминуваат лузните, само се избледуваат некако и тоа мн малку :?: а јас имам мала лузна од изгорено ;)
    пробај си па ке видиш :)
     
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.572
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    ^^ А колку чини одприлика ?
     
  8. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    јас го купив пред некаде една година и мислам дека беше околу 500денари
     
  9. langida

    langida Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    13
    jas ja imav kontratubeks pomaga ama treba vreme inaku tolku e okolu 500den
     
  10. StefIII3

    StefIII3 Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Ve molam pomognete mi..imam luzni od isekotnici !
    Jas samata si gi napraviv tie isekotini i sea imam luzni. Ne se mnogu golemi no nesakam da mi se poznavaat. Ve molam kazete nekoj melem ili gel..
     
  11. MeniPedi

    MeniPedi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    1
    има различни препарати во зависност од типот на лузните. свежи или постари и колку се длабоки. келософт крем кој го нема во мк ( грција или бугарија најблиску), дерматиксот е добар и тој го нема овде или од она што го има Епителиале крем ама во тек на 5-6 месеци најмалку дава резултат. И ако се лузнички од поминати акни може да дојде во рпедвид микродермоабразија или хемиски пилинг ( со средна јачина)-за побрз резултат.
     
  12. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.713
    Допаѓања:
    122.016
    Летово се изгорев на шпорет,и тоа бааги,дерматолог од Битпазар ми препорача нов спреј против лузни,за месец и пол ем ми залечи ем сосем избледеа,таков бил спрејот заздравувал рани и лечел лузни,можел и за целулит и стрии и незнам што.Го земав од Зегин најевтин е 505 или 515 ден,инаку се прска 2,3 пати дневно и мене сеуште ми остана.Се викаше Мадикасол или Медикасол не ме фаќајте за збор,темно плаво кутивче е ,прашајте во Зегин.
     
  13. Lovy1

    Lovy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    1.094
    Допаѓања:
    821
    Пол:
    Женски
    Сега си направив лузна :tmi:
    Се изгорев пред малце, турав сол, ама еве го како бумбар се направив на раката..
    Црвено е :| Инаку не сум имала цело време лузни, обично 3 години еднаш ми траеше едно горење пак, ама исчезна...
    Т.е кога сум се родила, кај брадата, или како се вика тој дел, имам така како изгребана сум, рапаво е, и неможе да се исчисти ни ништо.. така си останав цело време.. Ако ова се смета за лузна :)
    И да, воопшто не ми смета, среќа не се познава многу..
     
  14. Markusa2

    Markusa2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    380
    Пред месец дена имав незгода и се исеков на раката, раната ми оздраве, ама сепак се познава лузна. Инаку не беше воопшто длабока раната ама бидејќи е на долната страна од раката таму кожата ми е многу нежна и бела па се познава. Не сакам да давам пари за Контратубекс или други препарати и масти, знаете ли нешто што може да го направам дома? Сум слушнала дека мелем помага при лузни од изгореници може и мене ќе ми помогне. Знае некој како се прави или од каде се набавува?
     
  15. Yours5forever

    Yours5forever Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    4

    ЛЕЛЕЕЕ И ЈАСС ГО ИМАМ ИСТИОВ ПРОБЛЕММММ. НЕ ЗНАМ ШТО ДА ПРАВАМ И ТОА ТРИ СЕ.СТРАВ МИ Е ДА ПОБАРАМ ЛЕК ОД НЕКОЈ ОД МОЈАТА ФАМИЛИЈА, НЕ САКАМ ДА ЗАГРИЖУВАМ НИКОГО ОД НИВ.ЛЕЛЕЕЕ КАЗЕТЕ НЕКОЈА ДРУГА КРЕМА ОСВЕН КОНТРАТУБЕКСС ВЕ МОЛАМ ЗА СОВЕТ! ВЕ САКАММ
     
  16. trenchcoat-angel

    trenchcoat-angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    2
    Имам лузна од сипаница на лицето. Не и обрнувам внимание, но не сакам да ја имам...
    Хелп??
     
  17. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.771
    Допаѓања:
    7.278
    Пол:
    Женски
    Крема против лузни ние имаме домашна. Ја купуваме од една жена која ја прави сама од билки, и навистина, помага, со редовно мачкање, зависно колку е длабока и стара лузната. Доколку некој сака нека ми пише лп, ќе се обидам да дознаам каде точно се наоѓа.
    Инаку доколку некогаш се изгорите, веднаш земете јајце, скршете го и одделете ја жолчката. Намачкајте го местото убаво (со жолчката) и оставете да се исуши. Штом се исуши, измијте го местото со поладна вода, и повторно намачкајте. Така неколку пати, додека да се изгуби црвенилото
     
  18. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Препорака за ефектна крема за лузни,освен Контратубекс?
     
  19. kaja11

    kaja11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    131
    cicatrix
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. corto.maltese

    corto.maltese Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2013
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.029
    Пол:
    Машки
    Лузните тешко дека целосно ќе се изгубат или ќе исчезнат, освен на пластична хирургија. Може само да се намалат, со тоа што раната уште во рана фаза ќе се третира со чаеви, масти или препарати од невен и кантарион. Не е ништо скапо, а ефектот е и тоа како видлив.
    Јас дома си правам (има куп рецепти по интернет) маст-микс од кантарион, невен, камилица и жалфија и највеќе го користам при убоди од пчели или некои исекотини. Помага.
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.