1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лузни

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Mermaid, 9 март 2011.

  1. Love...music

    Love...music Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.298
    Пол:
    Женски
    Ако можете да ми кажете каде да ја купам таа крема.
    Благодарам Однапред! :* :* :*
     
  2. KittyM

    KittyM Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    За лузни најдобро е да користите маст од невен. Не е скапо, а мене повеќе ми помогна од Контратубекс.
     
  3. Sorry Fish

    Sorry Fish Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    11
    Пред 2-3 недели се попарив од врела ама ептен врела вода (го турнав ѓезвето од шпретот) бев на болница ми направија преврска и пота уште неколку и завршив со преврските.Ми кажаа да мачкам некој маст па кажете ми каква маст да користам да не ми остане лузна.Инаку си ги попарив и двете нози едната над коленото едната ептен горе.. Благодарам однапред :hai:
     
  4. forumdoktor

    forumdoktor Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    Во Промедика фарм карши Рамстор во центар и аптека Панацеа во Лептокарија има силиконски гел и лепенки DISPODERM- за третман на нови и стари лузни, црвени и испакнати лузни како и лузни од изгоретини и после операција. Лепенката што подолго се користи има подобар ефект во израмнување и избелување на лузната.Гелот е препорачлив повеке за лицето.Ем ја третира лузната а и моментално ја прави понезабележлива. Може и да се шминка врз гелот.Лепенката е 5 џ 30 цм, се сече и користи додека лепи и има ефект.
     
  5. Sorry Fish

    Sorry Fish Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    11
    Благодарам.Ќе отидам и ќе купам такви ленти па ќе го видиме резултатот. :*
     
  6. LUCERKA

    LUCERKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    5.370
    Пол:
    Женски
    Пред неколку месеци се нафлив и јас незнам од што..ама изгледа беше од чоколадното млеко или од омекнувачот незнаеа ни на лекар од што.Цели нозе ми беа нафрлани и многу ме чешаше.Бев на лекар и ми препиша апчиња и некоја крем,но од тоа што бев нафрлана и што ме чешаше многу сега имам како лузни,неможам сукња да облечам.Ве молам ако некоја имала сличен проблем и го решила,ако ми каже како ке му бидам благодарна
     
  7. sweetdevojka

    sweetdevojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2020
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Дали некоја има отстранувано лузно од лицето и со кој метод?
     
  8. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    Препорака за крема, гел или масло за лузни после операција? Контратубекс ми имаат кажано дека не делувал баш, а по нет гледам дека многу го препорачуваат Bio Oil ама видов дека е на база на нафтен дериват, а скоро 1000ка е за мало шишенце.. Нешто друго што би имало ефект?
     
  9. Ivana:)

    Ivana:) Активен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2022
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Пробај со "cicatrix" крема. Јас ја користев пред 5-6 години и кај мене имаше ефект. Само не знам дали се' уште е во продажба.
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  10. macor24

    macor24 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    921
    Допаѓања:
    2.392
    Пол:
    Женски
    крема или гел за лузни имам кафеави флеки на ногата па да ми каже некој незнам дали би ми помогнала сега контратубекс.
    Сега моментално ја користам белекс гел.
    Совет?