Форумџика на годината 2020

Лузни

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Mermaid, 9 март 2011.

 1. Mermaid

  Mermaid Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  207
  Допаѓања:
  223
  Здраво девојки , пред неполн месец имав операција на ногата , раната ми заздрави ама нормално ми остана лузна . Знам дека контратубекс е добро решение за ова , но сакав да ве прашам да не знаете и некоја друга алтернатива која помага при лузни?
  Фала многу однапред
   
 2. ph.orhideja

  ph.orhideja Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  1.136
  Допаѓања:
  45.571
  Пол:
  Женски
  Не знам искрено друга крема освен Контратубекс.Знам од искуството дека е доста добра,но лузна е лузна и останува засекогаш.Ако е на незгодно место,можеш да размислуваш за пластична операција ама понатаму.
   
 3. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.796
  Колку што имам читано, се користат ZERADERM, CONTATUBEX, DERMATIX, а лузна можело да се редуцира и со ласерски третмани или со микродермоабразија. Ама не може да ја снема сосема, може само да се намали.
   
 4. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.737
  имам неколку лузни на телото ама највеке во пределот на колената
  ми е срам да облечам сукња (оти се познаваат)
  дали би можеле да избледат со ласерски третмани, колку чинат и дали боли додека докторот ги извршува?
   
 5. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.325
  Допаѓања:
  75.629
  Пол:
  Женски
  Дали Контрактубексот би помогнал за лузни од акни? - ме интересира бидејќи ги имам во пределот на грбот и рамениците и страшно ме нервираат, а иде лето и многу е незгодно носењето на маички со гол грб и рамена при ваков точкест грб :worried: Имала ли некоја од вас некакви искуства од користењето на кремата или да си фатам правец - кожно :^)
   
 6. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  548
  јас го имам купено контратукбексот ама ич не сум задоволна,од него не поминуваат лузните, само се избледуваат некако и тоа мн малку :?: а јас имам мала лузна од изгорено ;)
  пробај си па ке видиш :)
   
 7. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.325
  Допаѓања:
  75.629
  Пол:
  Женски
  ^^ А колку чини одприлика ?
   
 8. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  548
  јас го купив пред некаде една година и мислам дека беше околу 500денари
   
 9. langida

  langida Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2011
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  10
  jas ja imav kontratubeks pomaga ama treba vreme inaku tolku e okolu 500den
   
 10. StefIII3

  StefIII3 Активен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Ve molam pomognete mi..imam luzni od isekotnici !
  Jas samata si gi napraviv tie isekotini i sea imam luzni. Ne se mnogu golemi no nesakam da mi se poznavaat. Ve molam kazete nekoj melem ili gel..
   
 11. MeniPedi

  MeniPedi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2011
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  1
  има различни препарати во зависност од типот на лузните. свежи или постари и колку се длабоки. келософт крем кој го нема во мк ( грција или бугарија најблиску), дерматиксот е добар и тој го нема овде или од она што го има Епителиале крем ама во тек на 5-6 месеци најмалку дава резултат. И ако се лузнички од поминати акни може да дојде во рпедвид микродермоабразија или хемиски пилинг ( со средна јачина)-за побрз резултат.
   
 12. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  9.133
  Допаѓања:
  79.264
  Летово се изгорев на шпорет,и тоа бааги,дерматолог од Битпазар ми препорача нов спреј против лузни,за месец и пол ем ми залечи ем сосем избледеа,таков бил спрејот заздравувал рани и лечел лузни,можел и за целулит и стрии и незнам што.Го земав од Зегин најевтин е 505 или 515 ден,инаку се прска 2,3 пати дневно и мене сеуште ми остана.Се викаше Мадикасол или Медикасол не ме фаќајте за збор,темно плаво кутивче е ,прашајте во Зегин.
   
 13. Lovy1

  Lovy1 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2013
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  817
  Пол:
  Женски
  Сега си направив лузна :tmi:
  Се изгорев пред малце, турав сол, ама еве го како бумбар се направив на раката..
  Црвено е :| Инаку не сум имала цело време лузни, обично 3 години еднаш ми траеше едно горење пак, ама исчезна...
  Т.е кога сум се родила, кај брадата, или како се вика тој дел, имам така како изгребана сум, рапаво е, и неможе да се исчисти ни ништо.. така си останав цело време.. Ако ова се смета за лузна :)
  И да, воопшто не ми смета, среќа не се познава многу..
   
 14. Markusa2

  Markusa2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2012
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  379
  Пред месец дена имав незгода и се исеков на раката, раната ми оздраве, ама сепак се познава лузна. Инаку не беше воопшто длабока раната ама бидејќи е на долната страна од раката таму кожата ми е многу нежна и бела па се познава. Не сакам да давам пари за Контратубекс или други препарати и масти, знаете ли нешто што може да го направам дома? Сум слушнала дека мелем помага при лузни од изгореници може и мене ќе ми помогне. Знае некој како се прави или од каде се набавува?
   
 15. Yours5forever

  Yours5forever Активен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  4

  ЛЕЛЕЕЕ И ЈАСС ГО ИМАМ ИСТИОВ ПРОБЛЕММММ. НЕ ЗНАМ ШТО ДА ПРАВАМ И ТОА ТРИ СЕ.СТРАВ МИ Е ДА ПОБАРАМ ЛЕК ОД НЕКОЈ ОД МОЈАТА ФАМИЛИЈА, НЕ САКАМ ДА ЗАГРИЖУВАМ НИКОГО ОД НИВ.ЛЕЛЕЕЕ КАЗЕТЕ НЕКОЈА ДРУГА КРЕМА ОСВЕН КОНТРАТУБЕКСС ВЕ МОЛАМ ЗА СОВЕТ! ВЕ САКАММ
   
 16. trenchcoat-angel

  trenchcoat-angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 август 2013
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  2
  Имам лузна од сипаница на лицето. Не и обрнувам внимание, но не сакам да ја имам...
  Хелп??
   
 17. Minnie-e

  Minnie-e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  1.400
  Допаѓања:
  6.082
  Пол:
  Женски
  Крема против лузни ние имаме домашна. Ја купуваме од една жена која ја прави сама од билки, и навистина, помага, со редовно мачкање, зависно колку е длабока и стара лузната. Доколку некој сака нека ми пише лп, ќе се обидам да дознаам каде точно се наоѓа.
  Инаку доколку некогаш се изгорите, веднаш земете јајце, скршете го и одделете ја жолчката. Намачкајте го местото убаво (со жолчката) и оставете да се исуши. Штом се исуши, измијте го местото со поладна вода, и повторно намачкајте. Така неколку пати, додека да се изгуби црвенилото
   
 18. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.944
  Пол:
  Женски
  Препорака за ефектна крема за лузни,освен Контратубекс?
   
 19. kaja11

  kaja11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2013
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  130
  cicatrix
   
  На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. corto.maltese

  corto.maltese Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2013
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.026
  Пол:
  Машки
  Лузните тешко дека целосно ќе се изгубат или ќе исчезнат, освен на пластична хирургија. Може само да се намалат, со тоа што раната уште во рана фаза ќе се третира со чаеви, масти или препарати од невен и кантарион. Не е ништо скапо, а ефектот е и тоа како видлив.
  Јас дома си правам (има куп рецепти по интернет) маст-микс од кантарион, невен, камилица и жалфија и највеќе го користам при убоди од пчели или некои исекотини. Помага.
   
  На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.